banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 180 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Apr 2016, 20:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ovo je jedan od tekstova iz kojih sam povukao neke cifre u diskusiji od pre nekoliko dana. Znam da ce mnogima skociti pritisak i oci zakrvaviti na sam naslov, ali sta se tu moze...

Citiraj:
Ovaj tekst namenjen je svima nama, a posebno onima koji misle da je jugoslovenska ekonomija za vreme Tita bila izgrađena na stabilnim temeljima. Ako pogledamo i analiziramo ekonomske pokazatelje, moramo priznati da je ideja o robusnosti jugoslovenske ekonomije bila iluzija i da je “blagostanje” o kojem mnogi jugonostalgičari danas govore1 bilo pozajmljeno na račun budućih generacija. Te generacije sada, uz plaćanje računa za destruktivne ratove devedestih i intervencionističke ekonomske politike2 država naslednica bivše Jugoslavije, plaćaju i račun kraha neodrživog ekonomskog sistema socijalističke Jugoslavije.


http://katalaksija.com/2014/02/24/ekono ... nog-kraha/



P.S. Nije mi ni na kraj pameti da branim danasnje stanje stvari. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 07:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Znači zadužujemo se višestruko sporije sada kada ne izvozimo ništa, a uvozimo sve i kad nemamo nikakvu realnu privredu nego ranije dok je izvoz bio kakav takav i dok smo gradili širom Bliskog istoka i Azije?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 08:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Данас се не задужујемо, него улазимо у аранжмане. :lol:
Елем, задуживали би се ми и данас, него нико не да паре. А овај аутор је ваљда покушао да каже како је пријашњи систем лош, али му то и не пође за руком. 6000 милијарди! Јебени министар.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 10:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ako sam dobro shvatio, svako novo radno mjesto je uvecavalo dug. Voda do grla je dosla 1981. kada zemlja nije vise bila u stanju izvozom nabaviti devize za otplatu duga.

Zasto devize? Pa drzava i banke su se zaduzivale u devizama, dalje je novac plasiran u dinarskim kreditima bez vezivanja za devize. Vasi roditelji ili njihove kolege/poznanici su skupa sa firmama u kojima su radili su podignute kredite vracali u dinarskim iznosima, a inflacija je jela vrijednost istih.
Tu su onda banke/drzava izvisile jer one imaju devizni dug, a dobijaju nazad sve bezvrijednije dinare.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 10:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
_зока je napisao:
Znači zadužujemo se višestruko sporije sada kada ne izvozimo ništa, a uvozimo sve i kad nemamo nikakvu realnu privredu nego ranije dok je izvoz bio kakav takav i dok smo gradili širom Bliskog istoka i Azije?


Dobar dio izvoza je kesom zemjenila mnogostruko uvecana dijaspora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 11:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
The_new_Statesman je napisao:
Ako sam dobro shvatio, svako novo radno mjesto je uvecavalo dug. Voda do grla je dosla 1981. kada zemlja nije vise bila u stanju izvozom nabaviti devize za otplatu duga.

Zasto devize? Pa drzava i banke su se zaduzivale u devizama, dalje je novac plasiran u dinarskim kreditima bez vezivanja za devize. Vasi roditelji ili njihove kolege/poznanici su skupa sa firmama u kojima su radili su podignute kredite vracali u dinarskim iznosima, a inflacija je jela vrijednost istih.
Tu su onda banke/drzava izvisile jer one imaju devizni dug, a dobijaju nazad sve bezvrijednije dinare.


da, ćale mi je je pričao da je tamo 70-ih digao kredit za izgradanju kuće, bojao se hoće li ga moći vraćati pa je tražio skromniju cifru, a oni mu odobrili više :roll: to je nešto išlo preko firmi, nemam pojma...uglavnom, u početku je rata bila oko trećine plate, kako je vrijeme prolazilo inflacija je polako "pojela" ratu do toga da je bila skuplja uplatnica od te rate pa mu predložili da vrati ostatak odjednom jer i nije bila nekakva cifra... poslije mu bilo krivo što nije digao više...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 11:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
TNS dobro napredujes, dosao si do gradiva koje se uci u srednjoj ekonomskoj :D . Problem je sto poslije odes na fakultet i za par predavanja profesori ti sruse svu tu teoriju koju si ucio u cetiri godine. :)

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 11:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Realnost oko nas je takva da iza tih profesora stoji ekonomsko cudo. Izvinjavam se, ja sam samo neuki paor Shaka TM.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 12:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Zatvorena ekonomija nije odrziva na duze staze, i to samo za moderniji period, ali je njena transformacija u poluotvorenu lako izvodljiva i bila bi pravi pogodak. Naravno to drugim drzavama nije odgovaralo jer jaka konkurecija nasih giganata sa naznakama potencijala za masovnu proizvodnju a samim tim i ekonomiju obima, bi pravio problem svim drugim konkurentima. Dakle, zatvorena ekonomija u obliku cjelokupne ponude usluga nije odrziva, ali je naravno svjetlosnu godinu iznad robovlasnickog drustva koje je na snazi.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 15:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Ja sam mislio da je Skeva samo hrpa mišića i lijepo lice, al zna i koju pametnu reći.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 17:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
skeva je napisao:
Zatvorena ekonomija nije odrziva na duze staze, i to samo za moderniji period, ali je njena transformacija u poluotvorenu lako izvodljiva i bila bi pravi pogodak. Naravno to drugim drzavama nije odgovaralo jer jaka konkurecija nasih giganata sa naznakama potencijala za masovnu proizvodnju a samim tim i ekonomiju obima, bi pravio problem svim drugim konkurentima. Dakle, zatvorena ekonomija u obliku cjelokupne ponude usluga nije odrziva, ali je naravno svjetlosnu godinu iznad robovlasnickog drustva koje je na snazi.

Zato je SFRJ krajem 70tih a početkom 80tih dosta proizvoda sa zapada licencno i u kooperaciji proizvodila u svojim fabrikama npr Citroen, Renault, VW, Levis, Salamander, Converse, Adidas itd. Energoinvest ima i danas veliki broj patenata u elektroindustriji.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 18:35 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
zaduzivao se titio devizama kod mmf pa onda za vecu ratu kredit prodavao nesvrstanima kojih tih godina nisu mogli dobiti od mmf...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 19:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Alkibijad Dajguz V je napisao:
Ja sam mislio da je Skeva samo hrpa mišića i lijepo lice, al zna i koju pametnu reći.



Ovim postom je malo napredovao od stila herr nepkorenog, ali to i nije bas nesto znacajno.

Ako pomenemo banjalucke gigante onda cemo vidjeti da ili su uvijek bili u minusu (Incel) ili su bili na poslovima za vojsku (drzava, dakle, kredit).

O cemu onda pricamo? A ideoloska prica o tome kako smo bili ekonomska prijetnja zapadnoj industriji i kapitalizmu ima jednu veliku rupu koja se zove Kina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 19:13 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
pa ne mosh porediti jugu i kinu nikako ni kad je prica u vezi prijetnje kapitalizmu po pitanju konkurencije..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 19:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
nepokoreni je napisao:
skeva je napisao:
Zatvorena ekonomija nije odrziva na duze staze, i to samo za moderniji period, ali je njena transformacija u poluotvorenu lako izvodljiva i bila bi pravi pogodak. Naravno to drugim drzavama nije odgovaralo jer jaka konkurecija nasih giganata sa naznakama potencijala za masovnu proizvodnju a samim tim i ekonomiju obima, bi pravio problem svim drugim konkurentima. Dakle, zatvorena ekonomija u obliku cjelokupne ponude usluga nije odrziva, ali je naravno svjetlosnu godinu iznad robovlasnickog drustva koje je na snazi.

Zato je SFRJ krajem 70tih a početkom 80tih dosta proizvoda sa zapada licencno i u kooperaciji proizvodila u svojim fabrikama npr Citroen, Renault, VW, Levis, Salamander, Converse, Adidas itd. Energoinvest ima i danas veliki broj patenata u elektroindustriji.



Ukratko, to je sve bla bla bla ako je na kraju balade minus. I to minus koji raste iz godine u godinu.
Drzava je kao gazda forsirala zaposljavanje za potrebe rezima. Samo sto je tada drzava mogla izigravati gazdu i otvarati firme, sto je sirilo spektar radnih mjesta.

Kako se danas drzava nominalno ne bavi drzanjem fabrika onda se rezimu smanjio izbor pa se socijalni mir odrzava zaposljavanjem u administraciji.

Sta je zajednicko u oba slucaja? Za finansiranje obe price je potrebna lova koja se namice od zaduzivanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 19:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
spavac je napisao:
pa ne mosh porediti jugu i kinu nikako ni kad je prica u vezi prijetnje kapitalizmu po pitanju konkurencije..


Pa ne mozes. Zato i kazem da je smjesno pricati o zavjeri na taj nacin :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 19:46 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
da nismo bili "neka" konkurencija ne bi nas ni pipali...kina je takodje postala kapitalisticka jer je vremenom dopustila politicku liberalizaciju na miran nacin, a onda je doslo i do ekonomske liberalizacije...mi smo tu politicku liberalizaciju odlucili uvesti kroz tenkove, puske, razaranje...jer poslije Tita su ostali kreteni koji nisu marili za pionire i omladince..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 20:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
spavac je napisao:
da nismo bili "neka" konkurencija ne bi nas ni pipali...kina je takodje postala kapitalisticka jer je vremenom dopustila politicku liberalizaciju na miran nacin, a onda je doslo i do ekonomske liberalizacije...mi smo tu politicku liberalizaciju odlucili uvesti kroz tenkove, puske, razaranje...jer poslije Tita su ostali kreteni koji nisu marili za pionire i omladince..


Jel to opet priča o četvrtoj vojnoj sili Evrope?
Ja nešto nisam ubijeđen da smo bili neka konkurencija ikome. Meni se više čini kao da je bila igranka "ako A neće, B će htjeti a to vam nije baš najbolje" i tako u krug...
Jeste se radilo i na more išlo, ali mislim da naše stvari nisu bile baš kvalitetne kao zapadne. Ne kažem da su loše, ni u najmanju ruku. Imali smo mi vrhunskih stvari, ali onako generalno, ruku na srce...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 20:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Spavac, opet si spavao na casu :D Zaduzivanje je krenulo za Tita, pocetkom sezdesetih. A ne nakon njegove smrti kada je vec bilo kasno.
Btw. veci posao je napravio Ante Markovic sa Rusima kada je prebijanjem dugova i sitnim ''svercom'' uspio smanjiti dug za dvije milijarde. Mada, ruku na srce, to je bila akcija vremenski ogranicenog dometa jer se bukvalno oslanjala na medjunarodnu dnevno-politicku situaciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2016, 20:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
TNS, kako to obicno biva istina je negdje na pola, ona drzava je imala velike industrujske potencijale, skoro sam gledao na tv da je samo tvornica obuce Borovo zaposljavala skoro 20 000 ljudi, takvih pogona bilo je jos poput Jugoplastike, Gorenje, Obodin, Zastava, a posebna prica je namjenska industrija... danas nismo u stanju napraviti bicikl, a da ne pricam bilo sta drugo...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 180 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs