banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 06:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Dec 2009, 20:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
zato ja jedva cekam da zivim na svom balkanu , ali u KUCI, nikako stanu :D e onda fino mogu da perem ves kad hocu i da stedim struju :D a ves masina i masina za pranje sudja stvarno zderu struju..jos ko koristi susilicu nakon pranja vesa, pa to je haos..a zimi bez toga ne mogu.pogotovo zbog posteljine i slicnih stvari

nego sad sam se sjetila jedne pjesme: kad je struju izmisljao tesla, ameriko sisala si vesla :lol:

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2009, 11:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Drzite se teme.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2009, 14:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Са једне друге теме, једна фраза коју сам често чуо:
BSE je napisao:
struje fali zato sto je prodajemo, a para fali zato sto struju prodajemo po cijeni jeftinijoj nego sto je mi placamo :)


РС производи више електричне енергије него што су потребе конзума РС. Отприлике, производимо 50 % више него што се потроши у РС (план за 2009. године је произвести преко 5200 GWh, а процјењена потрошња у РС је око 3500 GWh).

Струје не фали, има је и вишка. Не знам откуд људима та идеја.

Ми вишкове продајемо. Како? Једноставно, преко тендера. Да ли су намјештени? Не знам, нисам никад био укључен у те послове. Једноставно, јављају се разне фирме за трговину ел. енергијом и ко да најбоље услове (по процјени комисије за оцјену тендера), откупи вишак.

Код нас је цијена ел. енергије ниска. Код нас је струја социјална категорија, намјерно се држи ниском јер је велики дио људи сиромашан.
Да ли неко купи вишак ел. енергије по цијени која је нижа од оне коју ја плаћам као потрошач? Могуће.

Као прво, трговци ел. енергијом купују ел. енергију навелико. Није иста цијена соли на примјер када купујете кило соли или када купујете 1000 тона соли, у другом случају цијена је далеко мања.
Као друго, цијена по којој трговци ел. енергијом купују вишак од РС је цијена добијена на тендеру. Ако ти вишкови вриједе више, зашто се неко други не пријави на тендер и понуди већу цијену?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jan 2010, 10:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Срећна Нова 2010. година, поскупила ел. енергија: http://www.reers.ba/node/677

За домаћинства су цијене од 01.01.2010. године сљедеће:

Једнотарифно бројило:
Љети је цијена киловат-часа 0,0902 КМ, зими 0,1172 КМ .

Двотарифни бројило:

Љети је цијена киловат часа у вишој тарифи 0,1083 КМ, а у нижој 0,0541 КМ. Зими је цијена у вишој тарифи 0,1410 КМ, а у нижој 0,07059 КМ.

Обрачунска снага се рачуна као и прије.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jan 2010, 11:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
i koliko vi pacate struje mjesecno?
ja se grijem na struju, odnijeli partizani kotlovnicu u ratu tako da nam od 93 ne radi centralno grijanje.
struje mi mjesecno dodje, sad za januar ce biti mislim oko 160/170KM, ako ne bude i vise. za 11 mi je doslo 130km. 12 i januar ce biti zesci... mozda za januar i do 190km. eto bas cu reci.
dok mi je bila TA pec dolazilo mi ej oko 250, pa i do 300KM. izbacili, nemoguce, grijes jednuu prostoriju i placas toliko. a sve sam bio izmijenio na njoj, sad imamo grijalice u sobama, i klimu u dnevnom, bude malo hladno par dana i to je sve. uglavnom se kripimo tako.
bojleri rade stalno, masina za ves uglavnom koristimo jeftiniju tarifu (nocno pranje).

koliko vi placate struje?
ko ima centralno, koliko ga placate mjesecno?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2010, 13:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
A ja mislio meni dolazi puno struje, 60-70km. Ali dobro jednosoban stan, medjutim bojler palimo samo navece, isto tako i masinu za sudje i ves. Comp je upaljen 24/7 + jos mislim 2 kompjutera preko kojih se spajaju ljudi za net. Sve u svemu, usporedbom sa cickom, cini se bas jeftino

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2010, 15:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zadnji racun platio 9 maraka :)

Sala, trosoban stan u spicu zime sa dve grijalice, ves masinom i bojlerom (i jos malim kuhinjskim) vjerovatno ca. 50 maraka mjesecno... U Austriji bi to bilo skoro u evrima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2010, 18:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Auh, tako malo za trosoban. Kod mene za trosoban 80-90KM mjesecno, a ne grijemo se na struju. Ostali potrosaci - bojler, masine za ves/sudje i ... uglavnom rade na skupoj struji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2010, 18:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja plaćam oko 50KM za trosoban. Ne grijemo se na struju, dva bojlera su non-stop uključena, veš mašina radi često. Ne koristim struju na šporetu, samo plin. Valjda to dosta uštedi.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 13:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Ускоро ћете више плаћати електричну енергију, дакле ново поскупљење!

Али не брините, није пуно... око 20 фенинга мјесечно. 8)

Citiraj:
Stimulativna cijena za zelenu energiju

BANJALUKA, Regulatorna komisija za energetiku RS utvrdila je dugoočekivani nacrt dokumenata koji propisuju otkupne cijene za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, koju su pojedini ulagači već ocijenili stimulativnom.
Investitori u elektroenergetski sektor i ekonomski analitičari ukazuju da je višegodišnji nedostatak pravnog okvira koji bi regulisao premije i podsticaje “zelene” energije bio jedan od ključnih uzroka neuspješne koncesione izgradnje malih hidroelektrana u RS.
Ističu da je RS u regionu imala ubjedljivo najniže cijene za otkup “čiste” energije, što je, uprkos velikim potencijalima Republike Srpske, destimulativno djelovalo na investitore u hidroenergetici koji su sa prosječnom cijenom od 6,6 feninga po kilovat-času proizvodili gubitke.
Regulator je predložio da otkupna cijena električne energije iz hidroelektrana instalisane snage do 10 megavata, za koje je RS izdala više od 100 koncesija, iznosi od 11,8 do 14,6 feninga po kilovat-času.
Za vjetroelektrane se projektuje otkupna cijena od 17,1 feninga, za solarne elektrane 57,9, za elektrane na čvrstu biomasu od 13,6 do 14,9 feninga, a za elektrane na poljoprivredni biogas 14,6 feninga.

Оно што је за нас потрошаче битно у овој вијести је ово:
Citiraj:
Mjesečna taksa 20 feninga
Regulatorna komisija za energetiku RS propisala je i naknadu za podsticaj “zelene” energije koju će krajnji potrošači plaćati 0,00066 KM po utrošenom kilovat-času.
Ako prosječna mjesečna potrošnja struje po domaćinstvu iznosi 300 kilovat-časova, to znači da će građani za premiju proizvođača morati mjesečno izdvojiti dodatnih 20 feninga. Uvođenje naknade, ako je suditi po obećanjima Vlade RS da ove godine neće biti poskupljenja struje, ne bi trebalo da stupi na snagu prije 2012.

http://www.capital.ba/stimulativna-cije ... -energiju/

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 13:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2008, 20:45
Postovi: 145
Lokacija: Italy
Po meni bi struja, voda i plin trebali bit besplatni... odnosno svako bi trebo imat pravo na stan i hranu besplatno... to bi po meni bila neka socijalna drzava.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 15:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2007, 12:36
Postovi: 1708
Lokacija: NBg,Нова Ва`ош,
Ma nije valjda.....lol

_________________
We are the knights who say Ni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 21:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Нико није регистровао да су потрошачи у Републици Српској почели да плаћају обновљиве изворе електричне енергије?

Погледајте рачуне за јануар и фебруар, имате ту ставку на рачуну. Домаћинство са просјечном потрошњом плаћа око 1 КМ мјесечно за обновљиве изворе у РС.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 21:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
evo nešto sa nekih federalnih izvještaja početkom 2011. g., i kao ovo je još planirano da se počne plaćati od juna 2010. g. ali sada je tek počelo


....sredstva za poticaje predviđene Pravilnikom za proizvodonju električne energije iz obnovljivih izvora i efikasne kogeneracije plaćaju potrošači električne energije na mjesečnom nivou. Naknadu za obnovljive izvore energije u FBiH potrošači izdvajaju 0,001 KM plus PDV po kilovatsatu, dok u RS-u naknadu će plaćati svi potrošači po cijeni od 0,018 KM na mjesečnom nivou za utrošeni kilovatsat električne energije......


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Barsa je napisao:
dok u RS-u naknadu će plaćati svi potrošači po cijeni od 0,018 KM na mjesečnom nivou za utrošeni kilovatsat

Да, то је то. Само им фали још једна нула иза зареза :D

Дакле, није 1,8 фенинга већ 0,18 фенинга по киловатчасу. Па ако једно домаћинство потроши за мјесец 500 киловатчасова, то је нешто мање од 1КМ. Па плус ПДВ, то изађе преко 1КМ.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2014, 09:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Koliko košta kilovat u srednjoj tarifi?

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2014, 11:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
http://www.elektrokrajina.com/sr/inform ... kom-naponu

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2014, 14:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
Kako se prebacuje na srednju tarifu,zahtjev moze li se telefonski...Cini mi se da je to najbolja opcija ako se grijem na struju,ima li ko iskustva kakve su ustede?

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs