banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 01:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...verujem ti , to su talijani...nisam imao priliku da poslujem licno s nima ali moji klijenti jesu i nisu mi se previse zalili...doduse na kasnjenje u isporuci jesu pa su imali probleme ovde...kao platise su odlicni , ne cenkaju se mnogo i mnogo polazu na kvalitet...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 01:29 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
misk0 je l' to PDF profesionalna deformacija? ;)
Iskreno, ne znam kako ce funkcionisati PDV kod nas, jer ne bih da prejudiciram bilo kakve pesimisticne poteze, zakone i slicno. Nadam se samo da ce citav drzavni aparat moci da izadje na pozitivan kraj sa svom tom ekonomskom skalamerijom.
U Austriji PDV (Mwst) iznosi 20%. Izgleda da zasad dobro funkcionise...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 10:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Digresija je napisao:
misk0 je l' to PDF profesionalna deformacija? ;)


Jeste, 2 puta sam sebe uhvatio kako pishem umjesto PDV-a = PDF i ispravio, ali ocigledno nisam dovoljno pazio :) :) :)

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 13:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Joj Italija... stvarno znaju da zaseru... ja sam par puta imao neke poslovne kontakte sa njima i moram reci da su prilicno skloni komplikovanju... a sto se tice papirologije... nepregledna gomila... komplikovani podaci (tj. oni koje mi nemamo - sto lepo rece misk0)...

Ja sam se vec pomirio da to tako MORA... a sto se MORA nije tesko... navikavacemo se... boricemo sa njima ko i oni sa nama... a da li ce nam biti bolje... videcemo...

Mada... ne znam kako ce ici sa akiciznom robom... ev' o cemu se radi... pre je bila varijanta da ti kada prodajes gorivo (ajd da kazemo jednu litru) imas sledece stavke u ceni te jedne litre:
1. osnovnu cenu goriva
2. akcizu (fiksno odredjenu u apsolutnom iznosu)
3. takse (takodje fiksno formirane)
4. marzu (vrlo malu)
5. porez

Onda su se setili da bi bilo dobro da se akciza i taksa placaju prilikom preuzimanja odn. uvoza robe na osnovu deklaracija u nominalnom iznosu (zato nam sad nece sniziti cene goriva, jer su zaprimili gorivo po ceni visoj od trenutne, a na to su kumulativno platitli akcize i takse - da ne propadnu ljudi)... medjutim i to nije dobro smisljeno jer se kosi sa pravilima poslovanja i fiskalne politike (tzv. PnP - Porez na porez)... naime... ako kupis neku kolicinu goriva po nabavnoj ceni i tu odmah platis akcize i takse (koje JESU porezi jer se ponasaju kao porezi) ti uvecavas svoju nabavnu cenu... e onda kad prodas to gorivo krajnjem kupcu od njega moras da naplatis porez na promet akcizne robe, a osnovica za oporezivanje je nabavna cena + akcize i takse... i tako imas dva poreza i malenu marzu...

Kada dodje PDV on nece zalaziti u sistem akciza i taksi, nego ce oporezivati (samo po drugoj stopi) to isto, jednom vec oporezovano gorivo... ukoliko bi se pravio povrat akciza i taksa na prodane kolicine goriva onda bi (kao i kod klasicne trgovacke robe) PDV bio porez na RUC (Razlika U Ceni - tj. porez na trgovacku marzu) koji je postojao pa je ukinut bas iz razloga dvostrukog iliti duplog oporezivanja... i ko je sad tu lud...

Ja ovo bolje ne znam objasniti... jeste malo zapetljano... sorry...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 21:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...pa sam sebi odredjujes marzu , ali kome prodati kad ima jeftinijih... ostalo je tu negdje...uostalom videcemo kad ode deda mraz...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2004, 17:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Danas mi pade na pamet jedna stvar...

Obzirom da ce sve sto nosi kategoriju POREZ otici na 17%, samim tim ce i porez na plate otici sa 10% na 17%. Sta ce se onda desiti sa procentom doprinosa? Hoce li ga smanjivati (sto nece moci, jer se od toga finansira PIO, zdravstvo i slicno) ili ce ga smanjiti, ali ce drzava participirati sa jednim delom u tim sektorima... ili ce sve ostati po starom i ljudi ce samo zbrojiti nove poreze i stare doprinose pa smo ga naje***...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2004, 18:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Feb 2004, 19:52
Postovi: 378
Lokacija: banjaluka
u svim ( ali bas u svim ) zemljama u Evropi postoje ili 2 ili 3 stupnja PDV. Na taj nacin se najpravilnije oporezuju svi. Necu sad o ekonomskoj teoriji ali vjerujte mi na rijec da je to do sad najposteniji porez ( uopste ). Sad mnogi se boje da ce cijene obavezno porasti. Moze ne mora.
Prijmjer porez naraste sa 10 na 20 % to znaci da cijene rastu. Pazite sa uvodjenjem PDV gube se odredjeni porezi koji su prije postojali ( i doprinosi ) a koji su utjecali na cijenu. Teoretski cijene bi otprilike trebala ostat ista ( osim onih proizvoda koji su prije bili oslobodjeni poreza a sad se na njih obracunava niza s. PDV 7-8 %. Ja smatram uvodjenje PDV odlicnom stvari za drzavu jer ce sad biti manje mogucnosti za muljanje.

_________________
Sto manje crnaca to manje rasizma!

http://drigi.blogabet.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2004, 18:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Drigi racunaj na to da je trenutno usvojena jedinstvena stopa od 17% sto ima dvojako znacenje... usluge ce poskupeti (racunajuci vrednost + porez) za 7%, a sa druge strane ce oporeziva roba pojeftiniti za 3%.

Zasto bi nulta stopa bila dobra... zbog proizvoda kao sto su hleb, mleko... (pivo :wink: ) koji ce poskupeti za 17%.

Izvoz je i onako oslobodjen poreza... tzv. stimulacija poreza... (imam neki osecaj da ce, kad PDV krene, odjednom svi nasi krimosi i sverceri poceti da uvoze robu radi proizvodnje roba za izvoz)...

Mi i onako imamo trenutno 3 stepena oporezivanja (samo sto se on ne zove PDV) ... 20%, 10% i 0% (+ Brcko... jel ono bi 8%?)... dakle nismo mi toliko drugaciji sto se toga tice... razlika je samo u nacinu oporezivanja i tretiranju poreza od strane drzave...

A drzave uvode PDV ne da smanje muljanje nego da povecaju priliv novca u kasu i da to prikupljanje mogu lakse i kvalitetnije da kontrolisu... jer i ovakav nacin oporezivanja bi se odlicno mogao kontrolisati ali je skupo i naravno... po onoj staroj... to nekome nije u interesu...

Zivi bili pa ubili... ovaj... videli... :D

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs