banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 14:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 19:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Vidim da je zadnjih dana bas aktuelna prica o ovoj valuti, pa me zanima kako to sve uopste funkcionise. Kako funkcionise ekonomija ako postoji valuta koja u stvari "ne postoji"? U kojim sferama se uopste moze koristiti?

U clanku pise da ce na Kipru biti moguce placanje skolarine bitcoinom

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti ... rite-zasto

Cime ce onda placati profesore za rad? Kako to utice na stvarne valute?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 19:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Koristis procesorsku moc da izracunavas blokove i tako generises bitcoine, uglavnom proguglaj ima milion clanaka, a da je dobra valuta, jeste. Al za finansiranje droge i terorizma jer je p2p pa se ne moze uci u trag, tj. moguce je ali jako jako tesko :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 19:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Je l' mozes ovu prvu recenicu na srpski da prevedes? :D


Ogranicenog sam uma kad je u pitanju ekonomija pa ne kontam najbolje ovo. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 19:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Evo procitaj ovo, http://bitcoin.org/en/how-it-works

A valulata sama je virtuelna, vjernost bitcoina odredjuje to koliko ih je tesko generisati, a da nije vezana za prave vrjednosti to nije tacno jer da bi generisao bitcoine trebas kupiti dobar hardware i trebas struju placati sto ocigledno pokazuje da jeste vezana, samo ne direktno za zlato ili sta vec kao prave valute.

Dobre strane su sto valuta nije centralizovana, tako da nijedna vlada nema kontrolu nad njom.
Lose strane su sto je ajde recimo peer to peer tako da se ne moze lako ugasiti, a tesko ili cak nemoguce pratiti tok transakcija, tako da se lako finansiraju ilegalni tokovi sa njom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 19:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
A sta kad ja npr. od tebe narucim neku uslugu/proizvod i ti u to ulozis svoje resurse (eure, dolare, marke...) a ja ti platim bitcoinom. Ostajes ogranicen na to da dalje tim novcem mozes raspolagati samo u slucaju da tvoj neki drugi poslovni partner zeli da prihvati takvo sredstvo placanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mozes nazad ti to opet pretvoriti u prave pare.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 20:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Al' samo kod onih koji hoce bitcoin da prihvate kao sredstvo placanja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ne, imas exchangere koji recimo rade sa tim, kao sto se radi i sa pravim valutama, oni rade zamjenu, prava valuta ---> BTC ili obrnuto, onda oni cekaju ili sta vec da vrjednost poraste ili jednostavno prodaju odma nekom za malo vise.


Uzmi primjer Liberty Reserve, on je isto bio virtuelna valuta, samo je bio centralizovan i zvala se LRUSD ili LREUR i imali su odnost 1:1 sa pravim valutama.
Servis je zatvoren od strane FBI bas zbog ilegalne upotrebe, ali stace sa bitcoin kad to ne mogu ugasiti :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 20:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Sehxor je napisao:
Ne, imas exchangere koji recimo rade sa tim, kao sto se radi i sa pravim valutama, oni rade zamjenu, prava valuta ---> BTC ili obrnuto, onda oni cekaju ili sta vec da vrjednost poraste ili jednostavno prodaju odma nekom za malo vise.


Uzmi primjer Liberty Reserve, on je isto bio virtuelna valuta, samo je bio centralizovan i zvala se LRUSD ili LREUR i imali su odnost 1:1 sa pravim valutama.
Servis je zatvoren od strane FBI bas zbog ilegalne upotrebe, ali stace sa bitcoin kad to ne mogu ugasiti :)


Eeeee to nisam znao, sad je malo drugacija slika u mojoj glavi. :)

Mada i dalje mi je ovo sve macak u vreci, previse je to imaginarno da bi se moglo kontrolisati, a znamo sta bude sa takvim stvarima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pa ne moze se kontrolisati, a vrjednost valute je ona koju ljudi odrede, realno to su 1 i 0, recimo ko je kupio za 500$ pre 2 godine BTCa, danas to moze prodati za oko 100 000$ jer tezina izracunavanja blokova postaje sve teza i samim tim i cijena raste.

Ako te to intresuje imas i Litecoin pa pogledaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 21:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Skoro sam naletio na clanak o nekom norvezaninu koji je od jebe kupio bitcoina za nekih 25-30 dolara nekada davno. Sad vrijede oko 800.000 dolara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 21:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2011, 15:28
Postovi: 7720
http://www.appy-geek.com/Web/ArticleWeb ... =14763899#!

_________________
Skeva je bio u pravu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 21 Nov 2013, 22:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Ako sam dobro shvatila, da bi se zaradio koji bitcoin, potrebna je vraski dobra masina (gejmerska sa dobrom grafickom kartom ili nekakva sa specijalizovanim cipovima sta li vec), da se pridruzis grupi i cio dan ostavis komp da drnda. Jel tako nekako? Sad mene zanima, sta tacno to komp drnda, kakve on to matematicke probleme rjesava? Taj dio ne skontah.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 00:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rjesava blokove neke matematicke koje mreza postavi, kad se jedan blok izracuna krene se na sledeci blok koji treba vise vremena da se izracuna ili jaca masina. Imate na netu bas detaljno pa procitajte cijelu tematiku ako vas intresuje.

Najveci problem su botnetu, gdje botmaster zarazi 100k masina sa svojim "radnikom" i onda oni rade blokove i pojacavaju tezinu za normalne korisnike, mislim da se sad trenutno ne isplati to toliko raditi, jer kad saberes cjenu hardwera + struju ne dobijes puno. Al ako si botmaster, niti placas struju ni hardware, cisti profit.


Driga stvar si recimo ASIC mineri, to je dedicated hardware napravljen samo za skupljanje bitcoina, problem toga je kad se kupi, ako ne napravite profit recimo za mjesec dana ili manje, on postaje "obsolete" i ne moze racunati novu tezinu.


Koncept i primjena je intresantna i bilo je dobro na pocetku, sad tu jednostavno ima milion faktora koji uticu na to da vas sprjece u generasnju bitcoina, a mozda ako ste sretni pokusajte sta fali :P

Jos jedna stvar, za mining je bolje imati dobre graficke kartice u nekom SLI/Crossfire modu, procesor moze i neki obicni dual core (jer se ni ne koristi), graficke brze obradjuju podatke, bitno je da su sto jace i novije sa najmanjom arhitekturom da ne trose puno struje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 00:34 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Baš ove sedmice je NY odlučio da se pozabavi regulacijom bitcoina.
Valuta je jako špekulativna, pa kome se ide na berzu, slobodno. Možda se potrefi Twitter situacija nekom, pa bude undervalued at some point. :)
Nedavno je zatvoren sajt gdje se najviše koristio bitcoin kao valuta, jer je bilo dosta ilegalne trgovine, a valuti se može ući u trag, iako je popularno mišljenje da je anonimna.

Mada, kako se money managers slažu: There are significant questions about the wisdom of the digital money as an investment, given that bitcoin has no intrinsic value and has proved to be vulnerable to hackers. Many money managers have recommended that unsophisticated investors stay away.

Vijesti sa Njujorške/DC strane:
http://dealbook.nytimes.com/2013/11/18/ ... gree/?_r=0

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 00:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ista prica kao i sa liberty reserve, samo ovoga ce se teze rjesiti, nikad nisam spomenuo da je btc 100% anoniman, moze se naravno uci u trag kao i svemu, samo je dosta teze, a za neke organizacije/drzave cak i nemoguce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 16:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
FLASH je napisao:
Mada, kako se money managers slažu: There are significant questions about the wisdom of the digital money as an investment, given that bitcoin has no intrinsic value and has proved to be vulnerable to hackers. Many money managers have recommended that unsophisticated investors stay away.

Дочим зелени папир у оптицају има баш праву вриједност, са залеђином у неким добрима, злату, нечему... ал qрко... Једном лАмер увијек лАмер. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 16:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Sehxor je napisao:
Ista prica kao i sa liberty reserve, samo ovoga ce se teze rjesiti, nikad nisam spomenuo da je btc 100% anoniman, moze se naravno uci u trag kao i svemu, samo je dosta teze, a za neke organizacije/drzave cak i nemoguce.

Не видим како се могу ријешити Биткоина без да угасе Интернет. :) Могу лАмери да забране употребу у САД и не би ме чудило да то и ураде, али увијек остаје илегално тржиште к'о ономад прохибиција што је спријечила употребу алкохола.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 18:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Moguce je, scenario bi bio recimo kad bi se neka super sila i dovoljno tehnoloski razvijena drzava dovoljno isfurala na bitcoin i kreirala masivno postrojenje sa ogromnom procesorskom moci, time bi mogla da izracunava i dobija preko 51% blokova u mrezi, tako bi sprjecila sve ostale da dobijaju blokove i mogla bi bilokirati ostale transakcije koliko hoce.


Kad bi uzeli ameriku za primjer, vjerovatno je da oni vec imaju takvo postrojenje koje vec koriste za druge svrhe, znaci samo bi bilo potrebno da krenu BTC i stvar bi bila rjesena. Nakon par mjeseci niko vise ne bi koristio BTC jer bi oni posjedovali 90% BTCa i napravili inflaciju :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bitcoin
PostPoslato: 22 Nov 2013, 21:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Sci Fi je drugi odjel. :P

sinip je napisao:
FLASH je napisao:
Mada, kako se money managers slažu: There are significant questions about the wisdom of the digital money as an investment, given that bitcoin has no intrinsic value and has proved to be vulnerable to hackers. Many money managers have recommended that unsophisticated investors stay away.

Дочим зелени папир у оптицају има баш праву вриједност, са залеђином у неким добрима, злату, нечему... ал qрко... Једном лАмер увијек лАмер. :)

Ima kredibilitet, što mu je jedina zaista važna stvar oko novca i od Bretton Woods-a ga još niko nije prešišao za međunarodne transakcije, štednju i investicije. Euro je ušao kao glavni konkurent, ali su tokovi novca pokazali da i dalje svi najviše veruju dolaru da se održi, pa ga stoga svi hoće. :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs