banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 01:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 882 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 45  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:07 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
U smislu da ne moraš imati svu mehanizaciju i obrađivati hektare zemlje da bi mogao prodavati svoje proizvode. Ovi ljudi posreduju između proizvođača i kupca. Znači udruživanje manjih proizvođača u cilju plasmana proizvoda omogućiće i njima da žive od svoga rada. Ne moraš robu prodavati na veliko na pijaci ili u marketima, može i preko ovakvih sajtova. Ili kao što na zapadu ima već odavno, preko malih "organiskih" pijaca, gdje se prodaju proizvodi uzgojeni na tradicionalni način. Evo ja već neko vrijeme tražim kod sebe (a živim na selu) gdje bi mogao kupiti mlijeko krava koje izlaze na pašu i ne nalazim ga. Ovakav sajt ili spomenuta pijaca bi bila rješenje za takve probleme.
U suštini moj komentar je vezan za prethodnu raspravu o tome kako "ne možeš biti konkurentan ako nemaš traktor". :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
_зока je napisao:
Lolly mangup je napisao:
I ne trebas imati ko zna kakvu opremu, jer kolega koji u slatini uzgaja neko povrce plati covjeka iz sela, 20 KM pa mu uzoru, uštiju i sta sve treba jer se ne razumijem u to. Generalno mozes poceti bez te teske mehanizacije da probas kako ce ici.

A komšija Mile kupio nov traktor.
Uostalom, što počinjati išta kad Kinezima i njihovoj ponudi niko ne može parirati..

Nisam te bas shvatila. :-?

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
A komsija Mile kupio nov novcat traktor i sve prikljucke.

The_new_Statesman je napisao:
A komsija Mile kupio nov, novcit traktor. I sve prikljucke!!!

The_new_Statesman je napisao:
A traktori inace padaju sa neba ;-)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
rafting klub pokrenuti nije loša ideja

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
A to
:lol:
Taj dio sam na temi izignorisala.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Eee kad bi i ja to znao....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
elektra777 je napisao:
Da li ste mozda vidjeli ovo http://www.krompir.ba? Moji prijatelji u SA skoro sve narucuju od njega, usput ukoliko su potrebne vece kolicine pobrine se i za to. U BL nisam cula za ovako nesto.

To moderni sistem poljoprivredne zadruge koje su ovde nekada jako dobro funkcionisale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Napisah poruku i nestade. Poenta je u ovome _zoka sto si napisao-udruzivanje malih proizvodjaca i njihov uticaj na trziste. Zalosno je sto oni pokusavaju ici u velike markete koji ih unistavaju. Njima su potrebne trzisne nise, ali i marketinske vjestine kao i sama zelja da ucestvuju u istim. Mali broj proizvodjaca je to shvatio i veoma su uspjesni...drugi...malo je reci da nisu. Takodje, greska je sto mali proizvodjaci pocinju imitirati velike sa proizvodima gubeci specificnost koja ih je vezivala za kupce, a onda ih veliki prosto pregaze. Zato je vazno u prvom koraku imati veze sa manjim dobrim proizvodjacima cije je proizvode potrebno predstaviti trzistu kao sto radi krompir.ba, a ne zapoceti sopstvenu proizvodnju.
A za mlijeko od krava koje su na ispasi ispisala sam referat u preth.poruci,ali sustina je-ako proizvodjac nema dokaz o kvalitetu mlijeka od certifikovane laboratorije, ne bih ga uzela.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 09:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Dobro jutro, dobar dan :D Sta je danasnja tema?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 10:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Ni ja ne bih uzela mlijeko bez sertifikata. Generalno mislim da bi i takva proizvodnja nasla u startu kupce u smislu da ja recimo proizvodim, imala bih bar 20 sigurnih musterija u vidu svojih prijatelja ili poznanika a to bi se dalje proculo kod njihovih prijatelja i td.
Pocela sam pisati na ovoj temi jer sam se sjetila zoke i njegovih ideja za bastensku proizvodju nekad na nekoj temi.
Mrzim u startu stav necu uspjeti kao ni one koji nastoje minirati svaku kreativnu ideju.

A evo iz mog primjera, rodile sljive i kruske jedne godine neocekivano dobro, ja kod vlasnika jednog marketa, hoces kupiti, hocu i kes u ruke.
Nije naravno tako jednostavno, ali nije ni toliko komplikovano da ne moze uspjeti onaj ko zeli.
I ne mozes odmah u startu zaraditi 10.000 KM, jer smo mi takav mentalitet.
Krenes po malo i polako, ja sam 90% uvjerena u uspjeh.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 10:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
elektra777 je napisao:
A za mlijeko od krava koje su na ispasi ispisala sam referat u preth.poruci,ali sustina je-ako proizvodjac nema dokaz o kvalitetu mlijeka od certifikovane laboratorije, ne bih ga uzela.

Ja sam odrastao na domaćem mlijeku koje smo kupovali od ljudi iz sela ovde. I čisto sumnjam da su ti ljudi znali šta je certifikat o kvalitetu, a kamo li ga imali.
Što se tiče ovoga:
elektra777 je napisao:
N Zato je vazno u prvom koraku imati veze sa manjim dobrim proizvodjacima cije je proizvode potrebno predstaviti trzistu kao sto radi krompir.ba, a ne zapoceti sopstvenu proizvodnju.
.
Proizvodnja mora postojati da bi mogao predstaviti tržištu proizvod. To je simbioza. Neko će pokrenuti proizvodnju jer mu marketing ne leži ili ga ne interesuje, a neko kome on ide kao od šale će se potruditi da te proizvode proda jer je lakše laprdati nego kopati. :) Jedno bez drugoga ne ide.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 10:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Malo je zamorno sa telefona kucati, ali - tvoj prvi citat: jedan strucnjak bi rekao- a posledice uzimanja takve hrane ces brojati poslije. I onda se cudimo koliki je porast oboljelih od razlicitih bolesti a 30-40 godina jedemo "domacu" hranu koju su domacini "domacinski" naprskali svim i svacim, mi direktno uzeli ( ili ako zelis preko kravljeg mlijeka od zivotinja koje su jele sa tih pasnjaka).
Drugi citat: proizvodnja i postoji u nekim oblastima i to jako kvalitetna, ali to nije dovoljno da budu uspjesni na trzistu , tako da se desava da propadaju. Tvoja teorija je dobra, ali praksa je ipak nesto drugo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 10:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9852
Lokacija: Далеко од раја
Znači li to da po tebi domaće mlijeko od krava koje cijeli dan provedu na livadi nije kvalitetno, a ono sa farme gdje od teleta do klanice životinja cijeli život provede u par stotina kvadrata betoniranog prostora jeste?
U prvom slučaju imaš hranu za stoku koja je nastala u savršeno čistoj sredini, par kilometara od bilo kakvog puta, u drugom silažu i djetelinu potpuno vještački uzgojene sa ko zna koliko tretiranja pesticidima, herbicidima i vještačkim đubrivom.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ne. Ona zeli objasniti da skoro kod nas ne postoji cista organska proizvodnja. Postoje samo razlike u kolicini upotrebljenih vjestackih tvari.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Philby je napisao:
Znači li to da po tebi domaće mlijeko od krava koje cijeli dan provedu na livadi nije kvalitetno, a ono sa farme gdje od teleta do klanice životinja cijeli život provede u par stotina kvadrata betoniranog prostora jeste?
U prvom slučaju imaš hranu za stoku koja je nastala u savršeno čistoj sredini, par kilometara od bilo kakvog puta, u drugom silažu i djetelinu potpuno vještački uzgojene sa ko zna koliko tretiranja pesticidima, herbicidima i vještačkim đubrivom.

Sigurno postoje mjesta na kojima farmeri izvode krave na hemijski netretirane pasnjake, medjutim kvalitet mlijeka nije samo uzrokovan tim - odredjuje se na osnovu i broja somatskih stanica i broja bakterija - ne samo na osnovu mlijecne masti i proteina. A na ove dvije prve odrednice osim hrane utice mnogo faktora. Tako da, skratim pricu, cak iako proizvodjac ima krave na ispasi, mene interesuje citav postupak - od toga kako muze krave, gdje ostavi da se hladi to mlijeko, cime lijeci bolesti koje se svakako desavaju (gle cuda i na tim livadama ima insekata koji prenose odredjene bolesti), a to se najlakse i najbrze dobija ispitivanjem mlijeka...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
elektra777 je napisao:
Da li ste mozda vidjeli ovo http://www.krompir.ba? Moji prijatelji u SA skoro sve narucuju od njega, usput ukoliko su potrebne vece kolicine pobrine se i za to. U BL nisam cula za ovako nesto.

:lol: :lol: šta ti je marketing a jel ih iko pitao za sertifikat :evil3:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A mozes se jednostavno ostaviti pusenje :-)

Elektra zaboravlja da prosjecan stanovnik Z. Evrope decenijama unazad jede hranu koja je uzgojena na zagadjenijem tlu nego sto je nase. I opet duze zivi.

Nije sve porijeklu hrane.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
elektra777 je napisao:
jedan strucnjak bi rekao- a posledice uzimanja takve hrane ces brojati poslije. I onda se cudimo koliki je porast oboljelih od razlicitih bolesti a 30-40 godina jedemo "domacu" hranu koju su domacini "domacinski" naprskali svim i svacim, mi direktno uzeli ( ili ako zelis preko kravljeg mlijeka od zivotinja koje su jele sa tih pasnjaka).

Porast bolesti je direktno vezan za slušanje "stručnjaka". Stručnjaci nas decenijama ubjeđuju da životinjske masnoće povećavaju holesterol i dovode do bolesti srca, da unosimo što više vlakana, što manje masti, da izbjegavamo meso...A onda se skonta da je čovjek koji je "ustoličio" mit da životinjske masti dovode do kardiovaskularnih bolesti malo frizirao svoj izvještaj i da je iskoristio jedva trećinu dostupnih podataka u studiji jer ostali nisu odgovarali njegovom cilju. Nezavisna istraživanja potvrđuju da holesterol nema veze sa ishranom bogatom mesom, mlijekom, jajima, slaninom, čvarcima. Da debljina ne dolazi od toga nego od ugljikohidrata. U Švedskoj njihov zavod za javno zdravstvo kao zvaničnu preporuku za ishranu dijabetičara preporučuje LCHF način prehrane umjesto onoga što "stručnjaci" propagiraju decenijama. I gle čuda, to radi. Zato to šta bi ti stručnjaci rekli meni ne igra nikakvu ulogu. Nema šanse da me ubijediš da je mlijeko od krava koje pasu travu lošije od mlijeka krava koje se hrane sojom, ostacima hmelja i ječma iz pivara i silažom samo zato što je prošlo više kontrola i obrada.
The_new_Statesman je napisao:
Ne. Ona zeli objasniti da skoro kod nas ne postoji cista organska proizvodnja. Postoje samo razlike u kolicini upotrebljenih vjestackih tvari.
Kod nas nema, gdje industrija već decenijama ne postoji, a u Engleskoj npr ima?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
A šta su to hemijski tretirani pašnjaci?Pitam saznanja radi pošto se prvi put susrećem sa tim pojmom.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2014, 11:19 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Špricaju protiv korova da trava bolje raste.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 882 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs