banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 17:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 29 Sep 2012, 09:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Kažu moguće povećanje penzija sledeće godine i to 2%. Ima penzioneri da se razbaškare sa dodatnih šest maraka....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 07 Nov 2012, 14:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
07. 11. 2011.
Fond PIO: Zahtjevi za penziju biće rješavani za 60 dana
Citiraj:
Direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) Republike Srpske Mladen Milić rekao je da je kontrolom unutar Fonda ustanovljeno da se kod pojedinih referenata u radu nalazi i po nekoliko stotina predmeta, zbog čega će se nastojati da svi zaostali predmeti što prije budu riješeni i da se na svaki zahtjev ubuduće odgovori u roku od 60 dana.

"Svaki referent snosiće odgovornost za svako prekoračenje rokova utvrđenih zakonom. Pojedinci u Fondu umislili su da su nezamjenljivi i da ništa ne može bez njih. Niko nije nezamjenljiv i svaki radnik ima osnovnu ulogu, a to je da pruži kvalitetnu uslugu korisnicima i osiguranicima", rekao je Milić za "Glas Srpske".

Prema njegovim riječima, u filijalama Fonda u radu se nalazi više od 25 000 zahtjeva, a u toku je iščišćavanje baze zaprimljenih zahtjeva.

"Sve eventualne nepravilnosti i neprijatnosti koje osiguranici i korisnici doživljavaju od strane zaposlenih u Fondu treba da prijave putem sandučića za pritužbu u filijalama ili pisanim putem na moje ime", naglasio je Milić.

http://www.ekapija.ba/website/bih/page/495068


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 08:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Okt 2012, 21:28
Postovi: 39
Lokacija: Република Српска/Бањалука
_зока je napisao:
Kažu moguće povećanje penzija sledeće godine i to 2%. Ima penzioneri da se razbaškare sa dodatnih šest maraka....



Нереално је уопште размишљати о било каквом повећању пензија, јер је то практично немогуће да се учини, а да буде одрживо.

Проблем у лошем пензионом систему не лежи у неспособности државе, већу застарјелости пензионог система који је код нас још увијек базиран по систему самодоприноса.

Овакав пензиони систем, какав га ми имамо, је основан још давне 1826, основао га је Бизмарк, као социјално осигурање финансирано из доприноса. У то вријеме то је значило следеће: 7 запослених особа издвајаће дио своје зараде и уплатити за потребе једног пензионера. Међутим, постоји једна врло битна чињеница, да оно вријеме и ово није исто. У оно вријеме породица је имала око 7 чланова. Радни вијек је почињао још од 15. године живота. Из тог се може закључити да је било много људи који су радили од 15. до 60. године. Са друге стране животни вијек човјека био је кратак, у просјеку до 65. - 70. године, што значи да је било мање пензионера.

Тада је била реална прича о 7:1.

Каква је данас ситуација? Радни вијек не почиње више у 15. већ се сви ми школујемо просјечно до своје 20-25 године, неко више, неко мање, али ето просјек је 25. година. У самом старту је смањен радни вијек човјека за 12 година! Са друге стране имамо напредак медицине, услова живота (нема великих епидемија болести), што утиче на продужетак људског живота, па сад људи живе до своје 80. године.

Данас је ситуација у 1:2 (у Европској Унији), а код нас није ни 1:1!

Шта се може закључити:
-каснији улазак у радни вијек, због школовања, утицао је на то да се радни вијек смањио
-продужио се животни вијек, што утиче на повећање пензионог живота људи

Данас имамо много мање људи који раде, а много више пензионера, и то је основни проблем пензиониг система! То су у европским земљама давно увидјели, па је урађена реформа пензиониг система, те се са класичног самодоприноса прешло на другачији вид пензија, а то су личне пензије.

Код нас је ситуација још гора.
Поред чињенице да је природно смањен број људи који раде, и повећан број пензионера, нама на штету иду и још следеће чињенице:

-много људи нема посла, што значи да нема доприноса за тренутне пензионере
-много људи који раде, раде на црно, што значи да нема доприноса
-много људи који раде пријављени су на минималац (165 км), а остатак им се исплаћује у коверти, што значи да је у том случају прилив доприноса минималан
-На крају остају људи који из својих плата уплаћују нормалне дорпиносе, али таквих доприноса је мало

Шта на крају имамо?
Имамо то да сваког мјесеца у ПИО улази јако мало новца за исплату пензија. Да би та исплата била колико-толико ок, државна власт је приморана да диже кредите и допуњава ПИО, да би се добила колико-толико пензија да би се одржао социјални мир пензионера.
Из те ситуације је стварно нереално вјеровати било каквим причама о повећању пензија, јер пара једноставно нема!

Када би ПИО и функционисао за 20 година, да ли је реално да ће људи који сада раде на црно имати пензију? Од чега? Да ли је реално да људи који имају уплаћен минималац могу очекивати неку велику пензију? Од чега?

Сад се сви ми можемо фино запитати :" ако сада нема пензија, па шта ће бити за 15-20-30 година, и коме ја уплаћујем дио своје плате? "

Реформа пензионог система ће кад тад доћи, и тада ће свако себи, од младости, морати сам формирати капитал за потребе треће животне доби. Али ми ту навику још немамо, ми се још информишемо.

Само уопредите посјећеност било које овакве или сличне теме, са неком темом о спортској кладионици, или било коју потрошачку тему, онда ћете закључити каква је још увијек свијест већине људи на овим просторима.

_________________
_______________________________________
Финансијско савјетовање
- e-mail : wvpiva@gmail.com
-телефон: +387644267703
_______________________________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 12:30 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
zvuči mi kao da poznajem osobu koja je napisala ovaj zadnji post


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 13:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Okt 2012, 21:28
Postovi: 39
Lokacija: Република Српска/Бањалука
Зашто звучи, јесам ли нешто погрешно написао :)

_________________
_______________________________________
Финансијско савјетовање
- e-mail : wvpiva@gmail.com
-телефон: +387644267703
_______________________________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 13:33 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
ma naravno da nisi
samo malo ljudi danas razmišlja o vremenu za 20-30 godina što je naravno pogrešno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 13:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Okt 2012, 21:28
Postovi: 39
Lokacija: Република Српска/Бањалука
Људи код нас још увијек очекују да ће држава бринути о њима, и да је у моћи да промјени ову ситуацију. Сигурно 50% људи још увијек мисли да је довољно бити пријављен у фирми, одрадити свој радни вијек, и да их пензија сигурно на крају чека. Због своје свакодневнице у трчању за егзистенцијом, мало их је упознато да ће се баш супротно десити. Има и оних које то уопште не занима па каже: "Ма мени је важно како ми је данас, а шта ће бити у будућности то Бог не зна, а камо ли ја. Ајмо ми на пиву!". И ту завршава сва брига о проблему који га чека.

_________________
_______________________________________
Финансијско савјетовање
- e-mail : wvpiva@gmail.com
-телефон: +387644267703
_______________________________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 13:45 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
da ali šta uraditi danas kad je penz sistem ovako koncipiran
teško neko može pored postojećih doprinosa odvajati za drugi fond


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 14:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Okt 2012, 21:28
Postovi: 39
Lokacija: Република Српска/Бањалука
Ево примјер за младог човјека, јер за оне пред пензијом је већ крај.

Ако данас неко не успијева себи сачувати коју марку за период када ће постати кљакав, стар и на грбачи другима, када ће онда?
Једино ако му одговара да након прихода које је остваривао сваки јесец, спадне на 200 марака, онда нема потребе ништа подузимати. Довољно је да чека и добиће толико, ако буде и толико.

_________________
_______________________________________
Финансијско савјетовање
- e-mail : wvpiva@gmail.com
-телефон: +387644267703
_______________________________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 08 Nov 2012, 14:05 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
relano mladi previše troše na izlaske, provod itd pod parolom treba živjeti dok si mlad
a reallnost je da treab živjeti i kasnije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 18 Jan 2013, 02:00 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2009, 23:48
Postovi: 79
Lokacija: Banja Luka
Danijela u pravu si, saglasan sam sa tobom u potpunosti, mada gledam ovaj čovjek Darko Lakić stvarno ako ovako radi što je po medijima, meni je skroz ok i vjerujem da bi on mogao nešto malo bolje da uradi tu, već sam ga spominjao, zapao mi je za oko, često ga vidim u novinama, samo kada bi se promjenila ekonomska politika naše zemlje i uvela pravna država gdje bi nam bio kraj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 18 Jan 2013, 06:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kad si vec tu... Uputi nas o cemu se radi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 20 Nov 2013, 08:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Зна ли неко можда да ли послодавац може да радника пошаље у пензију ако је радник на боловању у тренутку кад је испунио услове за одлазак у пензију? Начи, повреда је била на радном мјесту, радник је отишао на боловање, а послије мјесец и кусур или два мјесеца боловања је напунио 40 година стажа. И послодавац је тада радника послао у заслужену мировину. Да ли је ово регуларна ситуација?

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fond PIO
PostPoslato: 03 Jan 2014, 23:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Jel kasno sad pokušati odgovoriti? :D
Ovako bi trebalo ići otprilike...
Po sili Zakona ako je radnik ispunio uslove za penziju dok je na bolovanju, firma ga odjavljuje, dalje njegov slučaj preuzima penziono, on ima pravo još mjesec dana koristiti trenutno zdravstveno osiguranje, a u međuvremenu se mora prešaltati na novi fond.

Usput...:

Fond PIO RS uvećao deficit za 13 mil KM
Petak, 03. 01. 2014.|09:35 | Izvor: eKapija

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs