banjalukaforum.com
https://banjalukaforum.com/

Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom
https://banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=40&t=64198
Stranica 1 od 4

Autoru:  korisnik [ 24 Jan 2014, 10:34 ]
Tema posta:  Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Hoce li Apeiron, Sinergija, NUBL, Janjos...doci na red?

http://www.klix.ba/vijesti/bih/trajno-z ... /140123109

Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Evropskom univerzitetu u Brčkom danas je rješenjem o oduzimanju licence trajno zabranjen rad, jer ne ispunjava uslove za rad i obavljanje djelatnosti prema važećim propisima iz oblasti visokog obrazovanja, kao i zbog uočenih neotklonjivih propusta u radu.
792
5
POVEZANO
U Brčkom otvoren Evropski univerzitet
Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Brčko
Šef Odjeljenja za obrazovanje u Vladi Brčko distrikta Momčilo Poljić rekao je na konferenciji za novinare da su tokom šestomjesečnog upravnog nadzora, koji je danas završen, utvrđene najteže povrede zakona i najgrublji propusti u radu ove visokoškolske ustanove.

"Univerzitet je izvodio potpuno drugačije studijske programe od onih za koje su imali dozvolu, a većina profesora angažovana je u nastavi sa šest do sedam puta većom normom od dozvoljene", istakao je Poljić.

On je naveo primjer da jedan profesor držao nastavu na 56, a drugi na 70 nastavnih predmeta.

"Od 60 profesora koliko im je potrebno po standardima za izvođenje nastave, Univerzitet ih ima zaposleno svega 10, ali nijedan od njih ne ispunjava zakonske uslove u pogledu izbora u zvanje. Izvršili su više od 60 nezakonitih izbora u različita nastavna zvanja", naveo je Poljić.

U dugom spisku nezakonitih radnji, Poljić je naveo i izvođenje nastave na nastavnim predmetima koji nisu akreditovani, te davanje različitih zvanja po diplomiranju koji su slušali nastavu po istim predmetima.

"O kakvim se nezakonitostima radi potvrđuje i činjenica da je vlasnik Univerziteta stekao jednu magistarsku i dvije doktorske diplome na svom univerzitetu, a da u Matičnoj knjizi nema upisan nijedan jedini ispit položen na magistarskim i doktorskim studijama", rekao je Poljić.

Podsjećajući na činjenicu da je svaka visokoškolska ustanova po zakonu dužna da zaključi ugovor o preuzimanju studenata sa drugom visokoškolskom institucijom u slučaju prestanka rada, Poljić je upozorio takve univerzitete da će to moći učiniti "samo ukoliko Odjeljenje za obrazovanje u nastavku upravnog nadzora utvrdi da je upis, tok i sticanje diplome svakog pojedinačnog studenta na Evropskom univerzitetu u skladu sa zakonom".

Poljić je izjavio da je o ovom slučaju obavijestio sud i druge nadležne institucije koje treba da izvrše svoj dio posla.

"Upravni nadzor bit će nastavljen i na drugim univerzitetima, ovo je samo početak. Napokon se mora uvesti red u obrazovanje u Brčko distriktu i obrazovni sistem mora biti `dekontaminiran", rekao je Poljić i pozvao i druge nadležne organe u BiH da izvrše provjeru visokoškolskih ustanova.

Prorektor Evropskog univerziteta Mirko Kulić izjavio je novinarima da su danas dobili rješenje o oduzimanju licence za rad, uz obrazloženje na 33 stranice, te da su pročitali samo dio navoda.

"Proučit ćemo ovo rješenje, svakako ćemo pokrenuti upravni spor kod suda u Brčkom, od koga ćemo tražiti da odgodi izvršenje rješenja do okončanja upravnog spora", rekao je Kulić i dodao da je sud dužan da u roku od 24 časa riješi njihov zahtjev.

Autoru:  ChildOfRock [ 24 Jan 2014, 11:02 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Prosle godine za manje od godinu dana izbacili 100 masinskih inzenjera :lol:

Autoru:  _Krol_ [ 24 Jan 2014, 11:10 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

poznajem vlasnika te skole....becki gastarbajter Stankovic........kakav je to prevarant i razbojnik cudo jedno :D

Autoru:  Hertzog [ 24 Jan 2014, 11:13 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

A imali su sve smerove, a sta nije bilo, do pocetka skolske godine bi i za to otvorili katedru... :lol:

Autoru:  A.J.V.A.R. [ 24 Jan 2014, 11:45 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Sjebase mi koncepciju :(... a taman sam mislila skoknuti jedan vikend tamo da kupim par doktorata i master diploma za sebe i uzu familiju :D.

Najjaca mi je njihova stranica gdje pise da su dobili medjunarodnu akreditaciju 20 i nekog decembra prosle godine, kao i da su diplome priznate u USA, Austriji i td. Sjajno, sjajno :D.

Autoru:  Hertzog [ 24 Jan 2014, 12:59 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

I ja mislio ganjati neku prekvalifikaciju, ali odustadoh na vreme :lol:

Autoru:  mirdza [ 24 Jan 2014, 13:25 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Promijenice naziv i sjediste i turpijace dalje...

Autoru:  Milan [ 24 Jan 2014, 13:28 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

mirdza je napisao:
Promijenice naziv i sjediste i turpijace dalje...

I meni to pade na pamet...

Autoru:  korisnik [ 24 Jan 2014, 17:55 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Jos da zabrane Prometej, KF, NUBL, Apeiron....

Autoru:  Hertzog [ 24 Jan 2014, 18:10 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

I sta se desava sa studentima ovog fakulteta, da li ostaju bez diplome ili???

Autoru:  Piro [ 24 Jan 2014, 18:34 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Valjda se mogu prebaciti na drzavni neki fax uz uslov da poloze nesto :)

Autoru:  filozof sa vrbasa [ 24 Jan 2014, 18:35 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Ne funkcioniše to tako, na šta bi to ličilo da sada recimo zabrane rad Pravnog fakulteta u BL i počnu oduzimati diplome od 1965.

Citiraj:
Ukoliko se uzme u obzir da duţina trajanja studija za studente upisane tj. prepisane sa druge visokoškolske ustanove u završnu, ĉetvrtu godinu studija prvog ciklusa traje samo godinu dana (za koje je potrebno angaţovati nastavnike) te da visina školarine po jednom studentu na prvom ciklusu ĉetvorogodišnjih studija iznosi od 2.500,00KM do 3.500,00KM moţe se jednostavno izraĉunati da za godinu dana studija ovakvih „prepisanih“ studenata Univerzitet zaraĊuje ogroman novac te da je ovo „prepisivanje“ studenata izuzetno profitabilna djelatnost. TakoĊe, imajući u vidu ĉinjenicu da je u 2011/2012. godini Univerzitet, od ukupno 66 upisanih studenata na Zdravstveni fakultet njih 46 upisao na više godine studija, moţe se zakljuĉiti da Univerzitet u suštini ne vrši djelatnost visokog obrazovanja kroz nastavnu, tj. obrazovnu i nauĉnu djelatnost već kroz priznavanje i valorizaciju prethodno steĉenog znanja uz minimalne obaveze studenata u pogledu polaganja razlike ispita do sticanja diplome na Univerzitetu. Takvo postupanje Univerziteta u sveukupnoj svojoj djelatnosti protivno je etiĉkom kodeksu akademske zajednice, pravilima struke u visokom obrazovanju, a nesumnjivo je protivno i osnovnim ciljevima visokog obrazovanja propisanim u ĉlanu 4 Zakona o visokom obrazovanju.



Obrazloženje je na 33 stranice gusto kucanog teksta i protiv ovog rješenja je moguća žalba sudu.

http://www.bdcentral.net/index.php/hr/s ... brcko-dist

Autoru:  Barsa [ 24 Jan 2014, 19:45 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

filozof sa vrbasa je napisao:
protiv ovog rješenja je moguća žalba sudu.

Nije dozvoljena žalba.
Može se pokrenuti upravni spor.

Autoru:  filozof sa vrbasa [ 25 Jan 2014, 00:19 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Ja nisam pravnik meni je sve to isto.

Autoru:  shakal [ 27 Jan 2014, 22:32 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

http://wap.mtel.ba/preview_story/249426/

:lol:

Autoru:  Hertzog [ 27 Jan 2014, 22:54 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Ma da, studenti zrtve politike, nisu znali sta upisuju, prevareni... :roll:

Ne znam koja je gora izjava, ta o studentima ili ova da ce prorektor traziti odlaganje odluke... Komedija

Na kraju ce prihvatiti odgodu izvrsenja

Autoru:  shakal [ 27 Jan 2014, 22:57 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Nista nije napravljeno ako i te diplome ne poniste.

Autoru:  Нова Варош [ 27 Jan 2014, 22:58 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Valjalo bi otvoriti još vakije fakseve pa s tim diplomama marširati po evropi možda se neđe neko i zaposli

Autoru:  Hertzog [ 27 Jan 2014, 22:59 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

shakal je napisao:
Nista nije napravljeno ako i te diplome ne poniste.

Upravo... Jbt zemlja smo sa najvise visoko obrazovanog kadra, pa jos nezaposlenog

Autoru:  Choban [ 28 Jan 2014, 00:25 ]
Tema posta:  Re: Trajno zabranjen rad Evropskom univerzitetu u Brčkom

Netačno. U odnosu na razvijenije zemlje imamo manje diplomaca, ali ako se nastavi se ovim tempom možda ih i prestignemo :lol:
A u strukturi nezaposlenih najviše je i dalje sa onih sa srednjom školom - o tome se baš puno i ne piše koliko bi trebalo, a njih je lakše prekvalifikovati od diplomaca.

Ovdje je veći problem što upisna politika ne prati tržište rada pa imamo hiperprodukciju kadra. A i kada ima kadra koji je potreban poslodavcima, desi se da mnogi diplomci pojma nemaju o onome što su završili - potkovani teorijom, a prakse nigdje.

Da se na vrijeme provela akreditacija i da se uvelo rangiranje univerziteta, danas ne bi pisali o ovom jer niko ne bi htio upisati neakreditovani fakultet ili fakultet koji je nisko rangiran na listama jer nikad se ne bi mogli zaposliti. I još ograničiti upisne kvote za npr. za odsjeke za profesorska zvanja...

Stranica 1 od 4 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/