banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 10:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Dec 2020, 22:33 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1077
Stigao mi "obracun" od ovih Grawe smećara, za sedam godina štednje kod njih, imam zagarantovanu dobit, malo veću od 2,5 eura.

A puna im usta '50%' dobiti na stednju kad ti prodaju polisu. Uhvatio me proljetos neki novi kao da mi prezentuje, postavim dva pitanja o legalnom statusu i o definisanju dobiti, muca, ne zna, konsultovao bi se sa višim menadžerom i dao mi odgovore sutra. Dao malo sutra.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2020, 23:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 451
Da se tako lako dobije povrat od 50% na investiciju. Danas nemaš banku u kojoj ćeš dobiti pasivnu kamatu od 1-1,5% (izuzev možda MF i Nove), a kamo li na životnom osiguranju da ti neko daje veći povrat. Tu što imaš korekciju za inflaciju i nešto preko i pjevaj...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 09:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2003
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ne znam kako je u drugim osiguranjim ali ja licno sam u Merkur osiguranju, sad Vienna osiguranje vec nekoliko godina i zadovoljan sam. I ja i svi clanovi porodice smo osigurani. Najveca greska koju ljudi rade je da ne shvataju da zivotno osiguranje nije stednja i da nema tu dobiti. U najboljem slucaju po isteku polise dobijes onoliko koliko si uplatio. Najbolji slucaj je da nisi ni jednom dobijao neke isplate u periodu osiguranja.

Za tih 35god koliko mi traje polisa sam osiguran od povreda pri nesrecama, 32 teske bolesti, 1500 hirurskih intervencija, bolnickog lecenja, invaliditeta i smrti. U slucaju smrti, premija je najveca i to dobija porodica. Ovo ostalo sve zavisi od tezine sto povrede sto bolesti. Ako sam hospitalizovan, dobijam dnevnu naknadu i sve troskove lecenja placene. Na sve sto sam ja osiguran, i moja djeca su automatski pokrivena.

Za primer kako ovo funkcionise, supruga je pre nekoliko godina na skijanju u inostranstvu pokidala ligamente kolena. Sve troskove lecenja u inostranstvu je osiguranje pokrilo plus je dobile lepu svotu od osiguravajuce kuce na konto nesrece. Pokriveni su bili i bolnicki dani koje je provela ovde kod nas na rehabilitaciji. To je svrha osiguranja.

Ko na ovo gleda kao stednju, na krivom je mjestu. Zivotna osiguranja ne daju kamatu niti postoji dobit. Ako su vam pricali o dobiti na zivotno osiguranje, lagali su vas najgore.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 09:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
Pa na osnovu te priče o dobiti se životno osiguranje i prodaje. Malo ko će se sam osigurati samo radi osiguranja. Ni ovo osnovno zdravstveno osiguranje većina ne bi plaćala da nije uređeno zakonom da je poslodavac obavezan da ga uplaćuje u ime radnika. Svi se vode onom:"neće baš mene".

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 10:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2003
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ne znam koje osiguravajuce kuce podaju "zivotno osiguranje" na osnovu price o dobiti? Kad sam sjeo s prodajnim agentom, jedna od prvih stvari koje mi je objasnio je sta je zivotno osiguranje i da to nije stednja i da nema dobiti. Pre par mjeseci sam sebe osigurao a pre mesec dana i drugo dete tako da sam detaljno informisan o svemu. Barem sto se tice Vienna osiguranja.
Postoje posebno uplate za privatne penzione fondove (u tom slucaju nemas nikakvo osiguranje zivota, od povreda i svega ostalo) ali dobti su male, mislim da su do 5% na ukupnu sumu. Te vrste osiguranja skoro pa vise ne postoje posto tu nema dobiti za osiguravajuce kuce.

U slucaju mog osiguranja, po isteku osiguranja dobijam povrat novca u iznosu od 90% od uplacene sume. 10% je osiguravajuca kuca uzela sebi na konto rizika. Ako mi se slucajno nesto desi tj nesto od stvari na koje sam osiguran, sve osiguranje placa i to je taj riziko koji oni naplacuju. Ne daj boze neke boleti i povreda, ja do isteka osiguranja mogu ogroman novac izvuci od osiguravajuce kuce plus na kraju po isteku osiguranja zagarantovanu isplatu od 90% uplacene sume.

Neko je pisao i o nekim kamatama koje placas godisnje na ratu za osiguranje. Da, to psotoji posto se sve polise tj vrednost polise se izracunava na godinjem nivou. Ako placas jednom godisnje, nema kamata. Svako ostalo placanje na rate vuce kamatu gde je najveca kamata ako placas mjesecno. U Merkuru tj Vienna je 12% od godisnje rate. To korisnik sam bira kako ce placati.


Poslednji put menjao ratkop dana 16 Dec 2020, 10:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 10:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2360
Koliko je meni poznato, imaš povrat poreza ako uplaćujes zivotno osiguranje. A ti da ćeš imati neku dobit, to je priča za budale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 10:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2003
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Tacno, na osnovu poreske kartice imas pravo na povrat poreza (uvecanje plate) od 10% od godisnje uplacene sume za osiguranje. To se generalno ne savjetuje (barem meni nisu) posto si onda u sistemu i duzan si po isplati (isteku) polise drzavi platiti 10% poreza na dobit.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 15:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Da, i ja sam išao u poresku da se raspitam oko povrata poreza.
Isto su i meni rekli.Vraća ti se 10% od godišnje uplate, ali isto tako ćeš na kraju isplate osigurane sume vrati tih 10%.
Za sada je tako ,a možda se i nekada nešto promojeni.Tako su mi rekli.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 16:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6132
10% ali do godisnjeg iznosa 1200 KM. Sve preko toga nema povrata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2020, 17:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Citiraj:
Da li postoje neke poreske olakšice za uplatioce?

Da, postoje poreske olakšice uplate u EPF. Uplate u dobrovoljni penzijski fond do 100 KM mjesečno (1200 KM godišnje) su u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak oslobođene poreza na dohopdak a samim tim i doprinosa. Za poslodavce to znači da je uplata od npr 100 KM u korist zapsolenih u EPF jednaka njegovom ukunom trošku ( nema poreza i doprinosa na uplate u EPF). Za danika to znači da ukoliko u EPF uplaćuje npr. 100 KM od svoje BRUTO plate efekat na isplatu (neto platu) će biti 60,48KM.


Ima li iko iskustva sa EPF (Evropski dobrovoljni fond)?


Grawe uplaćujem 5 godina unazad i uzeo sam slično osiguranje kao ratkop, gdje ne znam da li i ima neke dobiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2020, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4377
Imaš ovdje dosta dobro objašnjeno https://www.epf.ba/faq a kako u praksi funkcioniše najbolje da neko objasni ko uplaćuji, tj radi u državnoj službi pa mu se dio uplaćuje.
Svw drugo je na duge staze, sredstvima ne raspolazes skoro do penzije, ali trebalo bi biti valjda sigurno.
Ja bih uzeo i to i Grawe čim budem u situaciji, jer ko ne bude imao svoje djece ne znam od čega će u starosti živjeti. Jedino prodati stan pa u starački.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2020, 12:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2360
Ko je u državnoj službi može samo sam da uplaćuje mjesečno. Već sam provjerio. Samo ako si u entitetskoj službi (plata iz budžeta RS), onda imaš neke olakšice.
I mene zanima ovaj EPF.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2021, 22:54 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Apr 2014, 13:42
Postovi: 7
Meni dosao lik i prica mi o neodrzivosti drzavnog
penzionog fonda i kako je dobro uplacivati u
Grawe za privatnu penziju itd.
Onda mi da Ponudu osiguranja zivota i od teskih bolesti.
Pa gdje je ponuda za penziju??
Moje misljenje je da ovo nije prevara nego manipulacija.
Manipulacijom dodje do tebe da ti prica tu pricu o penziji.

Zivotno osiguranje je dobro osiguranje i vrlo losa investicija za trecu zivotnu dob. Postoji puno isplativijih nacina stednje za penziju, a jednako rizicnih.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2021, 23:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3557
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ma istu pricu drobe svi ti njihovi kmetovi. Al najjace kad te mazu sa poslovnom ponudom iz Austrije firma. :lol:

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2021, 07:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Calvert je napisao:
Meni dosao lik i prica mi o neodrzivosti drzavnog
penzionog fonda i kako je dobro uplacivati u
Grawe za privatnu penziju itd.
Onda mi da Ponudu osiguranja zivota i od teskih bolesti.
Pa gdje je ponuda za penziju??
Moje misljenje je da ovo nije prevara nego manipulacija.
Manipulacijom dodje do tebe da ti prica tu pricu o penziji.

Zivotno osiguranje je dobro osiguranje i vrlo losa investicija za trecu zivotnu dob. Postoji puno isplativijih nacina stednje za penziju, a jednako rizicnih.


Koji su to po tebi načini? Šta preporučuješ i ako možeš malo objasniti izbor?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2021, 14:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Calvert je napisao:
Meni dosao lik i prica mi o neodrzivosti drzavnog
penzionog fonda i kako je dobro uplacivati u
Grawe za privatnu penziju itd.
Onda mi da Ponudu osiguranja zivota i od teskih bolesti.
Pa gdje je ponuda za penziju??
Moje misljenje je da ovo nije prevara nego manipulacija.
Manipulacijom dodje do tebe da ti prica tu pricu o penziji.

Zivotno osiguranje je dobro osiguranje i vrlo losa investicija za trecu zivotnu dob. Postoji puno isplativijih nacina stednje za penziju, a jednako rizicnih.


Svi oni uglavnom imaju tu istu priču da se osiguraš za penziju.To je normalno, hoće da prodaju svoj "proizvod" uostatalom kao i svi trgovci.Niko te ne tjera da se osiguraš.Hoćeš - nećeš, ti biraš.
Samo daj jednom više shvatite da suština životnog osiguranja nije zarada, penzija ili šta već.
Životno osiguranje sama riječ kaže, osiguranje svog života ili porodice, u slučaju ne daj Bože da se nešto desi, biće isplaćena premija.I još to je vid štednje.Na kraju dobiješ sumu koju si uplatio plus jedan vid premije i dividende.Ta premija doduše nije nešto, ali ipak je ima.
Znam masu ljudi koji su ispoštovali sve uplate do kraja i na kraju ili su uzeli novac ili su nastavili uplate.
Niko nije imao primjedbi.Samo jedno treba čovjek da raskrsti sa sobom prije nego li se odluči za životno osiguranje: kada krene sa uplatama, da ne razmišlja da li će uplaćivati do kraja ili u jednom momentu odustane iz nekog razloga a nije "morao".Ako bi zapao u funansijsku situaciju da ne može uplaćivati uvijek se može dogovoriti sa osiguranjem da se na jedan period prestane uplaćivati, pa opet nastavi kada bude u mogućnosti.
I sam imam životno osiguranje i nemam nikakvih primjedbi.Jedino je što sam mogao i prije početi, a nisam , pošto priznajem da sam isto bio sumnjičav bez razloga.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2021, 16:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3557
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
To je sve ok da ovi levati ne kazu sta valjaju. Ne mozes me ubjedjivati da je zivotno osiguranje penzija. Iako covjek bude spreman placati zivotno, bas zbog tih prica ce placati nekoj drugoj osiguravajucoj kuci.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2021, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Aikus je napisao:
Ko je u državnoj službi može samo sam da uplaćuje mjesečno. Već sam provjerio. Samo ako si u entitetskoj službi (plata iz budžeta RS), onda imaš neke olakšice.
I mene zanima ovaj EPF.
I ja sam gledao taj EPF. Tamo u onom njihovom kalkulatoru godišnji prinos kao pesimističnih 1%, realističnih 3% i optimističnih 5%. A u izvještaju u zadnjih godinu dana prinos negativan -1,nešto%. Pra'o dobro upravljaju fondom nema šta.

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs