banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 170 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Poreski zakoni
PostPoslato: 29 Maj 2015, 07:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Gdje se moze preuzeti Nacrt Zakona o porezu na dobit, kao i prijedlozi izmjena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 29 Maj 2015, 07:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Sajt Vlade RS, u okviru MF, pod skupstina i ministaratvo, materijali u proceduri.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 29 Maj 2015, 07:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 29 Maj 2015, 07:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
eee, šta ti je kad je neko upućen u zakonsku legislativu... izbaci informaciju ko za lokaciju DM-a :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 12 Jul 2017, 07:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
UIO BiH ukida PDV broj za više od 20.000 firmi!
11. 07 17. 60 pregleda 0 komentara


BANJALUKA – Od oko 55.000 pravnih lica u PDV sistemu Bosne i Hercegovine, njih više od 20.000, uglavnom trgovina, u posljednjih deset godina nije imalo minimalno oporezivi godišnji promet od 50.000 KM, zbog čega im ozbiljno prijeti ukidanje PDV broja, otkriva portal CAPITAL.

Informaciju su za CAPITAL potvrdili i u Upravi za indirektno oporezivanje BiH uz napomenu da su ti obveznici do sada uplatili 19,5 miliona KM za poreze, a zatražili i dobili povrat PDV-a od čak 38 miliona KM.

Osim trgovina, kojih je pronađeno oko 8.000, najveći “PDV paraziti” su obveznici u oblasti poljoprivrede, šumarstva i ribolova – 1.390, građevinarstva – 1.678, stručne, naučne i tehničke djelatnosti – 1.457 i kopnenog prevoza – 1.035.

Inspektori UIO zato su započeli opsežnu kontrolu obveznika koji već duže vrijeme iskazuju promet sa nulom, ali i onih koji iskazuju jako niske promote.

“Riječ je o obveznicima koji u sistemu PDV-a egzistiraju bez bilo kakvog doprinosa kad je u pitanju prikupljanje prihoda od PDV-a. U ovom trenutku razmišljamo i o mogućnosti privremenog oduzimanja PDV-a broja za takve obveznike do momenta kada budu ispunjavali zakonski uslov, a to je oporezivi promet veći od 50.000 KM na godišnjem nivou”, pojasnio je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.

Najbolje rješenje, kako ističe, bilo bi da se prag za registraciju poveća sa 50.000 na 100.000 KM.

“To je već promet koji ne mogu ostvariti neke male i tek osnovane firme koje i ulaze u sistem PDV-a, više da bi tražile povrat, nego plaćale obavezu PDV-a. U svakom slučaju mi ćemo nastojati iz sistema izbaciti sve one obveznike, takozvane „parazite“, jer nije u redu da u sistemu budu obveznici koji po čak 10 godina nisu imali oporezivi promet iznad praga za registraciju”, dodaje Kovačević.

Zato će, prema najavama, UIO BiH i predložiti da u novom Zakonu o PDV-u bude povećan prag za registraciju u sistem PDV-a, čime bi on bio “očišćen” od onih koji traže ogroman povrat za malu uplatu.

“Takvi obveznici mogu i dalje poslovati, ali će biti obveznici koje će svoje obaveze plaćati entitetskim poreskim upravama”, pojasnio je Kovačević.

Isto mišljenje dijele i u Privrednoj komori Republike Srpske gdje kažu da bi prag za registraciju i dobijanje PDV broja hitno trebalo da bude podignut na 100.000 KM.

“I dalje stojimo kod toga da je 50.000 KM preniska cifra i naravno da se dešavaju ovakvi slučajevi”, prokomentarisao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.

A logika dobijanja PDV broja je jasna. Svakome ko pokreće određenu djelatnost u interesu je da uđe u sistem PDV-a prije početka rada. Razlog tome je što prilikom pokretanja biznisa najviše novca mora da izdvoji za nabavke, opremu, robu, poslovni prostor. Ako je već u PDV sistemu, onda ima mogućnost da izvrši povrat PDV-a za sve plaćene račune, jer praktično još nema nikakvog prometa i izlazne PDV obaveze.

Capital.ba

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 12 Jul 2017, 11:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da li su ovi ljudi debili ili su drzavu doveli do prosjackog stapa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ovako se radi u Austriji.

https://www.bmf.gv.at/top-themen/familienbonusplus.html

Ukratko do 1500€ poreza na zaradu godisnje nazad po djetetu.

Ostalo ce vam strucnjak koza objasniti. Cak i ako znate njemacki, on ce to da priblizi. Budite bez brige :-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
U lijepom sistemu živiš. Ovo sam vidjela skoro. Koliko sam shvatila taj povrat poreza je povećan nešto skoro?
Et, da odem u Vaustriju, s tri komada djece, napravila bih jos jedno.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Btw. ovde se cilja na ekipu koja zaradjuje da imaju djecu. Do sada su novci isli Turcima i Arapima koji u pravilu imaju 3+ djece. Sada se Austrijanci i ostali koji dobro zaradjuju stavljaju u daleko povoljniji polozaj. Istovremeno prvima uglavnom ostaje ista kolicina novca kao do sada.

Ako nisi platila 3000€ godisnje poreza onda ne mozes povuci toliko za dvoje djece. Ili 4500 za troje ili 6000€ za cetvoro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Kontam.
Čitala sam negdje na nekom forumu o čovjeku kojem bi godišnja plata prelazila 50 hiljada, ako ne i vise, pa mu je neko rekao i za ovaj povrat.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Prednost je sto u sumu placenog poreza idu porezi od oba roditelja.
Da se vratim arkadasima, kod njih radi uglavnom jedan roditelj i to uglavnom losije placen posao. Tako da ce on tesko navuci 4500 ili 6000 uplate poreskoj.

Btw. malo mi je nejasno da neko ko zaradjuje 50.000 ne zna za sve moguce poreske olaksice. Ili vas trola ili nas stvarno ima svakakvih :-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ako je trolao, njemu na dusu. Pri tom se bas javio da pita sta ce mu drzava dati, jer mu zena nece raditi, pa se on konta da li je to dovoljno za njih 4.

Arkadasima se staje u kraj. Tj. bar se ne podstice njihovo ponasanje. Mada, vjerujem da ih ima gomila kojima odgovara i tako kako jeste.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
To cemo vidjeti, ali da demoralizuje, demoralizuje.

Elem, moze se to preslikati i kod nas u borbi za bolji natalitet gdje familije sa vise djece ne bi bile socojalni slucajevi.

Ujedno je olaksanje za firme jer bi izbjegli dodatne troskove zbog povecanja plata. Ono jest da bi drzava morala.stegnuti kais, povecati finansijsku samodisciplinu i pojacati kontrole.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 12:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Kako? Ako je ovamo osmisljeno da oni koji rade i placaju veci porez, imaju i veci povrat, tj. da se oni namnoze?

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 12:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pa fino. Nesto drugaciji mentalitet.

Podstaknulo bi se radjanje kod staleza koji je obrazovaniji i bolje stoji finansijski, ali previse kalkulise pa onda odustaje od prosirenja porodice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 12:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
The_new_Statesman je napisao:
Elem, moze se to preslikati i kod nas u borbi za bolji natalitet gdje familije sa vise djece ne bi bile socojalni slucajevi.
.


Ja sam shvatila da bi pomoglo porodicama koje imaju vise djece, ali koje su vec socijalni slucajevi (na ovo socijalni slucajevi se dize kosa socojalnim radnicima, jer je neispravan termin).

A, ja opet mislim da das nasem covjeku neke olaksice, opet bi po paru bilo dva djeteta top. Jer, nova su vremena.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 12:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Koliko se kod nas dobija para po djetetu? Da li je to nešto jednokratno ili na nekom mjesečnom/godišnjem nivou? Kakve su kod nas olakšice?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 13:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
kutak je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Elem, moze se to preslikati i kod nas u borbi za bolji natalitet gdje familije sa vise djece ne bi bile socojalni slucajevi.
.


Ja sam shvatila da bi pomoglo porodicama koje imaju vise djece, ali koje su vec socijalni slucajevi (na ovo socijalni slucajevi se dize kosa socojalnim radnicima, jer je neispravan termin).

A, ja opet mislim da das nasem covjeku neke olaksice, opet bi po paru bilo dva djeteta top. Jer, nova su vremena.


Ne, grijesis. Preduslov je da zaradjujes i da samo uplaceni porez mozes dobiti nazad.
Do sada je bilo da oni koji puno zaradjuju imaju male odbitke bez obzira na broj vlastite djece i placaju velike poreze. Tako da su prakticno placali tudjim hanumama da sjede kod kuce i stancaju djecu.

Drugo, vremena se mjenjaju jer drugi pubertet dolazi sa 35+ godina i tada bi se pravilo jos djece :-D
I onda znacajna poreska olaksica traje dosta duze od prvobitnih 18-20 godina ;-)

Vjerujem da se princip moze primjeniti kod nas s tim da nemamo dodatni problem hanuma koje ne misle raditi za cijelog zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 14:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Za drugi pubertet se slazem, ali voljela bih vidjeti statistiku radjanja djece za koju godinu, koliko ih ima, u presjeku sa visinom primanja.

Prošle godine, čovjek 30-ih godina, od glave do.pete u markiranoj odjeci, meni govori kako je ludost u ovo vrijeme imati jedno dijete, a kamoli troje. Samo sto mi nije rekao da nisam uredna.

Doduse, meni su finansije jedan od odlucujucih faktora sto nemam i cetvrto dijete. Mene treba drzava podsticati, kad sam vec voljna da radjam. :D

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poreski zakoni
PostPoslato: 18 Okt 2018, 14:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Pa imaćeš onih 450 iz Fonda za četvrto dijete, nemoj da si neskromna :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 170 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs