banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 01:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Dec 2004, 22:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
Moze li se usporediti ove dvije ekonomije?

Sta mislite koja ima vecu perspektivu i koja zemlja je ekonomski jaca.
GDP u Srbiji je ja mislim oko 3,000 USD, a u BiH je nesto oko 2,000 USD. Prosjecna placa u FBiH je oko 540 KM (ne znam u RS), a u Srbiji je nesto oko 210 EUR-a...

Al, Srbija nije ratovala. Sta mislite? Il da se usporedjujemo sa Hrvatskom il Slovenijom to nam je vec malo SF prica!?

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2004, 22:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Mozes nas uporedjivati i sa Svajcarskom ako ti je volja i ako imas vremena, jer obe ekonomije poseduju parametre koji se mogu uporedjivati... ali pitanje je koliko to ima pameti... isto vazi i za SCG jer specijalne veze dosta krive sliku, zastitne carine i slicne stvari...

Ne znam sta bi se tim dobilo... mada... ako neko ima volje da sedne u uporedjuje... samo napred....

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2004, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...cemu poredjenje...perspektive razvoja su zanimljivije...ostvarivanje ekonomskih uslova za ulazak u eu itd...sadasnje stanje...ko bi to mogao objektivno ukljucivsi sve potrebne parametre...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2004, 16:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
Pa ne znam sta bih ti rekao Bosnjak..
SF prica jeste ako bi se poredili sa Slovenijom a sa Hr.... pa i nismo mi bas Biafra za njih.1
Mogu reci da od bivsih YU republika najvecu perspektivu ima Slovenija. (mislim to se kao vidi vec :))

Hrvate jebe nacjonalni dug mada i oni fataju korak.
Bosance jebu unutrasnje politicke krize tako da smo u zaostatku za Hrvatskom nekih cetiri pet god.
Slicno je i sa Srbijom i CG. Oni imaju probleme sa Sipcima, terorizmom i separatizmom.
A Makedonija.. ne znam.. Jebes zemlju kojoj je Albanija zapad.

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jan 2005, 21:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
vuk je napisao:
Pa ne znam sta bih ti rekao Bosnjak..
SF prica jeste ako bi se poredili sa Slovenijom a sa Hr.... pa i nismo mi bas Biafra za njih.1
Mogu reci da od bivsih YU republika najvecu perspektivu ima Slovenija. (mislim to se kao vidi vec :))

Hrvate jebe nacjonalni dug mada i oni fataju korak.
Bosance jebu unutrasnje politicke krize tako da smo u zaostatku za Hrvatskom nekih cetiri pet god.
Slicno je i sa Srbijom i CG. Oni imaju probleme sa Sipcima, terorizmom i separatizmom.
A Makedonija.. ne znam.. Jebes zemlju kojoj je Albanija zapad.


e, ovo je pravi komentar!

Hrvatska je stvarno u prevelikom dugu, cujem da su duzni skoro 30 milijardi dolara. Jugoslavija ex, pri raspadu je dugovala 20 milijardi pa se poceli svadjati i vidi kako se sve zavrsi!

Mislim da mi imamo sansu da predjemo Hrvatsku za 10 godina, nekako jednostavno osjecam da ce Bosna i Hercegovina biti ekonomski jaca!

A, Srbija bogam ima previse problema. Kosovo i Crna Gora. Mozda se necete sa mnom sloziti al u Srbiji je previse nacionalizma!

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2005, 01:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Nov 2003, 20:30
Postovi: 108
Mislim da SCG ima daleko vecu perspektivu. Prije svega u oblasti poljoprivrede (protekle godine su ostvarili znacajan porast polj.proizvodnje), turizma, priliva stranog kapitala.
GDP im zasad brze raste, industrijska proizvodnja takodjer, dobili su kreditni rejting 5+. Doduse, za razliku od nas imaju problema sa inflacijom, predvidjanja su da ce se ti problemi nastaviti i u 2005. sto ce sigurno predstavljati jedan problem.
Mislim da ce kod njih uvodjenje pdv-a proci bezbolnije nego kod nas.
U bankarskom sektoru mi se cini da bas i nisu nesto znacajno odmakli.
Naravno da sad malo sira analiza zahtijeva i sagledavanje svih faktora. Nisu bili u ratu, ali treba napomenuti da je njihova ekonomija veoma ostecena poslije bombardovanja Nato-a '99 - e god. (bombardovani su veliki privredni subjekti: "Zastava", "Sloboda"...). Pa tu su jos sankcije.
Generalno, smatram da je ono najznacajnije sto SCG izdvaja u smislu ekonomske perspektive od nas je daleko, daleko veca strucnost i obrazovanost koju imaju njihovi kadrovi koji zauzimaju znacajna mjesta u
politickom zivotu (vladi i sl.). Dinkic je poprilicno mnogo korisnih stvari uradio, napomenucu samo uvodjene fiskalnih kasa koje je 95% uspjelo.
A sad da navodim strucnost, a pogotovo obrazovanost ljudi koji zauzimaju znacajne ekonomske - politicke pozicije kod nas bilo bi gubljenje vremena i blago receno smijesno.
Naravno da imamo kvalitetnih kadrova, ali oni nazalost ne zauzimaju znacajne pozicije u drzavi. Sad malo stereotipno, ali nazalost je cinjenica da su kod nas na vlasti tupoglavi, maloumni, kriminalni i nesposobni ljudi koji kao takvi vjerovatno nekom odgovaraju - nazalost.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2005, 00:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
e i ovo je pravi komentar!

Citiraj:
Hrvatska je stvarno u prevelikom dugu, cujem da su duzni skoro 30 milijardi dolara. Jugoslavija ex, pri raspadu je dugovala 20 milijardi pa se poceli svadjati i vidi kako se sve zavrsi!

ma utopice ono primorija sto im je od bivse Juge u amanet ostalo.. ako vec nisu :-?

Citiraj:
Mislim da mi imamo sansu da predjemo Hrvatsku za 10 godina, nekako jednostavno osjecam da ce Bosna i Hercegovina biti ekonomski jaca!

Nadam se, ovako ne ide..

Citiraj:
A, Srbija bogam ima previse problema. Kosovo i Crna Gora. Mozda se necete sa mnom sloziti al u Srbiji je previse nacionalizma!


Nacionalizam u Srbiji smeta napretku to je cinjenica, imamo Siptarski kao najekstremniji, pa Srpski po provincijama, a Crna Gora ne predstavlja problem, jer CG jeste drzava u drzavi i ne znam koliko si upoznat.. imaju fakticki svoju ekonomiju.
Recimo da je CG u istom nivou kao Bosna, sto naravno ne bi smjelo biti. BiH je mnogo bogatija zemlja, imamo i sume i ravnice, i dosta prostora, pa i malo mora.. oni imaju kamen... i malo vise mora :) :-? doduse Srbija ih gura kod ovih stvari koje im nedostaju :)

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2005, 20:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
pandemonium je napisao:
Mislim da SCG ima daleko vecu perspektivu. Prije svega u oblasti poljoprivrede (protekle godine su ostvarili znacajan porast polj.proizvodnje), turizma, priliva stranog kapitala.
GDP im zasad brze raste, industrijska proizvodnja takodjer, dobili su kreditni rejting 5+. Doduse, za razliku od nas imaju problema sa inflacijom, predvidjanja su da ce se ti problemi nastaviti i u 2005. sto ce sigurno predstavljati jedan problem.
Mislim da ce kod njih uvodjenje pdv-a proci bezbolnije nego kod nas.
U bankarskom sektoru mi se cini da bas i nisu nesto znacajno odmakli.
Naravno da sad malo sira analiza zahtijeva i sagledavanje svih faktora. Nisu bili u ratu, ali treba napomenuti da je njihova ekonomija veoma ostecena poslije bombardovanja Nato-a '99 - e god. (bombardovani su veliki privredni subjekti: "Zastava", "Sloboda"...). Pa tu su jos sankcije.
Generalno, smatram da je ono najznacajnije sto SCG izdvaja u smislu ekonomske perspektive od nas je daleko, daleko veca strucnost i obrazovanost koju imaju njihovi kadrovi koji zauzimaju znacajna mjesta u
politickom zivotu (vladi i sl.). Dinkic je poprilicno mnogo korisnih stvari uradio, napomenucu samo uvodjene fiskalnih kasa koje je 95% uspjelo.
A sad da navodim strucnost, a pogotovo obrazovanost ljudi koji zauzimaju znacajne ekonomske - politicke pozicije kod nas bilo bi gubljenje vremena i blago receno smijesno.
Naravno da imamo kvalitetnih kadrova, ali oni nazalost ne zauzimaju znacajne pozicije u drzavi. Sad malo stereotipno, ali nazalost je cinjenica da su kod nas na vlasti tupoglavi, maloumni, kriminalni i nesposobni ljudi koji kao takvi vjerovatno nekom odgovaraju - nazalost.

Pozdrav


U nas ove godine GDP ce narasti mozda i vise od 20% jer samo od Zeljezare u Zenici imamo zagarantovanih 20% a jos npr. kad se pokrene Agrokomerc, pa ako se sta uradi sa rafinerijom u B. Brodu.

Mi smo ipak malo blize zapadu, a tek smo se otvorili za strane investitore.

Mi ako obnovimo turisticke ponude imacemo ponuditi sta svijetu pogotovo u zimskom turizmu. Ocekuje se ove godine u BiH preko 500,000 stranih turista.

Imamo cini mi se veci vanjskotrgovinski bilans a moglo bi se reci i povoljniji debalans. A, imamo preko 1 milion ljudi po zap. Evropi, SAD-u i Australiji i prosjecno svaki od njih ako ostavi (kako racunaju) 3,000 KM imamo oko 3,000,000,000 KM godisnje!

Ove godine smo imali nesto oko 150,000 turista a, imali smo oko 1 milijardu stranih investicija.

I, kod nas svijest o potrebi kupovine domacih proizvoda se tek budi moglo bi se reci!

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2005, 23:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Nov 2003, 20:30
Postovi: 108
@bosnjak061
Slazem se da se svijest budi, ali se budi zabrinjavajuce sporo. Ali mislim da bi se u neko dogledno vrijeme regulisanjem i kontrolom uvoza i ovaj aspekt trebao znacajno poboljsati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2005, 19:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
ekonomija??? hm.....zar to postoji kod nas???

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2005, 21:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2004, 19:53
Postovi: 561
Citiraj:
ekonomija??? hm.....zar to postoji kod nas???


postoji to je sinonim za stagnaciju

_________________
"Nema slučajnih građevina, izdvojenih iz ljudskog društva u kome su nikle, i njihovih potreba, želja i shvatanja kao što nema proizvoljnih linija i bezrazložnih oblika u neimarstvu."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2005, 03:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
josephine je napisao:
Citiraj:
ekonomija??? hm.....zar to postoji kod nas???


postoji to je sinonim za stagnaciju



ne, ne. stagnacija je isuvise blaga rijec za to.
to je sinonim za PROPADANJE!!!!

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs