banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2015, 21:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2007, 13:25
Postovi: 50
Nedavno sam otvorio svoj SP (samostalni preduzetnik) radi saradnje sa klijentom u inostranstvu (usluge programiranja). Posto sam naisao na puno razlicitih informacija u vezi sa tim moze li samostalni preduzetnik uopste saradjivati sa inostranstvom, odlucih da podijelim s vama tacnu informaciju do koje sam na kraju dosao.

Ja sam se raspitivao i kod knjigovodja, neki su rekli da moze a neki da ne moze. Trazio sam po netu (i na ovom forumu). Trazenje na netu je nezgodno jer su Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnski i Gorski isti jezik pa Google izbacuje rezultate iz svih nasih mikrodrzava :) a svaka ima svoje zakone. Nakon toga sam poslao pismo Ministarstvu i Upravi za indirektno oporezivanje i nakon par dana dobio definitivan odgovor.

Odgovor iz ministarstva:

“U vezi sa postavljenim pitanjem najprije ukazujemo na činjenicu da je potrebno posebno razmatrati pitanje djelatnosti prometa roba sa inostranstvom od pitanja djelatnosti prometa usluga sa inostranstvom.

Pitanje djelatnosti prometa roba sa inostranstvom je u potpunosti regulisano Zakonom o spoljnotrgovinskoj politici (“Službeni glasnik BiH”, br. 7/98 i 35/04) i Zakonom o carinskoj politici (“Službeni glasnik BiH”, br. 57/04, 51/06, 93/08 i 76/11). Nijednim ovim zakonom nisu propisani uslovi za obavljanje spoljne trgovine od strane preduzetnika niti je propisano da preduzetnici mogu biti lica u spoljnoj trgovini. Prema entitetskim propisima o preduzećima i propisima o registraciji poslovnih subjekata, sva lica koja namjeravaju da se bave uvozom i izvozom roba, trebaju kod nadležnog suda biti registrovana za obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja, te nakon toga, kod Uprave za indirektno oporezivanje upisati se u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza. Iz navedenog je jasno da samostalni preduzetnik ne može obavljati djelatnost prometa roba sa inostranstvom.

Pitanje djelatnosti prometa usluga sa inostranstvom regulisan je Zakonom o spoljnotrgovinskoj politici Glava III – međunarodna trgovina uslugama. Odredbama člana 23. stav 3 alineja druga propisane su definicije termina “usluge” i “trgovina uslugama”, po kojima “usluga” podrazumijeva svaku uslugu u svakom sektoru a “trgovine uslugama” je pružanje usluga između pravnih i fizičkih lica iz Bosne i Hercegovine i iz strane zemlje ili carinske teritorije. Iz navedenog je jasno da samostalni preduzetnik može obavljati djelatnost prometa usluga sa inostranstvom. Ovdje ističemo pitanje koje takav preduzetnik može imati a tiče se primjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, br. 9/05, 35/05 i 100/08) po kojem u slučaju usluga ne postoji uvoz i izvoz kao kod roba i po kojem je propisano da se PDV plaća na promet usluga koje poreski obveznik, u okviru obavljanja svojih djelatnosti, izvrši na teritoriji BiH uz naknadu. S obzirom da je ovim Zakonom i podzakonskim aktima u potpunosti regulisano vršenje prometa usluga, upućujemo vas da se sa pitanjem primjene ovog Zakona, obratite Upravi za indirektno oporezivanje sa konkretnim pitanjem koje će sadržavati i vrstu usluge koja namjerava da se vrši.”

Odgovor iz Uprave za indirektno oporezivanje:

“Članom 3. Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih

poreza ("Službeni glasnik BiH", broj: 51/12), registracija i upis u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza može se vršiti po sljedećim osnovama:

a) registracija za PDV i/ili

b) obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja i/ili,

c) obavljanje djelatnosti međunarodnog otpremništva i/ili,

d) registracija za akcizu.

Odredbama člana 13. stav (1) pod a) is tog Pravilnika je propisano da registrovano lice

u BiH koje obavija spoljnotrgovinsko poslovanje, uz zahtjev za registraciju podnosi u kopiji uz

predočenje originala ili ovjerenoj kopiji sljedeću dokumentaciju:

- za pravna lica - rješenje nadležnog suda, a za ostala lica rješenje drugog nadležnog organa, za

obavljanje djelatnosti spoljnotrgovinskog poslovanja.

Dakle, spoljnotrgovinsko poslovanje se može obavljati isključivo na osnovu rješenja

kojim se odobrava vršenje spoljnotrgovinskog poslovanja, a dosadašnja praksa je pokazala da

preduzetnici nisu dobijali navedena odobrenja. Međutim, samostalni preduzetnici mogu vršiti uvoz opreme za obavljanje svoje poslovne djelatnosti putem lica registrovanih za obavljanje

spoljnotrgovinskog poslovanja.

Međutim, kada se radi o pružanju usluga prema inostranstvu, nema ograničenja u vršenju

istih sa stanovišta oblika organizovanja lica koje vrši promet usluga, s tim da prilikom određenja mjesta prometa usluga treba uzeti u obzir odredbe člana 15. Zakona o porezu na dodatu vrijednost ("Sluzbeni glasnik BiH", broj: 09/05, 35/05 i 100/08), kojima je definisano mjesto prometa usluga.

Prometom usluga, u smislu člana 8. stav (1) Zakona o porezu na dodatu vrijednost

("Službeni glasnik BiH", broj: 09/05 , 35/05 i 100/08) smatraju se svi poslovi i radnje izvršene u okviru obavljanja privredne djelatnosti, a koji ne čini promet dobara iz čl. 4 - 7. ovog Zakona.”

Vaše pitanje je proslijeđeno i Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, od kojeg očekujemo odgovor, koji će Vam biti poslan naknadno.

S poštovanjem,
Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju"


Ukratko, SP moze "izvoziti" usluge ali ne i robu. Dakle dizajneri, programeri, fotografi, video itd


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2015, 22:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Citiraj:
Ukratko, SP moze "izvoziti" usluge ali ne i robu. Dakle dizajneri, programeri, fotografi, video itd


Samo što prodaja magle se ne kotira van naših granica...a to što prođe u tom domenu je kap u moru i od toga naša privreda nema nikakve koristi jer je domen uslžne djelatnosti.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2015, 22:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Citiraj:
Ukratko, SP moze "izvoziti" usluge ali ne i robu. Dakle dizajneri, programeri, fotografi, video itd

Имала је и моја жена СА, и регуларно је радила са странцима и наплаћивала. Само што су њу смарали фискалном касом па је морала и рачуне да куца. А паре су у девизама регуларно долазиле на девизни рачун у банци.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs