banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 09:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 130 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Maline
PostPoslato: 09 Sep 2014, 21:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Dakle djevojčice i dječaci zanima me da li se neko bavi sa uzgojem malina,otkupom ili bilo čime vezano za maline.Nisam znao gdje da postavim ovu temu pa hajde na ekonomiju nadam se da sam pogodio.Zanima me za početak obrada zemlje,sadnja i sistem za navodnjavanja,dakle kada sijati kakvo gnojivo koristiti i cijena sistema za navodnjavanje + otkupne stanice u RS i cijena kilograma maline kod vas.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 17 Sep 2014, 01:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
U to ne ulazi ako nemaš namjeru da zatvoriš sve od proizvodnje, hladnjače,...

Do sada je uvijek bilo: rodi godina, šverceri obore cijenu jer znaju da ljudi nemaju hladnjače... Ovi na kraju ili bace ili daju skoro pa džaba...

Naravno organizacija među proizvođačima mora postojati...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 17 Sep 2014, 16:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Već smo o ovme pričali na temi o omladinskom preduzetništvu, mada mislim da treba posebna tema jer svaki dan čujem nekoga da priča o malinama.
Ne moraš da imaš vlastitu hladnjaču, kao što piše mangia, ali se onda moraš baviti u mjestu gdje ima hladnjača ili više njih i gdje je otkup sređen i organizovan.
Generalno, što se tiče BiH, ako nije u pitanju Podrinje (npr. Bratunac), gdje je otkup organizovan i gdje postoji više proizvođača, ne treba se tako lako zalijetati i početi baviti proizvodnjom. Naravno, nikog ne odgovaram, ali bez riješenog otkupa, a ne mislim na usmeno obećanje otkupa, previše je komplikovano. Prvo se raspitaj da li u mjestu gdje se planiraš baviti proizvodnjom ili u neposrednoj blizini postoji otkup...

Puno se priča o poljoprivrednoj proizvodnji, a maline predstavljaju ovdje kao "next big thing". Malinjak se može podići, ali je u BL i oko problem otkup.
Zato se mi bavimo u komšiluku ;)
I što se tiče obrađivanja, maline nisu manje zahtjevne kao neke druge kulture, ali ni prezahtjevne. Jednostavno, ne možeš se zaj... i čekati da sama rodi da je pokupiš. Zapravo berba je najveći napor, ali nije jedina aktivnost u procesu gajenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 17 Sep 2014, 16:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Nije problem ništa proizvesti nego plasirati i prodati.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 17 Sep 2014, 17:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Choban je napisao:
Jednostavno, ne možeš se zaj... i čekati da sama rodi da je pokupiš. Zapravo berba je najveći napor, ali nije jedina aktivnost u procesu gajenja.


Mozes.. Ako kupis dobar pelcer bukvalno ga posadis i jednom god obrezes i to ne puno. Ja sam moju iz zeze posadila u cosku baste, prije 3 god.. Evo je rasirila se kao luda a vidim vjetar ju raznio pa ce je iduce god biti na drugim mjestima. I ne znam je li ova god luda ili sta ali danas sam brala maline i vidim da ce tek da sazriju, i nesto malo kupina sto je ostalo ( one su za ovu god svoje dale).

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 17 Sep 2014, 17:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Mogul ja od tebe dobiti prlcer Ajkulo?

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 27 Nov 2014, 18:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Eh ovako,zasadio sam pola duluma za sada,za početak da vježbam u malinjaku i da pohvatam cake kako i šta.Puno se konsultujem sa ostalim malinarima tako da sam u zadnjih 2 mjeseca jako puno naučio.Sada sam u pregovorima da zakupim još 5 duluma(ovih pola je moja zemlja) i da na tih 5 duluma krene ozbiljan uzgoj malina.Ako nekome treba savjet ili sadnice slobodno se javite na pp. :)

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 27 Nov 2014, 19:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
_зока je napisao:
Nije problem ništa proizvesti nego plasirati i prodati.

Tržište za odkup postoji i to ne samo za maline ogroman je broj voćki koje možeš uzgajati i prodati.Barem ovdje u srednjoj Bosni kako je u RS-u ne znam ali možeš i uzgajati u RS-u i prodavati u Federaciji samo ti treba zemlja malo para i volja.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 27 Nov 2014, 19:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Choban je napisao:
I što se tiče obrađivanja, maline nisu manje zahtjevne kao neke druge kulture, ali ni prezahtjevne. Jednostavno, ne možeš se zaj... i čekati da sama rodi da je pokupiš. Zapravo berba je najveći napor, ali nije jedina aktivnost u procesu gajenja.

Ima tu još i sistem za navodnjavanje,đubrenje,obrezivanje,okopavanje.Tako da ima finog posla oko njih...vezivanje,vađenje mladica tj sadnica itd itd.Sve u svemu oko 4 mjeseca rada u godini....možda ni 4 mjeseca ali za novac koji se može zaraditi to je jako malo vremena.Sve u svemu ima dobru prespektivu u budućnosti.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 16 Nov 2015, 22:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Gdje se stalo sa ovim?
Imam neka 2 dunuma zemlje u Slatini koja mi vise onako bezveze, pa se mislim malo posvetiti uzgoju malina.
Ima li neko informacija koju je sortu najbolje posaditi, da li nam tu negdje u Laktaskoj opstini ima hladnjaca i kakav je generalno otkup ovdje kod nas?

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 16 Nov 2015, 22:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Javi se nerevaru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 16 Nov 2015, 22:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Danke "šun".

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 15:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2874
"nerevar" nije bio dugo na forumu ... Jedino ako ga znas licno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
imam i ja neke zemlje na Petrićevcu, otac mi je ionako u penziji ubija se od dosade. razmišljao sam o malinama, ali me taj otkup najviše brine...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Stvarno nerevar nije dugo bio na forumu.
Ja kontao probati sa 50tak sadnica pa vidjeti kako ce to ici, pa kasnije mozda prosiriti na 2 dunuma.
Valjda nece biti problem oko otkupa,a i moram vidjeti gdje imaju hladnjace u blizini.

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 16:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Richa, ajd ako saznas nesto u vezi otkupa u BL i okolini napisi ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 17:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
Firma Mushrooms Trade iz Čardačana radi otkup maline, jagode i ostalog voća. Na ovom linku imaju brojevi telefona:

http://nasigurno.com/a-poljoprivreda-su ... banja-luka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 17:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nerevar je bog za zemlju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Шајин je napisao:
imam i ja neke zemlje na Petrićevcu, otac mi je ionako u penziji ubija se od dosade. razmišljao sam o malinama, ali me taj otkup najviše brine...

Najmanji problem kod maline je prodaja....ima firma u bugojnu koja masovno otkupljuje ali ta malina prisjedne dok je proizvedes....jednom mraz sjebe drugi put susa.....treci put ovo cetvrti ono....ma mrs...preosjetljivo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Maline
PostPoslato: 18 Nov 2015, 18:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
:lol: :lol:
Ljudi sve misle,čist je to posao,nema prašine,jednom posadiš i bereš desetak godina a u stvari pišaš krv

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 130 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs