banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 03:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 20:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Pitanje, trebao bih izdati prvu fakturu, medjutim nisam uzeo JIB klijenta, postoji li način da se sazna preko neta, privredni registar http://www.business-rs.ba/Pocetna.aspx jos nije proradio kako treba. I da li se to obicno trazi od klijenta prilikom slanja predracuna ili kako ide ? Pretpostavljam da cu morati nazvati pa traziti preko telefona posto mi je poprilicno hitno. Isto tako, u koliko primjeraka se pravi faktura ? I da li mora sadrzavati potpis i pecat osobe koja je izdala fakturu ili se moze pozvati na ono "Račun je izrađen na računaru i validan je bez pečata i potpisa."

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 20:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Ako radiš predračun ne treba ti JIB. Osim u slučaju da plate odmah trebaš imati te podatke zbog fakture i fiskalnog računa.
Uplata i faktura moraju biti u istom mjesecu ili ide kao avans.

Ako je klijent u sistemu PDV-a naći ćeš ga ovdje:
http://www.uino.gov.ba/c/Porezi/PDV_obv ... fault.aspx

Faktura ide u dva primjerka, jedan sa fiskalnim računom klijentu, drugi potpisan vraća tebi.
Ako naznačiš da je validna bez potpisa i pečata onda neka ide tako.
Oni tebi neka potpišu, ali ako je predračun ionako će biti plaćeno pa i ne mora.

Imaš li validnu formu fakture, tj.znaš li šta sve treba da sadrži po zakonu?
Jesi li ti obveznik PDV-a?

Inače se od klijenata traži JIB ili PDV registracija, bilo za predračun ili račun i to moraš imati na jednom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 20:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
BMary je napisao:

Uplata i faktura moraju biti u istom mjesecu ili ide kao avans.


:oops: mislis ako je placeno po predracunu, pa fakturu mora izdati isti mj?

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 20:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Po pravilu za one sa kojima se prvi put sarađuje ili je takva politika preduzeća, radi se avansna faktura na osnovu koje klijent plaća, uslugu ili robu nebitno. Kad legne uplata avans se stornira i radi se račun + fiskalni.
Primjer da je uplata legla na račun 30.03. ali usluga nije izvršena. Tada se radi avans.
Kad je usluga izvršena u 4. mjesecu stornira se avans i radi faktura + fiskalni račun.
To je sve zbog PDV-a, jer je obračunski period 1.mjesec.

Čim je lova na računu mora biti i PDV obračunat, da li kao avans ili faktura.
Ne može uplata visiti na računu, na sve se mora obračunati PDV i platiti državi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 21:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Hvala na pozamasnom odgovoru :)

u sustini to sto se tice fiskalnog racuna, ukoliko fiskalni racun saljem zajedno sa fakturom, to se podrazumjeva da ce klijent platiti tog trenutka (dana) ? jer kako da pravdam doticno na kasi ?

Posto nas je malo onda nismo uspjeli sve da obavimo na vrijeme i isli smo sa pruzanjem usluge pre avansnog placanja tako da nije bilo avansa, nego sada klijent isplacuje u cijelosti. U buduce cemo naravno raditi sa avansnom uplatom, pogotovo sto imamo troskove stampanja i slicno...

Nismo u sistemu PDVa. U napomenu sam stavio:
"PDV se ne obračunava po čl.22 Zakona o porezu na dodatnu vrijednost."


Da li imas mail na koji bi ti mogao poslati primjer fakture da pogledas ?

Inace u pitanju je jedan privatni fakutlet, ali ga ne mogu naci u doticnoj bazi koju ima uprava za indirektno oporezivanje.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 21:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Pretpostavila sam da se plaćanje vrši bezgotovinski. Tada je najmanje bitno državi kada će on tebi platiti, bitno je da ti njima 10. u mjesecu za prethodni mjesec obračunaš PDV i platiš, ili oni tebi, ali pošto nisi obveznik to zanemari. Pazi na promet, ako pređeš 50 000/god. dužan si da se registruješ u sistem PDV-a.

Da se osiguraš navedi valutu plaćanja i u tom slučaju obavezno da ti primalac potpiše i ovjeri fakturu. Što se tiče napomene, tako treba da navedeš, član i Zakon po kojem nije obračunat PDV.

Fiskalni račun uvijek šalješ sa fakturom, ako se desi neki 'bug' sa kasom kupi u knjižari blok nota fiskalnih računa i ispisuješ ga, pa kad proradi kasa moraš ga evidentirati. Nadam se da ti to neće trebati, ali eto da znaš.
Nema potrebe da ti fiskalni račun nešto pravdaš na kasi što se tiče plaćanja, nisi maloprodaja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Ok. Kako se dostavlja faktura? moze posta preporucena ili se mora licno dostaviti ? Ako posta, znaci posaljem obe fakture zajedno sa fiskalnim na naznacenu adresu? nakon sto potpise klijent mi vraca i to je to?

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 12 Maj 2011, 21:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Ako je u BL odneseš lično jer ti odmah potpišu i završiš s tim, a ne plaćaš poštarinu. Ako šalješ poštom, to je to, idu dva primjerka i jedan ti vraćaju (nekad i ne vrate, ja nekima čak moram nalijepiti stiker da vrate jedan primjerak ovjeren i potpisan, a desi se i da pošalju onaj sa fiskalnim - nepotpisan :D ).
Ide obična pošta ne mora preporučena. Ako ćeš imati više faktura za poštu, možeš s njima sklopiti Ugovor pa plaćati jednom mjesečno poštarinu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 13 Maj 2011, 19:04 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Frenki je napisao:
Ok. Kako se dostavlja faktura? moze posta preporucena ili se mora licno dostaviti ? Ako posta, znaci posaljem obe fakture zajedno sa fiskalnim na naznacenu adresu? nakon sto potpise klijent mi vraca i to je to?

Pošalji poštom,a u napomeni stavi da ti vrate ovjeren primjerak.
JIB bi trebalo da možeš naći na stranici UIO,prilikom fakturisanja "zakačiš" da je žiralna uplata u pitanju što ne znači da tebi kupac treba platiti isti dan,nego do dogovorene valute.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 14 Maj 2011, 20:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Frenki,jel' ti ono ekonomiju zavrsi?
dodji na instrukcije iz knjigovodstva,racunovodstva...povoljno :D

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 15 Maj 2011, 23:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 413
BMary je napisao:
Ako je u BL odneseš lično jer ti odmah potpišu i završiš s tim, a ne plaćaš poštarinu. Ako šalješ poštom, to je to, idu dva primjerka i jedan ti vraćaju (nekad i ne vrate, ja nekima čak moram nalijepiti stiker da vrate jedan primjerak ovjeren i potpisan, a desi se i da pošalju onaj sa fiskalnim - nepotpisan :D ).


А што мора бити потписан? Јел то за случај неких проблема или баш мора по закону?
Радим само жирално али на мојим фактурама нема ни мјеста предвиђеног за потпис а још се воде као рачун-отпремница.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 08:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ja forsiram da se primalac potpiše ukoliko je sa njim bilo problema (tipa nije mi stigao račun, nismo se tako dogovorili, rekao sam 2 a vi poslali 6, itd)

Naravno da ima takvih dileja koji na sve načine nastoje da ti ogade život.

Takođe na ličnom iskustvu sam naučio:
- ne treba raditi sa ljudima u Novoj Topoli
- ne treba raditi sa ljudima koji pričaju ekavski i došli su iz Srbije
- ukoliko ne želiš da budeš član partije, pripremi se da kupiš samo mrvice i riskantne poslove

Naravno da ima izuzetaka u gornja 3 pravila ali premao da bi posao bio isplativ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 09:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
@mangia
prvo pravilo dopunjavam – komplet Lijevče polje, na 2. i 3. nemam primjedbe (rijetki su izuzeci)
VRABAC je napisao:
А што мора бити потписан? Јел то за случај неких проблема или баш мора по закону?
Радим само жирално али на мојим фактурама нема ни мјеста предвиђеног за потпис а још се воде као рачун-отпремница.

Kako ćeš dokazati da si mu isporučio robu ili uslugu, kako ćeš ga tužiti (ako dođe do toga)?
U današnjem vremenu to je jako opasno, a faktura je ujedno i Ugovor.

Kamo sreće da se mogu elektronski slati računi (svima), tu je onda e-potpis, e-knjiženja.
Da se svaki poslovno - informacioni softver prilagodi tome, stanje bi bilo ’in real time’ ažurno.
Može se to uporediti sa e-bankarstvom. Kad se nosi virman na šalter, MORA biti ovjeren i potpisan sa obe strane.
Prilikom e-plaćanja imamo e-potpise, tako bi i u ovom slučaju bilo sve elektronski.
E-poslovanje je naša skora budućnost i ja joj se radujem, samo što fiskalizacija ometa taj proces.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 10:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
VRABAC je napisao:

А што мора бити потписан?

Potpis je potvrda da je roba ili usluga primljena u ispravnom stanju i obaveza da se račun izmiri.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 12:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Naravno za robne fakture moraš tražiti potpis... Što je najgore u ovoj smrdljivoj državi ni to nije garancija da ćeš naplatiti robu ali barem neki trag da imaš o isporuci.

Što se tiče Lijevča polja, ne bih sve trpao u isti koš. Selo Petoševci recimo. Ljudi su jako dobri i nikako ih ne bi trpao zajedno sa žabarima sa poteza Nova Topola - Gradiška


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 21:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 413
BMary je napisao:
@mangia
Kako ćeš dokazati da si mu isporučio robu ili uslugu, kako ćeš ga tužiti (ako dođe do toga)?
U današnjem vremenu to je jako opasno, a faktura je ujedno i Ugovor.


Ма какво црно тужакање. Ал добро мало је то специфично код мене. Није проблем продати, можеш да бираш коме, проблем је имати шта продати. А и сви се знамо добро.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 22:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
VRABAC je napisao:
BMary je napisao:
Ako je u BL odneseš lično jer ti odmah potpišu i završiš s tim, a ne plaćaš poštarinu. Ako šalješ poštom, to je to, idu dva primjerka i jedan ti vraćaju (nekad i ne vrate, ja nekima čak moram nalijepiti stiker da vrate jedan primjerak ovjeren i potpisan, a desi se i da pošalju onaj sa fiskalnim - nepotpisan :D ).


А што мора бити потписан? Јел то за случај неких проблема или баш мора по закону?
Радим само жирално али на мојим фактурама нема ни мјеста предвиђеног за потпис а још се воде као рачун-отпремница.

pa nema veze kakav je nacin placanja,ali ako je faktura pravnom licu,ti si duzan "kupcu" izdati fakturu i fiskalni racun,s tim da tu fakturu moras i ti potpisati i ovjeriti pecatom,a bilo bi pozeljno da ti i kupac ovjeri pecatom i potpise ,takodje i ta faktura-otpremnica robe mora imati i redni broj,tj br fakture,znam za slucaj gdje su u hotelu koji uglavnom radi sa virmanima i ino uplatama platili kaznu jer nisu imali broj fakture
ja insistiram da mi kupac fino napise datum preuzimanja,puno ime,pecat potpis,vremena su kriminalna a narod veoma bezobrazan,kad gradske "face" proganjas za sicu...vise telefona potrosis od vrijednost robe :-? ali ne mozes uvijek izvuci kes odmah,moras i neke valute placanja imati...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 16 Maj 2011, 23:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 413
Ма знам да морам овјерити и имати редни број, знам и за фискални, на то су ме папрено подсјетили. Само ме занимало јел тај потпис купца мора ићи да ме неби и за то сутра ољуштили. Мени не треба, не радим са градским "фацама".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 18 Maj 2011, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Jel' ima neko primjer fakture za ino plaćanje (za EU konkretno) da mi pošalje?
Prvi put radimo takvo nešto, pa ne znam kakvi su standardi, a ima i dodatnih informacija za razliku od KM plaćanja i terminologija na engleskom.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Faktura
PostPoslato: 18 Maj 2011, 16:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Nisi naveo da li je u pitanju roba ili usluga (i kakva), pa u skladu s tim moraš navesti da se PDV ne obračunava po Zakonu o PDV-u, član 27. (stav 1-7 ne znam šta je u pitanju). Forma fakture ne mora biti na engleskom, a iznose iskaži u dogovorenoj valuti, pretpostavljam EUR. Standardno, vrsta robe (usluge), količina, pojedinačna cijena i ukupna cijena. Zatim, navedi instrukcije za plaćanje i rok plaćanja, paritet i broj tablica (ako je prevoz).
Prije svega trebao bi se konsultovati sa špedicijom koja će raditi izvozno carinjenje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs