banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 18:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Maj 2015, 19:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ranka Misic danas u elementu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2015, 12:51 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Сарајево - Приједлог буџета институција БиХ за 2015. годину стигао је у парламентарну процедуру

за сервисирање спољног дуга предвиђено 613,5 милиона КМ, односно 232,8 милиона мање у односу на буџет из 2014

http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 82571.html

Haj' barem će ga usvojiti i produžiti agoniju za još ovu godinu.

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2015, 19:12 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
BANJALUKA - Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da je za prva četiri mjeseca ove godine prikupljeno 523 miliona KM budžetskih prihoda, a da je u istom periodu vraćeno 90 miliona KM duga više nego što je u istom periodu zaduženo.

http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 04906.html

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 02:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
PRIJEDOR- Kompanija "Arselor Mital" u potpunosti opovrgava nedavni nalaz kontrole Poreske uprave Republike Srpske u Prijedoru po kojem prijedorski ogranak kompanije duguje skoro 50 miliona KM za poreze.

"To ćemo osporiti kroz odgovarajuće pravne kanale", saopšteno je danas iz ove kompanije.

U saopštenju se navodi da su nedavne spekulacije iznesene u medijima i optužbe u vezi sa radom kompanije u Prijedoru u potpunosti netačne i neodgovorne.

"Više od 10 godina `Arselor Mital` posluje u Prijedoru i Zenici u skladu sa najvišim međunarodnim standardima poslovne i etičke prakse, te u potpunosti odbacujemo bilo kakve optužbe koje tvrde suprotno", naglašava se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da je posao kompanije proizvodnja željezne rude i čelika, zapošljavanje i poslovne aktivnosti, te da nema političku ulogu na bilo kom nivou.

"Kompanija je plaćala blagovremeno sve poreze i doprinose u skladu sa zakonom i `Arselor Mital` je prepoznat u okruženju kao vodeći primjer odlične korporativne prakse u BiH", dodaje se u saopštenju.

Na veb-stranici Poreske uprave Republike Srpske objavljeno je da dospjeli, a neplaćeni dug prijedorskog "Arselor Mitala", zaključno sa 30. septembrom, iznosi 49.522.841,46 KM.


Ne poznajem problematiku, ali ako je Mital vlasnik rudnika, zašto bi plaćao sam sebi isporučenu rudu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 15:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
To pitaj našeg finansijskog genija gos'n Ivanića. On im je sve to omogućio....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 18:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2012, 12:39
Postovi: 2189
Lokacija: Бања Лука
nepokoreni je napisao:
To pitaj našeg finansijskog genija gos'n Ivanića. On im je sve to omogućio....

Izvini možeš li da pobliže objasnis ovaj svoj post, osim što si napisao ko je "kriv" možeš li nama "neobavjestenima" da otvoriš oci?

Ko to "drži" inspekcijske organe već 10ak godina koje "prate" poresku naplatu od pravnih lica ove nazovi nase mini ekonomije? Nema Ivanic tu kontrolu sigurno. Nije navodnih 50 mil poreskog duga nastalo do 2006 kad se rudnik tek dizao na noge.

Vjerovatno znaš da su izraelci preuzeli rudnik ljubiju, a jedan od predstavnika te firme je bio Arije Livne, vidi cuda. Ta firma je uletila u ljubiju iako je mittal imao pravo preče kupovine po ugovoru i dugo su prijetili čak tužbama protiv RS.
Možda i znaš da je čak Pavić bio ljut na taj Dodikov potez te je odmah dao ostavku sa mjesta predstavnika državnog kapitala. Ta ista kompanija izraelska ima sjediste u dominikanskoj republici!!! Od tad baš nisu sjajni odnosi izmedju Mittala i Dodika. Izraelcima je kop vrijedan nekoliko stotina miliona prodat za 30 miliona evra.
I u medjuvremenu,bomba, 50 mil poreskog duga Mittala, vidi čuda. Nije to stvoreno za mjesec dana, ako stoje iza te tvrdnje gdje su bili 10 god da taj poreski dug i naplate, a ne da manipulišu njime kad im to politički odgovara.

Sad opet želim da mi objasnis svoj post, ako se to uopšte i može...

_________________
Ана Карењина и друге жене све,
нек` знају да си ти за мене једини!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 19:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Za mandata dotičnog ti rudnici, banke i Birač su otišli strancima za markicu, lafo strani kapital i ulaganja uz olakšice im....stranci (Litvanci konkretno) otišli i ostavili milionske dugove. On počeo, ovi samo preuzeli započeto....Oni rudu i sirovine, nama prašina i jalovina. Nije sad bitno ko šta kako kome muti, nego ko je to sve dozvolio da počne...dala baba dinar da uđe u kolo, a sad bi dva da izađe iz njega samo jbg ništa prije fajronta....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2012, 12:39
Postovi: 2189
Lokacija: Бања Лука
Pričamo li o Bircu ili o Mittalu? Ti vidim skrećes priču na Birač.

Mittal i danas zapošljava skoro 900 radnika i jedan je od najvećih izvoznika u cijeloj BiH.
Pominjes i Kristal banku za marku, pa Dodikov revizor Bjelić je procjenio vrijednost od samo 2,4 miliona KM. Poslije su još tri agencije radile procjene potvrdile dubiozu banke a ni tuzilastvo nije utvrdilo nepravilnost kod prodaje za 1KM. Kupac banke koja je u milionskoj dubiozi morao je da položi 50 mil zakonskog minimuma, to je cijena prodaje. Samo što to običnom srpskom seljaku/glasaču ne možeš tako lako objasniti. Po njemu je to marka i tačka. Kao i tebi.

A druga stvar je što kod nas srba i kovaci, i peraci i konobari sami sebe proglašavaju ekonomski pismenima i daju sebi za pravo da komentarišu stvari koje im nisu jasne.

_________________
Ана Карењина и друге жене све,
нек` знају да си ти за мене једини!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 20:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Dobro de nas prosvijetli pa da i na nas padne ta milost i pravovjerje....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 21:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2012, 12:39
Postovi: 2189
Lokacija: Бања Лука
Ti si stavio besmislen post, ja sam samo tražio odgovore od tebe, koje nisam dobio pa sam morao da ti objasnim zašto nisi ni mogao da mi odogvoris...

_________________
Ана Карењина и друге жене све,
нек` знају да си ти за мене једини!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 21:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Zašto je besmislen? Nije tačno? De razjasni i meni ako griješim?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2016, 21:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
[video]http://www.youtube.com/watch?v=YZgFHYq58dU[/video]

Šupaka sa TV1 nama stavili ovaj ružni amblem, a sebi stavili neustavni grb.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2016, 21:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Na osnovu baze podataka CB BiH,
evidentno je da se od 1998. do
2015. godine u BiH iz ovog izvora
slilo oko 35 milijardi KM, pri čemu
je najveća doznaka zabilježena
2007. godine, kada je na račune
građana uplaćeno 2,770 milijardi
KM, a najmanje 2002. godine i to
1,966 milijardi KM.


federalci su ovo zaboravili pomenuti

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 15:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Ne znam gdje bih drugo postavio pitanje pa ću ovdje. Koji zakon određuje kredite i kamatne stope u BiH? I da li ima neka zakonska regulativa u vezi otplate glavnice i kamate? Ili to banke rade kako hoće, tj prvo namiruju sebe i udaraju većio dio kamate, a vremenom smanjuju kamatu i povećavaju glavnicu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
Malo ti je nejasno pitanje, šta te konkretno muči?
Ako su u pitanju anuitetni planovi otplate kredita i zašto je kamata na početku veći dio anuiteta, a kasnije manji, to je jednostavno način obračuna otplate kredita u jednakim anuitetima, da se kamata uvijek obračunava na preostali dio duga, ništa ti time ne dobijaš ili gubiš ako uzmeš ukupan period otplate


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 16:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
E nas me to zanimalo. Fazon je sto je kamata na pocetku veca i nakon npr godinu dana odlucim da zatvorim kompletan kredit otprilike pola para koje sam dao ce otici na kamatu i nece mi smanjiti znacajno glavnicu koju treba da otplatim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 17:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
https://youtu.be/3ehvoM37yrI ...bice ti jasnije

a moze i ovo https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Složeni_kamatni_račun


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 17:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
:D
Gore ti je dat dobar primjer racunanja i kako brojke ispadnu takve kakve su.

Brojevi su jedno a nase predstave i shvatanja pozajmljivanja, kredita dugacije.

Eeeh lijepo ti razmisljas ti koji pozajmljujes vidis to kroz jednu prizmu, ti si duzan ono sto si pozajmio i stalno ti je pred ocima taj broj.
Ali onaj koji pozajmljuje vidi to malo drugacije. On vidi taj broj uvecan nekad i nekoliko puta.
Kaze ti se da toliko kosta koristenje novca.

Kad je kod njega taj novac onda je mali a kad ga da tebi i kad ga trebas vratit onda raste ko germa! :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2016, 21:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
Шајин je napisao:
E nas me to zanimalo. Fazon je sto je kamata na pocetku veca i nakon npr godinu dana odlucim da zatvorim kompletan kredit otprilike pola para koje sam dao ce otici na kamatu i nece mi smanjiti znacajno glavnicu koju treba da otplatim.

Gledaj to na ovaj način, ti si uzeo kredit na određeni period uz određenu kamatnu stopu. I ti u suštini svaki mjesec plaćaš kamatu za iznos koji si u tom trenutku dužan (podijeli iznos kamate za bilo koji anuitet sa ostatkom glavnice u tom trenutku i dobićeš ugovorenu mjesečnu kamatnu stopu). Na taj način u bilo koji trenutak da ti odlučiš vratiti kredit (bilo da ispoštuješ anuitetni plan do kraja ili da vratiš prije roka) banka je mjesečno dobijala istu kamatu/zaradu za sredstva koja imala kao pozajmljena, odnosno zarađivala po istoj kamatnoj stopi. Kada bi kamata bila jednaka za svaki anuitet (pod uslovom jednakih anuiteta), banka bi u stvari do polovine otplatnog perioda zarađivala manje od ugovorene kamatne stope, a u drugoj polovini više od ugovorene kamate. Krajnji rezultat bi bio isti jedino u slučajevima kada ti ispoštuješ anuitetni plan do kraja, dok bi u slučajevima kada vratiš prije roka banka morala obračunati dodatnu kamatu u tom trenutku (da bi imala zaradu na nivou ugovorene kamatne stope).
Zvuči malo komplikovano, ali ako želiš mogu ti napraviti jednostavan primjer u excel-u iz kojeg će ti biti jasnija slika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 12:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Шајин je napisao:
Ne znam gdje bih drugo postavio pitanje pa ću ovdje. Koji zakon određuje kredite i kamatne stope u BiH? I da li ima neka zakonska regulativa u vezi otplate glavnice i kamate? Ili to banke rade kako hoće, tj prvo namiruju sebe i udaraju većio dio kamate, a vremenom smanjuju kamatu i povećavaju glavnicu


Tebe, u stvari, zanima razlika između fiksne i varijabilne kamatne stope...

To što si opisao spada u varijabilnu kamatnu stopu. Razlika je u tome što je kod varijabilne kamatne stope kamata (u ukupnoj rati) uvijek veća u početnom periodu u odnosu na ostatak duga. Neki kažu da se kod te „varijante“ glavni dio kamate otplati u prvoj trećini kredita, a u preostale 2/3 je „sića“. Al` šta`b ja znao o tom` :D
Fiksna kamata označava uvijek isti omjer kamate u odnosu na glavnicu u okviru anuiteta.

Ako te zanima šta je povoljnije – nominalno, varijabilna. Fiksna kamatna stopa u banci je uvijek veća u odnosu na varijabilnu iz prostog razloga, tj veća je kamata na kredit – banka osigurava zaradu dugoročno. Varijabilna kamatna stopa zavisi od euribora, pa banke odrede nižu, ali samo kao mamac. Rizik kod varijabilne stope preuzimaš ti kao klijent. S obzirom da euribor uglavnom bilježi rast na tom međubankarskom tržištu, banke „znaju“ da će zaraditi u budućnosti na osnovu promjene te stope i da te očekuje uglavnom povećanje rate kredita. S druge strane, kod fiksne kamatne stope, ti znaš da u startu plaćaš veću ratu, tj. skuplji ti je novac, ali si siguran sa aspekta promjena euribora – uvijek ti ostaje ista rata, bez obzira na promjenu (neki kažu da banka gubi na fiksnoj kam.stopi, ali takvi „lažu“ – banka nikad ne gubi na kreditima, osim kad iste ne može naplatiti ali to je neka druga priča).

U svakom slučaju kad podižeš kredit, uvijek čitaj šta piše u Ugovoru i pažljivo razmatraj stavke. Još bolje, prije no što dođe do realizacije kredita traži od svog ličnog bankara da ti napiše sve uslove kredita koji će biti sadržani u sklopu ugovora, pa to lijepo možeš provjeriti i sa stručnjacima, prije samog zaduživanja.

PS. Ja kao bankar i „ziheraš“ (u istom trenutku) uvijek bih uzeo prije fiksnu kam.stopu, neka je malo skuplje. Ako te zanima moje skromno mišljenje o toj problematici....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs