banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Nov 2004, 15:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Ljudi (tj. starija gospoda) predlazu da se povecaju doprinosi za PIO koji se placaju na plate zaposlenih... OK, nominalno, to bi trebalo da napravi vise priliva u kasu te kategorije budzetskih potrosaca...

Medjutim, da li je to bas tako?

Kada je Milica Bisic dosla na "vlast" aktuelna stopa poreza i doprinosa na licna primanja je bila cini mi se 74-75%. Sto je slozicete se puno (za manje upucene... ako radniku isplacujete 100 KM drzavi morate da date drzavi jos 75 KM ... dakle jedna radnicka plata vas izadje 175KM). U tim porezima i doprinosima je bila 10% poreza i ostatak na dopriose za PIO. E onda je Bisicka skinula to na 52% (10% porez + 42% doprinosi). Na taj nacin je, prilicno lukavo, potaknula ljude da prijave sto vise svojih radnika... naime, ako za radnika trebas da izdvojis 52 KM umesto 75 KM na njegovu platu od 100 KM onda je to prilicno povoljno (naravno, uvek postoje i oni koji rade na crno, ali svaka firma koja drzi do sebe ni ne pomislja na rad na crno bilo koga od svojih radnika).

E sad starija gospoda odn. penzioneri hoce da se poveca stopa izdvajanja za PIO. Nisam bas najbolje razumeo njihovog "glasnogovornika" o kojem se procentu radi (izgleda da je zurio na miting, pa nije stavio zube), ali svakako nece biti manji od 74%. I time ce u stvari dovesti do fiktivnog povecanja nezaposlenosti tj. firme nece imati interes da prijavljuju radnike jer ce ih ti prijavljeni radnici skupo kostati.

Postoji u ekonomiji jedna teorija/zakonitost pod nazivom "teorija velikih brojeva" koja, onako sturo opisano, kaze da je bolje puno a po malo, nego malo po puno... dakle, daleko vise im se isplati da bude sto vise prijavljenih radnika za koje bi poslodavci placali manje poreze i doprinose, nego da imaju malo radnika za koje se placaju "skupi" porezi i doprinosi... izgleda da oni to jos nisu saznali... :-?

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 15:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Sveukupna izdvajanja doprinosa(penzionog, zdravstvenog ) iznose oko 120 KM po radniku.

Mislim da se nacinom- kako omoguciti priliv sredstava u Fond -trebaju baviti ljudi iz struke, ekonomisti koji rade u vladi , skupstini, radnim grupama i programima, a ne da penzioneri da osmisljavaju kako ce da povrate nesto sto su davnih dana vec izdvojili i uplatili zaradjujuci plate u dobra vremena.

U svakom slucaju prema penzionerima vlada velika nepravda jer se penzije isplacuju recimo ovako:

Odrede osnov u Piu, potom taj osnov srezu na 70 ili 80 % zavisno od vrste penzije, a onda isplacuju onoliko koliko para ima trenutno u piu tog mjeseca, dakle nekih 50 % od osnova uglavnom. :roll:

Tacno je da one u zadnje vrijeme idu redovnije nego inace, a li sta je sa razlikom i oduzetim procentima, to se nigdje ne spominje.... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 17:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...porezi i doprinosi u zbiru iznose 52% na neto platu...ako tih 52 posmatramo kao neki iznos od 100% onda je doprinos po osnovu staza neki 40 tak % ..ono sto traze penzioneri je klasicni realsocijalisticki pristup sto je nemoguce...umesto da traze smanjenje stope kako bi sto vise radnika na crno bilo prijavljeno da se dobije na broj oni idu tipicno administrativnim , a ne a ne stimulativnim putem...

...moja tetka kaze da je komunizam zato i propo...tj. da je valjo ne bi ni propo...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 18:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Sveukupna izdvajanja doprinosa(penzionog, zdravstvenog ) iznose oko 120 KM po radniku.


Kao sto smo kolega zaoka i ja vec rekli... trenutno su izdvajanja 52%...to znaci ako imas platu u papirima (odn. da ti tako pise na platnom listu) 500 KM drzavi dajes 52% od tog neto iznosa (500 KM + 260KM por/dop) ... (odn. uplacuje se celokupan iznos prema iznosu navedenom u rekapitulaciji za dati mesec), ne smes isplatiti plate pre nego sto uplatis poreze i doprinose (mislim, smes ti to, ali je vrrrrrrrlo kaznjivo) i to onda upisujes u MOP koji svaki mesec nosis u dragu nam porsku upravu... no dobro... odoh off-topic(valjda se to tako kaze)...


Citiraj:
Tacno je da one u zadnje vrijeme idu redovnije nego inace, a li sta je sa razlikom i oduzetim procentima, to se nigdje ne spominje....


Ma prica se... ali nema para od pricanja... ili kako ono zaokina tetka kaze za lovu i govna...

Citiraj:
ko tih 52 posmatramo kao neki iznos od 100% onda je doprinos po osnovu staza neki 40 tak %


Ako nije ugovorena plata (prema ugovoru o radu, npr. 400 KM) nego se obracunava na osnovu cijene rada i sati provedenih na radu, obaveza poslodavca je da obracuna pola posto vijednosti rada za svaku punu godinu staza i to doda na obracunatu platu za taj mjesec. Time se povecava ukupno primanje radnika koje podlijeze oporezivanju i doprinosima. Stopa doprinosa je fiksna, od toga je dio (cca 1%) za djeciju zastitu, dio je za zdravstveno osiguranje i dio PIO i jos dio ima za nekog djavola al' ne znam tacno za kojeg...

Citiraj:
ono sto traze penzioneri je klasicni realsocijalisticki pristup sto je nemoguce


E tooooo brate... nisam se mogao setiti pravog naziva... :drinking:

Citiraj:
oni idu tipicno administrativnim , a ne a ne stimulativnim putem.

Tacno tako... sunce im zezeno...

Citiraj:
..moja tetka kaze da je komunizam zato i propo...tj. da je valjo ne bi ni propo...

eto vidis... samo nam se kazlo... a mi ucimo skole oko toga... o tempora o mores...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 22:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ma , uopste im je smesna ta ideja da se podizanjam stope za penzijsko osiguranje moze dugorocno osigurati isplata vecih penzija...to je ko gasenje vatre benzinom jer se rusi sistem...trenutno bi moglo da poveca nivo naplate uterivanje reda u radu na crno i mislim da tu ima mnogo prostora za povecanje...po mojim procenama danas je najmanje 30 - 40 % radne snage zaposleno na crno a tu se, kako znamo, ne placa drzavi nista...drugo makar i bolno je da se ispostuje odluka doma za ljudska prava i da nas fond pio prestane sa isplatama penzija onima koji su penzije zaradii u federaciji...to bi nateralo i esdauna da se malo zabavi i federacijom a ne samo rs...


...sto bi tetka rekla - nema ajvara bez makedonske paprike...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 22:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Postoji jedna dobra ideja, koje je neostvariva zbog ko zna cega... da BL isplacuje penzije samo svojim penzionerima, tj. da firme koje doprinose uplacuju u BL pokrivaju samo penzije BL penzionera... medjutim, onda bi penzioneri iz ostalih krajeva (sa kojima ja nemam apsolutno nista i koji nisu ni gradili moj grad a ni sticali za njega :mad: ) bili gladni... a nasi bi penzioneri sasvim pristojno ziveli... e onda bi bilo prostora i za povecanje penzija i za svasta nesto...

Sa druge strane... kad bi drzava bar malo pokazala dobru volju da nagradi one koji imaju sve radnike prijavljene, redovno uplacuju poreze i doprinose na licna primanja to bi bila dodatna motivacija... al' mauna... izgleda da sve privrednike samo treba oderati do gole koze...

Evo i sutrasnji protest... sta ce on da promeni... kako tim jadnim ljudima nije jasno da oni svi kolektivno mogu da se poliju benzinom i da se zapale ispred zgrade vlade i da se nista nece desiti... (doduse, ovi iz vlade ce potrcati da gase pozar da ne bi koji audi stradao... a i mnogo smrdi)... ma sramota...

Nas ekonomski institut nema pojma kolika je stopa nezaposlenosti u RS iako barataju raznoraznim ciframa... od 25% do cak 63% ... gde je tu istina...

Ma... kako bi rekao jedan majstor sto je meni struju radio "zna se ko borerom vlada, a ko po pivu trci".... (jel'da da je direktna konkurencija gdji. tetki)... :D

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2004, 22:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...majstor je pravi - otvori mu pivo na moj racun...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 21:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
Ovako, sistem u RS je da se penzioneri snadbljevaju iz budzeta jer je nemoguce od doprinosa na platu pokriti penzione troskove. Mislim da bi bilo bolje da RS poveca porez na placu i tako bi mogao podmiriti penzije samo od zaposlenih a ne od pomoci iz budzeta. Ali, ovo naravno znaci manje zaposlenih. Ovakav sistem da se financiraju penzioneri od samo doprinosa na plate imamo u Danskoj i u njih je porez na platu kazu najevic u Evropi.

U Federaciji BiH se penzioneri isplacuju redovno i imaju ovakvu vrijednost:
Prosječna isplaćena penzija iznosi 206,81 KM, Najviša isplaćena penzija 696,54 KM, Zajamčena penzija 170,59 KM.

Federacija ima 291.547 penzionera a ima 389.119 zaposlenih. I ovih skoro 400,000 zaposlenih u potpunosti mogu zahvaljujuci vecim porezima na platu pokriti penzije i invalidnine. Jer, prosjecna plata u Federaciji je 535 KM, a zakonom minimalna plata mora biti najmanje 55% od prosjecne u Federaciji sto je oko 300 KM i vi izracunajte kolike su dadzbine.

U RS-u se ne objavljuje nezaposlenost, mozel mi neko objasniti zasto?

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 22:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...to o cemu pricas je potpuno ekonomski protivrecno...toliki pritisak niko ne moze da drzi dugo...mozda ti odgovor daje to da trpe drugi u javnoj potrosnji poput vojske , policije ili prosvete...
...krcag ide na vodu dok se ne razbije...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 23:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Mislim da bi bilo bolje da RS poveca porez na placu i tako bi mogao podmiriti penzije samo od zaposlenih a ne od pomoci iz budzeta.


Penzije ne idu iz budzeta (koji se puni u tom smslu porezom) nego iz fonda PIO (koji se puni doprinosima), a drzava "pomaze" PIO jerbo je ovaj vazda bez para (fond je skoro kupio software jedne srbijanske firme koji je platio tricavih miliJoncic marona i koji uz sve to ne radi). Dakle, logicno bi bilo povecati doprinose, a smanjiti porez (da se ne bi izaslo iz datog okvira od 52%). Medjutim to bi znacilo uvodjenje i cetvrtog tarifnog broja (T1-20%, T2-10%, T3-0% poreza), sto ne moze jer je usvojen ovakav oblik i broj oporezivanja. Sa druge strane, ako bi drzava povecala poreze koji idu u budzet onda bi samo sebi natovarila obavezu isplacivanja poreza direktno iz budzeta, a ne iz Fonda PIO (koji joj ga dodje kao sestrinska "firma"). Ukoliko bi se ukinuo Fond PIO u ovom oblik i pojavio se kao jedan od resora nekog ministarstva ili bilo sta slicno, postavlja se pitanje kako bi se resio problem domova zdravlja, razmene podataka o osiguranicima. Ako bi se ovi podaci udvajali i u ministarstvo i u nekakav virtuelni PIO, doslo bi do guzve ko kome tu sta radi...

Osim toga... centralna evidencija se nalazi u PIOu vezano za zdravstveno osiguranje i penzionere... razdvajanje bi bilo mnogo skupo... a i ovako je bolje jer mogu da prebacuju loptu izmedju sebe ako nesto stuca...

Ili sto bi moj majstor rek'o ... "nije to govno, to se pas posr'o" ... da prostite...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2004, 23:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
..resenje je ukinuti penzionere... :lol:

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2004, 01:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
rjesenje je zaposliti ih ponovo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2004, 11:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
Problem bi se mogao rijesiti jednim dijelom uvodjenjem jedinstvene policije u BiH, zasto?

Pa, evo vam jedan podatak. Samo danasnja RS ima policajaca koliko je imala cijela R/BiH prije rata. A, da ne govorimo jos o policiji u Federaciji.

Izdavanja za policiju bi se smanjila, policija bi imala vecu placu a nebi se iz budzeta odvajalo 9% za policiju jer 4% pa vi to racunajte kolko je to u nasem budzetu!

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2004, 17:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ostavi ti policiju u rs na miru...ukinite vi svoju i povecajte penzije tri puta...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2004, 22:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
...ostavi ti policiju u rs na miru...ukinite vi svoju i povecajte penzije tri puta...


Ja predlazem da ukinu i zdravstvenu zastitu, a sve doktore otpuste... onda bi mogli povecati penzije i za 8-9 puta... a isti svetli primer mogu da prate i zaposleni u skolstvu...

Ajmo ljudi, samo ozbiljnooooooo...

Evo, pogledah danas detaljnije rekapitulaciju plata... pa kaze ovako...

1. Porez na plate 10.00 %
2. Doprinosi za PIO 24.00 % (odavde idu penzije) :D
3. Doprinosi za zdravstvo 15.00 % (odavde ti vade bubreg) :D
4. Doprinosi za zaposljavanje 1.00 %
5. Doprinosi za deciju zastitu 2.00 %

Eto, to je struktura onih famoznih 52 %...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2004, 20:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...al od nove godine nova nafaka...zbirno a oni ce da dele kako im volja...
al bas me briga bice jednostavnije...ako ne slazu...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2004, 21:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Nekako ne mogu da poverujem da ce nam biti lakse i jednostavnije... ma morace oni da smisle jos neku glupost samo da bih ja, po kisi naravno, morao da idem do poreske...

Kad smo kod toga... kako predati neki obrazac iz poreske na DISKETI/e-mail-om kad su oni u PDFu. Ako "razbijas" PDF onda cinis prekrsaj jer su ga kopirajtovali na sajtu... a uz to su ga napravili plavog... oca im...

Jooooooooooj kad bi samo neko uveo reda u ovaj nas sistem... :evil:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2004, 23:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...za sada zaposli nekog do nove godine da ne ides po bljuzgi , a posle videcemo... :lol:

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2004, 10:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Avg 2004, 11:35
Postovi: 279
Lokacija: Cazin, Bosna i Hercegovina
Nisam ja rekao da se ukine samo policija u RS, ja samo kazem da policije u RS sada ima koliko cijela BiH prije rata!

Kada bi se smanjili prihodi iz budzeta za policiju sa 9% na 4% rijesili bismo pitanje penzionera na cijelom teritoriju. to znaci smanjenje policije a smanjenje nema smisla ako se ne ujedini policija jer bi onda to bilo bezznacajna policija!

_________________
Argentina - Srbija 6:0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2004, 10:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...koja glupst - policija se ne moze smanjiti bez ujedinjenja...covece imate deset kantona i deset ogromnih administracija , a vi navalili na ujedinjenje...ujedinite se prvo u federaciji pa cemo posle da vidimo...

...a to sa hrvatima ne ide nikako , jer oni novcanika ne daju...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs