banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 11:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Nov 2004, 12:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Koje stvari treba izmijeniti, da bi se ekonomska situacija u BiH (RS) poboljsala ?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 12:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
pohapsiti lopove.....

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 12:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Dovrsiti proces privatizacije (ili pokrenuti novi, po uzoru na ceski model), omoguciti lojalnu konkurenciju, dotok stranog kapitala (pri tome dati garancije za bezbednost poslovanja), podrzati razvoj malih i srednjih preduzeca (SMEs)... ALI:

- Pre toga treba razresiti i jednom za svagda definisati ustavne okvire drzave, jasno definisati ingerencije entitetskih i drzavne vlade, dovrsiti proces usaglasavanja zakona;

- Omoguciti nesmetano funkcionisanje pravosudja, raditi na modernizaciji istog;

- Iskoreniti korupciju;

... lista je poduza. RS i BiH nisu jos uvek spremne za masovni pokret ekonomije, domaca drzavna preduzeca su daleko pala ispod nivoa iz 1990-te, radnici bez posla ili na neregulisanom radnom odnosu itd. Prvo srediti okruzenje a onda se posvetiti razvoju privrede.

P.S: Pozdravljam otvaranje ovog podforuma..

_________________
erga omnes


Poslednji put menjao keerg dana 11 Nov 2004, 12:22, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 12:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
au bre... koja opsirna tema :roll:
iako ekonomija nije moja prof. oblast, ali ono sto se iz zivota i poslovanja moze steci utisak je:

-pokrenuti privredu tako sto ce se moguciti stranim investitorima da udju u fabrike i preduzeca i da uvedu "zapadnjacke rezime" u poslovanje, a ne da se giganti privatizuju i kupuju za mizeran novac, a gro radnika ostaje bez posla u procesu privatizacije.

itd. itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2004, 12:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Digresija je napisao:
Koje stvari treba izmijeniti, da bi se ekonomska situacija u BiH (RS) poboljsala ?

Podići duhovni nivo naroda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 13:06 
BL-Angel je napisao:
pohapsiti lopove.....


=D>

To, BL, samo sto mislim da ako pohapsis sadasnje lopove, uvijek ce stici nove...

Drugo sto se treba desiti- da se naprave ozbiljne radne mjeste, a ne stalno 100 kafica na svakoj ulici. Niko se nije jos obogatio pijuci kave i jeduci baklave :wink:


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 13:07 
BTW, "Gost" je Grigorii Rasputin, ali zbog nekih razloga se nece pojaviti.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 16:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
Povecati domacu proizvodnju :roll:

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 16:29 
Da li po vama unaprijeđenje domaće ekonomije više zavisi od nas samih ili stranaca.

Svaki do sada iole pametan potez od strane barem vlade RS opstruisan je kako od strane stranaca tako ali i od domaće strane.

Jedan od posljednjih primjera je i izgradnja auto-puta BL - Gradiška. Taj put odnosno njegova prva etapa će biti finansirana od strane vlade novcima koje je Telekom dužan uplatiti Regulatornoj Agenciji za komunikacije. Kada je telekom uplatio prvu tranšu u budžet BiH javio se MMF i saopštio da taj novac (ukupan iznos za sve tri operatera 450 milona KM) treba ići za podmirenje unutrašnjeg duga koji po nekim procjenama iznosi oko 4,5 milijardi.
U skladu sa ovom instrukcijom savjet ministara nije odmah prebacio novac vladi RS koja je prošle sedmice saopštila da ukoliko novac u kratkom roku nebude na njenom računu da će obustaviti sve isplate u državnu kasu.
Odmah sledećeg dana na račun vlade RS je stigla uplata od 19 miliona KM.

Da podsjetim izgradnja auto puta je jedna od većih investicija u RS trenutno i koja sa sobom povlači mnogo drugih firmi iz različitih oblasti privređivanja.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 16:53 
anonima je napisao:
Povecati domacu proizvodnju :roll:


Da ali kako?


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 17:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Narode uzmite svoje vec, verovatno, zaboravljene udzbenike makroekonomije... pa ne moze se jedna po jedna stvar tek tako popravljati...chain-reaction sistem je suvise slozen, a mi IPAK zavisimo od okruzenja... stranih ulaganja nece biti dok je kamatna stopa divlja... a nju ne mozemo mi korigovati (da smo mogli i znali ne bi nam piter nikol bio guverner CB)... sigurnost ulaganja ne mozemo obezbediti dok ne regulisemo pravni sistem i fiskus... fiskus nece funkcionisati bez funkcionalnog pravnog i politickog sistema... politicki sistem nece funkcionisati dok fali novaca... sjasi kurta da uzjasu... i kurta i murta i jos poneko...

Imamo ludu srecu da je ekonomija globalno autoregulativan "organizam" i da ce sama po sebi okrenuti na neku stranu... osim toga... uspostavljanje ovakve ili onakve ekonomske situacije u svojoj rodjenoj kuci nije promena koju mozete napraviti za 3 meseca, a kamoli jedna drzava koja ima toliko problema kao ova nasa... jedino resenje je usmereno dugorocno delovanje i otklanjanje jednog po jednog problema (a, ako se neko nada da ce nama biti bolje, onda se malo zaje**... mozda nasoj deci ako mi budemo pametni)...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 19:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...postovanjem donesenih zakona...nije problem u zakonu o privatizaciji vec u primeni...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2004, 21:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Joj vise i ta privatizacija... sprcali da sve privatizuju (ako se pod tim podrazumeva kupovina firme od strane bizMismena radi dolaska do objekata i skladisnih prostora)... i kao sad smo mi drustvo u tranziciji, pa sve sam go privatnik, pa velicanje privatluka... i onda odes da dignes kredit, a kazu ti "najbolje bi bilo kad bi imali ziranta iz neke drzavne firme..." I ko je sad tu lud... :mad:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 10:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
Ma najbolje da slusamo merkantiliste od prije 300-400 godina.
Citiraj:
i onda odes da dignes kredit, a kazu ti "najbolje bi bilo kad bi imali ziranta iz neke drzavne firme..." I ko je sad tu lud...
Ma oni misle na državne institucije tipa vlada, opština i sl.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2004, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Citiraj:
Ma oni misle na državne institucije tipa vlada, opština i sl.


Jes, al' se svi odma' napale kad im kazes da su ti ziranti iz Telekoma, Mobilne ili tako neke firme... a to sto ti je zirant gazda neke privatne firme (sa solidnom reputacijom i povelikim prometom preko racuna te iste banke kod koje uzimas kredu), za njih je tek onako... usput... dobro kad nema boljeg...

Na kraju krajeva, lakse je dobiti namenski kredit za kupovinu teleta nekom ko blage veze nema sa stocarstvom nego nekom ko hoce te pare da ulozi u obuku svojih radnika (ne pricam o prekvalifikaciji, nego o npr. ino-seminarima) ili ne daj boze kupovinu licenciranog softwarea... ma mi smo poljoprivredna drzava... :mad:

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2004, 17:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
korak br 1 koji treba poduzeti je reforma pravosudja.
tek kad stranci vide da imamo efikasno pravosudje onda ce uci ovde sa nesto vise kapitala. do tada cemo da struzemo gace i da jedemo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2004, 19:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Razmisljao sam da li da napisem jednu svoju konstataciju... ajd da ja to kazem, a vi galamite na mene ako smatrate da nisam u pravu... cini mi se da ovaj nas narod bas i nije nesto preterano raspolozen da radi... svi su poceli da se ugledaju na neke americke serije i fazone, svi hoce fini posao, malo ljudi hoce da dobro podmentne ledja... najgore od svega je sto se tu i ne radi o parama, nego svi hoce da ganjaju neki prestiz, fazon, da voze firmin automobil... ne mogu da gresim dusu, ali puno je neradnika oko nas... a nasi ljudi nikako da shvate da se drzava ne brani samo puskom... radio sam svasta u zivotu i nista me nije bilo sramota (a moje "kolege" su znale da okrenu glavu kad me vide) i kad sam radio tada sam i imao... sad se zale da nemaju, niko nista ne radi (kao nema posla) ... ne neeeee... posla ima, uvek ga je i bilo, ali svi smo mi ovde gospoda... a preko grane?... ma tamo je i posao bigeriste izvrtan...

Ja rek'o... e sad je gotovoooo...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2004, 21:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...posto trenutno nema para i nece ih ni biti ako ovako nastavimo ima nekoliko mera koje bi trebalo uciniti , a nasa vlada ni ova a ni buduce namaju hrabrosti da to ucine...
...neko napisa - efikasno pravosudje i donosenje jos nekoliko zakona iz oblasti ekonomije tzv. sistemskih koji bi ohrabrili strani kapital da dodje...
...otvaranje procesa privatizacije i stranim kompanijama tako sto bi svaki tender za prodaju preduzeca bio istovremeno medjunarodni...
...politicka stabilnost koju bi pratila i monetarna jer niko ne daje pare na nestabilna podrucja...
...ima jos , ali drugom prilikom...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2004, 21:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Warlock u potpunosti se slazem s tobom.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2004, 23:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
tacno ima i toga.
nas narod je sve kao nesto najpametniji a niko nece da kicma.
danas nadju markicu za kafu i njima puno srce a sutra...

meni nije tesko studirati i istovremeno raditi sa starim.
evo ja imam skoro svaki mjesec po jednu ponudu za posao pa neka neko kaze da nema posla.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs