banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 11:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Nov 2004, 18:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Imam par pitanja u vezi postupka otvaranja firme u RS (BiH), te u vezi vodjenja knjiga, placanja poreza, doprinosa i td.

Recimo npr. da bi se firma bavila Informacijskim Tehnologijama (IT). Moze li neko (ako mu nije mrsko), ko je upucen u taj postupak osnivanja (otvaranja) firme, da mi objasni taj postupak. Gdje se trebam javiti, kome obratiti, koji mi papiri trebaju, da li drzava pripomaze osnivanje firme?

Dalje, koju strukturu zaposlenih moram imati (direktor, pa nanize), koliko iznose obavezni doprinosi drzavi (na sta se sve racuna porez i kako?)? Npr., ako bih imao 5 radnika i svakom placao 1000 km netto, koliko bih onda morao novaca da izdvojim za brutto iznos ?

Da li postoje neke porezne olaksice u poslovanju?

Eto, ako se neko razumije dobro u vezi ove teme i ako mu nije mrsko, bio bih mu veoma zahvalan na objasnjenju.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Recimo npr. da bi se firma bavila Informacijskim Tehnologijama (IT). Moze li neko (ako mu nije mrsko), ko je upucen u taj postupak osnivanja (otvaranja) firme, da mi objasni taj postupak. Gdje se trebam javiti, kome obratiti, koji mi papiri trebaju, da li drzava pripomaze osnivanje firme?


Ovako, najzgodnije ti je (a u tome se ne zezam) da uhvatis nekog pravnika ili agenciju, koji je u tim privrednim vodama da ti sve te papire izganja. Ako ih sam budes popunjavao i isterivao trebace ti djavo i po vremena, a garantovano neces nesto dobro uraditi (postoje vrlo ostri i ozbiljni rokovi izmedju kojih npr. trebas da sudsko resenje odneses u poresku). Otprilike... trebas, onako ugrubo, da od zavoda za statistiku dobijes sifru djelatnost i statisticki broj, trebas da u sudu dobijes registraciju, trebas da dobijes opstinsko resenje, pa onda karton deponovanih potpisa, pa da napravis osnivacki polog (mislim da je za DOO IT vrste cca 2000 KM koje treba "provozati" preko racuna, ali ih ipak trebas poloziti), naravno, pre toga da otvoris ziro racun, pa ti treba poreski broj koji dobijas u poreskoj... drzava ne pomaze nista...


Citiraj:
Dalje, koju strukturu zaposlenih moram imati (direktor, pa nanize), koliko iznose obavezni doprinosi drzavi (na sta se sve racuna porez i kako?)? Npr., ako bih imao 5 radnika i svakom placao 1000 km netto, koliko bih onda morao novaca da izdvojim za brutto iznos ?


Direktora moras imati, dovoljna je srednja strucna sprema i ne sme u jos jedno firmi biti zaposlen. Ostalo nije bitno. Iznos poreza i doprinosa je trenutno 52% (imas o tome tekst u ovom podforumu detaljano ... ono sa penzionerima). Ugrubo... tj. nije ugrubo... 5 x 1000 KM + 5 x 520KM por/dop = 7600 ... odn. 2600 KM drzavi (tj. bruto).

Citiraj:
Da li postoje neke porezne olaksice u poslovanju?


Pa donekle... na svoje "proizvode" ne moras obracunavati porez ukoliko od korisnika/kupca mozes da dobijes poresko uverenje o izmirenim obavezama (ne starije od 3 meseca) i to sa namenom "za nabavku opreme" i izjavu/narudzbenicu sa popisom stavki i zaokruzenim tipom 5.

Ima tu gomila detalja, ovo je samo onako sturo... ali dovoljno da mozes dalje da pitas...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 20:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
warlock, jel isti sistem i u Federaciji? Otprilike kako sam do sad citao tvoj post slicno je kao i ovdje. A, jel znas ti ili mozda ako je neko bolje upucen kako je u Federaciji?

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 21:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Ja sam prosle godine bila u agenciji Kristalsped u ulici Srpskih pilota 11 (blizu Hanioti-ja), Nova Varos kod g. Salica. Ako se dobro sjecam rekao nam je:
- da ti oni mogu odraditi citavu proceduru za manje od mjesec dana
- da imas odredjene bonitete ako je vlasnik firme strani drzavljan
- da citava procedura kosta ako se ne varam 1000 KM + 2000 KM koje moras kako je neko vec rekao samo provuci kroz racun kod otvaranja
- da moras imati poslovni prostor (dovoljno je neka rupa od kancelarije) a svi ti ostali radnici mogu biti po citav dan "na terenu"
- da oni nude i spedicijske usluge izvoza i uvoza te knjigovodstvo po potrebi, a mislim da ce uskoro (ako vec nemaju) nuditi i usluge notara
- da drzavu bas briga sto cemo ja ili ti otvoriti firmu:)))
- da drzimo "maticnu firmu" u CH a da dole otvorimo samo filijalu. Ja sam to sve slusala ljevim uvom i razmisljala kako im je krajnje da zamjene zavjese, tako da ce ti neko od ovdje prisutnih strucnjaka sigurno znao objasniti zasto se to savjetuje.
Ako treba broj telefona javi na PP.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 21:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...mnogo je bolje koristiti usluge agencija koje su do tancina upznate sa svim administrativnim preprekama oko otvaranja firmi ili nekih drugih oblika preduzetnistva...slicna procedura je i sa registracijom udruzenja gradjana...neke advokatske kancelarije ,takodje, pruzaju te vrste usluga...ti ljudi imaju u sudovima i u zavodu za statistiku vec ustaljene sheme i veze pa to vrlo brzo odrade...za manje firme procedura ne traje ni 10 dana...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 23:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
U sustini, ne isplati se raditi sam ni pod tackom razno... po dva, treba jako dobro slusati ljude u agenciji sta ti govore... i pod tri, kad ti kazu da nesto potpises i odneses onda to ODMAH uradi, da se ne bi zajeb'o kasnije...

Nemam blagog pojma sta je u FBiH, ali mislim da je vrlo slicno...

Cuj najbolja se off-shore registracija na neku levu zemlju jer onda porez placas u toj zemlji a ne ovde (iliti voj)... doduse, onda te svakih par dana posecuje finansijska policija...

zaoka... jel kod udruzenja gradjana mora biti ona statuarna skupstina i to?

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 23:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...statut i najmanje 30 potpisa gradjana , a ostalo je uglavnom isto osim pojedinih formulara za sud...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Nov 2004, 17:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Hvala svima na odgovorima. Nesto sam shvatio - nesto nisam, al nema veze :)
Zanima me koliko bi me izaslo da svu tu papirologiju obavi neka agencija umjesto mene?

Osim toga, imam jos jedno pitanje. Ako sam sponzor nekom sportskom klubu, da li imam neku poreznu olaksicu? Kako to funkcionise?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Nov 2004, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...sto se tice kostanja za firmu od 700 - 1000 km...za sponzorisanje nema olaksica osim sto se dati novac ne oporezuje...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Nov 2004, 19:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Osim toga, imam jos jedno pitanje. Ako sam sponzor nekom sportskom klubu, da li imam neku poreznu olaksicu? Kako to funkcionise?


Nekad je bilo da ako sponzorises neki sportski klub u iznosu od 30% od dobiti onda si bio oslobodjen placanja poreza na dobit... ali sad to vise ne funkcionise... kao sto kaze zaoka, mislim da se sponzorstvo ne oporezuje, ali verovatno ne mozes nekoga sponzorisati na milioncicem markica...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2004, 14:09 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2004, 18:14
Postovi: 63
Digresija je napisao:
Osim toga, imam jos jedno pitanje. Ako sam sponzor nekom sportskom klubu, da li imam neku poreznu olaksicu? Kako to funkcionise?


Sto se tice sponzorisanja, svi iznosi do 2% od ukunog prihoda priznaju se kao raskod, a sve preko tog iznosa ti ulazi u osnovicu za oporezivanje kao porez na dobit po stopi od 10%.

Inace sto se ekonomskog dela tice slobodno me pitaj, to mi je struka, pa cu ti sve objasniti.

_________________
Anci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 12:45 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Dec 2012, 12:27
Postovi: 3
Pozdrav svima!
Imam namjeru da otvorim firmu koja bi se bavila transportom robe u međunarodnom saobraćaju, tj. imao bih jedno kombi vozilo koje bi vršilo usluge transporta robe. Interesuje me "MNOGO TOGA", koju vrstu firme da otvorim za tu djelatnost, šta je sve poterbno da bih otvorio takvu firmu, kakve su obaveze te firme prema državi.....šta god ko zna molio bih da pomogne.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 13:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Batali, saobracaj ti je katastrofa posao i kad poznajes "materiju", a ti izgleda ne znas ni koliko kostaju gume za to kombi vozilo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 14:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Dec 2012, 12:27
Postovi: 3
The_new_Statesman je napisao:
Batali, saobracaj ti je katastrofa posao i kad poznajes "materiju", a ti izgleda ne znas ni koliko kostaju gume za to kombi vozilo.



U ovome poslu sam već duži niz godina i ne predstavlja mi problem, naprotiv. Što se tiče plaćanja mislim da bih bolje prolazio ako bih radio za sebe i zato sam se obratio za "stručnu pomoć"

Kad si se već dotakao guma, pomnoži broj svojih dnevnih postova sa
2.87 i dobiješ prosječan broj sati koje svakodnevno provedem u saobraćaju na gumama. Zamolio bih slične "bičeve božije" da ako nemaju šta pametno da kažu: žmigavac i svojim poslom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 15:25 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
il d.o.o il samostalni poljoprivrednik..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 16:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Bana, zasto mislis da ces nekoga impresionirati provedenim vremenom na tockovima (valjda se tako kaze)? Tc, tc...
I fino sam ti rekao da je to katastrofa posao. Tacno, nije to neka pametna misao. Ali je tacna.
A ti dokazi da nije.


P.S. Kad kazem posao, ne mislim samo na drzanje upravljaca.

P.S. II Za registraciju d.o.o. ti treba 2-4000 KM, valjda u zavisnosti od opstine registracije. Nesto od te sume moze biti i u opremi.
Takodje, u zavisnosti od opstine do opstine imas i neke ''podsticaje'' tipa mladji od 27 godina... Bla, bla...
Trebas nekoga za knjigovodstvo i racunovodstvo, to ti je ugrubo 300-400 KM mjesecno. Vjerovatno neka kancelarija/garaza u zakup pa i tu imas neke pausale...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2012, 16:20 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
http://www.bl.komorars.ba/stranica.php?id=114&top=110

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2013, 19:01 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Feb 2013, 18:30
Postovi: 1
Pozdrav svima !

Kako ne mogu otvoriti novu temu a vrlo mi je hitno i bitno, postavljam svoj upit ovdje:-)

Imam jedno pitanje - zanima me na koji način mogu saznati nešto o poslovanju jedne firme iz BL - da li firma postoji samo na papiru, ako posluje, kako posluje itd..

Firmu je otvorio hrvatski državljanin.
Riječ je o nekim obavezama koje nisu podmirene od strane (hrvatskoga) vlasnika firme koje on uspješno več godinama izbjegava, a koja ima ured (navodno) u ICBL-u...

Svi savjeti i prijedlozi dobro došli, može na PM!


Hvala!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2013, 19:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
Idi u APIF i traži finansijske izvještaje za to pravno lice. Mislim da je cijena 15 KM po izvještaju. Vidjećeš da li predaje finansijske izvještaje i šta prijavljuje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2013, 01:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Neki dan je o tome bilo na TV-u...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs