banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 17:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Moze neko mi kaze kakva je situacija po pitanju plasmana poljoprivrednih proizvoda iz BL/RS, pa i BiH u Rusiju nakon ovih uvedenih uzajamnih sankcija izmedju nje i EU. Postoje li ikakvi pomaci nabolje??

Evo citam vijesti kako firme iz Srbije koje su registrovane i imaju dozvolu za izvoz u Rusiju ne mogu nimalo da podmire sve narudzbe koje ima pristizu! Potraznja doseze dotle da se traze vec i proizvodi slabijih klasa... S druge strane sve cesce i firme iz EU izrazavaju zelju da potraze kapacitete u Srbiji za dalju prozvodnju i pakovanje svojih proizvoda, evo recimo iz Austrije:

http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=892822

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=08&dd=27&nav_id=892754

itd..

Kakva je uopste situacija sa 'Vitaminkom' - da li je recimo mozda povecana potraznja za otkupom iz okolnih BL sela?! ..Ili postoji li ista organizovano u tom smjeru??

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 17:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Vitaminka nikad,ali NIKAD nije bila nekakav važan činilac u organizovanoj (ugovorenoj) polj. proizvodnji.Čak štaviše oni rijetki koji su radili sa njima imaju loša iskustva.Većinu sirovina Vitaminka uvozi iz Srbije i Makedonije.
I još da dodam da EU neće dozvoliti banana državama da im preuzmu tržište.Tome u prilog ide i Njemački ultimatum Srbiji da se ne uvode poticaji na izvoz robe u Rusiju(kojih nije ni bilo).Sve je jasno.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Poslednji put menjao Čiča iz Rogače dana 27 Avg 2014, 17:58, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 17:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Bolja je bila Bosanka Doboj u svoje vrijeme


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 17:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
OK, nije mi to bilo poznato.. Hvala na odgovoru!

Ali interesuje me da li ima onda ikakvog organiz. otkupa ove jeseni (ili nagovjestaja bar!?) od firmi iz Srbije na podrucju BL-regiona ili ostatka RS?

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 17:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Sta da otkupe? Je l' se sjecas maja i jula?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 18:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
http://www.capital.ba/za-deset-dana-otkupljeno-200-tona-povrca/

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 18:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Mičigenac,organizovanom otkupu mora prethoditi ugovaranje proizvodnje.Da li je toga bilo???

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 18:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
@shakal

Pa vidis da i u Srbiji pretekne za izvoz, a eto i Danijelov link ispod da ima.. Mozda jesu povrtarske kulture unistene u poplavama, ali nije vjerujem i vecina voca i ne svuda po RS.. Naravno da ne mislim da narod treba da gladuje, ali vjerujem dakle da viska proizvoda i dalje ima.

@spijo

Mislim da ugovoranje u ovakvoj vanrednoj situaciji ne igra nikakvu ulogu, vec samo provjera kvaliteta i ispravnosti robe koja se otkupljuje.. Zaista ne vidim nikakvu prepreku da se recimo obidju sela sirom republike sa pristojnom ponudom.

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 18:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Michigenac je napisao:
@spijo

Mislim da ugovoranje u ovakvoj vanrednoj situaciji ne igra nikakvu ulogu, vec samo provjera kvaliteta i ispravnosti robe koja se otkupljuje.. Zaista ne vidim nikakvu prepreku da se recimo obidju sela sirom republike sa pristojnom ponudom.

Citiraj:
" Navodeći da su, po njegovom mišljenju, popustili kriterijumi ruskih partnera u smislu kvaliteta voća, on dodaje i to da sada firme iz Rusije avansno plaćaju robu, što ranije nije bio slučaj. "

Nema pristojne ponude bez ugovaranja proizvodnje,kontaš li???Znači.u prano proleće NEKO treba da sakupi seljake i da sa njima napravi ugovore za sledeću sezonu (potrbe za paprikom su tolike,za paradajzom tolike,pasuljom tolike).Ko želi od seljaka u kolo neka se hvata,podjeliti repromaterijal koji će vratiti kroz isporučenu robu i bog te veseli.Ali to tek dogodine,sad viškova nema ili ono što ima je mizerno za rusko tržište iako su kriteriji o kvalitetu sniženi.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 18:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Eto, a Crnjelovo-upravo selo uz samu Savu je bilo pod poplavom.


Evo dvije nedavne kontradiktorne vijesti u pogledu cijena:

Povrce u Lijevcu (Spijo kod tebe??) u velikoj mjeri unisteno ali od grada ne od poplava, a opet na Trznici u BL veca ponuda nego potraznja:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jWsYTBctgYM[/youtube]

i iz Nezavisnih:

http://www.nezavisne.com/posao/analize/Zimnica-skuplja-nego-ikad-260120.html

I sta je sad blize istini??

Zanimljivo je i ova tvrdnja pojedinih da dolazi i do pojacanog plasmana viska iste robe i iz EU (vjerovatno najprije Hrvatske) na trziste BiH-upravo jer ne mogu da je plasiraju u Rusiju, te tako odrzavaju cijene stabilnim.

@spijo

Jasno mi je bilo kako to ide, ali isto tako mislim da je moguc i otkup bez bilo kakvog prethodnog ugovora ako odredjenom preradjivacu/zadruzi nenadano presahne asortimanska ponuda. No vjerujem ti da su sveukupni prinosi ipak mizerni.

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Avg 2014, 19:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Eto, a Crnjelovo-upravo selo uz samu Savu je bilo pod poplavom.
Nije bilo pod vodom ni sekunda

Citiraj:
Evo dvije nedavne kontradiktorne vijesti u pogledu cijena:

Povrce u Lijevcu (Spijo kod tebe??) u velikoj mjeri unisteno ali od grada ne od poplava, a opet na Trznici u BL veca ponuda nego potraznja:

Ono što je uništeno i gdje je desetkovan rod (paradajz i luk) ima najjaču cijenu u zadnjih desetak godina.Krompiru se cjena formira preko zime a ne u sezoni kako je i objasnio čovjek sa snimka.I još jedna stvar;kažu u videu da seljaci neće mjenjati cijene proizvodima :lol: .U kojoj se državi seljaci pitaju za cjene njihovih proizvoda(zanemarujući odnos ponude i potražnje) :roll: Kao i prodavci na tržnici,oni se razumiju u razloge pojeftinjenja i poskupljenja proizvoda ko Marica u kriv q.
iz Nezavisnih
Citiraj:
"Najviše je poskupio paradajz, koji se prodaje po cijeni od 1,80 do 2,50 maraka za kilogram, što je za marku više nego lani. Poskupio je i krastavac, koji je sada oko jedne marke, dok su i cijene paprike više od prošlogodišnjih za 0,50 KM", kazali su na pijaci u Bratuncu.

Paprika je najjeftinija u poslednjih desetak godina.Na pijaci se još uvjek karton prvoklasne paprike(14kg) može naći za 5-7 maraka a oni otišli u Bratunac da gledaju cjene :lol:

Citiraj:
Jasno mi je bilo kako to ide, ali isto tako mislim da je moguc i otkup bez bilo kakvog prethodnog ugovora ako odredjenom preradjivacu/zadruzi nenadano presahne asortimanska ponuda. No vjerujem ti da su sveukupni prinosi ipak mizerni.


Nisu mizerni prinosi nego je mizerna ponuda za ogromno Rusko tržište.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 18:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Malo slika iz Rusije da vam dočaram na kom nivou je njihova poljoprivreda.Lako se može desiti da u ne dalekoj budućnosti evropsko tržište bude zatrpano polj.proizvodima iz Rusije.
Trenutno se u Sibiru opitno radi na intenzivnoj proizvodnji povrća a kad se uđe u ozbiljniji projekt intenzivne proizvodnje Rusi će imato ogromne tržišne viškove povrća.
Većinom rade sa svojim sortama povrća tako da uz energetsku nezavisnost,vlastiti sortiment ,vlastitu mehanizaciju,nepregledne površine izuzetnog i plodnog zemljišta već mogu poraditi na trgovačko-izvoznom menandžmentu.Veliku prednost u samoj proizvodnji prestavljaju klimatski uslovi Sibira koji zimskim temperaturama ispod -35 stepeni automatski eliminišu velikog broja biljnih bolesti i štetočina.Utrošak hemije u proizvodnji je izuzetno mali.
Ruski seljak više nije onaj seljak kakvog pamtimo...siromašan,bjedan i u ritama.Danas je to moderan gazda,direktor,koji je savladao znanje proizvodnje a država mu omogućila minimalne inpute u proizvodnju,jeftine energente,đubriva i sjemena a posebno..... sigurno tržište.

MRKVA..SIBIR

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 18:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
CVEKLA

Spoiler:
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 18:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Pogledajte samo boju i strukturu zemlje.Ovako nešto samo se može vidjeti na padinama Vezuva.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 18:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
LUK
SIBIR nepregledna polja

Spoiler:
tarupiranjeSlika
vađenjeSlika
Slika
Slika
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 18:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
KROMPIR
Spoiler:
Dvoredni kombajn[img]http://www.dodaj.rs/f/u/jS/2xe7GZ6w/20140909100353.jpg
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 19:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Jedan od kompleksa hladnjača

Spoiler:
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 19:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Još malo slika sa krompirišta :D

Spoiler:
Slika
Slika
Slika
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 19:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
I DA VAS NE PATIM VIŠE...KUPUS

Spoiler:
Slika

i mi njima da izvozimo :lol: :lol: :lol: ....idi begaj

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izvoz u Rusiju?!!
PostPoslato: 27 Sep 2014, 19:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
:lol:

Pa ova ekipa jedva da prebacuje triedestu... Za desetak godina ce znati na cemu svijet stoji glede poljoprivrede.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs