banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 18 Maj 2011, 16:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Usluga je u pitanju (dizajn ukratko rečeno).

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 18 Maj 2011, 16:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
PDV se ne obračunava na osnovu Zakona o PDV-u član 27. stav 2.

Preduzeće iz Bosne i Hercegovine, kao davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobađanje od obaveze obračunavanja PDV-a, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizička lica, a za pravna lica potvrdu o registraciji poreznog obveznika, shodno članu 21. stava (9) Pravilnika.
Također, preduzeće iz Bosne i Hercegovine je, u smislu člana 107. stava (2) Pravilnika, u obavezi da prilikom ispostavljanja fakture za izvršene usluge naznači član Zakona po kome se obračun PDV-a ne vrši.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 25 Feb 2015, 22:25 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2007, 13:25
Postovi: 50
Vidim da je ovo stari thread ali tema odgovara pa cu ga voskresnuti :)

Molim za pomoc oko pisanja fakture za pruzanje usluga firmi iz inostranstva (EU)

Registrovao sam SP i posto spadam u male preduzetnike, oslobodjen sam placanja PDVa. Da li treba ista da napominjem na fakturi kao ovo sto ste spominjali "PDV se ne obračunava na osnovu Zakona o PDV-u član 27. stav 2." ?

Pregledao sam zakon i nigdje ne vdim clan i stav koji odgovara mom slucaju. Pretpostavljam da ne moram nista ni napominjati posto uopste nisam u PDV sistemu. Ili idem na clan zakona koji govori o mjestu pruzanja usluga (clan 15)?

Takodje, treba li dodatno da radim tzv "prepis" fakture u KM? To je kao neki prevod fakture iz EUR u KM?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
ti kao SP ne mozes izdati ino fakture...
nadji nekog ko ima doo, pa neka ti napravi tu uslugu...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Moze. Zasto da ne moze? Nije klasicni izvoz (iako jest). Kupac dosao njemu na noge i sam odnio robu. Karikiram :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2007, 13:25
Postovi: 50
Braneee je napisao:
ti kao SP ne mozes izdati ino fakture...
nadji nekog ko ima doo, pa neka ti napravi tu uslugu...


To je legenda koja kruzi kod nas. Bas sam se raspitivao kod knjigovodja prije otvaranja SPa i neki kazu da SP moze raditi usluge sa inostranstvom a neki kazu da ne moze. Zato sam pismeno pitao ministarstvo i poresku upravu i licno pricao sa inspektorima iz deviznog inspektorata. Dobio sam dva pismena odgovora (od Uprave za indirektno oporezivanje i od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa) da SP moze izvoziti uslige ali ne moze robu. Posto programiranje spada u usluge, mogu raditi sa inostranstvom.

Evo odgovor iz ministarstva:

“U vezi sa postavljenim pitanjem najprije ukazujemo na činjenicu da je potrebno posebno razmatrati pitanje djelatnosti prometa roba sa inostranstvom od pitanja djelatnosti prometa usluga sa inostranstvom.

Pitanje djelatnosti prometa roba sa inostranstvom je u potpunosti regulisano Zakonom o spoljnotrgovinskoj politici (“Službeni glasnik BiH”, br. 7/98 i 35/04) i Zakonom o carinskoj politici (“Službeni glasnik BiH”, br. 57/04, 51/06, 93/08 i 76/11). Nijednim ovim zakonom nisu propisani uslovi za obavljanje spoljne trgovine od strane preduzetnika niti je propisano da preduzetnici mogu biti lica u spoljnoj trgovini. Prema entitetskim propisima o preduzećima i propisima o registraciji poslovnih subjekata, sva lica koja namjeravaju da se bave uvozom i izvozom roba, trebaju kod nadležnog suda biti registrovana za obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja, te nakon toga, kod Uprave za indirektno oporezivanje upisati se u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza. Iz navedenog je jasno da samostalni preduzetnik ne može obavljati djelatnost prometa roba sa inostranstvom.

Pitanje djelatnosti prometa usluga sa inostranstvom regulisan je Zakonom o spoljnotrgovinskoj politici Glava III – međunarodna trgovina uslugama. Odredbama člana 23. stav 3 alineja druga propisane su definicije termina “usluge” i “trgovina uslugama”, po kojima “usluga” podrazumijeva svaku uslugu u svakom sektoru a “trgovine uslugama” je pružanje usluga između pravnih i fizičkih lica iz Bosne i Hercegovine i iz strane zemlje ili carinske teritorije. Iz navedenog je jasno da samostalni preduzetnik može obavljati djelatnost prometa usluga sa inostranstvom. Ovdje ističemo pitanje koje takav preduzetnik može imati a tiče se primjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, br. 9/05, 35/05 i 100/08) po kojem u slučaju usluga ne postoji uvoz i izvoz kao kod roba i po kojem je propisano da se PDV plaća na promet usluga koje poreski obveznik, u okviru obavljanja svojih djelatnosti, izvrši na teritoriji BiH uz naknadu. S obzirom da je ovim Zakonom i podzakonskim aktima u potpunosti regulisano vršenje prometa usluga, upućujemo vas da se sa pitanjem primjene ovog Zakona, obratite Upravi za indirektno oporezivanje sa konkretnim pitanjem koje će sadržavati i vrstu usluge koja namjerava da se vrši.”

Evo odgovor iz Uprave za indirektno oporezivanje:

“Članom 3. Pravilnika o registraciji i upisu u Jedinstveni registar obveznika indirektnih

poreza ("Službeni glasnik BiH", broj: 51/12), registracija i upis u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza može se vršiti po sljedećim osnovama:

a) registracija za PDV i/ili

b) obavljanje spoljnotrgovinskog poslovanja i/ili,

c) obavljanje djelatnosti međunarodnog otpremništva i/ili,

d) registracija za akcizu.

Odredbama člana 13. stav (1) pod a) is tog Pravilnika je propisano da registrovano lice

u BiH koje obavija spoljnotrgovinsko poslovanje, uz zahtjev za registraciju podnosi u kopiji uz

predočenje originala ili ovjerenoj kopiji sljedeću dokumentaciju:

- za pravna lica - rješenje nadležnog suda, a za ostala lica rješenje drugog nadležnog organa, za

obavljanje djelatnosti spoljnotrgovinskog poslovanja.

Dakle, spoljnotrgovinsko poslovanje se može obavljati isključivo na osnovu rješenja

kojim se odobrava vršenje spoljnotrgovinskog poslovanja, a dosadašnja praksa je pokazala da

preduzetnici nisu dobijali navedena odobrenja. Međutim, samostalni preduzetnici mogu vršiti uvoz opreme za obavljanje svoje poslovne djelatnosti putem lica registrovanih za obavljanje

spoljnotrgovinskog poslovanja.

Međutim, kada se radi o pružanju usluga prema inostranstvu, nema ograničenja u vršenju

istih sa stanovišta oblika organizovanja lica koje vrši promet usluga, s tim da prilikom određenja mjesta prometa usluga treba uzeti u obzir odredbe člana 15. Zakona o porezu na dodatu vrijednost ("Sluzbeni glasnik BiH", broj: 09/05, 35/05 i 100/08), kojima je definisano mjesto prometa usluga.

Prometom usluga, u smislu člana 8. stav (1) Zakona o porezu na dodatu vrijednost

("Službeni glasnik BiH", broj: 09/05 , 35/05 i 100/08) smatraju se svi poslovi i radnje izvršene u okviru obavljanja privredne djelatnosti, a koji ne čini promet dobara iz čl. 4 - 7. ovog Zakona.”



Vaše pitanje je proslijeđeno i Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, od kojeg očekujemo odgovor, koji će Vam biti poslan naknadno.



S poštovanjem,



Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju"


Postavicu ovo i kao poseban thread jer je jako zbunjujuca situacija kod nas. Cak ni ovlastene knjigovodje ne znaju za ovo. Pitam se koliko je ljudi bespotrebno otvorilo d.o.o. samo zbog ove dezinformacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
@tns
pa eto reci mu sta da uradi :D
robu moze preko spedicije...

edit:
eto da sam juce umro ne bih znao... pa sta su ti na kraju rekli? jesi dobio odobrenje ili sta?

_________________
ZP550


Poslednji put menjao Braneee dana 26 Feb 2015, 12:42, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Mislim da razlike izmedju doo i sp vise nisu drasticne kao ranije. A da je glupost da sp ne moze izvoziti robu - jeste. Glupost koju tesko sta moze opravdati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Braneee je napisao:
pa eto reci mu sta da uradi :D
robu moze preko spedicije...


Pa da ih kasnije molis da ti prebace rodjene pare? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
sad vise necu tvrditi nista, ali MISLIM da je to jedini nacin da poslujes sa inostranstvom pa kakva te sreca zapadne :D

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Da. Ako nesto opipljivo i vidljivo izvozis. Onda robu "prodajes" spediciji a ona tvom kupcu vani.
U prevodu na srpski... Pare kad budu budu, minus provizija :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2007, 13:25
Postovi: 50
Pa posto nisam PDV obveznik (spadam u male preduzetnike = jedan samozaposleni, bez poslovnog prostora, promet manji od 50 000 KM), nemam sta da trazim u Upravi za indirektno oporezivanje. U standardnoj poreskoj upravi i u opstini su mi rekli "samo otvori i radi".

Sad mi je ostala jos samo ta nedoumica oko napomene na fakturi. Ako vec nisam PDV obveznik, da li uopste treba da napominjem po kom clanu i stavu zakona sam oslobodjen PDVa?

Na primjer, da sam PDV obveznik, napisao bih da sam oslobodjen po clanu 15 (mjesto pruzanja usluga), a ja sam zapravo oslobodjen jer sam mali preduzetnik a toga uopste nema u zakonu jer se zakon odnosi na obveznike :) Pa me je to sad zbunilo.

Pitao bi ih i za to ali na odgovor se ceka par dana a ovu prvu fakturu treba da izdam sto prije.

Mozda kao neko ko nije PDV obveznik i ne moram da slijepo pazim na pravilnik o fakturama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pises racun bez te napomene. Ne trebas valjda pravdati pdv ako nisi pdv obaveznik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Izgled same fakture nije unifikovan, može biti ili sa navedenim stavkama (jedna ispod druge) ili sabrana pod jedan tarifini naziv sa ukupnim brojem komada i cijenom.
Faktura prema ino kupcu mora biti izražena u stranoj valuti (a ne u KM)
Ona ne sadrži nikakve napomene vezane za PDV.
Takođe na fakturi mora biti preciziran način plaćanja, paritet isporuke (po Incotermsu 2010), mjesto pariteta isporuke.
Pitaj carinu šta ti treba od papirologije.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ne treba mu nista. Napisi obican Proforma Inovice. Ako placaju Paypal-om jos bolje i lakse.
Kada ti plate, za sebe napisi domaci racun u KM koje se dobio na racun i gotovo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pitanje je i šta toj osobi u inostranstvu treba od papirologije da bi rascarinio robu.
Da li mu treba T1 obrazac...

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ало Талија, лик пише програме. 8) :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pod "pružanje usluga" je moglo biti bilo šta, mislila sam da je u pitanju izvoz nečega "opipljivog". Programe ne vidjeh da je igdje spomenuo.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A mozda samo pere kamione? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 26 Feb 2015, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nedorečeno.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs