banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 18:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Feb 2014, 20:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Što carinski prekršaj? Koliko se auta kod nas voza sa stranim tablama, a vozači rezidenti naše države i nikom ništa.

Sent from my PAP5044DUO using Tapatalk

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2014, 20:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A da odes do carine da upitas ;-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 00:04 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
The_new_Statesman je napisao:
Mislim da tu ima jos nekih troskova. Eto ti npr. isticanje firme. Katastrofa.
Sa druge strane za sve zivo sto nabavljas u vezi firme se odbija od dobiti. Pocevsi od kompa, telefona, pa i goriva...

Bar bi tako trebalo biti.


al zato manje platis porez kad prikazes to kao trosak za kompaniju, firmu..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 00:06 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
icobh je napisao:
Što carinski prekršaj? Koliko se auta kod nas voza sa stranim tablama, a vozači rezidenti naše države i nikom ništa.

Sent from my PAP5044DUO using Tapatalk


zavisi u kom si mjestu, koliko poznajes milicionera..po zakonu je carinski prekrsaj ukoliko nemas prebivaliste + vozacku zemlje gdje je registrovano auto..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 20:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Jun 2008, 15:44
Postovi: 158
Sta smatrate pod "isticanjem firme"? Ona tabla na kojoj pise ime firme koju po zakonu moras staviti na vidljivo mijesto a onda po istom tom zakonu moras platiti jer imas reklamu na vidljivom mjestu? Ili kako vec bi. Koliko to kosta, nisam upoznat?

Ljetos sam pricao sa racunovodjom oko registrovanja firme ali nije mi nista pomenuo vezano za isticanje firme. Evo sta mi je sve tada rekao:
- 2 000 KM pocetni kapital, to je sad od nove 1 KM, valjda
- 300 KM godisnje republicke takse
- 400 KM godisnje opstinske takse, ove takse zavise od djelatnosti kojom se bavis
- porez na zakup prostora 8.7% mjesecno od cijene zakupa
- racunovodja, ovaj moj meni rekao kao "Samo za tebe 300 KM mjesecno"
- 620 KM bruto po radniku minimalno
- notar, nemam pojma koliko kosta

Da li postoje jos kakvi troskovi sa kojima nisam upoznat?

Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 20:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
spavac je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Mislim da tu ima jos nekih troskova. Eto ti npr. isticanje firme. Katastrofa.
Sa druge strane za sve zivo sto nabavljas u vezi firme se odbija od dobiti. Pocevsi od kompa, telefona, pa i goriva...

Bar bi tako trebalo biti.


al zato manje platis porez kad prikazes to kao trosak za kompaniju, firmu..


Sta sam ja napisao?

Sava, tako nekako. Tabla te kosta nekih gradjevinskih inspekcija k...ca palaca...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 20:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Sava, sjećaš se da je moj gazda to baš nešto pominjao Frenkiju, kad sam ja rekao da i to postoji. Imaš republičku i opštinsku. To je u domenu komunalne inspekcije. Nema to veze sa otvaranjem firme. Ali ljudi često to zaborave. Moj ćale je na opštini Čelinac plaćao 1800KM. Eto imaš i ovdje na forumu korisnike, mangia i amadeus, pa ih pitaj.

Sent from my PAP5044DUO using Tapatalk

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 20:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- porez na zakup prostora 8.7% mjesecno od cijene zakupa

A ako imas svoj poslovni prostor, gdje si ti gazda 1/1?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2014, 20:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Jun 2008, 15:44
Postovi: 158
@icobh, jbg ne sjecam se :)
@Sehxor, ne placas nista


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2014, 03:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
sava999 je napisao:
Sta smatrate pod "isticanjem firme"? Ona tabla na kojoj pise ime firme koju po zakonu moras staviti na vidljivo mijesto a onda po istom tom zakonu moras platiti jer imas reklamu na vidljivom mjestu? Ili kako vec bi. Koliko to kosta, nisam upoznat?

Ljetos sam pricao sa racunovodjom oko registrovanja firme ali nije mi nista pomenuo vezano za isticanje firme. Evo sta mi je sve tada rekao:
- 2 000 KM pocetni kapital, to je sad od nove 1 KM, valjda
- 300 KM godisnje republicke takse
- 400 KM godisnje opstinske takse, ove takse zavise od djelatnosti kojom se bavis
- porez na zakup prostora 8.7% mjesecno od cijene zakupa
- racunovodja, ovaj moj meni rekao kao "Samo za tebe 300 KM mjesecno"
- 620 KM bruto po radniku minimalno
- notar, nemam pojma koliko kosta

Da li postoje jos kakvi troskovi sa kojima nisam upoznat?

Hvala :)


Postoji još gomila naknada:
- naknade za šume, vode, razne privredne komore za koje nikada nisi ni čuo niti služe čemu, ...
- pp zaštita
- fiskalnu kasu kod koje samo mtelu plaćaš 10KM mjesečno + obavezno održavanje nekoj firmi.
- 10-ak KM mjesečno ti uzme banka za vođenje računa,
- računaj da svaki papir koji izvadiš košta 20-50KM i vrijedi mjesec dana (tipa razna uvjerenja i sl.)
Ovo sve djeluje sitno ali najteže se odvojiti od tih para jer te kolju non stop, gubiš na njima najviše vremena i ne doprinose ničemu...

Što se tiče poreza:
- porez na dobit je 10% (dobit je razlika ukupnih prihoda u toku godine i ukupnih rashoda u toku godine) pri čemu se pri isplati fizičkom licu plaća dodatnih 10%
Ma koliko logično bilo da se porez na dobit plaća tek nakon prve godine rada jer tek tada vidiš kolika je dobit, kod nas se odmah počinje plaćati mislim 100KM mjesečno pri čemu se nakon isteka godine rada uradi rekapitulacija i vidi da li si u pretplati ili trebaš još doplatiti.
- PDV se plaća na svaku izdanu fakturu ukoliko je fakturisana licu ili firmi čije je sjedište/prebivalište u BiH.
- doprinosi na radnike cca 63%

Poslovanje sa offshore firmom ima smisla samo ako:
- imaš ovdje neku firmu i izuzetno veliku dobit pa želiš od države da ukradeš tih 10 poreza na dobit. U tom slučaju fiktivna firma iz inostranstva šalje fakturu na kraju godine za neke izmišljene usluge koji su gle čuda tačno toliko kolika je dobit. Da bi se ovo spriječilo, država je uvela tzv porez po odbitku koji je 10% od iznosa na fakturi međutim ovo je anulirano onog momenta kada su uveli dodatnih 10% koje samo fizičko lice mora platiti da bi podiglo dobit.
- imaš neki uhodan posao sa nekom drž. inst. i želiš da zakineš državu za milione, U tom slučaju se izmsli neki projekat tipa Spa centar na crkvenoj, Klekovača Ski resort i sl. registruje firma sa PO BOx-om, registruje domen na godinu dana i odradiš posao... Odnosno povučeš pare ...

Ja još nisam upoznao nekoga da ima offshore firmu u mojoj okolini i da se isplati sa tim cimati. Svi zarađuju relativno slabo pa je i dobit uglavnom tanka. Za offshore treba puno veći promet od prosječnog prometa naših firmi...

Takođe u vijeme kada država samo podiže namete, samo budala otvara firmu... Ja znam 10 ljudi koji su imali firme za proizvodnju namještaja recimo i svima su računi blokirani. Ni počešali se nisu po dupetu a svi i dalje rade neometano... Lova na sunce i vozi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2014, 12:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nije ni cudo sto sve propada, ispade isplatnije otvoriti firmu u Dibaiu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2014, 14:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
icobh je napisao:
Ne, ja planiram novac povlačiti u Bosnu, tako što ću potpisati neki ugovor o djelu sam sa sobom i isplaćivati sebi zaradu i platiti kod nas porez na to, samo neću da ovdje otvaram firmu.


Offshore banke cesto daju anonimne Visa/MasterCard kartice (bez imena), pa pare mozes dizati i na bankomatu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs