banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 12:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Maj 2015, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
Cini mi se da je Nova banka imala najnize kamate pa mozda i otud ima najvise plasiranih kredita. Jednostavno imali su i vecu potraznju za njima.
Nego zar je moguce da banka nije u obavezi da osigura kredit.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2015, 11:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Moguce i to, ali vjerujem da dobrim dijelom dijelom ima i ovog mog.

Sto se osiguranja tice, naravno da ce se banka osigurati, ali upitna je utrzivost tog instrumenta osiguranja. Kad je bila kreditna ekspanzija banke su uzimale sve i svasta kao osiguranje kredita. Npr, st banci vrijedi neka betonara, ili pilana, na nekoj zabacenoj lokaciji? Da banka to uzme pod svoje, sta ce banka s tim? To niko nece kupiti, ili ce kupiti ali uz dosta manju cijenu! Pa eno u Rosuljama ona Subasic vila, stoji vec nekoliko godina napustena, banka je ne moze nikome prodati, vjerovatno ni ispod cijene? A vjerujem da kad ju je banka uzela pod hipoteku, tad je vrijedilo mnogo vise.

Ili neki industrijski kompleks u Hercegovini? Pa ako je banka uzela to za obezbjedenje kredita od npr 1 milion KM, a procjenili su taj kompleks na milion i po KM, kolika je sansa da sad to prodaju uopste? I za koje pare? To i jeste problem, sto se kolaterale kojim su se banke obezbjedjivale sad uglavnom nece niko?

Ili ko ce kupiti kucu na selu koju je banka uzela pod svoje, gdje su ti sve komsije rodjaci tog sto mu je banka uzela kucu. Masine za specijalizarnu industrijsku proizvodnju? Sta banka da radi sa masinom za farbanje pocincanog lima koja je uvezena za milion KM i to je banka finansirala. Mogu je samo uzeti i staviti kao ukras pred filijalom. Nazalost, tako je.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2015, 17:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
Vidi ovako. Radio sam u firmi koja je propala i kojoj su sredstva za rad bila pod hipotekom. Pouzdano znam da je preko 70% kredita bilo vraceno i onda se desilo. Naravno banka je izuzela svoje i ponudila na licitaciju. Po nerealno visokim cijenama i naravno da nisu prodali ni dan danas sve. Niti ce prodati. Pa halo ljudi vi ste se skoro naplatili ali jok daj da se zaradi jos jednom. Naravno nesporim da je to njihovo puno pravo ali da su samo malo manje alavi rijesili bi se toga davno i debelo zaradili. Ovako placaju godinama obezbjedjenje i pitanje kad ce to prodati a svaki dan gube na vrijednosti.
Slucaj drugi u novinama procitah pricu covjeka koji je otplatio stan preko80% i koji mu je banka oduzela jer nije mogao dalje da servisira dug. Ta ista banka ga je ponudila po punoj trzisnoj cijeni iako je covjek trazio pravo prece kupovine jer se u medjuvremenu snasao za taj iznos. Naravno da mu nisu izasli u susret ali ni prodali nekretninu.
Kako ide ona cuvena i 3 palme?
U normalnim zemljama narod pljacka banke, a kod nas banke pljackaju narod.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 22:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Sarajevo - Tužilaštvo BiH i Specijalno tužilaštvo RS vode istragu protiv 17 osoba zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja u nekadašnjoj Balkan investment banci Banjaluka izvršili više krivičnih djela i time joj nanijeli višemilionsku štetu.

Osnivači Balkan investment banke bili su litvanska banka Ukio bankas i investiciona kompanija Ukio banko investicione grupe. Balkan investment bankom su do njene propasti upravljali Litvanci, a 2013. godine banku je kroz proces dokapitalizacije preuzela RS i danas posluje pod imenom Banka Srpske.

Istraga Tužilaštva BiH
Sagovornik blizak Tužilaštvu BiH rekao je "Glasu Srpske" da je istraga otvorena protiv bivšeg direktora Balkan investment banke Edvinasa Navickasa, direktora sektora finansija Marije Ninković, koja je bila njegova desna ruka i najbliži saradnik, te direktora brokerskog odjeljenja Dijane Ostić. Tužilaštvo BiH je, kako ističe naš sagovornik, istragu otvorilo i protiv bivšeg direktora Direkcije za upravljanje rizicima Mirjane Čomić, direktora pravne službe i sekretara banke Saše Grabeža i direktora Sektora sredstava i privremenog upravnika banke Dejana Radmanovića.

Pored čelnika Balkan investment banke, istragom su obuhvaćeni i njihovi konsultanti i saradnici. Među njima su, kako ističe izvor "Glasa Srpske" blizak Tužilaštvu BiH, konsultant banke Vitomir Popović, zastupnici Ukio banko investicione grupe Nenad i Sanja Rubež i vlasnik fočanske firme "Pavgord" Gordan Pavlović. Nenad i Sanja Rubež su zastupali i interese Fabrike glinice "Birač" iz Zvornika, čiji je vlasnik bila Ukio banko investicione grupe, čime su bili u svojevrsnom sukobu interesa. Pavlović je, nakon što je uz saglasnost Vlade RS u aprilu 2013. godine otvoren stečaj u "Birču", za 6,4 miliona evra preuzeo od Ukio banko investicione grupe sva potraživanja u zvorničkoj fabrici. Potraživanja, prema računici Litvanaca, iznose 85,6 miliona evra, ali je taj iznos osporen.

- Tužilaštvo osumnjičene tereti za krivično djelo organizovani kriminal. Osim istrage malverzacija u samoj Balkan investment banci, istražioci rade i na opsežnoj istrazi koja se odnosi na transakcije banke sa "Birčem" i drugim povezanim licima - kazao je sagovornik "Glasa Srpske".

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija izjavio je ranije da je preko fabrike "Birač" opljačkana milijarda maraka. Zbog zloupotreba u "Birču" MUP RS je ranije podnio Specijalnom tužilaštvu RS prijave protiv petorice Litvanaca, koji su osumnjičeni za milionske pronevjere.

Naš izvor kaže da Tužilaštvo BiH istražuje i regularnost davanja 72 miliona KM sumnjivim pravnim licima putem Balkan investment banke.

- Tužilaštvo je došlo do obimnih podataka o tome kako je Navickas izvlačio novac putem svojih firmi u BiH, Hrvatskoj i Srbiji. On je milione uložio u kupovinu nekretnina u Hrvatskoj putem svoje firme "Baltik", kojoj je Balkan investment banka dala kredit od 700.000 KM. On i njegova supruga posjeduju i firme "Industrija Adria", "Inegra" i "Kvasko" - kaže naš sagovornik.

Portparol Tužilaštva BiH Adisa Karačić kaže da ne mogu govoriti o ovom slučaju.

Specijalno tužilaštvo RS
Istragu protiv odgovornih u Balkan investment banci vodi i Specijalno tužilaštvo RS, a prvoosumnjičeni je Navickas. Portparol Specijalnog tužilaštva Dragica Tojagić kaže da je 2013. godine MUP RS podnio izvještaj protiv više lica zbog krivičnih djela koja se mogu dovesti u vezu s poslovanjem ove banke.

- Specijalno tužilaštvo otvorilo je istragu protiv Navickasa i drugih lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela organizovani kriminal i zloupotreba ovlašćenja u privredi. Oni se terete da su u periodu od 2007. do polovine 2013. godine kršeći Zakon o bankama i propisane procedure banke drugim privrednim društvima omogućili odobravanje ili odobrili veći broj rizičnih kredita u znatnim iznosima - kaže Tojagićeva.

Dodala je da su osumnjičeni više puta prolongirali rokove za vraćanje kredita, smanjivali i otpisivali ugovorene kamate, a da neki krediti nisu ni vraćani.

- To je bitno uticalo na likvidnost, rezultate poslovanja, stopu adekvatnosti kapitala i kvalitet aktive banke. Tako je Balkan investment banci nanesena šteta velikih razmjera, a drugim privrednim društvima i pravnim licima pribavljena znatna imovinska korist čiji tačan iznos još nije utvrđen - istakla je Tojagićeva.

Prema njenim riječima, u toku je i istraga protiv Balkan investment banke, Navickasa i drugih odgovornih lica zbog postojanja osnova sumnje da su od 1. juna 2004. do aprila 2013. godine suprotno odredbama Zakona o unutrašnjem platnom prometu u namjeri da inostranim firmama pribave protivpravnu imovinsku korist omogućili preduzećima "Birač" i "Alumina" iz Zvornika da izbjegnu poslovanje i platni promet preko redovnih bankovnih računa.

- Ta preduzeća su sa nerezidentima poslovala putem nerezidentnih računa otvorenih u Ukio banci u Litvaniji. Preko tih računa su ciljano plaćane obaveze pojedinim dobavljačima i povjeriocima, isplaćivane plate radnika i izvlačen novac iz "Birča", "Alumine" i drugih povezanih lica. Tako su izbjegli blokade redovnih računa, a pribavili znatnu imovinsku korist određenim inostranim subjektima. Na taj način oštetili su druge povjerioce i budžet RS - dodala je Tojagićeva.

Radi se, kako je istakla, o vrlo složenim istragama koje zahtijevaju prikupljanje velikog broja materijalnih dokaza, sprovođenje raznih vrsta vještačenja i prikupljanje dokaza putem međunarodne pravne pomoći.

Uprava
Uprava Banke Srpske je od 20. novembra 2013. godine Specijalnom tužilaštvu RS podnijela 11 krivičnih prijava protiv 17 osoba zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja u nekadašnjoj Balkan investment banci izvršili više krivičnih djela i time nanijeli štetu banci. U Banci Srpske nisu željeli da govore o tome protiv koga su podnesene prijave.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 22:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Kad si već pomenuo bivšu Balkan Investment Banku, a sada Banku Srpske

Citiraj:
Banka Srpske u minusu najmanje 15 miliona

Banka Srpske dobila je negativan revizorski izvještaj, potvrđeno je ATV-u iz nekoliko izvora. Kako saznajemo, revizor je utvrdio da je banka u minusu najmanje 15 miliona maraka.

Rok da izvještaj bude ozvaničen istekao je 31. maja. Revizor doduše, najmanje zamjerki ima na rad Uprave banke koliko na poteze vlasnika, odnosno države. U banci Srpske na trelefon se ne javljaju danas, a u ni u Agenciji za bankarstvo nisu pričljivi. Kako ATV saznaje, Agencija je već je ušla u kontrolu Banke Srpske.

“Samo vam mogu reći da je po zakonu utvrđeno da Agencija ne smije davati izjave o pojedinačnim bankama”, rekla je Slavica Injac, direktor Agencije za bankarstvo RS.
Kako tvrde naši izvori, prognoze nisu nimalo dobre. Za Banku Srpske postoje dva scenarija. Država bi, kao vlasnik, trebalo pod hitno da pronađe novac za dokapitalizaciju banke koja je mjesecima u krizi i to je i najizvjesnija opcija.

Nije isključen ni scenario Bobar banke koja je likvidirana u decembru prošle godine. Ministar finasija Zoran Tegeltija ne bi da kalkuliše. Još, tvrdi, nije vidio negativan revizorski izvještaj Banke Srpske, ali potvrđuje da su otvorene sve opcije.


“Sve varijante su moguće samo to naravno ništa se ne možemo izjašnjavati dok ne vidimo revizorski izvještaj”, objasnio je Tegeltija.
Nakon što je u julu 2013. država izbacila Litvance i preuzela posrnulu Balkan investment banku – dala joj je i novo ime. Poručili su tada da im je cilj da “Banka Srpske” bude pristupačna i uslužna banka sa kojom je lako poslovati.

http://www.atvbl.com/bbanka-srpske-u-mi ... 5-miliona/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2015, 12:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16752
Vidim protesti u federaciji zbog zakona o radu. Nisam upratio, šta je konkretno izvelo ljude na ulicu? Pohvatao sam na vijestima da je i željkica sa novalićem učestvovala u vjerujem, budalastom zakonu.
Kako li se brzo dogovore ono što njima ide u prilog :angry4:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2015, 13:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Izasli sami :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2015, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Ako ja npr. dignem kredit u nekoj banci i ta banka propadne poput Bobara, a ja otplatio tek 10% kredita, šta se dešava dalje sa mojim kreditom?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2015, 15:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Kredit ne propada nikada. :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2015, 15:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
a kome ga onda plaćam? i dalje uplaćujem banci pa oni to računaju kao likvidacionu masu ili šta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Nov 2015, 15:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Philby je napisao:
Kredit ne propada nikada. :D

Zavisi ciji je...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 01:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Шајин je napisao:
a kome ga onda plaćam? i dalje uplaćujem banci pa oni to računaju kao likvidacionu masu ili šta?


Dospjeva odmah da platis sve. Mislim, nisam siguran.

Nego, ode Banka Srpske, u Pavlovic upade SIPA, vrijeme da se ponovo aktivira ova tema.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 08:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
najbolje da dignem npr 30000 da kupim stan ili nešto tako i da propadne banka i kažu mi da odmah moram sve isplatiti... pa da imam para da odjednom platim ne bih ni dizao kredit :)
za Banku Srpske znam, vid ti to sada su i Pavlović stisli. jbt. mi smo načisto propali ko država...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 09:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Na žalost tako je.
Obaveze dospjevaju odmah.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 09:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
iaoko sam uvijek bio zagrižen da ostanem i živim ovdje svakim danom mi je sve više muka od ove države...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 09:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Pogotovo nakon onog juče... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 10:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ono je bila medvjedica kako kazu.

Saja, odes u drugu banku i dignes kredit da isplatis prvi.

Ako ne mozes, onda si ti pusiona ili je sistem pusiona. Aka Amerika u sezoni 2008/09.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 10:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Kakva vam je Sberbanka? Meni djeluje OK


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16752
Šaja se planira ženiti, pomozite čovjeku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2015, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
pu pu daleko bilo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs