banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 18:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Okt 2005, 14:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 24 Jan 2003, 19:16
Postovi: 102
Ја се баш не разумијем у ове ствари па бих молио тко зна да ми одговори.

На примјер имам плату од 500КМ, интересује ме колика је моја стварна зарад, јел, она се одбила на доприносе, односно интересује ме колики је % који се одваја за доприносе попут социјалног и пензионог. Моје мишлјење је да је то око 30% - значи 200 КМ сам дао за то, значи моја укупна плата је 700 КМ,

Ако неко зна ово боље молим да ми објасни, на шта се одвајају доприноси и колики су,

Велика хвала.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2005, 09:46 
Izdavanja za socijalno i penziono iznose u Republici Srpskoj 52% na neto iznos.

Znači na platu koju čovjek prima na ruke od 100 KM plaća se 52 KM poreza i doprinosa što u zbiru čini 152 KM bruto plate.

U ova 52% spadaju porez na lična primanja od 10%, doprinosi za PIO 24%, zdravstveno osiguranje 15%, doprinos na nezaposlenost 1% i 2% doprinosa za dječiju zaštitu.

Ovo je u situaciji kada se radi o stalnom radnom odnosu. Kada ima zaposleni u kategoriji privremeni i povremeni poslovi davanja su nešto umanjena i iznose 30,5% ali ovakav zaposleni može da radi samo 60 radnih dana.

U pederaciji ovi doprinosi iznose 69% na neto ali oni imaju odrežene kategorije oslobođene poreza. Tako npr. topli obrok u fbih do 220 KM mjesečno se ne oporezuje. U RS se sva dodatna davanja oporezuju na isti način t.j. 52%.

Bitna stvar u svemu ovome je pravo na pomoć prilikom ostanka bez posla. Svaki zaposleni koji je bio prijavljen po prestanku radnog odnosa ima pravo na 50% plate. Novo otpušteni koji su bili prijavljeni manje od 2 god u kontinuitetu imaju pravo na ovu nadoknadu 6 mjeseci dok oni koji su bili konstantno prijavljeni duže od 2 god imaju pravo na ovu nadoknadu 12 mjeseci.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2005, 09:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 24 Jan 2003, 19:16
Postovi: 102
Хвала Ник, провјерио сам, у праву си.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2005, 10:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 24 Jan 2003, 19:16
Postovi: 102
nikson je napisao:

Svaki zaposleni koji je bio prijavljen po prestanku radnog odnosa ima pravo na 50% plate. Novo otpušteni koji su bili prijavljeni manje od 2 god u kontinuitetu imaju pravo na ovu nadoknadu 6 mjeseci ...


јел ово нешто ново? - било је 3 мјесеца прошле године и 33% од плате


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2005, 14:40 
SELONAČELNIK je napisao:
nikson je napisao:

Svaki zaposleni koji je bio prijavljen po prestanku radnog odnosa ima pravo na 50% plate. Novo otpušteni koji su bili prijavljeni manje od 2 god u kontinuitetu imaju pravo na ovu nadoknadu 6 mjeseci ...


јел ово нешто ново? - било је 3 мјесеца прошле године и 33% од плате


O ovome sam juče zvanično obavješten od mog knjigovođe. Ako on mene laže onda i ja lažem tebe.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2005, 08:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Dec 2004, 11:18
Postovi: 856
Lokacija: Banja Luka
nikson je napisao:
SELONAČELNIK je napisao:
nikson je napisao:

Svaki zaposleni koji je bio prijavljen po prestanku radnog odnosa ima pravo na 50% plate. Novo otpušteni koji su bili prijavljeni manje od 2 god u kontinuitetu imaju pravo na ovu nadoknadu 6 mjeseci ...


јел ово нешто ново? - било је 3 мјесеца прошле године и 33% од плате


O ovome sam juče zvanično obavješten od mog knjigovođe. Ako on mene laže onda i ja lažem tebe.

Ne laže te knjigovođa pitao sam rajkana :wink: i kaže da on dobije 35% u narednih 6 mjeseci ukoliko si proglašen kao tehnološki višak.

_________________
I'm a man that will go far
Fly the moon and reach for the stars
With my sword and head held high
Got to pass the test first time, yeah
I know that people talk about me
I hear it every day
But I can prove them wrong 'cause I'm right first time.


Poslednji put menjao murphy_law dana 17 Okt 2005, 07:04, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2005, 15:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Nov 2002, 14:35
Postovi: 140
Minimalac (uglavnom se na minimalac plaćaju porezi i doprinosi) za prošli mjesec je iznosio 236 KM. U blagom je porastu iz mjeseca u mjesec. Ako pretpostavimo da si dobio platu 500 KM, najvjerovatniji iznos koji je plaćen državi, po osnovu tvoje neto plate, iznosi 122.72 KM. Tako da svog gazdu u septembru koštaš 622.72 KM. Za oktobar će biti koju marku više... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2005, 08:33 
Da nažalost, mnogo puta se dešava da se porezi i doprinosi plaćaju na minimalnu platu što predstavlja gubitak za državu ali i za samog zaposlenog.

Iako sam protivnik toga načina plaćanja poreza i doprinosa smatram da je to ipak bolja situacija od rada na crno odnosno ne prijavljivanja radnika uopšte.

Neki zvanični podaci govore da u Republici Srpskoj stopa ne zaposlenosti iznosi oko 40-455 dok po mnogim ne zvaničnim izvorima ta stopa se kreće od 16-18%.
Ukratko, ovo znači da od oko 700.000 radno sposobnih u RS radi samo 385.000 dok je 315.000 kao ne zaposleno. Stvarna situacija je da je ne zaposleno 125.000 ljudi. Iz ovoga proizilazi da se porezi i doprinosi ne plaćaju za 190.000 ljudi što na minimalnu platu znači izbjegavanje plaćanja državi oko 22,5 miliona mjesečno ili oko 230 miliona KM godišnje. E koliko bi ovo značilo za zdravstvo, PIO ali i budžet Republike Srpske.

Ne trebaju nama muslimani, OHR niti bilo ko treći. Mi sami sebe uništavamo.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 07:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Nov 2002, 14:35
Postovi: 140
Pa nije baš tako jednostavno. Naša produktivnost je vjerovatno najniža u Evropi. Koristimo prastare mašine a rad savremenih mašina koje nemamo, zamjenjujemo "pomoćnim radnicima". Naša proizvodnja je uglavnom radno intenzivna, a u sektoru usluga imamo veliki višak zaposlenih. U tim uslovima svako povećanje troškova plata zaposlenih znači povećavanje cijena, a povećanje cijena će iskoristit trgovci i uvesti robu iz inostranstva.

Izdvajanja po osnovu plata su u laganom porastu. Prije dvije godine obaveze su iznosile tridesetak maraka, danas su one tri puta veće. U slučaju naglog povećavanja obaveza (neko je negdje predložio da se obaveze plaćaju na prosječnu platu, a ne kao do sada, na pola prosječne) sigurno dolazi do "otpuštanja" prijavljenih radnika i njihovo "zapošljavanje" na crno, a to nije nikome u interesu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 12:40 
Djelomično sam saglasan sa tobom.

Međutim, govorimo o uslovima tržišne privrede i privatnom kapitalu i nema nikakve logike da se bilo čija ne produktivnost a nakon toga i ne likvidnost pokriva od strane države ili dozvoljavanjem rada na crno.

Država raspolaže različitim instrumentima stimulacije poslovnog ambijenta i na tome se može i mora raditi sve više i više ali nikako na način narušavanja principa tržišnog poslovanja.

Ja sam najveći protivnik donacija i subvdencioniranja kamatnih stopa jer se na taj način dirktno negativno utiče poslovanje recimo finansijskog sektora.

Međutim država mora da bude prisutna u privredi ali na odgovarajući način jer ne smije da guši ono zdravo, profitabilno tkivo održavanjem u životu bolesnih sistema.

Država treba da omogućava stvaranje tehnoloških parkova, preduzetnički inkubatora, kreditno garantnih fondova, slobodnih poslovnih zona, smanjenja administrativnih barijera itd. t.j da podržava aktivnosti koje će preduzetnicima olakšati poslovanje a ne osloboditi ih obaveza jer nigdje u svijetu ti preduzetnici nisu toga oslobođeni.

To bi dovelo do istih efekata koji postoje u državnim firmama koje su sve redom propale.


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs