banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 20:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Dec 2014, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
davorr3 je napisao:
Jedno je kad ja i ti dižemo kredit, a drugo je kad dodje Lemijeva sekretarica ili neki pajdaš sa firmom pa traži kredit. Bobar im nije mogao reći "Ne".

Zato i kažem da SAD ima problem ta banka. Mada nevjerujem ra su Lijanovici milini pajdasi npr

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 20:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4169
Lokacija: Banja Luka
veteran 1987 je napisao:
davorr3 je napisao:
Jedno je kad ja i ti dižemo kredit, a drugo je kad dodje Lemijeva sekretarica ili neki pajdaš sa firmom pa traži kredit. Bobar im nije mogao reći "Ne".

Zato i kažem da SAD ima problem ta banka. Mada nevjerujem ra su Lijanovici milini pajdasi npr

Nema banka SAD problem, ta banka je imala probleme već godinama, samo ju je pokojni Bobar "nekako" održavao u životu. Sad pošto gazde više nema, a nema ko da ga naslijedi, zatvara se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 22:07 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ko sa đavolom tikve sadi o glavu mu se lupaju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 22:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4169
Lokacija: Banja Luka
Ima i toga.
Doduše, pokojni Bobar dok je živio, živio je na visokoj nozi. On nije ni doživio da vidi to lupanje tikvi. To će sad opet sve po glavama stotina jadnih radnika sad koji će ostati bez posla.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Dec 2014, 20:29 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Šta bi sa voždom iz Trebinja i socijalom ?

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2014, 02:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5308
Lokacija: HEAVEN
davorr3 je napisao:
Citiraj:
... Potvrdila je da će putem Agencije za osiguranje depozita BiH biti isplaćeni ulozi do 50.000 KM...

http://slobodanvaskovic.blogspot.com/


Ovu sam rečenicu čuo 5 puta u zadnjih 10 dana, zanima me šta je sa onima koji imaju preko tih 50 000 maraka uloga?


50.000 je max isplata... znaci oni koji imaju preko 50 hiljada, dobijaju 50 hiljada...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2014, 18:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
S tim da se ostatak (preko 50.000 KM) namiruje iz likvidacione mase, ako je bude, i proporcionalno.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 04:57 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Tommy Vercetti je napisao:
http://blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=45909

U prevodu: niko nije spreman da kreditira državu.


Holy shit, koja kamata. Baš ti ulijeva povjerenje u kvalitet obveznica. :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2015, 22:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
kazu depozite ce isplacivati narednih 5 godina, mislim ako su pare obezbjedjene, zasto toliko dugo

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2015, 23:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Evo, počela priča o padu još jedne banke.
Krah državne banke!?

http://www.rtvbn.com/334100/Nakon-Bobar ... nka-Srpske

Mada ne vjerujem da će je lako pustiti niz vodu, treba samo 30-ak miliončića za dokapitalizaciju.

Pominje se i Pavlović banka, jer je nastala panika u BN nakon pada Bobar banke, pa su ljudi masovno dizali pare.
Izgleda da će je Pavlović dokapitalizovati, pa sigurno neće propasti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2015, 01:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Bobar banka varala godinama klijente
Ponedeljak 16. Feb 2015 14:05
Bobar banka Bijeljina je godinama prije otvaranja likvidacionog postupka sklapala nezakonite ugovore sa klijentima, a Agencije za bankarstvo Republike Srpske nije reagovala, potvrđuju dokazi i ugovori koji su u posjedu poslovnog portala CAPITAL.ba.

Slika
U desetinama ugovora gdje je kredit bio obezbijeđen depozitom građana, Bobar banka je tvrdila da je taj depozit osiguran kod Agencije za osiguranje depozita BiH, iako on to nije bio. Sada svi koji su svojim novcem položenih kod Bobar banke, garantovali vraćanje kredita, ne mogu dobiti svoj novac, a kredit moraju vratiti odmah.

Jedan od njih, Vjekoslav Janković, priča za CAPITAL da je u Bobar banci oročio namjenski depozit od 45.000 KM, kao garanciju za dobijanje kredita u istom iznosu o 45.000 KM. Ugovor je sklopljen 30. januara 2014. godine, na period od 60 mjeseci.

Otvaranjem stečajnog postupka iz Bobar banke od Jankovića je zatraženo da vrati preostali dio kredita od blizu 40.000 KM. Njegov depozit nisu spominjali.

Kada je zatražio obrazloženje, lakonski su mu odgovorili da je taj član a ugovora o osiguranju depozita kod Agencije, nezakonit.

Banka pogrešno tumačila zakon

U prepisci sa službenicima Bobar banke, likvidacionim upravnikom i Agencijom za osiguranje depozita, zaprepaštenom Jankoviću je objašnjeno da svoj novac mora do 27. februara prijaviti kao potraživanja i ako bude imao sreće, pa preostane novca iz likvidacione mase banke, možda nešto i dobije.

Štaviše, tadašnji likvidacioni upravnik Savo Ševaljević u pisanom odgovoru Jankoviću potvrđuje da je banka prekršila zakon, ali eto, šta da se radi…

„Banka je u momentu kada ste položili sredstva tumačila član 5. Zakona o osiguranju depozita tako da su i namjenski depoziti osigurani kod Agencije, te je u Ugovor i unesen stav koji takvo tumačenje potvrđuje. Nažalost, Agencija za osiguranje je stava da ovo spada pod namjenske depozite i isti ne spadaju u obavezu Agencije za osiguranje“, kaže Ševaljević.
Slika
Rajčević: Nećemo isplatiti

„Agencije za osiguranje depozita ne može i neće isplatiti takve depozite. Članom 5. Zakona o osiguranju depozita u bankama izričito navedeno koji depoziti se isključuju iz obaveze osiguranja istih. Članom 5.4. istog zakona propisan je tretman depozita u aranžmanu pohranjivanja sa bankom (namjenskih depozita) i isti ne spadaju u obavezu Agencije za osiguranje depozita BiH“, rekao je za CAPITAL Perica Rajčević direktor filijale Banjaluka Agencije za osiguranje depozita BiH. (Odgovor Agencije za osiguranje depozita)

Injac: Prepušteni ste sami sebi

Janković sada mora Bobar banci vratiti preostali iznos kredita od 39.898,70 KM, iako u banci ima 47.378,88 KM (sa kamatama). Biće vjerovatno izvršeno „prebijanje“ međusobnih potraživanja, ali Bobar banka koja ga je dokazano prevarila ostaće mu dužna 7.480,18 KM.

Prema informacijama portala CAPITAL Bobar banke je proteklih godina sklopila više od 30 ovakvih nezakonitih ugovora. Agencije za bankarstvo nije reagovala.

Naprotiv, direktorica Agencije za bankarstvo Slavica Injac je prošle sedmice javno rekla šta misli o takvim nezakonitostima, poručivši građanima da sami trebaju da vode računa o poslovanju svojih banaka.


Ne razumijem, daješ marku u banku da bi digao marku kao kredit.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2015, 20:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Trebinje i Brčko protiv Bobar banke
Četvrtak 16. Apr 2015 22:49
Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević i direktor Direkcije za finansije Brčko distrikta Mato Lučić sastali su se danas u Brčkom radi koordinacije zajedničkog nastupa ove dvije lokalne zajednice pred istražnim i sudskim organima u BiH kao i pred međunarodnim institucijama, u borbi za novac građana Trebinja i Brčkog zarobljen u „Bobar“ banci.
Slika
Strečajni upravnik je, podsjećamo, priznao potraživanja grada Trebinja od 5,4 a Brčko distrikta 20,4 miliona maraka. Oba grada su tužila banku i o svemu obavijestili tužilaštva BiH, Republike Srpske i distrikta, te više međunarodnih institucija, potvrdili su Vučurević i Lučić u izjavi za novinare i najavili intenzivnu borbu za povrat „nasilno otetog novca građana“.

„Po nama ovo je organizovan čin, a kad je nešto organizovano organizator mora postojati, mora imati ime i prezime. Iznad svega stoji činjenica da neko mora namiriti novac građana Brčko distrikta i grada Trebinja, kao i svih deponenata „Bobar“ banke.

To se mora uraditi. Međutim, očito je - ni Specijalno tužilaštvo ni Vlada Reopublike Srpske, kao ni Agencija za bankarstvo, nisu spremni za taj vid rasprave i vođenja procesa“, rekao je Vučurević u izjavi za novinare.

On je naglasio da se, kako mu je prenio jedan od stečajnih upravnika, novac zarobljen i nestao u „Bobar“ banci može pronaći u vratiti za 20 minuta jer se zna ko ga je iznio.

„Drže ga oni koji mogu da ga vrate, ali drže i ovlaštenja da se uradi taj posao. Sve je to pitanje političke volje i hrabrosti da se ispita šta se desilo sa 283 miliona maraka, a zatim preduzmu mjere u skladu sa zakonima“, rekao je Vučurević u Brčkom.


Ovde su stvari toliko očigledne, da su zaista nesposobni ljudi zaduženi za bankarski sektor, ona prije mjesec-dva daje savjet da pazimo u koje banke ulažemo novac. Pa takav savjet ti može dati i ona baba sa pijace, a ne neko iz Agencije za bankarstvo RS.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2015, 14:06 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Ne odnosi se specifično na RS ali ima veze sa nama:

Rast indirektnih prihoda, smanjen povrat PDV-a

http://www.nezavisne.com/posao/analize/ ... 02218.html

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2015, 13:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Feb 2011, 19:15
Postovi: 13
Situacija kod Nove Banke, Slovenci koji su inače bili najveći akcionari, preko svog fonda koji je registrovan u Holandiji se izvlače, tačnije prodali su ekipi iz Crne Gore skoro više od pola svog udjela u vlasnistvu, prethodno su izdali obveznice u vrijednosti od 5-6 miliona maraka.

Mislim da ovo lako može biti novi Bobar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2015, 00:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Je li SIP SIP SIPAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, malo zakasnila sa istragom?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2015, 17:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
cap.mark je napisao:
Situacija kod Nove Banke, Slovenci koji su inače bili najveći akcionari, preko svog fonda koji je registrovan u Holandiji se izvlače, tačnije prodali su ekipi iz Crne Gore skoro više od pola svog udjela u vlasnistvu, prethodno su izdali obveznice u vrijednosti od 5-6 miliona maraka.

Mislim da ovo lako može biti novi Bobar.


Samo uporedi njihova rezervisanja, i rezervisanja ostaloh banaka i sve ce ti biti jasno

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2015, 19:24 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Nova banka Banjaluka je prošlu godinu završila sa najboljim rezultatom od svog osnivanja, a ako je suditi po početku, tačnije prvom kvartalu 2015, u godini pred nama očekuje se nastavak tog trenda, odnosno rast od 20 odsto, najavljuje Milan Radović, prvi čovjek Nove banke Banjaluka

http://www.nezavisne.com/posao/trziste/ ... 05657.html

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2015, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Sad naletih Na taj clanak, i potvrdi moj post iznad, o rezervisanjima (npl u tekstu). Da se to kvalitetno pregleda, vjerujem da bi opusteno dosli na tih 15%.

Ne likujem, ali mislim da ce ovde biti rez kad tad, bar par desetiona miliona KM.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2015, 05:45 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Aj sad reci običnin jezikom šta to znači za nas laike, potencijalne komintente NB?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2015, 07:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Mala napomena: nisam zaposlenik nijedne banke, a sve info dole su javno dostupne na netu, i nisu 100% tacne, vec iz sjecanja od prije koji mjesec. Moguce da ima i greska koja, ali u sustini to je to.

Banka sve kredite koje je plasirala nece naplatiti u potpunosti (neko ode u stecaj, neko mece da vraca kredit, neko ostane bez posla itd). Zbog navedenog banka procjenjuje (rezervise) koliko toga nece naplatiti, i to je gubitak banke.
Na 31.12.2014. Nova banka je plasirala cca 1.149 hiljada KM (milijardu i 149 miliona) kredita, od cega smatraju da nece naplatiti 20.7 miliona (odnosno to im je, odnosno samo 1.8%, sto je manje nego kod ostalih banaka kod nas koje smatraju da!nece naplatiti cca 9% (neki prosjek).

Ako banka zapadne u probleme naplate kredita, nemaju prili gotovine, a to je onda problem za tebe koji u jednom trenutku neces moci podici svoj novac iz banke, jer ga nemaju. Da li ga nekom kao kredit, taj neko kredit ne vrati, te banka ne moze ni tebi vratiti novac.

Kod Nove, da oni tu svoju procjenu koliko nece naplatiti dignu na!trzisni prosjek, sa cca 2 na cca 9%, to je dodatnih 7% rezervisanja. Na onih 1.149 hiljada KM datih kredita, to je cca 80 miliona KM novog gubitka.
Obzirom da su oni dali kredita cca 1.149 hiljada KM, a ostale banke (unicredit, hypo, sber, nlb) upola manje, pretpostavka je da su davali svima sakom i kapom. Vjerujem da je dobar dio ovih koji nisu mogli u drugim bankama (vjerovatno zato sto nisu bili dobro kreditno sposobni) je dobijao kod Nove. Samim tim, vjerovatn9 imaju veci dio kredita koji nece naplatiti nego ostale Banke, te bi i ona rezervacija, odnosno i gubitak bili veci.

A ako je gubitak veci, povjerenje u banku se gubi, svi idu da podignu svoj novac, i nastaje panika sto nije dobro. Samo da podsjetim na Pavlovic banku i situaciju iz decembra,kad je ova tema otvarana. Pa i u slucaju Bobar banke, za podici par hiljada eura sa racuna se trebalo najaviti koji dan ranije. Svakom ce se onda upaliti lampica na glavi i reci kakva je to banka koja nema odmah da mi isplati par hiljada eura u gotovini?

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs