banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Dec 2012, 07:33 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Interesuje me, sta mislite zasto su zemlje Jugoslavije imale razlicit ekonomski razvoj i rast tokom Jugoslavije, a pogotovo poslije?
Radim istrazivanje na ovu temu, pa me zanimaju misljenja.
Takodje, ako navodite neke podatke, bilo bi dobro navesti neki legitiman izvor istih.

Let the games begin! :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 17:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Mišljenje je kao pakšu svako ga ima... :)
Moje skromno mišljenje da su sve banana državice izlaskom iz državne zajednice skočile unazad ekonomski koracima od sedam milja, samo su to sve prekasno shvatile...
Slovenija je dužna i Bogu i narodu i počelo je ključati kod njih, Hrvatska pored silnih ulaganja u infrastrukturu i bajkama o turizmu nije dostigal broj noćenja iz 1987 godine a sva sezona jedva pokriva kamatu na kredit, BIH je bure baruta sa stotinu vladara, sa uništenom privredom i konstantnom mržnjom među narodima koja se podgrijava po potrebi pred izbore, Srbija je ponižena, prezadužena i nestabilna država koja se raspada komad po komad, CG, Makedoniju i Kosovo neću ni da spominjem, mafijaške paradržave u nestajanju....
Šta smo imali i šta smo dobili, mislim da je svima jasno....ko neće brata za brata dobije tuđina za gospodara.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Os svih republika Slovenija vodi ekonomski, od raspada SFRJ bruto domaći proizvod povećala je za oko 60 posto. Slijede je Makedonija i Hrvatska, s 20, odnosno 14 posto, dok Srbija i BiH imaju za četvrtinu manji BDP.

Odsustvo rata je direktno uticalo na rast BDP u Sloveniji i Makedoniji.

Za vrijeme SFRJ puno se ulagalo u nerazvijene republike i pokrajne tako da je Kosovo možda imalo i najveće stope rasta i razvoja. Trebalo bi naći negdje tačne podatke.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 18:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Da se nadovežem na ovo što je napisano i istina je:
nepokoreni je napisao:

Slovenija je dužna i Bogu i narodu i počelo je ključati kod njih.

U Jugoslaviji, Slovenija je bila ubjedljivo najrazvijenija od svih republika, sa industrijom koja je proizvodila zadovoljavajući kvalitet i kvantitet (da se podsjetimo, bez kvantiteta nema isplativosti), shodno potrebama jugoslovenskog tržišta. Nestankom Jugoslavije, izgubili su primarno tržište, jer nisu na vrijeme plasirali u Evropu svoje brendove (osim ELAN skija, koji su bili svjetski vrh, ali odoše u stečaj neposredno pred rat i Austrijanci ih kupiše u bescijenje). Ulaskom u EU nisu uspjeli da plasiraju svoj kvalitet u nekom većem obimu na evropsko tržište (jedino Gorenje ima visok status u oblasti bijele tehnike, ali i to zato što ih je kupio Electrolux, najveći proizvođač bijele tehnike u svijetu, pa idu pod njegovim kišobranom). Dakle, džaba kvalitet ako nemaš kvantitet jer bez kvantiteta nema mogućnosti da ulažeš u istraživanje i sam se ugušiš.

nepokoreni je napisao:
Hrvatska pored silnih ulaganja u infrastrukturu i bajkama o turizmu nije dostigal broj noćenja iz 1987 godine a sva sezona jedva pokriva kamatu na kredit,

Dok je Jadran bio jugoslovensko more, nije se moglo kročiti na plažu ako ne poraniš, jer je radničkoj klasi svetinja bila provesti deset dana na moru. Našem moru. Trenutkom kada je Jadran postao hrvatsko more, posjekli su granu na kojoj sjede. U Srbiji i Bosni (a o Makedoniji da i ne govorimo) to više nije naše more i više niko ne osjeća potrebu da daje svoj doprinos razvoju i jačanju turizma. Kao što je nekad bilo patriotski ići na more, tako je sada (skoro) patriotski ne ići na isto. A stranci ne dolaze, bar ne u onoj količini kojoj su se Hrvati i nadali, jer na sredozemlju ima mnogo zemalja sa boljim hotelima, jeftinijom hranom, boljim provodom...treba li još da nabrajam... a sve za manje pare.

nepokoreni je napisao:
BiH je bure baruta sa stotinu vladara, sa uništenom privredom i konstantnom mržnjom među narodima koja se podgrijava po potrebi pred izbore, Srbija je ponižena, prezadužena i nestabilna država koja se raspada komad po komad, CG, Makedoniju i Kosovo neću ni da spominjem, mafijaške paradržave u nestajanju....
Šta smo imali i šta smo dobili, mislim da je svima jasno....ko neće brata za brata dobije tuđina za gospodara.

Ovdje, na žalost, nema šta da se doda...

nepokoreni je napisao:

Moje skromno mišljenje da su sve banana državice izlaskom iz državne zajednice skočile unazad ekonomski koracima od sedam milja, samo su to sve prekasno shvatile...

Ovdje se slažem sa zaključkom osim u onom što je podebljano. Mislim da svi još nisu shvatili, na žalost. Inače bi sve ovo bio čist mazohizam.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
musakica je napisao:
Os svih republika Slovenija vodi ekonomski, od raspada SFRJ bruto domaći proizvod povećala je za oko 60 posto. Slijede je Makedonija i Hrvatska, s 20, odnosno 14 posto, dok Srbija i BiH imaju za četvrtinu manji BDP.

Odsustvo rata je direktno uticalo na rast BDP u Sloveniji i Makedoniji.

Za vrijeme SFRJ puno se ulagalo u nerazvijene republike i pokrajne tako da je Kosovo možda imalo i najveće stope rasta i razvoja. Trebalo bi naći negdje tačne podatke.

Tačno za Sloveniju ali javni dug iznosi 47,4 % BDP iliti 42 milijarde Eura raznih EU podsticaja za poljoprivredu i javnu potrošnju i to teško da će svojom privredom da vrati....A Makedonija i Kosovo su bili nerazvijeni krajevi koji su dobijali pomoć tj samodoprinos za izgradnju od svih bivših članica federacije, kad je toga nestalo prc Milojka :-?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sve ste to lijepo rekli, ali Slovenija i HR su u kudikamo boljem polozaju, jer ce im budzetski deficit kada nastane servisirati Njemacka, a ko ce nas zbrinuti?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 19:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Neće, Fiki, neće...nemiri su i nastali kad je teta Merkel rekla da se stegne kajiš da se vrate kredu.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 22:20 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Evo da postavim komparativnu statistiku rasta GDP-a u ovih 6 zemalja u posljednjih 15 godina:

Slika
(izbacio sam Bosnu prije 1998. jer je rast bio jako visok, sto je logicno, jer je GDP bio skrsen)

Ne znam bas koliko se slazem sa ovim ciframa.
Sta mislite, koji je bolji komparativni indikator razvoja, da vidimo ko je kako prosao?
Naravno, GDP sam po sebi nista ne znaci, jer Slovenija sisa sviju. :)

(Ako nekog zanima, evo u spoileru...)

Spoiler:
Slika

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 22:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Obrati pažnju na veliki pad na tvojoj krivi - baš u vrijeme kad je EU u skladu sa mjerama štednje zbog krize zavrnula slavinu :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 23:02 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Naravno, to je ocigledno.
Meni nije jasno zasto je Hrvatskoj pao GDP rast u 1999. (jasno je za SiCG, jer su njima padale bombe na glavu). :confused4:

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 23:12 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Zna li neko da li su se vodili podaci za svaku "drzavu" posebno tokom jugoslovenskog perioda?
(tu bi se onda fino mogla vidjeti paralela)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 00:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
FLASH je napisao:
Sta mislite, koji je bolji komparativni indikator razvoja, da vidimo ko je kako prosao?


Evo ti ideje za neke pokazatelje stanja u drzavama (a usput i razvoja).. pored opste poznatih DBP, DBP per capita (kao i njihovog rasta), dobri su i: inflacija (inflacija oko 1-2% je pozeljna), prosjecna plata (i odnos sa inflacijom), investicije, spoljnotrgovinski bilans (a u sklopu njega i pokrivenost uvoza izvozom i sl), budzetski deficit/suficit...

FLASH je napisao:
Naravno, to je ocigledno.
Meni nije jasno zasto je Hrvatskoj pao GDP rast u 1999. (jasno je za SiCG, jer su njima padale bombe na glavu). :confused4:


Pa nije im ko imao dolaziti na more (zbog ovog u zagradi)... :D :D :D

FLASH je napisao:
Zna li neko da li su se vodili podaci za svaku "drzavu" posebno tokom jugoslovenskog perioda?
(tu bi se onda fino mogla vidjeti paralela)


Grupno, ne vjerujem da je iko vodio... Ali bi mogao naci sve podatke na odgovarajucim stranicama zavoda za stat, pa onda sam uporediti :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 01:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ma jesu se vodili sigurno po republikama, samo ne znam gdje naci to.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 01:16 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Archangel je napisao:
FLASH je napisao:
Sta mislite, koji je bolji komparativni indikator razvoja, da vidimo ko je kako prosao?


Evo ti ideje za neke pokazatelje stanja u drzavama (a usput i razvoja).. pored opste poznatih DBP, DBP per capita (kao i njihovog rasta), dobri su i: inflacija (inflacija oko 1-2% je pozeljna), prosjecna plata (i odnos sa inflacijom), investicije, spoljnotrgovinski bilans (a u sklopu njega i pokrivenost uvoza izvozom i sl), budzetski deficit/suficit...


Evo, napravih komparativnu inflaciju, pa da se vidi:

Slika

Srbija je bas zaglibila.

Vezano za statisticke podatke "tokom" Jugoslavije, pretrazio sam dosta online, ali nista.
Ali, provjerice mi neko mozda ovih dana, pa postavim, ako bude. :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 02:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
FLASH je napisao:
Interesuje me, sta mislite zasto su zemlje Jugoslavije imale razlicit ekonomski razvoj i rast tokom Jugoslavije, a pogotovo poslije?


Imale su dosta ujednačen rast i razvoj tokom Jugoslavije.

Iako su već postojale značajne rezlike u nivou razvijenosti, stope rasta društvenog proizvoda su bile ujednačene u dužem vremenskom periodu od 1956. - 1986.

Kosovo, Makedonija, Srbija, Vojvodina, Crna Gora imale su rast od 5,7 %
Bosna i Hercegovina i Hrvatska 5 %

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 04:15 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Odakle ti te info?

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 08:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
FLASH je napisao:
Naravno, to je ocigledno.
Meni nije jasno zasto je Hrvatskoj pao GDP rast u 1999. (jasno je za SiCG, jer su njima padale bombe na glavu). :confused4:

Hrvatskoj je te godine 1999 . pukla turisticka sezona zbog bombardovanja SR Jugoslavije, i tu se lijepo vidi kako se razni negativni dogadjaji prelijevaju sa teritorije na teritoriju i uticu na zivot. Uostalom to se moze dogadjati i u buducnosti, ipak je ovo premalen prostor da se mozemo samodopadno ponasati u skladu sa pricom ' boli me patka kako je tamo'.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 12:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
FLASH je napisao:
Odakle ti te info?


Raspitao se kod prijatelja koji su dobri sa tom materijom.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2012, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Slika

:roll:

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2012, 20:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2012, 18:46
Postovi: 194
@FLASH
hoće se moći tvoj istraživački rad dobiti u cjelini, kad ga završiš naravno?

_________________
bond, džejms bond!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs