banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 01:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Maj 2017, 06:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Pisaće mu u radnoj knjižici sječem po padinama i potocima. Pa se neće bojati otkaza kada gazda bude smanjivao broj radnika. Nice! :D

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 10:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Musakice, sta je deficit? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 13:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
musakica je napisao:
Pisaće mu u radnoj knjižici sječem po padinama i potocima. Pa se neće bojati otkaza kada gazda bude smanjivao broj radnika. Nice! :D


Zavisiti od milosti i nemilosti gazde je isto kao stavit lisicu da cuva kokosinjac.
Kao sto nesretne krave daju manje mlijeka tako i uplasene koke ne nose dovoljno - potreban broj jaja! :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 18:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Brale, sta mislis o (ma kako glupo zvucalo) oporezivanju automatizacije kako bi covjecanstvo imalo koristi od razvoja robotike? A ne, kao sto je sada slucaj, da ta dostignuca budu skoro iskljucivo u sluzbi profita.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
The_new_Statesman je napisao:
Brale, sta mislis o (ma kako glupo zvucalo) oporezivanju automatizacije kako bi covjecanstvo imalo koristi od razvoja robotike? A ne, kao sto je sada slucaj, da ta dostignuca budu skoro iskljucivo u sluzbi profita.


Svakako da treba pravit korekcije u raspodijeli ogromnog profita stecenog uvodjenjem automatizacije i AI u proizvodju.
Sve vise se govori o uvodjenu minimalnog prihoda ili osnovnog bazicnog dohotka(pod time se ne misli na socijalu) za sve. Vec se rade u pojedinim dijelova svijeta pilot programi.

Ne samo sto je Gejts to podrzao (porez na robote) ima tu drugih znacajni pojedinaca (Pierre Omidyar osnivac Ebaja i drugi.
U zadnje vrije je krenula prica otvoreno do sad je to islo vise u zatvorenim krugovima i bez javnosti .
Svima je jasno da se nesto mora uradit za uspjesno uvodjenje automatizacije i AI(Vjestacke inteligencije ) u proizvodnju i svakodnevni zivot.

Koliki je snazi i munjevit uticaj automatizcije i robotike market ne moze sam regulisat nastale promjene. Korporacije tj idividualni potezi elite tu i tamo nemogu rijesit globalni problem. Mora se posezati u soijalne sfere i nadgradju. Tu sad ulazi drzava i podesavanje danasnjeg vladajuceg eko-cocijalnog sistema koji je i onako u totalnom kolapsu.


Vecina se slaze budemo li isli kao da se nista ne desava ljudi i drustva ce da se odupiru i nece dozvolit takva razvoj.

Ogromi visak radnika koji se optusta mora se prekfalikovat, ponovo osposobljavat i zaposljavat. Problem je ko ce to placat i namirit pare za normalna zivot tih ljudi i njivih porodica tokom tog vremena.

Veliki broj nezaposlenih na ulici nije obecavajuca slika za bilo koji vladajuci rezim,sistem ili drzavu.
Znam neko ce reci najbolji nacin je da se uposle poslati u rat prtiv ovih ili onih terorista ili drzava, medjutim nisu ljudi vise
goveda (cast izuzetcima nije mi namjera da vredjam) jbg. evoluirali smo i po tom pitanju krenuli od banana prema janjetini, prasicima i sl. :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 21:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Veliki dio populacije uskoro se nece moci zaposliti i tu prekvalifikacije nece imati uticaja. Masine ce poslove obavljati efikasnije i efektivnije. Definitivno ce se morati definisati osnovni dohodak odnosno bezuslovna primanja svakom građaninu. U visini osnovnih potreba za normalno funkcionisanje. Naravno da će biti puno debate o tome na koji način oporezovati sve one koji stvaraju bogatstvo.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 22:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
musakica je napisao:
Veliki dio populacije uskoro se nece moci zaposliti i tu prekvalifikacije nece imati uticaja. Masine ce poslove obavljati efikasnije i efektivnije. Definitivno ce se morati definisati osnovni dohodak odnosno bezuslovna primanja svakom građaninu. U visini osnovnih potreba za normalno funkcionisanje. Naravno da će biti puno debate o tome na koji način oporezovati sve one koji stvaraju bogatstvo.

Neke poslove nikad nece moci roboti obavljat, tamo gdje treba njega paznja i ljudska briga. Znaci u socijalnoj sferi trebat ce ljudi da se brinu i rade razne poslove. Nece robot njegovat staru majku i obrazovat djecu i sl.

Kroz istoriju do sada nije svaki napredak u nauci, tehnologiji smanjivo broj zaposleni naprotiv, otvarala su se i stvarala nova zanimanja broj zapolenih se povecavao.
Ovo sad je veliki skok i veliki pomak koji trazi globalna rijesenja.

Jedno je sigurno, covjecanstvo i civilizacija imaju odgovor na ovo.
Da li ce biti prihvacen i normalno rijesavan ili potisnut i odlagan te doci silom na dnevi red pitanje je.

Kad kazem silom jedna od tih nasilni rijesenja, privremenih je i opcija rata.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 22:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Sve je to sminkanje postojeceg stanja u kome su milijarde ljudi zarobljeni u poslovima koje ne vole ali im trebaju za prezivljavanje.

Ja pricam da automatizacija treba donijeti vise slobodnog vremena i vise mogucnosti (novca, ideja) svakome od nas.
Pomislite koliko ce samo savremenih bolesti biti izbrisano nestankom stresa i/ili nepravilnog drzanja.

Btw. mozda tehnologija uspije spojiti nase duse sa drugim predmetima. Serverima, robotima... Kako onda zamisljate ekonomiju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 00:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
The_new_Statesman je napisao:
Kako onda zamisljate ekonomiju?

Занимљиво је да се појам економије посматра само кроз његов релативно нов аспект производње вишка вриједности кроз робно-новчану размјену.
Сам појам је занимљив - oikos = дом, домаћинство; nomos = закон, правило, устрој. Дакле, економија је вјештина управљања дом(аћинств)ом, домостројитељство, а никако управљања новцем, профитом, капиталом.... чим год.

Ерго, економија која је заснована на подмиривању потреба сваког учесника у њој је нешто како ја замишљам будућу економију. Тренутно поимање економије као назависног закона природе (ма дај!) којег ми само слиједимо не пије воде. ТО је исто као да кажемо да је Милорад Додик изабран демократски само зато што је "већина" за њега гласала, а занемаримо чињеницу да "исказана воља" није слободна воља, већ принудна.

Замислимо то на следећи начин - трансформација појма приватног власништва. То што си власник нечега не даје ти право да профитираш на томе, већ само да од тога живиш. Ако си власник машине, добијеш 20% профита себи на основу трошкова које имаш, а остатак профита дијелиш са сваким ко ради за том машином. Ако имаш земљу, опет 20% профита теби, а 80% дијелиш на равне части са свима осталима који су орали и копали, итд...

Ето како замишљам економију. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 06:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P2YPG8PO9JU[/youtube]

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 07:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Ja bih ove sto im automatizacija smeta poslao da oru sa volovima i drvenim plugom, kao sto je moj pradjed radio...

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 08:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ti i Evil ste pobrkali loncice.

Prvo tebi, meni ne smeta automatizacija, naprotiv. Ali mislim da automatizaciju treba iskoristiti za nesto bolje osim pukog stvaranja profita. Na kraju se moze desiti da imamo predimenzionirane fabrike koje niti imaju resurse za proizvodnju, niti imaju kupce za svoju robu.

A to se vec koekude desava.

Sto se Evila tice, kakve masine baja? Odakle nekom masina u tvom svijetu? I hajde da sve to prelivanje iz supljeg u prazno uspije, sta cemo sa resursima kojih je sve manje?


Btw. sjecate li se onog lika iz Srebrenice? Evo nesto slicno:

https://youtu.be/AlJR0rxat6Q?t=1m49s


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 08:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Čiča iz Rogače je napisao:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P2YPG8PO9JU[/youtube]


Prije 20-30 godina ovi inzinjeri bi uglavnom bili osudjeni na fizicki rad u tim istim poljima, a sada stvaraju jedan od najpoznatijih tehnoloskih brendova.

Btw. Kinezi prskaju svim i svacim. Boze sacuvaj njihove hrane koja se u uvozi u Evropu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 09:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Evo upravo kod nas u Super Konzumu postavljaju automatske kase bez blagajnika na kojima će kupci sami skenirati svoje proizvode i vršiti plaćanje. Izgleda ova automatizacija dolazi kod nas i brže nego što smo očekivali. :lol:

Slika

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 10:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Musakice, sto se se keslas? Musakice, da li si naucio sta znaci deficit? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 16:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Najnovije statistike sa nekoliko mjerodavnih strana kazu da svake godine oko 40 miliona novih stasali radnika pristize.
Ne postojeci vec mladih koji ulaze na trziste rada prvi put.

Uvodjenjem robota, automatizacije i AI u svakodnevni zivot(proizvodnja,privreda,ekonomija kako god nazivali) na nacin kako je to radjeno do sada i zakonima postojeceg soci-ekonomskog sistema ova kolicina nove radne snage na trzistu se ne moze zaposlit.

Nema teorije.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 16:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Da li je problem modernizacija (napredak) ili kako se ona - on primjenjuje?

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 16:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
To sto Evil kaze nije bez osnova ako uvodis robota koji pomaze u procesu proizvodjje u tvojoj fabrici i povecavas produktivnost za 50% znaci ono sto je proizvedeno za 40 radni sati pravi se sada za 20 daj smanji radnu sedmicu na 4 dana ili cak na 3 dana svojim radnicima i zadrzi istu platu naravno i tebi ce ostat dobra dodatna dobit i kad platis kredit na nove masine i troskove modernizacije.

Ali ne ide druga sema.

Sav profit tebi, plus otpustis stare radnike koji su imali recimo neku prihvatljivu satnicu koju su stekli radom dugi niz godina pod izgovorom da su visak usled modernizacije.
Time umnozavas broj bespoleni koji ocajnicki traze posao i obaraju cijenu rada, onda primis nove radnike za isti posao sa upola manjom satnicom za to radno mjesto i bez steceni benefita godisnji i drugi benefiti.

Super!!Posledice automatizacije odlicne ali za koga? :wink:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Samim tim kada se automatizacijom poveća produktivnost i otpuste radnici smanjuje se ukupna traznju za proizvodima koju su generisali otpusteni radnici. Znaci pada potrosnja. Smanjuje se i prihod drzave iz doprinosa koje je privatnik placao drzavi. U sustini automatizacija rusi sistem ovakav kakav jeste.

Sve ce da zavisi od vlasnika automatizovanih masina ili ce nam dopustiti da uzivamo u luksuzu i neradu. Ili ce nas drzati u siromastvu ako vlasnici uspiju da se odupru preraspodjeli bogatstva. Mada mislim da bogati tesko da ce moci da odrze sistem u kome siromasni (nezaposleni) nece moci kupovati njihove proizvode i ujedno bizi zivotno ugrozeni.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2017, 18:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
musakica je napisao:
U sustini automatizacija rusi sistem ovakav kakav jeste.


:)
Automatizacija, roboti, vjestacka inteligencija sve je to dobro. Primjena nije ok.
Ne rusi automatizacija sistem ovakav kakav jeste vec kako se ista primjenjuje.
U tome je sva sustina.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs