banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 10:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Feb 2011, 11:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Крајем прошле године, Народна скупштина РС је усвојила одређене измјене појединих закона. Тим измјенама, повећани су порези на приходе (са 8 % на 10 % и укинут је неопорезиви дио од 300 КМ) те су повећани доприноси (доприноси Фонду ПИО са 17 % на 18 % и доприноси за здравство са 11,5 % на 12,5 %). Угрубо, повећања износе око 7 % на бруто плату.

Дакле, занимају ме конкретно ваша искуства... колика вам је јануарска нето плата?

Остала је иста (послодавац је на себе преузео то повећање давања, па вам је повећао бруто плату) или вам је мања (терет повећања послодавац је пребацио на вас, дакле бруто плата вам је остала иста)?

Зашто питам? Прича опозиционих политичара, неких бајних економиста и синдикалиста је била да ће ова повећања доприноса бити велики ударац на ионако слабу привреду. Али ако је сав терет повећања сваљен на раднике (кроз мање нето плате, а уз исте бруто плате), онда нема никавог ударца за привреду. Онда је то ударац за ионако слабе кућне буџете породица радника.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 12:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2004, 13:13
Postovi: 250
Ja se još uvijek mogu pohvaliti da mi se ništa nije promijenilo u neto iznosu, što ne znači da neće!
Sve čekam kratak pregled stanja (internog u firmi) koji će biti na kraju februara.

Sa zaključnim komentarom si sam i dao odgovori na "rješnje problema", i rekao šta je naša neminovnost, tj ono čemu će pribjegavati većina poslodavaca - smanjiti ionako niske plate.
Malo ko će to nositi kao svoj teret koji mu je nametnula država.

Ogorčena sam.
Još kad pomislim na do da nam dolazi 2012. i kreće otplata silnih kredita države nam naše, a i kad pomislim na to da pucaju na povećanje PDV-a na 23%... utroba mi se okreće.
(naglašavam da je ovo moja ofrljna laička procjena, ovih 23%, jer je prijedlog navodno 25%, kako bi se moglo jadnom narodu, kad se povećanje desi, reći "dobro smo prošli sa ovih 23% moglo je biti i gore").


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 13:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Lični odbitak je do 30.06.2010.bio 300.00KM, a od tada do 31.12.2010. je 250.00KM
Od 01.02.2011.lični odbitak je 0 KM, osim u slučaju da postoji Izvod iz poreske kartice (što ide u korist radnika).
Doprinosi su bili (ukupno) 30.60%, a sada, tj. od 01.02.2011.su 33.00%

Primjer razlike uplate obaveza :

Neto plata 426.00KM
Bruto plata 635.88KM
Porez 15.30KM
Doprinosi 194.58KM

Sada:
Neto plata 426.00KM
Bruto plata 706.46KM
Porez 47.33KM
Doprinosi 233.13KM

Razlika:
Porez 47.33-15.30=32.03KM
Doprinosi 233.13-194.58=38.55KM

Nema razloga da poslodavac umanjuje neto platu radniku samo zato što mu je država povećala obaveze.
Ionako je većina prijavljena na minimalac, tako da ostatak dobijaju na ruke. Jedino se može desiti
da npr.neko ko je imao 800.00KM na račun a 200.00KM na ruke sada dobije manje na račun a više na ruke.
U ovom slučaju bi radnik bio oštećen, a za poslodavca bi sve ostalo isto...
Ovo može uzrokovati samo još više rada na crno, i oni koji su do sada radili na taj način sada imaju još
manje šanse da budu prijavljeni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 13:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Nema promjena za sad. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 13:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
BMary je napisao:
Nema razloga da poslodavac umanjuje neto platu radniku samo zato što mu je država povećala obaveze.

Горња рачуница ти је тачна и фино илуструје повећање доприноса и пореза, али ово издвојено не разумијем!

Држава је повећала обавезе, слажем се. Формално, држава је повећала обавезе послодавцу, јер послодавац уплаћује доприносе и порезе за свог радника.

Али ова тема и јесте о томе да ли су послодавци рекли: "ОК, постоје повећане обавезе, оставићу мом раднику исту нето плату а те повећане обавезе ћу ја исплатити" или су имали резон "Боли ме уво, ја ћу раднику исплатити исту бруто плату", што значи да ће радник добити мању нето плату.

Конкретно, чуо сам да ће радници Анекса добити мању нето плату за 7 % из ових разлога (не знам да ли је то тачно и да ли су уопште добили јануарску плату). А пази, Анекс је добростојећа фирма, газде Словенци.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 14:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ista mi je plata kao i u decembru.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 17:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
shoole je napisao:
BMary je napisao:
Nema razloga da poslodavac umanjuje neto platu radniku samo zato što mu je država povećala obaveze.

Горња рачуница ти је тачна и фино илуструје повећање доприноса и пореза, али ово издвојено не разумијем!

Upravo zato sam i napisala sve ono. Kome je uopšte pala na pamet takva ideja, nema logike.
Ako je nekom umanjena plata pod izgovorom novog Zakona, onda nemam riječi.
Ja nisam čula za takav slučaj, pa čak ni nagovještaj.
Od koga ja da naplatim poskupljenje vode, kruha, šećera... :confused2:

A za Aneks što si rekao, ne znam, sve je moguće, a ne može biti 7% nikako.
Zavisi kakve Ugovore radnici imaju, da li je navedena bruto ili neto plata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 17:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A sta ako radnici npr. Aneksa imaju ugovore u bruto plati? To ne znamo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 18:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
ne znam da iko potpisuje ugovore na Bruto LD...
uglavno se rade ugovori koliko je na ruku. jbg, kriza u informatickom svijetu, sada je stislo i u Mostaru je dosta firma smanjilo plate radnicima po 10% zbog stanja kakvo jeste, a ne zbog poreza.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 18:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pika li se moje? Nakon smanjenja od 10% u 2009-toj, sada je malo vise od 10% veca nego 2008.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 18:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
The_new_Statesman je napisao:
Pika li se moje? Nakon smanjenja od 10% u 2009-toj, sada je malo vise od 10% veca nego 2008.

profesore, sve dok ti je plata (cicak x 3) ne pika! :lol:

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2011, 19:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Samo pitam! :)


P.S. Eh, da je 3cicka :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2011, 19:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@shoole:
Ја колико знам закон се примјењује од 1. фебруара. Тако да ће се стање знати тек почетком марта.

Онај ко је потписао уговор на нето износ (администрација) имаће ту срећу да послодавац сноси додатне трошкове. Онај ко је потписао уговор на бруто (углавном приватни сектор) имаће ту несрећу да сам сноши додатне трошкове. Осим ако послодавац не понуди анекс уговора, а тада је наравно све могуће.

Још да споменем, да је новоименовани предсједник нам Владе у данашњем обраћању поред ових повећања која се већ примјењују најавио додатно повећање стопе доприноса за здравствено осигурање. Честитамо на избору!

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2011, 20:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Zakon se primjenjuje od 01.02.2011. To znači da se plate isplaćene od tog dana pa dalje moraju obračunati po novom Zakonu, tj. januarske plate.

Kakvo dodatno povećanje, zar im ovo nije bilo dovoljno. Doprinos za zdravstvo je bio 11,50% sada je 12,50%
Sve dok se ne izglasa novi zakon i dok se ne objavi u Službenom glasniku, to su samo priče...

Ni jedan radnik neće snositi troškove povećanja stope poreza i doprinosa. Ne treba plaštiti i onako već prestravljen narod!
Može se samo poremetiti ravnoteža iznos na račun-iznos na crno, pošto većina privatnih preduzeća tako isplaćuje plate.
A isplata na račun ne može ići ispod propisane.

Nikako osnov za umanjenje plate ne može biti novi Zakon, to može biti samo izgovor.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 18:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
BMary je napisao:
Zakon se primjenjuje od 01.02.2011. To znači da se plate isplaćene od tog dana pa dalje moraju obračunati po novom Zakonu, tj. januarske plate.
Ја сам јануарску плату добио у јануару.

BMary je napisao:
Ni jedan radnik neće snositi troškove povećanja stope poreza i doprinosa. Ne treba plaštiti i onako već prestravljen narod!
Može se samo poremetiti ravnoteža iznos na račun-iznos na crno, pošto većina privatnih preduzeća tako isplaćuje plate.
A isplata na račun ne može ići ispod propisane.
Ово је нерационална генерализација. Ствар зависи од случаја до случаја. Свако је потписао различите уговоре, неки на бруто неки на нето.

BMary je napisao:
Nikako osnov za umanjenje plate ne može biti novi Zakon
Наравно да може.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 18:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
меди je napisao:
Ја сам јануарску плату добио у јануару.

Platu za obračunski period od 01.01.2011. - 31.01.2011. si dobio u januaru? :confused2:
меди je napisao:
BMary je napisao:
Nikako osnov za umanjenje plate ne može biti novi Zakon
Наравно да може.

Kad citiraš, citiraj rečenicu do kraja:
BMary je napisao:
Nikako osnov za umanjenje plate ne može biti novi Zakon, to može biti samo izgovor.

Takođe, ako tvrdiš da može, navedi broj Službenog glasnika u kome je objavljen taj Zakon ili član Zakona.

Moja plata je prijavljena na bruto iznos i nisam imala nikakvo umanjenje, na tekući račun mi je uplaćen iznos kao i do sada.
I da, januarsku platu sam dobila 01.02.2011. na platnoj listi je obračunat porez bez umanjenja poreske osnovice, sa stopom od 10% i doprinosi u iznosu od ukupno 33%.
Dakle, po novom Zakonu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 22:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
BMary je napisao:
Platu za obračunski period od 01.01.2011. - 31.01.2011. si dobio u januaru? :confused2:


Fora da se izbjegnu povećani doprinosi barem ja jedan mjesec...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2011, 00:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3557
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Svaka preskočena lekcija u školi će se naučiti kad tad. Političari su očito zaboravili za pojam leferove krive.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs