banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Okt 2016, 12:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da li smatrate da slijredi sve vece napustanje principa fiksnog radnog vremena? Odnosno, da ce sve vise zaposlenih biti angazovano prema potrebi. Da ce duze raditi kada je neophodno, a biti slobodni kada je zatisje na poslu.

Naravno, pricamo o koliko toliko uredjenim situacijama gdje nema robovlasnickog odnosa prema radniku koji sedmicno baca preko 50, pa i 60 radnih sati za par stotina maraka mizerije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 12:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Najsigurnije je da ce se nastaviti robovlasnicki odnosi
Ovim putem pozdravljam sve tajkune gdje god bili, shvatam vasu bol sto rob nije pravi rob nego mu moras nesto platiti, jbg izdrzite :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 16:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ajmo dalje, da li bi ste iz sadasnje pozicije radije radili krace nego sada ali za iste pare? Ili bi ste zadrzali radno vrijeme a povecali platu :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 18:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Previse ti je uopstena ova tema. Fleksibilno radno vrijeme nije za svakoga. Sektori od koji se ocekuje konstantnost u usluzi sebi to ne mogu priustiti (prodavnice, kafane, pekare, javne ustanove, banke itd)
Generalno, fleksibilno radno vrijeme je ok za neke dijelove IT sektora, uglavnom one autisticne i nedruzeljubive tipa programera :D. Ili da pricamo o radnicima na odredjeno kao o dodatnoj radnoj snazi kad ima previse posla pa ti trebaju da pokrijes sve u dogovorenim rokovima.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
1. Ovo nije uskospecijalizovani forum sa ljudima iz jedne branse pa da se sama tema moze bolje fokusirati. Ima nas od nas obicnih prasinara pa do vas magistara :D

2. Prodavnice, kafane i sl. imaju u toku dana/nedelje/godine spiceve kada im je potreban veci broj zaposlenih.

3. Da, u pricu sam ubacio skraceno radno vrijeme iako je to ipak tema za sebe. Ali moze se i ovde provuci. Vidis, ja smatram da cu biti produktivniji ako znam da cu prije kuci. A vjerujem da i ti znas da tvoje kolege mogu svoj osmocasovni posao uglavnom zavrsiti za pet sati ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 20:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
kad sam prelistavao konkurse po americi, naletio sam na jednu firmu iz procesne industrije u konkursu je stajalo da se niko ne prijavaljuje kome to neodgovara, a bilo je tri dana radis 12 sati, pa si dva dana slobodan, pa si naredna tri dana treca smjena, takvo radno vrijeme je imalo neki specifican naziv

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 20:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ima u mojoj okolini par firmi koje traze radnike iskljucivo za rad u smjenama vikendom i praznicima. Ostatak sedmice je slobodan.

U prevodu, za krace vrijeme provedeno u firmi imaju istu ili malo vecu platu kao nlda rade klasicnu radnu sedmicu.

Ali to nije bas to jer se mjesecno primanje uvecava kroz zakonski skuplji radni sat vikendom/nocu/praznikom.

Vise ciljam na povecanje efikasnosti kroz povecanje zadovoljstva radnika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 22:32 
Kod mene nema fleksibilnosti zbog vrste posla, a drugi dio posla (papirologija) koji mogu zavrsiti u sto kracem roku uglavnom i zavrsim tako, volim kada se rijesim toga i ostatak dana slobodan...


Vrh
  
 
PostPoslato: 07 Okt 2016, 23:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Stvari idu u tom pravcu. Fleksibilno radno vrijeme, akcenat na informatičkoj pismenosti, samozapošljavanje, gubljene značaja radnog vremena i mjesta, automatizacija i digitalizacija svega pa tako i gašenje mnogih radnih mjesta kao takvih (uslužne djelatnosti, vozači, fizikalci.... mogu opstati samo kao neka egzotična atrakcija).

I da, naravno da je radnik u pravilu učinkovitiji ako mu je rad podudaran sa efektivnošću. Smaranje na "radnom mjestu" da bi se, eto, ispoštovalo radno vrijeme- pa to može samo ubiti svaku volju za rad. Tom radniku život olako prolazi, nije radostan, ne ide na rad nego na posao.
Kao poslodavac, najvažnije je da opteretiš radnika zadacima u optimalnoj mjeri, postaviš deadline i ne zanima te kad će i koliko provesti radeći. Čekaš rezultat.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Privredna komora Austrije je pokrenula medijsku kampanju za propagiranje fleksibilnog radnog vremena.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Realno, koliki procenat radnika u RS bi mogao da ima fleksibilno radno vrijeme...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne bih znao, ali vecinom cujem price o prekovremenom radu, obicno neplacenom... Sto je u neku ruku prilicno fleksibilno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Dakle to se ne zove fleksibilno radno vrijeme, mozda kod tebe da, ali kod nas je to izrabljivanje... najbolje bi bilo da radnici rade po 18 sati dnevno i da po mogucnosti oni plate poslodavcu za to vrijeme koje provode na poslu...
Realno, malo je poslova koji se mogu obavljati u fleksibilnom radnom vremenu, izuzev nekih firmi koje obavljaju sezonske poslove, ali one vec imaju mogucnost preraspodjele radnog vremena...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pazi, ja nista ne zagovoram. Samo me zanima sta ljudi misle.
8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
The_new_Statesman je napisao:
Pazi, ja nista ne zagovoram. Samo me zanima sta ljudi misle.
8)

Nema to ovdje kod nas, realno, vrlo je malo radnih mjesta koja omogucavaju fleksibilno radno vrijeme, jer si uvijek uslovljen sa necim drugim, kazem, jedino neke vrste sezonskih poslova i to obicno u nekom preradjivackom sektoru, ali i tu se koristi preraspodjela radnog vremena ili sezonsko zaposljavanje...
Inace je prekovremeni rad propisan zakonom na maksimalno 40 sati mjesecno ili 150 sati na nivou godine, a u praksi, radnici mjesecno ostvaruju 150 sati prekovremenih, obicno neplacenih radnih sati...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 17:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Ajvar je to fino objasnila. Ne moze se fleksibilno radno vrijeme primijeniti na sve sektore. Tamo gdje imas neki "lanac proizvodnje", ne moze pojedinac tako lako da sebi odredjuje radno vrijeme. Lako je nama u IT bransi. Ja ustajem bez budilnika i idem na posao kad se naspavam, ali u drugim bransama nije tako jednostavno.

U svakom slucaju - podrzavam gdje god je moguce uvesti fleksibilno radno vrijeme.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2016, 18:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ma uopste nije tema da li svi mogu tako raditi ili ne mogu. Naravno da ne mogu.
Ne rade svi ni od ponedeljka do petka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2016, 10:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da se nadovezem, ja sam inace za skracivanje radne nedelje na max 30 sati. Da bi se do toga doslo, neophodno je povecati efikasnost. A efikasnost se podize znanjem. Znaci, svi smo nadogradjivali sisteme na kompjuterima u zadnjih par godina, na telefonima i cesce. Nas obrazovni sistem je zaglavio u vremenu Stipe Suvara. Nisam skolovana, ali laicki mislim da se tu mora nesto pretumbati :D

Na kraju balade se moze ocekivati rast prodaje usljed vise slobodnog vremena, koji vodi rastu zarada, sto utice na rast zadovoljstva zaposlenih, pa zasto ne i rast nataliteta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2016, 13:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Ovaj tvoj zadnji pasus me podsjeća na scenu iz Mucki kad Delboj objašnjava Rodniju kako će to što su ukrali boju za tunele na kraju dovesti do rasta privrede Britanije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2016, 13:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Inace je prekovremeni rad propisan zakonom na maksimalno 40 sati mjesecno ili 150 sati na nivou godine, a u praksi, radnici mjesecno ostvaruju 150 sati prekovremenih, obicno neplacenih radnih sati...

180 sati je maksimalno na nivou godine, s tim da se kolektivnim ugovorom može predviditi i do 230 sati.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs