banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 06:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Vauceri - broj akcija
PostPoslato: 21 Avg 2006, 11:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Zanima me gdje se moze pogledati ili pronaci informacija o tome, koliko odredjeni vaucer iznosi akcija za odredjenu firmu.
Npr. ako je neko ulozio 20 vaucera u Telekom, koliko on ima akcija? Ili isto to za Novu Banjalucku banku...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Avg 2006, 15:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Mozes pogledati na blberza.com...

Na jedan vaucer u tlkm, ako do sad nisi prodavao akcije, imas 35,3 akcija.

U Novu banjalucku banku nisi mogao uloziti vaucere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Avg 2006, 15:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Hari_Haler je napisao:
U Novu banjalucku banku nisi mogao uloziti vaucere.
Mama mi radi u toj banci, a rekla je da je ulozila u tu banku... De mi sad pojasni kako ne moze? :)

Imas li direktan link do informacija o broju akcija za odredjeni vaucer, jer se ne mogu snaci na sajtu od blberze?

EDIT: Nasao sam link. :)
Statistike -> Ostali podaci -> Broj akcija za jedan vaucer

EDIT 2: Ovdje pise da se za Telekom dobijalo 18,6974252010708 po vauceru...
Mozes li mi objasniti sta znaci ono "preduzeca sa statusnim", "preduzeca bez statusnih" i "preduzeca nastala dijeljenjem"?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Avg 2006, 17:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Citiraj:
Mama mi radi u toj banci, a rekla je da je ulozila u tu banku... De mi sad pojasni kako ne moze?


Banke nisu potpadale pod vaucersku privatizaciju (postoji zakon o privatizaciji preduzeca i poseban zakon o privatizaciji banaka). Mama ti je to pogresno shvatila... Vjerovatno je ulozila u jedan od fondova koji je prikupljao vaucere uz posredovanje njene banke. To je cest slucaj, tj. mnoge su izradili na taj nacin... Ljudi su ulagali vaucere u PIF Invest Nova, misleci da ulazu u Novu banku, u PIF Jahorina misleci da ulazu u osiguravajucu kucu itd...

Za Telekom se jeste dobijalo 18,69 akcija za jedan vaucer, u pocetku... Kasnije su se emitovale akcije iz dobiti, tako da je sada omjer - 35.3. Na 20 vaucera imas 706 ili 707 akcija (zavisi kako su zaokruzili decimale).

Za ovo trece me mrzi da pisem opsirno. Preduzeca nastala dijeljenjem su uglavnom komunalna ili vodovodna (dijeljenje jednog od drugog)... Najcesca statusna promjena je transformacija JP u AD.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Avg 2006, 21:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Molila bih informaciju i savjet, posto sam stavrno laik po pitanju berze, akcija, vaucera i sl.
Nesto sam nasla na netu
http://81.93.74.18/berzanova/trgovanje. ... tijaID=371


Zanima me ,posto imam ulozene vaucere u PIF Zepter Fond, koliko tih akcija nosi 1 vaucer i kolika je cijena tog jednog vaucera, ako prodam njima?? Ovde,cini mi se,pise 9,00 KM=1 akcija ( a max vrijendost 9,50 KM), ako sam dobro shvatila???

I drugo pitanje, da li ja mogu te vaucere da sad ulozim u neku drugu firmu? Ili moze samo ostati u Zepter-u?

I josh nesto, ta cijena koja je trunutno za 1 vaucer, da li je mala, velika i da li je ikad bila znatno veca, tj. da li mogu ocekivati bolju prodaju kasnije, ili mi je svejedno kad ih prodajem ??
hvala!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Avg 2006, 09:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Hari_Haler je napisao:
Banke nisu potpadale pod vaucersku privatizaciju (postoji zakon o privatizaciji preduzeca i poseban zakon o privatizaciji banaka). Mama ti je to pogresno shvatila... Vjerovatno je ulozila u jedan od fondova koji je prikupljao vaucere uz posredovanje njene banke. To je cest slucaj, tj. mnoge su izradili na taj nacin... Ljudi su ulagali vaucere u PIF Invest Nova, misleci da ulazu u Novu banku, u PIF Jahorina misleci da ulazu u osiguravajucu kucu itd...
I sad znaci da su ti vauceri u banci propali?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Avg 2006, 09:29 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Jul 2006, 21:13
Postovi: 92
simplicity je napisao:
Molila bih informaciju i savjet, posto sam stavrno laik po pitanju berze, akcija, vaucera i sl.
. . . .


Nisam ni ja neki stručnjak, al' po nešto ti mogu reći... Koliko znam, vaučeri uloženi u bilo koji od PIF-ova vrijede jednak broj akcija tog PIF-a, tj. ako imaš npr. 20 vaučera uloženih u Zepter, to znači da imaš 20 akcija Zepter fonda. (čini mi se da su nekad davno 'oni' slali ljudima neki kao izvještaj koliko akcija ima osoba u određenom preduzeću/PIF-u (u koji je uložila vaučere), koliko je to od ukupne vrijednosti preduzeća/PIF-a i sl. Potraži taj izvještaj, biće ti jasnije.
simplicity je napisao:
.... kolika je cijena tog jednog vaucera, ako prodam njima?? ....

Hm... nisam sigurna da li si se dobro izrazila, ali moram ti reći da u principu nije bitno 'kome' prodaješ akcije. Ti možeš otići u bilo koji brokersku kuću, i reći da želiš da prodaš svoje akcije, a kome će ih oni prodati, tj. ko će ih kupiti ne treba da te brine :)
Dalje, vaučere koje si uložila u Zepter (ili bilo gdje drugo) ne možeš da prebaciš u neku drugu firmu. Jedini način da dobiješ akcije neke firme jeste da ih kupiš za keš :) (ili naslijediš)
Trenutna prosječna cijena jedne akcije Zeptera je 9,26 KM i to je rekordna cijena, što znači da bi se moglo reći da je velika :) To naravno, ne znači da neće biti još veća, ali to već ulazi u domen raznih ekonomskih analiza i sličnih čuda, a kao što rekoh, ja sam takođe laik ... ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Avg 2006, 09:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Jul 2006, 21:13
Postovi: 92
Digresija je napisao:
I sad znaci da su ti vauceri u banci propali?


Ne, nego (ako sam dobro shvatila šta je Hari rekao) nikad nisu ni bili uloženi u banku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Avg 2006, 10:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
zanad je napisao:
Digresija je napisao:
I sad znaci da su ti vauceri u banci propali?


Ne, nego (ako sam dobro shvatila šta je Hari rekao) nikad nisu ni bili uloženi u banku.
Pa sta se onda desilo sa tim vaucerima?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Avg 2006, 11:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Jul 2006, 21:13
Postovi: 92
Vaučeri su nestali u akciji :iconbiggrin:
Šalim se... Ja mislim da su vjerovatno uloženu u PIF BLB Profit ili možda u neki drugi PIF koji je preko te banke sukpljao vaučere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Avg 2006, 15:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Mar 2003, 13:12
Postovi: 199
Evo ovako simplicity,kada odes u zepter fond predpostavimo da imas 20 vaucera(znaci ko je ulagao u fondove ima vaucere,a ko je ulagao u preduzeca ima akcije),sto ce reci ko je ulozio u dobro preduzece taj je na konju npr za tvojih 20 vaucera koje si ulozila u fond bice ti isplaceno 180 km s tim da uzimaju na tu cifru 10 km provizije,a ko je ulozio u nekakvo dobro preduzece (elektrokrajina,HE na Trebisnjici i u sl.preduzeca) taj ce dobiti i do par hiljada maraka zavisno od preduzeca.Moje je misljenje da je narod zeznut i da nije bio dovoljno upucen u tokove privatizacije dok je to sve trajalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Avg 2006, 17:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Nov 2001, 01:00
Postovi: 291
Lokacija: Internet Kladionice
simplicity je napisao:
Molila bih informaciju i savjet, posto sam stavrno laik po pitanju berze, akcija, vaucera i sl.
Nesto sam nasla na netu
http://81.93.74.18/berzanova/trgovanje. ... tijaID=371


Zanima me ,posto imam ulozene vaucere u PIF Zepter Fond, koliko tih akcija nosi 1 vaucer i kolika je cijena tog jednog vaucera, ako prodam njima?? Ovde,cini mi se,pise 9,00 KM=1 akcija ( a max vrijendost 9,50 KM), ako sam dobro shvatila???

I drugo pitanje, da li ja mogu te vaucere da sad ulozim u neku drugu firmu? Ili moze samo ostati u Zepter-u?

I josh nesto, ta cijena koja je trunutno za 1 vaucer, da li je mala, velika i da li je ikad bila znatno veca, tj. da li mogu ocekivati bolju prodaju kasnije, ili mi je svejedno kad ih prodajem ??
hvala!! :wink:


Koje ulozio svoje vaucere u fondove ima omjer 1 vaucer jednako jedna akcija znaci treblo bi da imas 20 akcija zepter fonda,zbog nepoznavanja kapitalisticko sistema i trzista kapitala dolazi do velike zbrke tako da obican narod a i diplomirani ekonomisti brkaju pojmove vaucer ,akcija dionica i uopste ljudima nije jasno o cemu se tu radi......vaucer privatizacija je zavrsena,ko nije svoje vaucere ulozio negde kraj price ,a ko je ulozio kao ti naprimer u zepter fond sada je jednim djelom suvlasnik zepter fonda zavisno od ukupnog broja akcija ili dionica naprimer 20 dionica jednako 0.00002% ako je naprimer ulozio u Telekom sad je jedan od vlasnika kapitala Telekoma i vec trecu godinu kao vlasnik dobija zaradu koju je telekom ostvario u poslovanju zavisno od udjela u kapitalu telekoma ,naprimer ja sam kao vlasnik x akcija dobio x love od 80 miliona maraka koje je telekom zaradio prosle godine,takozvanu dividendu...........


Znaci ti kao suvlasnik Zepter fonda imas pravo i na dividendu ,profit koji fond ostvari,a mozes i trgovati svojim akcijama na berzi,naprimer ja ti nebi preporucio da jos prodajes akcije fonda jer njihova vrednost je daleko ispod nominalne.cjena ce sigurno ici gore jer oni koji kupuju od tebe racunaju na to ,naprimer kupe od tebe danas po 9 a prodaju 15 ili jos cekaju koju godinu pa prodaju po 60 ili 70 km po akciji ...to se zove kapitalna dobit...nadam se da sam uspeo to pojednostaviti ajd zdravo

_________________
ONLINE KLADIONICE


Kladionica
Kladjenje na internetu
Novosti

Scommesse Online
Paris Sportifs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Avg 2006, 17:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Nov 2001, 01:00
Postovi: 291
Lokacija: Internet Kladionice
Digresija je napisao:
Hari_Haler je napisao:
U Novu banjalucku banku nisi mogao uloziti vaucere.
Mama mi radi u toj banci, a rekla je da je ulozila u tu banku... De mi sad pojasni kako ne moze? :)



Mislim da je ta banka odnosno dok je bila sastavni dio sarajevske banke jednim djelom bila privatizovana u markovicevoj privatizaciji odnosno u doba savezne vlade sfrj ,vlade ante markovica .....i kad se banjalucka banka odvojila od sarajeva to je bilo zakonom regulisano ,banka je bila D.D dionicarsko drustvo po tadasnjem saveznom zakonu ,sta su napravili sad u ovoj novoj privatizaciji nije mi poznto,dali su priznali predhodnu privatizaciju,,samo mi je poznato da je drzava svoj dio kapitala neznam koliki je bio prodala za 100 000 maraka

_________________
ONLINE KLADIONICE


Kladionica
Kladjenje na internetu
Novosti

Scommesse Online
Paris Sportifs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Sep 2006, 16:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Kad vec pricate o ZPTP, ne bi bilo lose reci da je to dobra prilika za kupovinu, narocito za one koji imaju vise kesha na raspolaganje i mrzi ih da lagano sakupljaju manje likvidne akcije... Danas prometovano vise od 14.500 akcija.

Jedini razlog sto ZPTP nije ostvario veci rast u poslednje vrijeme, kao sto su neki drugi fondovi, je solidna ponuda akcija. Ali, sad je situacija nesto drugacija.

Na 9.95 je ostalo nesto preko 1.000 akcija, na 10.00 oko 3.000 akcija... Vjerovatno jos neki kao target za izlazak imaju 10.00, pa se tu nesto malo nagomila... Ali, izmedju 10.00 i 13.00 skoro uopste nema akcija.

Zato, poslije probijanja cepa na 10.00, brzo cemo ga gledati na 12.00 ili jos vise... Nesto kao EINP poslije 20.00 KM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Sep 2006, 21:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Maj 2006, 20:56
Postovi: 28
Zašto misliš da će tome biti baš tako.Zar nije moguće da se količine promijene ili postave niže/više.
Siguran sam da to nisu sve akcije kojima je moguće trgovanje.
Samo to me zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Sep 2006, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
mislim da nemas :S

btw
rekordna cijena zeptera danas , 9.94, sutra ce vjerovatno probit tu cijenu sto ti kazes, 10.00

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Sep 2006, 15:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Citiraj:
Zašto misliš da će tome biti baš tako.Zar nije moguće da se količine promijene ili postave niže/više.
Siguran sam da to nisu sve akcije kojima je moguće trgovanje.
Samo to me zanima.


Naravno da je moguce. Juce se neko istovario na ZPTP (i jos nekim fondovima), u dva naloga preko 35.000 akcija. Ali, to je ubrzo ocisceno... Sad se otvorio prostor za znacajniji rast i mislim da ce se to desiti.

Inace, ZPTP spada u srednje jeftine fondove, npr. odnos izmedju trzisne cijene i NVI fonda po trzisnim cijenama je 42.50 % (kod BLKP 54.40%, INVP 54.98% kao najskupljih, kod BLBP 34.85 % i BRSP 37.90 % kao najjeftinijih). Po meni, kad se uzme u obzir struktura ulaganja, potencijal, drustvo za upravljanje, diverzifikacija i drugi faktori, Zepter treba biti najskuplji fond.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Sep 2006, 14:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2006, 11:20
Postovi: 187
ja sam se zajebo stavio sam svoje u jebeni PIF VB FOND cijena ima je sada 5km sa 20vaucera to mi dodje stoja...i to mogu popiti za jednu vece


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Sep 2006, 11:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Nov 2001, 01:00
Postovi: 291
Lokacija: Internet Kladionice
billy je napisao:
ja sam se zajebo stavio sam svoje u jebeni PIF VB FOND cijena ima je sada 5km sa 20vaucera to mi dodje stoja...i to mogu popiti za jednu vece


jos nije kasno da se popravis ,skupi par stoja pa otidi do svog brokera ,kupuj akcije ,iduce godine neces to moci popiti ni za 3 mjeseca :lol:

_________________
ONLINE KLADIONICE


Kladionica
Kladjenje na internetu
Novosti

Scommesse Online
Paris Sportifs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Okt 2006, 22:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Jun 2005, 23:52
Postovi: 172
Definitivno trenutno jedan od najpotcjenjenijih fondova sa najboljim portfeljom je Euroinvestment (knjigovodstvena vrijednost po akciji je preko 80KM), a trenutna trzisna je 35KM, znaci da nije ni na 50KM svoje book value! A cepter moze rasti josh koju marku (mislim maksimalno 16) i to je plafon, meni je Kristal, Invest Nova i Bors daleko bolji...

I za one koje interesuje za jedan vaucer u InvestNovoj dobijali ste 71akciju, i trenutna knjigovodstvena vrijednost je oko 35 pf/akcija, a trzisna oko 18,5!

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs