banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 12:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Nov 2004, 16:36 
Posljednjih sedmica i mjeseci se vode žestoke rasprave o uvođenju PDV-a. Kao što je poznato taj oblik oporezivanja će početi da se primjenjuje u Junu sledeće godine ali mnogo stvari je još ostalo da se uradi.

Jedan od bitnih elemenata koje je nedavno usvojen je i stopa PDV-a i to 0% za jednu grupu proizvoda i 17% za sve ostalo.

Preporuka međunarodne zajednice i jednog broja lokalnih stručnjaka je da ta stopa treba da bude jedinstvena barem u početku a poslije se može i mjenjati. Većina domaćih političara je bila za diferenciranu stopu što je i usvojeno.

Lično smatram da je bilo bolje krenuti sa jednom stopom zbog sprečavanja zloupotreba jer se bojim da ćemo pod određenim prehrambenim proizvodima uvoziti sve i svašta.

Šta je po vašem mišljenju bolje rješenje i zašto.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 17:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Generalno gledano PDV (ili DDV u bliskoj nam Dezeli) je, kao sto mu i sama skracenica govori, Porez na Doda(t)nu Vrednost i kao takav se, realno, moze primeniti samo na materijalne vrednosti i usluge koje u procesu svoga nastajanja prolaze trnsformaciju vrijednosti. Ako se tako posmatra, mora biti proizvodnje (usluge se u tom svetlu mogu posmatrati kao "proces misljenja i djelovanja u cilju nastajanja naplative vrednosti"). Ukoliko to nije slucaj uvodjenje PDVa nije opravdano iako je moguce. Uzmimo kolicinu roba koje se proizvedu u RS naspram roba koje trgovackim kanalima dodju u prodavnice. Postavlja se pitanje "koja je to dodatna vrednost u prometovanju gotovih proizvoda?". Obzirom da je kod nas prozivodnja jadna (a da repromaterijal izvozimo) ne mogu dati svoj glas PDV jer ce u ovom nasem "trgovacko-svercerskom" drustvu najvise naje** krajnji kupac. Obzirom da ce uvesti diferenciranu stopu, to realno znaci da cemo imati dva tarifna broja i opet snaga PDVa nece biti iskoristena kako je zamisljeno.

Najgore od svega je to sto se nekakvo poboljsanje moze ocekivati (ukoliko nam ipak aktivno spucaju PDV) tek 2007. ako do tad sami nesto ne zaseremo. Jer 2005. godina ce biti godina frke oko uvodjenja PDVa, 2006. godina borbe sa posledicama uvodnjenja i "povratni udar"...

Ajd' da jos malo gnjavim... imam neki blagi osecaj da ce draga nam Vlada uvesti PDV jedno 15tak dana ranije (a zacas oni smisle neko objasnjenje za to) tako da uhvate zalihe kod firmi koje se bave trgovinom (jer se PDV obracunava i na zalihe) i onda brzinski poslati inspekcije... jer ako budu cekali tacan datum uvodjenja PDVa svi ce lepo ociste zalihe i svedu ih na nulu... a onda ce biti kom opanci kom obojci...

... sto nas sve ceka...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 18:26 
Evo baš pre neki dan me prijatelj pita da li se PDV računa i na zalihe i ja mu odgovaram potvrdno pa je on onda konstatovao daće morati da se rješava toga jer će ga bukvalno zaklati.

Biće tu velike frke u doglednoj budućnosti. Mislim da bi država trebala da pokrene široku akciju obuke kako stanovništva tako i preduzetnika u uslovima poslovanja i života kada imamo PDV.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 19:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...pdv je proces i sama implementacija od 1.1.2004. je pocetak ucenja privrednika ...podrzavam jedinstvenu stopu iako ce ona napocetku proizvesti porast cena na malo...
...pdv nije bas lako objasniti jer ce se razlicito tretirati gotovi uvezeni ili proizvedeni artikli od polufabrikata...najveca prednost ovakvog ubiranja poreza je veliko smanjenje mogucnosti za mucke svih vrsta...
...za robe na zalihama ce se obracunati porez tek kad se roba isfakturise...povrat istog se moze ocekivati kad sledeci u lancu proda tu istu robu..bice prinudjen da vrati prethodnom naplaceni porez da bi i on vratio svoj deo...
...iako deluje ovako malo komplikovano u sustini ce biti mnogo jednostavnije nego sada (osim za one koji su navikli na utaje)...mogucnost za poslovanje kofer firmi ce se smanjiti skoro na nulu jer niko nece dati robu onom ko mu nece obezbediti povrat njegovih para..
...mogucnost za mucku ostaje jos na zelenim i stocnim pijacama mada se i tom moze doskociti kontrolama na licu mesta...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 21:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
...za robe na zalihama ce se obracunati porez tek kad se roba isfakturise...


Da, ali sta je sa fakturisanom a neotpremljenom robom (sto je recimo slucaj sa stovaristima gradjevinskog materijala, koji svoju robu prodaju nekoj gradjevinskoj operativi)... osim toga... trenutno vazi pravilo da ako je neki porez uplacen u pogresnom iznosu ali na ispravnu vrstu poreza (npr. imate obavezu doprinosa na plate u iznosu 100KM, a vi uplatite 150KM) nije moguc povrat poreza nego samo prenos vise vrednosti (u ovom slucaju 50KM) u sledeci obracunski period... realno je za ocekivati da ce i svi fulovi sa PDVom (i evenualnim povratom ili kumulativom) biti "tretirani" ovako... jer... oni audiji pred zgradom vlade mi se bas cine nekako dotrajali... :wink:

Da budem iskren, ne verujem im ni reci...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 10:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ha , nije moguce na pocetku da bude sve idealno...neka resenja ce se morati traziti u hodu...pdv i jeste lanac odgovornosti i onaj koji prodaje morace dobro da pazi da li mu je kupac solventan...inace od povrata nista...pdv se na zapadu temelji na stecenom poverenju jednih i drugih ili sto bi mi tekli na obrazu...kako ce to s obrazom biti kod nas...i ja se pomalo plasim jer mi dosta usluga moji klijenti nisu platili mesecima...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 16:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Ma lako je zapadu pricati o poslovanju baziranom na poverenju kad oni imaju sudstvo tako dobro organizovano da te u slucaju da utvrde da bas i nemas obraza oderu ko majmun bananu...

Sta ocekivati kod nas, kad postoje minimalno tri nacina obracuna zatezne kamate (bez obzira na njenu visinu)... furamo se na neki zapadni sistem, ali nismo jos poceli tako da razmisljamo... mozda za jedno 25 godina... :wink:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 17:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...ma ne , naterace nas ovaj pdv(svrha mu je u tome) da se sistem napravi najvise za godinu...najveca prednost pdv je sto ima mehanizam da natera bez suda da se prethodniku vrati njegovo da bih ja dobio svoje...ili sto moja tetka kazala : lova govori , a usta jedu go..a ...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 17:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 656
Lokacija: Бања Лука
definitivno sam za, odma manje kradje vise plata penzija ::) itd

_________________
НАПРИЈЕД БОРАЦ, БОРАЦ БАЊА ЛУКА ! ! !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 22:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
ili sto moja tetka kazala : lova govori , a usta jedu go..a ...


Joj svaka joj cast... e gospodja tetka ga je rekla bolje od Samjuelsona...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Nov 2004, 01:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...pito sam tetku za samjuelsona i kaze nikad cula , a za pdv navija jer ce kaze da utera lopovima i kaze da misli da ce joj se povecati penzije...ja mislim ko ona...
...za tetku :drinking: :drinking: :drinking: ...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Nov 2004, 09:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Za tetku... :drinking: i povecanje njenih penzijA ... :drinking: (postojanje vise njih necemo prijavljivati u PIO) :wink:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2004, 11:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
kaze sta znaci PDV : pomalo drpaj vazda :lol:

tim porezom ce se vishe puniti budzet, onda kazu bice bolja primanja budzetskih korisnika, uci ce se u trag pritaje poreza i mnogih drugih lopovluka.

ALI uvodjenjem PDV-a (koji je 17% :roll: ) ce sve da poskupi uzasno...a kako ce nam onda biti sam bog zna.
A da li ce odmah krenuti bolje ( pitanje prosvjeta, penzionera i dr. budzetskih korisnika)...ne vjerujem...jer toliki je kriminal na vlasti da mislim da moraju oni prvo da se "nadrpaju" :roll: kako to i obicno biva.

Dakle, dobra je stvar sa apsekta poslovanja, dosta pojednostavljena jer se radi o ujednacenom porezu, ali kako ce se to odraziti na svakodnevi zivot, potrosacku korpu i zivotni standarad...vjerujem jadno po prosjecan narod bar taj pocetni period...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2004, 14:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Dakle, dobra je stvar sa apsekta poslovanja, dosta pojednostavljena jer se radi o ujednacenom porezu


Bice lakse NJIMA u poreskoj... a nama ce biti svejedno... i sad je prilicno jednostavno...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2004, 15:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...robe siroke potrosnje ce da podkupe oko 7%...neke cija je stopa bila 20% ce da pojeftine...udara ce biti u pocetku...ipak na kraju ce biti bolje... ne verujem da ce sa ubranim sredstvima biti mucke u vladi jer je uvodjenjem revizorske kuce prostor suzen znatno...kad uslede prve krivicne, bicemo normalna zemlja...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2004, 19:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Kad covek to pogleda onako odoka realno... ko brljavi ti njemu uvalis revizore i to je to... samo mnoooooogo smo mi daleko od toga... prvo racunajuci na nepotizam unutar drzavnih struktura prve "krivicne" cemo ipak da sacekamo... drugo, dok nasi fiskalni organi ne skontaju sta njima treba potrajace...

A sta njima treba?... e dobar... sram me bilo... naime... evo konkretnog primera... kad hoces da im odneses MOP sve je lepo, a pozeljno je imati izvod overen u banci da oni vide da je to uplaceno... pa kome ja to uplacujem... trgovini iz Seslija?!?... ali oni ne prate uplate na svoj racun, tako da pojma nemaju sta se desava... isto je i sa GOP-om, APD-om i svim ostalim troslovnim i dvoslovnim glupim skracenicama...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2004, 20:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...uvodjenje pdv - a znacice ce u skorije vreme i neke prakticne mere u trgovinama...npr elektronske kase mrezom povezane s nekoliko centara poreske uprave gde se moze kontrolisati dnevni pazar...ukoliko mto nije moguce kasa sa CD/RV-om koji bi se jednom sedmicno ocitavao u regionalnom ili opstinskom centru...
...ako mislite da cete izbeci porez tako sto necete naplacivati na kasi zazalicete zbog prethodnog u lancu koji ocekuje povrat novca za prodatu vam robu...
...ovo je sasvim nova ideja male grupe mladih strucnjaka i svidja mi se...
...vec su uradili i prototip kase i odgovarajuce programe...
...svidja li vam se ...da , ovoga jos u svetu nema...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 00:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Warlock je napisao:
Ma lako je zapadu pricati o poslovanju baziranom na poverenju kad oni imaju sudstvo tako dobro organizovano da te u slucaju da utvrde da bas i nemas obraza oderu ko majmun bananu...


Pa i nije bash tako .. recimo u CH, drzhavi koja funkcionishe kako treba to funkcionishe na taj nacin, dok Italija je vec u haosu i niko nece da na sebe preuzme obavezu placanja IVA-e (PDV)... Zasto ? Pa isto kao u Bosni, dok istjeras pravdu ... donji si..

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 00:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...u pravu si misko , sudstvo ce morati da prati pdv..predvidja se u dogledno vreme ovodjenje trgovackih arbitraznih sudova koji bi pratili ovu tematiku...inace , za italiju malo gresis...oni imaju diferencirani pdv i otuda ti problemi...ali nisu bas toliki koliko sam ja tebe shvatio...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2004, 01:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
žaoka je napisao:
za italiju malo gresis...oni imaju diferencirani pdv i otuda ti problemi...ali nisu bas toliki koliko sam ja tebe shvatio...


Vidi, nisam bio nesto precizan, uglavnom znam je da u IT PDV 20% (s tim sto postoje robe koje imaju olaksice) medjutim znam iz licnog iskustva da su jako 'oprezni' odnosno da sam imao problema da mi iz IT nesto fakturishu u CH jer su mi trazili 'partito IVA' tj 'poreski broj' koji ja u CH nemam (bar ne u tom kontekstu) i da nisu htjeli da posalju robu ukoliko nisam dodatno intervenisao. U IT svaki gradjanin ima svoj poreski broj i tako se 'vode' tj to im je jedini identifikacioni broj.
A sto se tiche italijanske administracije ... vjeruj mi - zivi HAOS, cak u nekim institucijama je situacija gora nego u Bosni (ne pretjerujem). Zadnje interesantnu situaciju sam imao prije 10ak dana kad sam narucio nesto i roba je poslana express kurirom da bih ja nakon 10 dana i par telefonskih poziva saznao da je zavrsila u Tarantu (dalekiii jug Italije) a zato sto mjesto u kojem zivim se zove sa T... i neko je nashao slicnost i poslao u Taranto. Najveci fazon je to sto se niko nije zabrinuo zbog toga, niko nit zvao nit pitao sta :) ... a ispalo je da 'telad' nisu procitali 'Destination country : CH' vec poslali robu sa nacionalnim dokumentima...
Nikad kraja iznenadjenjima u IT .... :) (mogao bih otvoriti jednu temu i pisati sto licnih iskustava sto prica... )

..... ali to nije tema vecerasnje emsije. Ono sto sam htio reci je da nije ni na 'zapadu' bas tako sjajno i mislim da ce pri uvodjenju PDV-a u Bosni trebati napraviti JAKE mehanizme kontrole dok stvar ne zazivi. Nadam se tome...

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Poslednji put menjao misk0 dana 16 Nov 2004, 10:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs