goci master je napisao:
Da, u slucaju likvidacije. A zasto bi doslo do likvidacije. Svi pricaju kako je to uspjesno preduzece i kako ima preko 100 miliona maraka na racunima. Sada, ako bi se neko povukao iz preduzeca...i preduzece propalo, ovo bi stupilo na snagu. A znamo svi koji je to scenarij i ko je razmisljao da se povuce...
Ајде мало да појасним неке ствари око Електропреноса БиХ...
Пуни назив је "Електропренос БиХ А.Д. Бања Лука".
Компанија је акционарско друштво, а власници су Федерација БиХ (око 58 % акција) и Република Српска (око 42 % акција).
Електропренос БиХ
није јавно предузеће, јер није дефинисано као јавно предузеће. То што је један од власника неки ентитет БиХ не значи да је то предузеће одмах јавно предузеће, оно је јавно ако му се функција дефинише као јавна и ако се прогласи јавним.
РС је власник и неке земљорадничке задруге у неким тамо Пиздићима и рецимо фабрике за обраду дрвета Маглић из Фоче (РС је откупила недавно већински пакет Маглића). И та ЗЗ и Маглић су у власништву РС, и та ЗЗ и Маглић су акционарска друштва, али нису по аутоматизму јавна предузећа, јер тако нису дефинисана.
Електропренос БиХ
није државна фирма. Она има своје тренутне власнике (Федерацију и РС).
Онда иде питање "Па како није државно када има БиХ у имену?". Какве везе то има? Постоји фирма која се зове "Електропривреда БиХ" са сједиштем у Сарајеву. Иако има то "БиХ" у називу, она послује само на дијелу Федерације (буквално на дијелу Федерације који је 1995. године контролисала Армија БиХ). А њен већински власник је Федерација БиХ, не држава БиХ.
Онда иде питање "Па како није државна када врши функцију преноса ел. енергије на територији цијеле БиХ?". Па шта? И Мобис је провајдер мобилних телекомуникација на територији цијеле БиХ, исто тако и Еронет. А ни Мобис ни Еронет нису државне фирме већ акционарска друштва која имају своје власнике (конкретно, већински власник Мобиса је Телеком Србија)
Електродистрибуција Бања Лука дистрибуира ел. енергију на територији града Бања Лука. Је ли онда она бањалучка? Не, већински власник Електродистрибуције Бања Лука је Република Српска. Дакле, дјеловање на некој територији не одређује и префикс фирме, да тако кажем.
Или замислите да сутра РС прода своје акције у Преносу (на примјер, Србији). Ко јој може забранити? Хоће ли онда Електропренос постати међудржавна фирма?
Око ликвидације...
Фирма постоји јер је то интерес власника, не постоји сама због себе. Ако не функционише, онда треба наћи рјешење или је ликвидирати.
Хоће ли пропасти држава ако се формирају двије електропреносне компаније на територији БиХ? Неће!
Па прије формирања Компаније, у БиХ су постојала чак три преносне компаније (дакле, од 1995. године до 2006. године). Једна на територији РС (у склопу Електропривреде РС) и двије у Федерацији (једна у склопу Електропривреде БиХ, а друга у склопу Електропривреде Хрватске заједнице Херцег Босна). И шта са тим? Ништа. Имале своју имовину, размјењивале енергију, градиле далеководе и трафостанице... А постојала је и РС и Федерација и БиХ.