banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Avg 2018, 20:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Maj 2017, 01:38
Postovi: 17
Kad biste VI imali moć, nadležnost, ili šta već, da možete sprovesti reformu obrazovnog sistema onako kako mislite da treba, šta biste uradili? Da li biste izbacili neke predmete, uveli neke nove, promijenili fond časova... šta biste uradili sa osnonvnim, šta sa srednjim obrazovanjem, a šta sa visokim?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 20:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Uh, puno toga. Ja sam baš razočaran našim obrazovnim sistemom.
Bilo kako bilo, mislim da je najvažnija stvar da se realno ocjenjuje. Kontam da bi to dovelo mnoge stvari u red.
U prevodu, ne moraju svi iz likovnog, muzičkog i fizičkog imati 5. Đaci i studenti trebaju imati ocjene koje zaslužuju. Kako iz ova tri predmeta tako i iz ostalih...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 20:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
1. Odabir kvalitetnog i strucnog kadra
2. Nakon 5og razreda odobriti izbor predmeta, bar dva po polugodistu kako bi svako ima priliku da bolje upozna materiju onoga sto ga zaista zanima u zamjenu za nesto sto uopste nije u njegovoj sferi interesovanja
3. kroz razne vannastavne aktivnosti podsticati ideje i preduzetnicki duh
4. obavezno uvesti seksualno obrazovanje
5. umjesto neproduktivnih odjeljenski zajednica ubaciti diskusije na razlicite teme
6. za srednju mozda samo dati na dodatnoj vrijednosti drugim skolama koje su podcjenjene poput zanata
7. ubacit neki vid prakticnog rada vec u srednjoj
8. sto se mog fakulteta tice uci se dosta stvari koje su bespotrebne i umjesto da se usmjeravs poslije prve god kod nas se usmjerava tek na 4oj sto je besmisleno. Izbaciti predmete koji vise nisu primjenjivi i ne sluze nicemu, umjesto toga opet ubaciti prakticni rad.

I generalno bi se trebalo uvaziti ucenje sa razumjevanjem a ne bubanje napamet.

Dalo bi se tu diskutovati o mnogo cemu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
U 5 razredu,sfera interesovanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Pozdrav Srda, ako je neko operisan od likovnog ili muzicko cemu ga forsati? Isto tako ako je neko nadaren za umjetnost bilo koje vrste sto mu to uskratiti i ograniciti na jedan cas sedmicno?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Maj 2017, 01:38
Postovi: 17
Evo šta bi ja:

a) u osnovnoj školi uozbiljiti malo predmete fizičko i muzičko, a naročito muzičko - takođe i u srednjoj. Pritom gledati da svi nauče bar najelementarnije da sviraju na nekom instrumentu, i takođe uvrstiti ozbiljnije proučavanje i drugih kvalitetnih muzičkih žanrova pored klasike, mislim da bi to moglo da bude određena vrsta brane protiv turbo folka, da bi se time razvijao ukus kod mladih, i ono što je još važnije, time bi se mladi usmjerili ka nekom malo normalnijem, manje materijalistički orijentisanom sistemu vrijednosti
b) u svakoj srednjoj školi bi uveo osnove ekonomije i osnove prava... toliko ljudi završe škole i fakultete, a nemaju osnovnog pojma o funkcionisanju države i ekonomije (možda nam zato i jeste ovako)
c) u lektiru bi uveo više kvalitetne savremene literature, koja se bavi nekom za savremeno doba relevantnijom tematikom
d) učinio bi Univerzitet povezanijim, da bude jedna povezana cjelina, a ne skup, manje više potpuno zasebnih, odvojenih fakulteta. Tu bi uzeo ideju od Amera... kod njih imaš Major i Minor... Major ti je glavno usmjerenje i tu imaš uglavnom obavezne predmete i neke izborne iz te oblasti... a Minor je uglavnom neko kao sekundarno usmjerenje ili više njih, i tu su pretežno izborni predmeti... i pritom izborne predmete ne biraš samo iz tvog faksa, ili odsjeka, već možeš sa cijelog Univerziteta... Tako je studentima dostupna veća količina znanja iz raznih oblasti, i mogu potpunije da se obrazuju... npr. tako neko ko studira primarno inženjerstvo, ne mora biti fah idiot, pa da nema pojma o recimo književnosti, već može uzeti kao minor neku humanističku disciplinu, ili humanisti recimo matematiku, programiranje, itd... koje im kasnije može koristiti i u njihovoj glavnoj struci.
e) generalno bi olakšao studiranje... na sve načine (prilagođavanje programa, izbacivanje nepotrebnih stvari, osavremenjivanje nastave, bolji pristup profesora studentima, itd) osim srozavanja kriterijuma. Kriterijumi bi ostali, ali bi se na sve načine nastojalo pomoći studentima da zaista završe te fakultete, i po mogućnosti u roku, a ne da imamo toliki broj vječitih ili onih koji odustaju.
f) takođe bi uveo mogućnost sticanja nekog stepena, zvanja i sa nepotpunim faksom to se u Americi zove Associate Degree (dobije se nakon 2 godine uglavnom)
g) ovo je već stara priča, ali... dobra nastava informatike i stranih jezika svakako nije na odmet... s tim da kod stranih jezika metodologija treba tumbe da se promjeni, da bude otprilike kao u etabliranim privatnim školama, tipa Kembridž centar, ili Glossa za Njemački, gdje ljudi stvarno nauče nešto, a u školi uglavnom ništa ili vrlo malo. Što se informatike tiče, to zaista mora biti "up to date"... nema smisla da se djeca uče na Pascalu, pored recimo jezika kao što je Python, koji je izuzetno moćan, jako aktuelan, a pritom nije toliko težak

Toliko zasad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Koji ste vas dvoje idioti. I onako imamo super preopterećene nastavne planove


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:33 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Maj 2017, 01:38
Postovi: 17
unauna je napisao:
1. Odabir kvalitetnog i strucnog kadra
2. Nakon 5og razreda odobriti izbor predmeta, bar dva po polugodistu kako bi svako ima priliku da bolje upozna materiju onoga sto ga zaista zanima u zamjenu za nesto sto uopste nije u njegovoj sferi interesovanja
3. kroz razne vannastavne aktivnosti podsticati ideje i preduzetnicki duh
4. obavezno uvesti seksualno obrazovanje
5. umjesto neproduktivnih odjeljenski zajednica ubaciti diskusije na razlicite teme
6. za srednju mozda samo dati na dodatnoj vrijednosti drugim skolama koje su podcjenjene poput zanata
7. ubacit neki vid prakticnog rada vec u srednjoj
8. sto se mog fakulteta tice uci se dosta stvari koje su bespotrebne i umjesto da se usmjeravs poslije prve god kod nas se usmjerava tek na 4oj sto je besmisleno. Izbaciti predmete koji vise nisu primjenjivi i ne sluze nicemu, umjesto toga opet ubaciti prakticni rad.

I generalno bi se trebalo uvaziti ucenje sa razumjevanjem a ne bubanje napamet.

Dalo bi se tu diskutovati o mnogo cemu.



Jako dobri predlozi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Kad vec spomenu informatiku, mi smo na faksu ucili iz knjige, ciji je autor prof sa faxa, da je Internet Explorer najkoristeniji browser :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
A koje su tvoje kompetencije da tvrdiš drugačije?
Moj prijedlog - što više "nepotrebnih" predmeta. Tek kasnije shvatiš da to ima smisla.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Koristim Fb i nabola sam ovaj forum, msm da sam ful kompetentna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Bolje da si se nabola na šta drugo.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Slazem se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
unauna je napisao:
Kad vec spomenu informatiku, mi smo na faksu ucili iz knjige, ciji je autor prof sa faxa, da je Internet Explorer najkoristeniji browser
Ko kaze da nije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Ti mi dokazi da jeste.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Nemas osnovno znanje da bi raspravljao s tobom. Jer da imas ne bi lupardala! Pogledaj samo na google koliko ima korisnika Windows OS pa onda pricaj nesto. Uostalom neko ko bi izbacio ljudima muzicko i likovno ako nije talentovan za mene nije uredan s glavom. Dakle po tvojoj prici ako nekom ne ide biologija fizika hemija, izbacimo pa se posveti fizickom vaspitanju

Katastrofa razmisljanje!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Skroz si u pravu. Nas dvoje ne mozemo diskutovati.

I dalje cekam odgovor o browseru.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Bolje da cekas sta drugo. Uglavnom podsmijavati se nekom ko je upravu je kucna kultura! Pogotovo nekom ko ti prenosi svoje znanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
fabricio je napisao:
Evo šta bi ja:
u svakoj srednjoj školi bi uveo osnove ekonomije i osnove prava... toliko ljudi završe škole i fakultete, a nemaju osnovnog pojma o funkcionisanju države i ekonomije (možda nam zato i jeste ovako)


Apsolutno bespotrebno. Niti bi razumjeli, a kamoli se trudili ako im to nije struka. A što se funkcionisanja države i ekonomije tiče sve je prepušteno zapadu da odlučuje na ovim prostorima tako da ni za to nema brige. Što bi se reklo sve je do Kurca (kancelara).

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2018, 00:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Nemas osnovno znanje da bi raspravljao s tobom. Jer da imas ne bi lupardala! Pogledaj samo na google koliko ima korisnika Windows OS pa onda pricaj nesto.

Јесте баш, корисници Билијевог ОС-а нису довољно паметни да инсталишу неки други прегледач осим Експлодера... :D Лупаш, али баш, баш јако. :lol:

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs