banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 18:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Nov 2004, 22:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
Kakav posao zapoceti sa 10 000 KM i sopstvenim poslovnim prostorom?
E pa sad znam da nije bas definisano pitanje ali dajte prijedloge pa da se vidi.
U svakom slucaju nesto na duzi period i nesto sto bi moglo da se razvije vremenom..

Hvala!

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2004, 22:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Ajd' budi malo precizniji ... navedi neke afinitete, ideje, iskustva... bilo sta coveceeeeeeeee :D :D :D

Mogli bismo da se zezamo do sutra na tu temu, ali ajde da probamo da damo neki "pametan" ili bar konstruktivan predlog...

Smisli deo, nakucaj, a ima nas uvek raspolozenih da muckamo gavom...

:drinking:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2004, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...sta si po zanimanju i koliki je prostor i ako nije tajna u kom je delu grada...mislim ima nesto sto bi tetka rekla kolko para tolko muzike...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2004, 22:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Prodaj sve sto imas, brisi na selo kod babe i dede.......i uzgajaj puzeve. Sa 10 000 KM mozes taman da pokrenes biznis u kooperaciji sa Italijanima koji ne mogu uzgojiti toliko puzeva koliko ih mogu pojest.
To ti je dugorocan biznis, kad jednom krene imas nevjerovatno dobru zaradu....i jos zivis van gradskog smoga:)))).
A sve ostalo sto se moze uraditi sa 10 000 KM i poslovnim prostorom, u Banjaluci je vec otvoreno i dosta toga vec i pozatvarano.
U Luganu na prvom satu kursa za mlade biznismene koji dodju tamo da bi skontali u sta da uloze pare kazu:
Imate samo dve mogucnosti da uspijete u vasem biznisu:
1. Da nadjete nacin da vec postojeci proizvod na trzistu ponudite po nizoj cjeni, sto je prakticno nemoguce jer ISO standardi ne postoji od juce i svi su vec odradili optimizaciju svog proizvodnog procesa i samim tim optimizaciju resursa. To znaci da vec svi nude proizvode po najnizoj mogucoj cjeni.
2. Da ponudite trzistu novi proizvod. To mozda dole i nije tako tesko, medjutim moras uzeti u obzir da sve sto ces nuditi mora biti pristupacno cjenovno ljudima i na kraju krajeva i atraktivno.
Da bih sve to skontao najbolje je da sjednes i da si napises Business plan (nesto sto se u svjetu radi kod otvaranja nove firme ili kod plasiranja novog proizvoda na trziste)...............i vidjet ces da ces na kraju stici polako, polaaaaaaaaako do puzeva :wink: .
Naravno mozes i ti kao masa njih otvoriti neki kiosk i zivotariti iz dana u dan bez ikakve sigurnosti sta ce biti sutra.
Ah da zaboravila sam najvaznije. Tesko ces u bilo kojem poslu imati prve dve godine profit na kraju godine, zato se i business plan pravi na tri godine, jer tek tada se zvanicno moze reci jeli neka firma uspjela ili nije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2004, 00:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
OK evo o cemu se radi, poslovni prostor je velicine 90m2, visine 3,75m, nalazi se 2 km od centra, na Lausu je, ali nije na glavnoj ulici. Znaci ulica nije prometna kao Rudarska, ali se moze reci da dosta auta i ljudi prolazi kroz nju.

Ideja o puzevima nije losa, samo nisam upucen? Ali ako funkcionise u Svicarskoj sto nebi i kod nas gdje je radna snaga i zivot dosta jeftiniji.. gdje mogu da se raspitam?

Razmisljao sam o trgovini, o podrumu pica sa dostavom... i sl.

Iskustva, recimo da bi tu radio momak sa iskustvom rada u sopstvenoj Internet igraonici (nazalost pukla), uz veliku pomoc dugogodisnjeg sad vec bivseg trgovca.

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2004, 10:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
vuk je napisao:
OK evo o cemu se radi, poslovni prostor je velicine 90m2, visine 3,75m, nalazi se 2 km od centra, na Lausu je, ali nije na glavnoj ulici. Znaci ulica nije prometna kao Rudarska, ali se moze reci da dosta auta i ljudi prolazi kroz nju.


Pristupacnost je takodje jedan od aspekata nekog biznisa.

Citiraj:
Ideja o puzevima nije losa, samo nisam upucen? Ali ako funkcionise u Svicarskoj sto nebi i kod nas gdje je radna snaga i zivot dosta jeftiniji.. gdje mogu da se raspitam?


Ideja nije iz CH vec od ljudi koji to rade u Bosni i Srbiji. Ono sto je poprilicno vazno je da koliko god ti proizvedes oni ce da otkupe i po ne-maloj cijeni. Znaci imas dugo godina zasiguranu musteriju.
Postoji tona literature koju ti daju i italijani, ne mogu sad da nadjem sajt ali ako te ozbiljno interesuje potrudicu se da saznam sto vishe info. Uglavnom trazi rada ali i rezultati su poprilicno ohrabrujuci.

Citiraj:
Razmisljao sam o trgovini, o podrumu pica sa dostavom... i sl.


Koliko se ja sjecam prije 2 godine u prvih 500m rudarske je bilo 3-4 podruma pica sa poprilicno velikim prometom. Razmisli i o konkurenciji, razmisli zasto bi ti bio bolji od njih tj zasto bi neko bas bas kod tebe doshao.

Citiraj:
Iskustva, recimo da bi tu radio momak sa iskustvom rada u sopstvenoj Internet igraonici (nazalost pukla), uz veliku pomoc dugogodisnjeg sad vec bivseg trgovca.

A sta bi ti radio ? :) Izvini, djeluje mi kao 'ja ulozim pare a oni nek rade'... 'nes'h se ti najest leba od pevanja' :)
Uglavnom svaki biznis trazi dosta rada i mislim da bi ti najbolje bilo da nadjes na netu ili u knjizarama sta je to i kako se pishe Business Plan, da procitas i budes svjestan svih aspekata.
Ne bih htio da zvucim negativno vec realno i objektivno, tj pokusaj da budes objektivan i iskren sa sobom, jer tako ces najvjerodostojnije sagledati situaciju.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2004, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...jesi li razmisljao o otvaranju mini stamparije...to bi se otprilike uklopilo u raspoloziva sredstva... PC vec imas , potreban ti je kolor printer za stampanje vecih formata , dobra kamera i oprema za sito stampu...par masinica za plastificiranje i dobra reklama koju mozes da obavis lepo osmisljenom prezentacijom po sistemu od vrata do vrata...znam neke momke koji su poceli i sa manje love u garazama i supama , a sad su gazde...
...stampa se sve od poslovne dokumentacije , reklamnih olovaka upaljaca kalendara,stampanje na tekstilu i jos mnogo toga....sama nauka nije mnogo teska...za desetak dana sve naucis...mozes i sam da radis...prostor je sasvim dovoljan...imas li konkurenciju na lausu...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2004, 20:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
žaoka je napisao:
...jesi li razmisljao o otvaranju mini stamparije...


Nije to bas tako jednostavno.... i to je zanat kao i svaki drugi koji ne mozes poceti 'naprasno' da radis. Ako se vec odlucis za tu varijantu najbolje bi bilo da odes kod nekoga frenda /poznanika ko ima slican biznis i da mjesec - dva 'peces' posao pa onda skontas da li to hoces da radis, da li je to za tebe, sta ti sve treba i navalis ..

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2004, 21:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
Hvala vam ljudi na svim odgovorima.

Misko se bas potrudio :) nije ono u fazonu "ja da budem gazda" radi se o tome da cu mozda za neko vrijeme doci do pomenute cifre pa bih rado da je obrnem (ne na brzinu naravno), a ljudi koji ce raditi su mi rod rodjeni :) a trenutno su bez posla. Ja radim inace i dovoljno mi je koliko zaradim. Vise brinem za njih.

Ono sto mislimo da ponudimo su nize cijene, na osnovu nekoliko stvari, prije svega sta se zaradi zaradi se.. znaci izbijam plate npr - 800 KM. Moj je prostor, znaci i to - 600 KM, ne placam vozaca znaci isto - 600 KM. Nize cijene igraju ulogu ja bar tako razmisljam..

Nudim brzu dostavu jer sam blizu centra, imam auto koje malo trosi za tu svrhu, a ako se desi da se pokvari imam jos jedno ili dva.

Sto se stamparije tice.. ne znam, ima ih jako puno u gradu, a i kao sto Misko kaze trebao bih negdje peci zanat, za sta konkretno nema vremena.. A stamparija ima bas puno.

Business plan hm.. cuo sam za to ali nemam iskustva, jel me moze neko uputiti??

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2004, 22:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
vuk je napisao:
a ljudi koji ce raditi su mi rod rodjeni :) a trenutno su bez posla. Ja radim inace i dovoljno mi je koliko zaradim. Vise brinem za njih.


Ono sto su meni rekli, a i naucio sam je da : kad si svoj gazda ... nema radnog vremena, subota, nedelja, mirnog spavanja i da kazes 'ma sad me boli uvo za sve, odoh na more' :) Chupav je put ...

Citiraj:
Ono sto mislimo da ponudimo su nize cijene, na osnovu nekoliko stvari, prije svega sta se zaradi zaradi se.. znaci izbijam plate npr - 800 KM. Moj je prostor, znaci i to - 600 KM, ne placam vozaca znaci isto - 600 KM. Nize cijene igraju ulogu ja bar tako razmisljam..
Nudim brzu dostavu jer sam blizu centra, imam auto koje malo trosi za tu svrhu, a ako se desi da se pokvari imam jos jedno ili dva.


To je jedan od razloga / uslova. Takodje na pocetku trebas da nadjes svoje musterije i kupce. Moras biti poslovan, pedantan i tacan. Moras ih ubijediti da je bolje da kupuju kod tebe. Cijena jeste jak faktor ali vjeruj da nije odlucujuci. Mnogi ce svoju sigurnosti vishe placati jer tebe NE POZNAJU.

Citiraj:
Business plan hm.. cuo sam za to ali nemam iskustva, jel me moze neko uputiti??


Sad ne mogu da nadjem taj YU link, ali ako ti engleski nije problem http://www.bplans.com/ tu imas dosta info a i pun net je toga.
Potrazi u knjizarama, ima sigurno knjiga iz kojih mozes saznati a vjeruj mi koristice ti vishe nego sto mozes zamisliti.

jedan primjer .. ovde u CH .....banke nece ni da te prime na razgovor za kredit (za firmu naravno) ako nemas biznis plana.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2004, 23:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...kolko vidim ti si vec usmeren na neki posao u oblasti trgovine...mozda je i bilo moguce uzeti lovu pre neku godinu...i premalo je to love za nabavku robe za pocetak...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2004, 23:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
Izracunao sam.. mislim da nije mozda budem kratak za 2-3 milje ali cu skuckati.. hvala Misko za business plan.

I ono sto velis nema radnog vremena, radilo bi se citav dan pa ako treba i 25 sati dnevno.

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 00:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Dobrodosao onda u klubu :roll: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 13:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Nemoj zaboraviti da ces imati dosta troskova pre nego i udjes u firmu... od registracije, izrade pecata, prikupljanja sve dokumetacije, advokatskih/agencijskih usluga... stosta... pa nemoj da te to "zaskoci" kad se ne budes nadao...

Mada... malo je to novaca da bi nabavio cak i prvu turu robe... ali mozda imas neki dobar kanal ili ces redukovati kolicine prve nabavke...

Ajd' nek' ti je sa srecom... :drinking: (sad cemo bar znati gde da nabavljamo alkohol u kasnim nocnim satima)... :wink:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 16:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Warlock je napisao:
izrade pecata, prikupljanja sve dokumetacije, advokatskih/agencijskih usluga... stosta... pa nemoj da te to "zaskoci" kad se ne budes nadao...


Interesantno je da dole da bi napravio pecat trebas donijeti sve moguce podatke od firme, pecatoresci trebaju imati svu potrebnu dokumentaciju za svaki ikad izradjeni pecat koji policija (ili ko vec ?) kontrolishe, dok ovde u CH, pecat nacrtas u web browseru i za 2 dana ti dodje u sanduche. Mozes nacrtati pecat KAKAV POZELIS.

Valjda tom silnom kontrolom misle ograniciti 'kopiranje' :)

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 17:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
Imam vec registrovanu firmu, zaboravih reci.. :oops:
ne znam samo oko promjene djelatnosti kako to ide. registrovano je kao sr. a sad bi trebalo preregistrovati kao str.

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 17:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
misk0 je napisao:
Warlock je napisao:
izrade pecata, prikupljanja sve dokumetacije, advokatskih/agencijskih usluga... stosta... pa nemoj da te to "zaskoci" kad se ne budes nadao...


Interesantno je da dole da bi napravio pecat trebas donijeti sve moguce podatke od firme, pecatoresci trebaju imati svu potrebnu dokumentaciju za svaki ikad izradjeni pecat koji policija (ili ko vec ?) kontrolishe, dok ovde u CH, pecat nacrtas u web browseru i za 2 dana ti dodje u sanduche. Mozes nacrtati pecat KAKAV POZELIS.

Valjda tom silnom kontrolom misle ograniciti 'kopiranje' :)


Hehe, nema te izgleda bas odavno u BL :D ,i kod nas mozes nacrtati bas kakav hoces, ja sam dizajnirao jedan za firmu u kojoj radim.

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 17:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
vuk je napisao:
Hehe, nema te izgleda bas odavno u BL :D ,i kod nas mozes nacrtati bas kakav hoces, ja sam dizajnirao jedan za firmu u kojoj radim.


Ma mozes ti nacrtati ali za firmu, a ne mozes napraviti pecat za nepostojecu firmu, nepostojece ime, za svoj gust, vec bas namjenski i moras ga potkrijepiti dokazima o registraciji firme. To htjedoh reci..

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 18:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
vuk je napisao:
Imam vec registrovanu firmu, zaboravih reci.. :oops:
ne znam samo oko promjene djelatnosti kako to ide. registrovano je kao sr. a sad bi trebalo preregistrovati kao str.

...put pod noge i u sud...imas li vec poreski broj...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2004, 18:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
vuk je napisao:
Imam vec registrovanu firmu, zaboravih reci.. :oops:
ne znam samo oko promjene djelatnosti kako to ide. registrovano je kao sr. a sad bi trebalo preregistrovati kao str.


Nista posebno... trebas napraviti doregistraciju, koja naravno sa sobom povlaci promene dokumenata (placa se, naravno)... ma to ti sve zavrsi neka agencija relativno brzo i bezbolno (osim para, naravno). Ako budes pravio doregistraciju vidi sta bi ti jos bilo interesantno da stavis kao delatnost (kod nas narod obicno previdi uvoz/izvoz, a nekad super dodje)... najbolje je razgovarati sa agencijom...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs