banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 19:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 406 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Sep 2011, 16:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Schlager je napisao:
Kako sam se nekad radovao ovakvim informacijama kao akcionar,dok jos nisam znao kakvi su Rusi,niti da ce osnovati cetvrtu firmu (Optima) i pomocu nje transfernim cijenama izvlaciti kompletnu dobit iz Rafinerija u Brodu i Modrici i Nestro pumpi,ponasajuci se prema budzetu RS i malim akcionarima onako kako se vise ni u Somaliji ne moze ponasati.Ali jebiga,izgleda da je to cijena politicke podrske Rusije RS i Srbiji,zato ni vlast ni opozicija ne reaguju na ovu beskurpuloznu otimacinu koja nam se desava pred nosom.Kad rafinerija uopste nijeu radila,cijena jedne akcije je bila vise od 2km,jer su ljudi ocekivali da stize investitor,koji ce uspjesno poslovati,prikazivati dobit,isplacivati dividende malim akcionarima (kako to sad smijesno zvuci),a ne otimac kome je Rafinerija poklonjena,a danas kad je trziste shvatilo o cemu se radi,cijena akcije je 15 pfeninga!
Jedina korist od te privatizacije su ti radnici koji rade u Brodu,mada sam cuo da su im plate mizerne,ali ne smiju pisnuti da bi se pobunili.

Ja sam na svoje akcije zaboravio,to je sad smijurija,ali uvijek postoji nada da ce se izabrati vlast u RS koja ce natjerati ovakve "investitore" da rade transparentno,po pravilima korporacijskog poslovanja kao svagdje u svijetu,a ne kaubojski varajuci i budzet i 20% malih akcionara.Po friziranim fakturama,ispada skuplja nafta koja se uvozi iz Rusije,nego preradjeni benzin koji se dobije iz nje :( :(

Živo me zanima mišljenje onih koji su upadali u ekstazu svaki put kad bi se pomenulo ulaganje slavjanske braće u našu Republiku Drpsku :roll:
Ja imam Ruse u bližoj familiji pa opet smatram da je Rusija šerif država.....opeglaš Bosnu - eto ti Rusije! :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2011, 16:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
nepokoreni je napisao:
Schlager je napisao:
Kako sam se nekad radovao ovakvim informacijama kao akcionar,dok jos nisam znao kakvi su Rusi,niti da ce osnovati cetvrtu firmu (Optima) i pomocu nje transfernim cijenama izvlaciti kompletnu dobit iz Rafinerija u Brodu i Modrici i Nestro pumpi,ponasajuci se prema budzetu RS i malim akcionarima onako kako se vise ni u Somaliji ne moze ponasati.Ali jebiga,izgleda da je to cijena politicke podrske Rusije RS i Srbiji,zato ni vlast ni opozicija ne reaguju na ovu beskurpuloznu otimacinu koja nam se desava pred nosom.Kad rafinerija uopste nijeu radila,cijena jedne akcije je bila vise od 2km,jer su ljudi ocekivali da stize investitor,koji ce uspjesno poslovati,prikazivati dobit,isplacivati dividende malim akcionarima (kako to sad smijesno zvuci),a ne otimac kome je Rafinerija poklonjena,a danas kad je trziste shvatilo o cemu se radi,cijena akcije je 15 pfeninga!
Jedina korist od te privatizacije su ti radnici koji rade u Brodu,mada sam cuo da su im plate mizerne,ali ne smiju pisnuti da bi se pobunili.

Ja sam na svoje akcije zaboravio,to je sad smijurija,ali uvijek postoji nada da ce se izabrati vlast u RS koja ce natjerati ovakve "investitore" da rade transparentno,po pravilima korporacijskog poslovanja kao svagdje u svijetu,a ne kaubojski varajuci i budzet i 20% malih akcionara.Po friziranim fakturama,ispada skuplja nafta koja se uvozi iz Rusije,nego preradjeni benzin koji se dobije iz nje :( :(

Živo me zanima mišljenje onih koji su upadali u ekstazu svaki put kad bi se pomenulo ulaganje slavjanske braće u našu Republiku Drpsku :roll:
Ja imam Ruse u bližoj familiji pa opet smatram da je Rusija šerif država.....opeglaš Bosnu - eto ti Rusije! :evil3:


Ма све то што пишете стоји (осим онога о мизерним платама, то је ноторна лаж), али ви не заборавите да власници Рафинерије то раде искључиво зато што им тако дозвољава систем у РС и БиХ. Што тако не раде по ЕУ?
Касно је за плакање. Није онда се требало ништа продавати и стојало би и сада све у корову и леглима змија. Циљ је био да се прода за колико толико добре паре и да купац мора да покрене производњу. Нигдје не пише да купац мора да пуни буџет РС. На крају крајева на све своје негодовање сам одговараш са
Citiraj:
ali uvijek postoji nada da ce se izabrati vlast u RS koja ce natjerati ovakve "investitore" da rade transparentno

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 01:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:09
Postovi: 269
Lokacija: Београд
A ko bi umesto Rusa kupio rafinerije u brodu i modrici.Ili bolje pitanje je, ko bi smeo od Amerikanaca i EU da uradi tako nesto.Privatizacija rafinerija je gigantska stvar za Srpsku i polozaj Srba, ruski VETO se morao necim platiti^^

_________________
Ко нас не зна, скупо би нас платио - ко нас зна, јефтино нас потплаћује.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 22:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ima li nafte u kostajnici...sta kazu braca rusi...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2011, 20:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Napreduje ispitivanje :)

Rusima ukraden kabl za lociranje nafte kod Banjaluke

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2011, 17:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
TURSKA I RUSIJA VODE RAT U BIH RADI PLINOVODA: Rusi kod RS-a lobiraju za 'Južni tok', a Turci i SAD u FBiH za 'Nabucco'

Srijeda | 07.12.2011.

Unatoč nedavnom pozivu povjerenika za energetiku EU-a Günthera Oettingera, u kojoj od vlasti u BiH traži da entiteti zajednički krenu na izgradnju plinske i energetske mreže, preko koje bi se opskrbljivao veći dio Europe, upravo se ovih dana između RS-a i FBiH otvorio rat oko toga koji će plinovod i preko kojeg teritorija prolaziti podijeljenom državom


Slika


Foto: Plinovod 'Južni tok'

Rusi ulažu u RS

Predsjednik RS-a Milorad Dodik, pozivajući se na izjave ruskih investitora i njihovih vlasti, izišao je s informacijom da će krak plinovoda “Južni tok”, koji ide iz Rusije, ići kroz RS. O tome postoje konkretni razgovori s naftnim ruskim divom Gazpromom. Na drugoj strani vlast u FBiH zanimanje je pokazala za uključenje u projekt izgradnje plinovoda “Nabucco” koji bi iz Kazahstana, Turkmenistana i država tzv. Kavkaskog bazena opskrbio ostatak Europe, kao konkurencija ruskom plinu. Zbog sukoba entiteta, koji bi i kuda krak plinovoda prolazio, u javnom poduzeću BH Gas kažu da su u procjepu i da su uradili što se tiče njih sve ono što se moglo uraditi po pitanju sudjelovanja BiH u oba projekta, i “Južni tok” i “Nabucco”.

Slika

Foto: Plinovod 'Nabucco'

FBiH pritiskaju Turci

S obzirom na to da u ovakvoj investiciji trebaju sudjelovati države, a ne pojedinačne kompanije, Vijeće ministara BiH treba donijeti konačnu odluku u kojem će jednom od ova dva ili oba projekta sudjelovati. Kako novo Vijeće ministara još nije utemeljeno, brigu su preuzele entitetske vlade, naravno uz stalni rivalitet. Na drugoj strani turski gigant za distribuciju plina i nafte Botas, koji je jedan od glavnih partnera za izgradnju plinovoda Nabucco, koji ima potporu SAD-a, preko vlasti u FBiH lobira za svoj projekt. Tvrde da će tako izbjeći ovisnost o ruskom prirodnom plinu. EU zbog svojih interesa traži kompromis, koji još nije na vidiku.

Večernji/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/a.k.


Dragi su mi Rusi, ali mi je konkurencija još draža, u hladnim danima kada zbog politike zavrnu ventil, ti se fino prebaciš kod drugih i divota.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Dec 2011, 20:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...sta je s naftom...imam neku zemlju u potkozarju pa rekoh da ne prodajem...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2012, 02:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Citiraj:
RUSKI naftni gigant Gazprom, odnosno njegova tvrtka kćer Gazprom Njeft, zainteresiran je za kupovinu benzinskih crpki austrijskog OMV-a u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

OMV provodi racionalizaciju u sklopu koje će prodati i crpke u Hrvatskoj i BiH, te se čini da su pronašli kupca.

Kako javlja Bloomberg, interes Gazproma potvrdio je zamjenik izvršnog direktora Gazprom Njefta Vadim Jakovljev. Gazprom je, tvrdi Jakovljev, uvijek zainteresiran za projekte koji pružaju dodatnu vrijednost.

OMV u Hrvatskoj prodaje 63 benzinske postaje, a u BiH 28. Ponudu za OMV-ove benzinske postaje već je dala ruska državna firma Zarubežnjeft.


Kako se okreće situcaija. Gorivo iz Srbije ili RS da se prodaje u Hrvatskoj. Do prije par godina INA držala BiH u zagrljaju, a sada gube koncesije za istraživanja i u Hrvatskoj...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Feb 2012, 11:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:09
Postovi: 269
Lokacija: Београд
danijell je napisao:
Citiraj:
RUSKI naftni gigant Gazprom, odnosno njegova tvrtka kćer Gazprom Njeft, zainteresiran je za kupovinu benzinskih crpki austrijskog OMV-a u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

OMV provodi racionalizaciju u sklopu koje će prodati i crpke u Hrvatskoj i BiH, te se čini da su pronašli kupca.

Kako javlja Bloomberg, interes Gazproma potvrdio je zamjenik izvršnog direktora Gazprom Njefta Vadim Jakovljev. Gazprom je, tvrdi Jakovljev, uvijek zainteresiran za projekte koji pružaju dodatnu vrijednost.

OMV u Hrvatskoj prodaje 63 benzinske postaje, a u BiH 28. Ponudu za OMV-ove benzinske postaje već je dala ruska državna firma Zarubežnjeft.


Kako se okreće situcaija. Gorivo iz Srbije ili RS da se prodaje u Hrvatskoj. Do prije par godina INA držala BiH u zagrljaju, a sada gube koncesije za istraživanja i u Hrvatskoj...

samo polako, rafinerija Brod je i u sfrj bila izgradjena da bi snabdevala deo hrvatske naftom, jednostavno ima takav polozaj, i Rusi ce ga iskoristiti

_________________
Ко нас не зна, скупо би нас платио - ко нас зна, јефтино нас потплаћује.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2012, 22:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...jos kad nadju naftu...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2012, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Apr 2011, 07:15
Postovi: 4896
Ova je tema nekako najbliza ovom postu pa cu staviti ovde.


Islanđani kopaju vodu u Banjaluci


Dok Evropljani kopaju kilometre u potrazi za termalnim izvorima, u Banjaluci takvih izvora ima napretek. Nažalost, malo koji je istražen i iskorišćen, što zbog nedostatka para što zbog manjka ideja i tržišta.

Stručnjaci već godinama pričaju o termalnom potencijalu Banjaluke i njene okoline, i pitaju se da li će to prirodno bogatstvo biti naučno istraženo. Kažu da bi se tola voda mogla iskoristiti za zagrijevanje stanova i poslovnih prostorija, umjesto što se troše milioni na uvozni mazut!

I dok se naši preračunavaju, strane kompanije se sve više interesuju za potencijale termalnih voda u okolini Banjaluke.

- Privredno društvo „Manvit", sa sjedištem u Rejkjaviku na Islandu, tražilo je nedavno od Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske koncesiju na tri godine za istraživanje - kaže Petar Gvero, profesor Mašinskog Fakulteta u Banjaluci. - Ova kompanija važi za jednu od najjačih u oblasti istraživanja geotermalnih voda.

Prema njegovim riječima, istraživanje bi pokazalo postoje li termalni izvori koji su ekonomski isplativi za zagrijevanje ili proizvodnju električne energije.

- Vode koje bi bile istražene nalaze se na dubini od dvije to tri hiljade metara, na obodu panonskog basena. Ako bi se pokazalo da je voda dovoljno topla i da ne zahtjeva velike hemijske tretmane, onda bi se mogla napraviti računica i vidjeti kolika bi bila korist.

Gradskoj toplani bi bila porebna manja ulaganja za prelazak na novi energent, a topla voda bi se distribuisala preko postojeće vrelovodne mreže.

Prema mišljenju stručnjaka, ovaj sistem bi bio i ekološki prihvatljiv. U gradu trenutno sagorjevaju tone mazuta, čime se oslobađa sumpor, koji znatno zagađuje okolinu.

Štednja

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović je najavio da će grad formirati tim stručnjaka koji će raditi na pronalaženju efikasnijeg sistema grijanja. Možda su baš termalne vode prilika da se nešto i uštedi.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2012, 10:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Шта је са овим тражењем нафте у РС?
Копају ли Руси још увијек, има ли каквих резултата?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2012, 13:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
nemz je napisao:
Шта је са овим тражењем нафте у РС?
Копају ли Руси још увијек, има ли каквих резултата?


Kopaju, traze...

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2012, 21:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Nice nova Nestro pumpa u Laktasima... :)

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2012, 23:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...naci ce je...pred izbore...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2012, 14:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:09
Postovi: 269
Lokacija: Београд
žaoka je napisao:
...naci ce je...pred izbore...


istrazivanja nafte u bih su sprovodjena od 1970, jos tada su je nasli

_________________
Ко нас не зна, скупо би нас платио - ко нас зна, јефтино нас потплаћује.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Mar 2012, 17:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
RainMan je napisao:
žaoka je napisao:
...naci ce je...pred izbore...


istrazivanja nafte u bih su sprovodjena od 1970, jos tada su je nasli


...aha...i sta je bilo...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2012, 01:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
žaoka je napisao:
RainMan je napisao:
žaoka je napisao:
...naci ce je...pred izbore...


istrazivanja nafte u bih su sprovodjena od 1970, jos tada su je nasli


...aha...i sta je bilo...



...pa rat...

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2012, 13:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Sada se isplati vaditi i "skuplju" naftu, što je razlika u odnosu na 70-te...

Zarubežnjeft možda kupi OMV pumpe i u Hr. Kako se sve okrene ...

Citiraj:
ZAGREB, Pola godine od najave konačno se zahuktava prodaja OMV-ovih benzinskih stanica u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Naime, prema neslužbenim informacijama, u pregovore o kupovini OMV-ova poslovnog carstva na tržištu Hrvatske i BiH ušao je ruski naftni div Zarubežnjeft.
Tu su informaciju potvrdili izvori iz Optima grupe, Zarubežnjeftove kompanije u BiH. Kupovina OMV-ovih benzinskih pumpi bila bi prvi iskorak Zarubežnjefta – bilo direktno, bilo preko Optime – na hrvatsko tržište maloprodaje naftnih derivata . Pregovori su, kaže sagovornik Jutarnjeg.hr, još u početnoj fazi, no dobro se razvijaju, pa se u Zarubežnjeftu, koji ionako duže vrijeme gleda prema Hrvatskoj, nadaju njihovom uspješnom završetku i skoroj zamjeni OMV-ova brenda onim Zarubežnjeftovim.

- Mogu potvrditi da je Zarubežnjeft već u pregovorima s OMV-om. Zanimaju nas njihove benzinske pumpe i u Hrvatskoj i u BiH. Širenje poslovanja u Hrvatskoj za nas bi bio veliki korak i iskoristili bismo ga za dalju ekspanziju na hrvatskom tržištu – kratko je kazao izvor iz Optime. O novcu koji je Zarubežnjeft spreman dati za preuzimanje OMV-ove mreže u Hrvatskoj i BiH sagovornik Jutarnjeg.hr nije želio govoriti.

Odmak od nafte
U OMV-u su još krajem prošle godine najavili povlačenje s tržišta Hrvatske i BiH, a prodaju su povjerili Deutsche Banku. Kao glavne razloge prodaje naveli su da se Hrvatska i BiH “optimalno ne uklapaju u OMV-ov lanac snabdijevanja”, kao i da kompanija želi pojednostaviti svoj portfelj i postupno se odmaknuti od prerade nafte i trgovine prema istraživanju i proizvodnji te prema gasnom biznisu.
OMV je na hrvatskom tržištu prisutan od 1992., a do danas je sagradio 63 benzinska servisa i zapošljava 70 ljudi. Njegov udio na hrvatskom tržištu maloprodaje naftnih derivata iznosi 13 odsto, što ga čini prilično jakim igračem.

150 miliona evra
U BiH OMV posluje od 2001., posjeduje 28 benzinskih servisa i ima tržišni udio od osam odsto. Prema nekim procjenama, OMV bi od prodaje mreže svojih benzinskih pumpi u Hrvatskoj i BiH mogao dobiti oko 150 miliona evra.
Iako se proces prodaje ubrzava, u OMV-u nisu o tome htjeli govoriti. Shodno tome nisu htjeli potvrditi, ali niti opovrgnuti ni potencijalne kupce koji se spominju.
- U skladu s OMV-om strategijom, u razmatranju je prodaja maloprodajnog i komercijalnog poslovanja u Hrvatskoj i BiH, što bi uključivalo potpuno povlačenje s oba tržišta. Namjera je završiti prodaju obje filijale do kraja 2013. – kratko su kazali u OMV-u, dodavši da će razgovarati s potencijalnim kupcima i da su otvoreni za cijeli niz opcija.

Udar na Inu
Iako u OMV-u navode kraj sljedeće godine kao rok za prodaju, stručnjaci s kojima se razgovaralo uvjereni su da će se to dogoditi znatno prije. No, kolateralna žrtva prodaje OMV-a u Hrvatskoj mogla bi biti – Ina. Naime, ako Zarubežnjeft ili (što je sada malo vjerovatno) Lukoil kupe hrvatski OMV, Inine će rafinerije imati još manje posla, što znači da će potonuti u još dublju krizu. Razlog je to što Zarubežnjeft u susjednom Bosanskom Brodu ima rafineriju, iz koje bi naftnim derivatima snabdijevao i svoje novo poslovno carstvo u Hrvatskoj, a što u Zarubežnjeftu ne taje. S druge strane, Lukoil ima veliku rafineriju na Siciliji, iz koje bi takođe srazmjerno lako mogao transferisati naftne derivate na hrvatsko tržište, posebno nakon što Hrvatska u julu sljedeće godine pristupi EU.
Takav razvoj događaja dodatno bi produbio rupu koju Hrvatska ima u robnoj razmjeni s inostranstvom, a u kojoj velik dio čini upravo uvoz nafte i naftnih derivata. Prema podacima DZS-a, Hrvatska je lani uvezla nafte i derivata u vrijednosti od 2,71 milijardu evra, dok je ukupan hrvatski robni uvoz bio 16,3 milijarde evra. Jutarnji.hr

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2012, 13:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Sad nasa brodska rafinerija dolazi do punog izrazaja,dok neremontovane i sa zastarjelom tehnologijom sisacka i rijecka bi mogle dobiti mahanje :wave:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 406 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs