banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 23:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Feb 2011, 19:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Citiraj:
Vlada Republike Srpske će podržati uvođenje nulte ili diferencirane stope PDV-a i već je naredila resornim ministarstvima da daju svoje prijedloge za to.

Rekao je ovo juče u Banja Luci predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić govoreći o zaštiti standarda stanovništva. “Već smo naredili resornim ministarstvima da daju prijedloge i svakako ćemo podržati uvođenje nulte ili diferencirane stope PDV-a iako ta odluka ne zavisi od nas”, kazao je Džombić.

On je istakao da je u prethodnom periodu postojala ta inicijativa i da se razmišljalo o uvođenju nulte stope za osnovne životne namirnice ili povećanju stope PDV-a na luksuznu robu te o smanjenju na osnovne namirnice.

To nije naišlo na razumijevanje u zajedničkim institucijama. Ovaj prijedlog bi mogao da bude jedan od odgovora na pokušaj zadržavanja stabilnosti cijena prehrambenih proizvoda mada nas je Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH uvjeravala da postoji opasnost da se pozitivni efekti kod smanjenje stope PDV-a ne preliju prema krajnjem potrošaču već da to proizvođači i trgovci zadrže za sebe”, istakao je Džombić.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da Sindikat insistira na tome da se uvede nulta ili bar minimalno smanjena stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, piše Glas Srpske.

“Znamo da to ne može da uradi Vlada Srpske, ali ova vlast ima svoje predstavnike u zajedničkim organima koji zajedno sa kolegama iz drugog entiteta moraju to da urade da bi zaštitili građane” naglasila je Mišićeva.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je ranije da poslodavci podržavaju prijedlog za uvođenje diferencirane stope PDV-a. “Treba napraviti analizu kako neodgovorni poslodavci ne bi ostvarili ekstraprofit”, istakao je Milić.

Portparol UIO BiH Ratko Kovačević istakao je da eventualne izmjene i dopune Zakona o PDV-u zavise od toga kada će biti formirana vlast na nivou BiH, koja je za to i nadležna. “Upravni odbor UIO mora dati pozitivno mišljenje na takve prijedloge. To je posao za koji je potrebno vrijeme, odnosno najmanje nekoliko mjeseci. Mi smo u potpunosti spremni za sprovođenje i diferencirane stope PDV-a. Napravili smo određene analize koje su pokazale da bismo, ako bi se išlo na uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice, knjige, štampu i lijekove, na godišnjem nivou imali oko 180 miliona maraka manje prihoda po osnovu PDV-a”, istakao je Kovačević.

Ratko Kovačević je istakao je Evropska unija preporučuje jedinstvenu stopu PDV-a, da ona bude niža, ali da se oporezuje što veći spektar proizvoda. “To je politika EU, s tim da se i u njihovim direktivama navodi da mogu postojati i dvije stope, s tim da niža stopa ne bi trebalo da bude manja od pet posto”, istakao je Kovačević.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 11:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Odbijen prijedlog za nultu stopu PDV-a - Poslanici protiv zbog zabrinutosti za punjenje budžeta i neusklađenosti sa EU standardima

Citiraj:
Petak, 09. 05. 2014.|12:14 | Izvor: eKapija


Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH juče (8. maj 2014.) nije prihvatila prijedlog Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu o uvođenju nulte stope poreza na dodatu vrijednost (PDV) na određene vrste proizvoda, prenosi portal Indikator.ba.

Prijedlogom zakona o dopuni Zakona o PDV-u predviđa se uvođenje nulte poreske stope za hljeb, mlijeko i mliječne proizvode, dječiju hranu, lijekove i zdravstvena pomagala, stočni hranu i sadni materijal te za učila informacione i komunikacione tehnologije za sve nivoe obrazovanja.

Obrazlažući predloženi zakon Darko Babalj iz SDS-a rekao je da je cilj uvođenja nulte poreske stope za ove proizvode zaštita socijalno najugroženijih kategorija stanovništva u aktuelnoj ekonomskoj situaciji.

On je naveo da negativno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) na predloženo mijenjanje PDV-a prvi put nije bilo jednoglasno, što tumači kao pozitivan znak.

Protiv uvođenja nulte stope PDV-a izjasnili su se predstavnici SNSD-a, SDP-a i HDZ-a BiH u Komisiji za finansije i budžet ističući da nisu obrazložene posljedice usvajanja ovakvih rješenja po budžetsku stabilnost BiH, da ono nije u skladu sa direktivama EU i da ima predizborni karakter.

Prema riječima zamjenika predsjedavajućeg Komisije i poslanika SNSD-a Boška Tomića, EU ne poznaje nultu poresku stopu, već samo diferenciranu.

- Takođe je potrebno reći za koliko će sredstava ostati uskraćen budžet BiH uvođenjem nulte stope - naglasio je Tomić, ocjenjujući da se uvođenje nulte stope ne bi nužno odrazilo i na sniženje krajnje cijene proizvoda obuhvaćenih ovim zakonom.

Tomić je dodao da je neprihvatljivo da se ovakvo zakonsko rješenje usvaja pred izbore.

Kako prenosi portal Indikator.ba, Saša Bursać iz SNSD-a upozorio je da bi uvođenje nulte stope PDV-a poremetilo budžetski okvir i da je potrebno predvidjeti kako bi se tako stvoreni budžetski minus anulirao.

- Uvođenje nulte, odnosno diferencirane stope PDV-a neminovno znači povećanje redovne stope kako bi se obezbijedili javni prihodi - rekao je Anto Domazet iz SDP-a navodeći da bi izmjena poreske stope u godini u kojoj su već usvojeni budžeti ugrozila budžetsku stabilnost.

Predloženi zakon, prema Domazetovim riječima, suprotan je Pismu namjere sa MMF-om kojim se BiH obavezala da PDV za vrijeme trajanja stendbaj aranžmana ostaje na istom nivou.

Ocjenjujući da uvođenje nulte stope PDV-a neće dovesti do pojeftinjenja hljeba Niko Lozančić iz HDZ BiH kao rješenje je naveo razdvajanje poreske stope za luksuzne proizvode.

- Kod nas je isti porez na jahtu i kiflu - istakao je Lozančić.

Uzdržani prilikom glasanja bili su Salko Sokolović iz SDA, Mladen Ivanković Lijanović iz Narodne stranke "Radom za boljitak" i predsjedavajući Komisijom Emir Kabil iz Saveza za bolju budućnost (SBB).

Sokolović je rekao da prije usvajanja nulte stope PDV-a treba uraditi kompletnu analizu kako bi se to odrazilo na budžet BiH, dok je Lijanović svoj stav obrazložio standardima EU kojima se ne predviđa nulta poreska stopa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 11:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Сви уоколо дижу ПДВ а ови би да смање. :) Мислим, супер је то, али од којих пара?

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 12:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Од буџетских пара тако да је приједлог одбијен, није само то разлог али и да је усвојен то опет не значи да ће поменути производи бити јефтинији.

Пуцањ у празно...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 12:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
А буџет се крпи ММФ-ом. Генијално размишљање. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 12:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
kod nas je glavni problem sto se pare trose na gluposti i uvijek ce tako biti bez obzira na visinu pdv

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 12:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Вјероватно и Норвежани "троше паре на глупости", али они сами саставе свој буџет, без да зависе од некога извана. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 14:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Nije losa ova zamisao o smanjenju pdv-a i moglo bi se uspjesno implementirati uz stroge kontrole. Doduse, da je SDS vladajuca partija ne bi im palo na um da predloze nesto ovakvo :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 17:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pa SDS je kumovao jedinstvenoj PDV stopi. Ako me sjecanje sluzi...













P.S. Dje Schlagzi :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
sinip je napisao:
А буџет се крпи ММФ-ом. Генијално размишљање. :)


Ajde što se krpi MMF-om nego dođe tamo neki levat sa strane, obeća ulaganje od X milijardi a ovi to uvrste u budžet kao "taknuto-maknuto" :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 20:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ово је овде Балкан, земља из сна... ал' кошмарног. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2014, 20:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Citiraj:
nisu obrazložene posljedice usvajanja ovakvih rješenja po budžetsku stabilnost BiH

Ipak je bitno to što će uvođenjem nulte stope na pojedine proizvode biti smanjen priliv u buždet i time će, prije svega, biti ugrožene nerealne plate u javnom sektoru.

Već sam pisao na jednoj temi, UIO je spremna za uvođenje diferencirane stope.
Razlog za protivljenje pojedinaca je jednostavan. Prihodi od indirektnih poreza čine i više 80% u ukupnim poreznim prihodima, dok su direktni manji od 20%. U normalnijim zemljama direktni porezi čine i do 50%. Zapravo, oni su stabilniji prihod od indirektnih, pa je lakše planirati budžet, jer se indirektni porezi i vraćaju ;)

Kod nas narod najviše izdvaja za hranu, pa će prihodi od indirektnih poreza značajno pasti uvođenjem nulte stope za pojedine proizvode.

Isto tako naglo povećanje izvoza bi ugrozilo budžete, jer se izvoznicima PDV vraća ;)
I dok svi podstiču izvoz, kod nas je to deklarativno jer se zna šta bi se desilo da neki izvoznici počnu još bolje poslovati :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2014, 01:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Iskreno, ja ne znam šta potpada pod direktne poreze.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2014, 06:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6146
Dohodak,nepokretnosti ,poslovna dobit ...itd


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2014, 07:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Fikrete...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2014, 13:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
onda to kod nas nece ici, osim ako ne uvedu porez na peMzije i nezaposlenost

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2014, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Fiki iz druge galaksije ..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2014, 19:50 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Добра тема, тек сад прочитах.

Овако из далека благо повећање ПДВ-а и увођење 0-те/диференциране стопе на неке основне животне намирнице се чини разумним.

Штета што је прича око овога замрла.

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2014, 21:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Na dobrom si putu, ali hajde još malo razradi tu teoriju s obzirom na činjenice koje su naveli u UIO.

Citiraj:
Analiza UIO je tada pokazala da se eventualnim uvođenjem niže stope PDV-a ne bi došlo do željenog cilja, odnosno do spuštanje cijena tih proizvoda na tržištu BiH. Država nema mehanizam da bilo koga prisili da za smanjenje poreskog opterećenja smanji i finalnu cijenu tog proizvoda na tržištu BiH, saopštili su iz UIO.

"Ovo se jasno vidjelo i prilikom smanjenja i ukidanja carina na uvoz proizvoda iz zemalja članica EU, nije došlo do smanjenja cijena tih proizvoda na tržištu BiH. Isto bi bilo i sa eventualnim smanjenjem stopa PDV-a", naveli su iz UIO.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2014, 21:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Aleksandar MK je napisao:
Добра тема, тек сад прочитах.

Овако из далека благо повећање ПДВ-а и увођење 0-те/диференциране стопе на неке основне животне намирнице се чини разумним.

Штета што је прича око овога замрла.



A što bi onda Marcedez uvozili pod krompire?

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs