banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 173 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2008, 23:01
Postovi: 383
wizzy_bl je napisao:
Zeljo,

ne govorim o tom problemu uhljeba...to je posebna problematika.

Govorim iz ugla racionalizacije gdje imas proizvod koji mozes prodati za X jedinica na domacem trzistu (ljudi ga kupuju masovno i ne razmisljaju kako ga trose, jer je jeftin), а isti taj proizvid mozes prodati za mozda 1.3*X na izvoznim trzistu (koliko god mozes napraviti)...lupio sam koeficijent jer ne znam.

Logicno je da izvoz ima prioritet. Tj da nema tog efekta socijalnog elementa, te 2 cijene bi bile uvijek jednake.


Slazem se da je toplana preksupa i da ne pruzaju adekvatno grijanje. Ja vise potrosim na pausal nego sto potrosim toplotne energije na kalorimetru. Ne sto necu da potrosim, vec jednostavno ne griju dovoljno jako pa i ne vrti kalorimetar, a kad nisam kod kuce, ne zelim uprazno grijati stan, tako da struju koristim za dogrijavanje i brzo zsgrijavanje (kad nije mnogo hladno).Kompromis o kojem ja govorim jeste jeftinija toplotna energija iz Eko toplane, a skuplja struja. Idealno bi bilo kad bi uspjeli ovu toplanu prikopcati na plin i da se vecina nas grije preko toplane, a ne na struju. Viskove struje sve plasirati za izvoz. Kad ne bi bili grijanja, poskupljenje vjerovatno niko ne bi nesto ni osjetio, jer bi trosio do 500-600 kwh mjesecno.

Drugi benefit skuplje struje jeste da bi narod krenuo ulagati u energ.efikasnost, jer bi mu se to isplatilo (ako se grijrlu na struju),pa bi stare zgrade pocele dobijati nove fasade,pojacala bi se potrosnja,itd...


ne lupaj jer ne znas ne prodajemo skuplje... ali to je neka druga tema...
Visak el energije koja treba da sluzi da se razvija domaca privreda, tako sto dovodis kompanije da ovde trose jeftinu struju i bla bla... pametan skonta. Ta tvoja poskupljenje logika je kao za drva. Sad je drvo za ogrjev oko 100KM jer svi trupci odose vani, kao sirovina ili poluproizvod, a nama ovde dignuta cijena svih proizvoda od drveta.
Slicno i sa el energijom, koja je uslovno receno sirovina i ne treba je izvoziti.
Al ti si glup, jer si procitao negdje da treba sto vise izvoziti. Treba, ali gotove proizvode.
Ogranicen si kao balkon jebo te izvoz struje da te jebo...

_________________
You see, I'm not "Like A Boss". I am The Boss!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
drakula je napisao:
AVT je bila 0.1104, a AMT je bila 0.0570

AVT je sada 0.0516, a AMT je sada 0.0258

Sta propustam? Mjerna jedinica bi trebala da bude KM/kWh

Propuštaš to da su dio za energiju i dio za mrežarinu zajedno koliko si prije direktno plaćao Elektrokrajini.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 14:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2180
Račun kao prijemni za ETF.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 15:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Kapiten je napisao:
wizzy_bl je napisao:
Zeljo,

ne govorim o tom problemu uhljeba...to je posebna problematika.

Govorim iz ugla racionalizacije gdje imas proizvod koji mozes prodati za X jedinica na domacem trzistu (ljudi ga kupuju masovno i ne razmisljaju kako ga trose, jer je jeftin), а isti taj proizvid mozes prodati za mozda 1.3*X na izvoznim trzistu (koliko god mozes napraviti)...lupio sam koeficijent jer ne znam.

Logicno je da izvoz ima prioritet. Tj da nema tog efekta socijalnog elementa, te 2 cijene bi bile uvijek jednake.


Slazem se da je toplana preksupa i da ne pruzaju adekvatno grijanje. Ja vise potrosim na pausal nego sto potrosim toplotne energije na kalorimetru. Ne sto necu da potrosim, vec jednostavno ne griju dovoljno jako pa i ne vrti kalorimetar, a kad nisam kod kuce, ne zelim uprazno grijati stan, tako da struju koristim za dogrijavanje i brzo zsgrijavanje (kad nije mnogo hladno).Kompromis o kojem ja govorim jeste jeftinija toplotna energija iz Eko toplane, a skuplja struja. Idealno bi bilo kad bi uspjeli ovu toplanu prikopcati na plin i da se vecina nas grije preko toplane, a ne na struju. Viskove struje sve plasirati za izvoz. Kad ne bi bili grijanja, poskupljenje vjerovatno niko ne bi nesto ni osjetio, jer bi trosio do 500-600 kwh mjesecno.

Drugi benefit skuplje struje jeste da bi narod krenuo ulagati u energ.efikasnost, jer bi mu se to isplatilo (ako se grijrlu na struju),pa bi stare zgrade pocele dobijati nove fasade,pojacala bi se potrosnja,itd...


ne lupaj jer ne znas ne prodajemo skuplje... ali to je neka druga tema...
Visak el energije koja treba da sluzi da se razvija domaca privreda, tako sto dovodis kompanije da ovde trose jeftinu struju i bla bla... pametan skonta. Ta tvoja poskupljenje logika je kao za drva. Sad je drvo za ogrjev oko 100KM jer svi trupci odose vani, kao sirovina ili poluproizvod, a nama ovde dignuta cijena svih proizvoda od drveta.
Slicno i sa el energijom, koja je uslovno receno sirovina i ne treba je izvoziti.
Al ti si glup, jer si procitao negdje da treba sto vise izvoziti. Treba, ali gotove proizvode.
Ogranicen si kao balkon jebo te izvoz struje da te jebo...
Kad vec komentarises,procitaj sta sam napiso u postu iznad o dizanju cijene za privredu...jer je vec sada skuplja u odnosu na stanovnistvo i tu nemam sta dodati. Govorim iskljucivo o struji za stanovnistvu, jer placamo najjeftiniju mogucu struju u okruzenju, te se grijemo na struju (sto ces se sloziti da je idiotluk). Da je to to racionalno, pa citav svijet bi se tako grijao. Nista ne zagadjujes, nema otpada, upalis ugasis kad hoces,koeficijent iskoristivosti maximalan...

A sad napisi bar nesto korisno i navedi koje su izvozne cijene struje, jer mi ta tvoja prica nema logike da ERS jeftinije prodaje struju za izvoz nego na lokalnom trzistu (stanovnistvo).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 15:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
danijell je napisao:
drakula je napisao:
AVT je bila 0.1104, a AMT je bila 0.0570

AVT je sada 0.0516, a AMT je sada 0.0258

Sta propustam? Mjerna jedinica bi trebala da bude KM/kWh

Propuštaš to da su dio za energiju i dio za mrežarinu zajedno koliko si prije direktno plaćao Elektrokrajini.


Hvala!

Podijeljena je cijena na dva dijela. Skontah sada.

Osim te podjele, nista nije poskupjelo, koliko vidim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 15:51 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
I to je poenta sve priče.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 17:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
wizzy_bl je napisao:
Zeljo,

ne govorim o tom problemu uhljeba...to je posebna problematika.

Govorim iz ugla racionalizacije gdje imas proizvod koji mozes prodati za X jedinica na domacem trzistu (ljudi ga kupuju masovno i ne razmisljaju kako ga trose, jer je jeftin), а isti taj proizvid mozes prodati za mozda 1.3*X na izvoznim trzistu (koliko god mozes napraviti)...lupio sam koeficijent jer ne znam.

Logicno je da izvoz ima prioritet. Tj da nema tog efekta socijalnog elementa, te 2 cijene bi bile uvijek jednake.


Slazem se da je toplana preksupa i da ne pruzaju adekvatno grijanje. Ja vise potrosim na pausal nego sto potrosim toplotne energije na kalorimetru. Ne sto necu da potrosim, vec jednostavno ne griju dovoljno jako pa i ne vrti kalorimetar, a kad nisam kod kuce, ne zelim uprazno grijati stan, tako da struju koristim za dogrijavanje i brzo zsgrijavanje (kad nije mnogo hladno).Kompromis o kojem ja govorim jeste jeftinija toplotna energija iz Eko toplane, a skuplja struja. Idealno bi bilo kad bi uspjeli ovu toplanu prikopcati na plin i da se vecina nas grije preko toplane, a ne na struju. Viskove struje sve plasirati za izvoz. Kad ne bi bili grijanja, poskupljenje vjerovatno niko ne bi nesto ni osjetio, jer bi trosio do 500-600 kwh mjesecno.

Drugi benefit skuplje struje jeste da bi narod krenuo ulagati u energ.efikasnost, jer bi mu se to isplatilo (ako se grijrlu na struju),pa bi stare zgrade pocele dobijati nove fasade,pojacala bi se potrosnja,itd...
Stvarno sam bez teksta....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2021, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2521
Treba podici i cijenu vode za ove sto puno piju.
Dosta je bahacenja.

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 22:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
wizzy_bl je napisao:
Generalno, struja treba poskupiti . Mozda ne poskupljivati onim ljudima koji puno ne trose struju (ispod nekog prosjeka), ili socijalno ugrozenim kategorijama...ali da poskupljenje osjete svi koji se griju na struju (ukljucujuci i mene samog). Stvarno je prejeftina struja u odnosu na sve ostalo. Meni je apsurdno koliko ja skuplje platim NET i TV u odnosu na struju, a koliko je struja bitniji i korisniji proizvod i naravno teze i skuplje napraviti.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Није проблем, нека теби поскупи струја, а нама који то не желимо нека остане иста. :)

Наравно да ће се људи гријати на струју кад је ем квалитетније, ем јефтиније. У чему је проблем? Енергетска ефикасност у смислу подстицаја за обнављање фасада, столарије-да, али то је већ помало други пар опанака.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 10 Maj 2021, 22:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
wizzy_bl je napisao:
. Govorim iskljucivo o struji za stanovnistvu, jer placamo najjeftiniju mogucu struju u okruzenju,

Aха, океј... Па имамо и најниже плате у окружењу, тако дс стварно не видим проблем. Хоћеш рећи да требамо да имамо још нижи стандард и платежну моћ него што већ имамо, тј. да са истим платама можемо купити још мање струје? Лијепо.
wizzy_bl je napisao:
.te se grijemo na struju (sto ces se sloziti da je idiotluk). Da je to to racionalno, pa citav svijet bi se tako grijao. Nista ne zagadjujes, nema otpada, upalis ugasis kad hoces,koeficijent iskoristivosti maximalan...

Апсолутно није идиотлук. Чак штавише, еколошки је много прихватљивије, користе се обнивљиви извори енергије и они који не загађују планету толико као топлане на фосилна горива. А управо томе читав свијет и тежи.

Не, стварно не видим шта је поента овог свега осим да људи плаћају скупљу струју.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2021, 08:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8732
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Bilo gdje u svijetu, ako hoćeš da privučeš investitore ne poskupljuješ struju. Poskupljenje struje ili goriva automatski diže sve cijene za sobom, od hljeba pa naviše......

Zašto su sad ukinuli ove radne jedinice i svu naplatu prebacili u Hercegovinu, jednostavno zbog nove HE koja se gradi u Hercegovini, da bi dobili povoljan kredit od Srbije....

Nijedan građanin Republike Srpske koji radi za bijednu platu(a takvih je najviše) neće biti natjeran da uradi demit fasadu zato što će struja poskupiti, nego će da bi platio skuplju struju sebi zakinuti na hrani.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Maj 2021, 15:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Па да, а ако гледамо гријање и енергетску ефикасност стамбених јединица, поскупљење струје или било шта са струјом је као нека пандорина кутија-поскупљење би на много ствари утицало, од којих је само једна то гријање пар мјесеци годишње. Не служи струја само томе.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 14 Maj 2021, 13:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:42
Postovi: 876
wizzy_bl je napisao:
]Kad vec komentarises,procitaj sta sam napiso u postu iznad o dizanju cijene za privredu...jer je vec sada skuplja u odnosu na stanovnistvo i tu nemam sta dodati. Govorim iskljucivo o struji za stanovnistvu, jer placamo najjeftiniju mogucu struju u okruzenju, te se grijemo na struju (sto ces se sloziti da je idiotluk). Da je to to racionalno, pa citav svijet bi se tako grijao. Nista ne zagadjujes, nema otpada, upalis ugasis kad hoces,koeficijent iskoristivosti maximalan...


I svijet počinje sve više da se grije na el. energiju preko klima uređaja tj. toplotnih pumpi koje troše manje el. energije od klasičnih grijalica, konvektora i uljanih radijatora.

https://netmagmedia.s3.amazonaws.com/up ... r-unit.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2021, 18:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
motozeljo je napisao:
Bilo gdje u svijetu, ako hoćeš da privučeš investitore ne poskupljuješ struju. Poskupljenje struje ili goriva automatski diže sve cijene za sobom, od hljeba pa naviše......

Zašto su sad ukinuli ove radne jedinice i svu naplatu prebacili u Hercegovinu, jednostavno zbog nove HE koja se gradi u Hercegovini, da bi dobili povoljan kredit od Srbije....

Nijedan građanin Republike Srpske koji radi za bijednu platu(a takvih je najviše) neće biti natjeran da uradi demit fasadu zato što će struja poskupiti, nego će da bi platio skuplju struju sebi zakinuti na hrani.
Kada su sve koke na jednom mjestu, lakše je čerupanje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2021, 18:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 5998
A шта је са оним корисницима који су имали претплату а нису пажљиво читали обавјештење да се закључно са крајем марта нулира стање и мјења снадбјевач?
Вратити претплаћени износ,пребацити на рачун новог снадбјевача или ће корисници морати тужбом тражити поврат новца?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2021, 19:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
Javis se Callcenter-u Elektrokrajine i dostaviš im broj računa na koji ćeš da ti vrate pare. Možeš i e-mail-om to uraditi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 18 Maj 2021, 02:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Kapiten je napisao:
wizzy_bl je napisao:
Zeljo,

ne govorim o tom problemu uhljeba...to je posebna problematika.

Govorim iz ugla racionalizacije gdje imas proizvod koji mozes prodati za X jedinica na domacem trzistu (ljudi ga kupuju masovno i ne razmisljaju kako ga trose, jer je jeftin), а isti taj proizvid mozes prodati za mozda 1.3*X na izvoznim trzistu (koliko god mozes napraviti)...lupio sam koeficijent jer ne znam.

Logicno je da izvoz ima prioritet. Tj da nema tog efekta socijalnog elementa, te 2 cijene bi bile uvijek jednake.


Slazem se da je toplana preksupa i da ne pruzaju adekvatno grijanje. Ja vise potrosim na pausal nego sto potrosim toplotne energije na kalorimetru. Ne sto necu da potrosim, vec jednostavno ne griju dovoljno jako pa i ne vrti kalorimetar, a kad nisam kod kuce, ne zelim uprazno grijati stan, tako da struju koristim za dogrijavanje i brzo zsgrijavanje (kad nije mnogo hladno).Kompromis o kojem ja govorim jeste jeftinija toplotna energija iz Eko toplane, a skuplja struja. Idealno bi bilo kad bi uspjeli ovu toplanu prikopcati na plin i da se vecina nas grije preko toplane, a ne na struju. Viskove struje sve plasirati za izvoz. Kad ne bi bili grijanja, poskupljenje vjerovatno niko ne bi nesto ni osjetio, jer bi trosio do 500-600 kwh mjesecno.

Drugi benefit skuplje struje jeste da bi narod krenuo ulagati u energ.efikasnost, jer bi mu se to isplatilo (ako se grijrlu na struju),pa bi stare zgrade pocele dobijati nove fasade,pojacala bi se potrosnja,itd...


ne lupaj jer ne znas ne prodajemo skuplje... ali to je neka druga tema...
Visak el energije koja treba da sluzi da se razvija domaca privreda, tako sto dovodis kompanije da ovde trose jeftinu struju i bla bla... pametan skonta. Ta tvoja poskupljenje logika je kao za drva. Sad je drvo za ogrjev oko 100KM jer svi trupci odose vani, kao sirovina ili poluproizvod, a nama ovde dignuta cijena svih proizvoda od drveta.
Slicno i sa el energijom, koja je uslovno receno sirovina i ne treba je izvoziti.
Al ti si glup, jer si procitao negdje da treba sto vise izvoziti. Treba, ali gotove proizvode.
Ogranicen si kao balkon jebo te izvoz struje da te jebo...

Jos jednom se ovako obrati nekome i dobices trajni ban.
Koliko god se ne slagao s nekim u misljenju, nema potrebe za ovakvim epitetima.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2021, 11:57 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Nije direktno na temu, ali...

Gospodin nije redovno citao struju, nego je upisivao proizvoljno, na osnovu predhodnog stanja, i racuni su bili tu negdje, naravno, svi racuni koji su dosli su uredno placeni, i sada dolazi racun 4x veci, jer je ocitana struja ( napokon ). Njihova greska 100%, jer nije citano redovno, da li se zaliti ima li vajde, da li se neko susretao s ovim problemom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Racun za struju:
PostPoslato: 19 Maj 2021, 12:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Možeš se žaliti pa da ti naprave reprogram i da plaćaš u nekim ratama ako ti je sad puno to platiti. Ali taj si iznos potrošio i moraš ga kad tad platiti. Ili će te tužiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2021, 12:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Znam za to, eto sta radi stoka odvratna...sve preko nasi ledja


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 173 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs