banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Jan 2013, 01:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
28.01.2013 00:25 | Драгана Келеч
Бањалука - Трећина уџбеника из којих уче ђаци у основним и средњим школама у Српској је преобимна, а низ непотребних података и неразумљивих термина се годинама "провлаче" кроз наставу, стварајући терет и ђацима и наставницима и не дајући никакав резултат у њиховом образовању.

Такво мишљење имају многи ђаци и професори, а сматрају и да су поједини уџбеници за средњу школу писани више за студенте на факултетима а не за средњошколце.

Као примјер наводе уџбеник биологије за први разред гимназије.

Директор бањалучке Основне школе "Милан Ракић" Симеун Раљић, који је и наставник историје и географије, сматра да су измјене потребне у чак 30 одсто уџбеника.

- Многи подаци су "стрпани" у уџбенике и непотребно оптерећују ђаке. За нас историчаре обично се зна рећи да смо "бубатори", али како и не бисмо били када се у једном уџбенику историје за основца налази "милион" непотребних датума - истакао је Раљић.



Цијели текст можете прочитати у данашњем издању "Гласа Српске".

http://www.glassrpske.com/drustvo/vijes ... 07705.html

Kada je riječ o ovom problemu ja mislim da je sve do profesora i nastavnika, knjiga može da bude opširna, ali nastavnik je taj koji bi trebao profiltrirati te informacije. Zar mora đak sve što je tu napisano da nauči. Barem kada sam ja bio đak 80% nastavnika je diktiralo materiju, izuzetak je istorija i geografija, ali to su takvi predmeti i njih moramo tako prihvatiti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 07:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:08
Postovi: 32
filozof sa vrbasa je napisao:
Kada je riječ o ovom problemu ja mislim da je sve do profesora i nastavnika, knjiga može da bude opširna, ali nastavnik je taj koji bi trebao profiltrirati te informacije.


Kurac! Mora postojati zvanični udžbenik koji je optimiziovan. A ne da svaki stranački seljo radi šta oće.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 08:18 
Ja kada sam vidjeo da se na času informatike uči pretvaranje brojeva u nule i jedinice... No comment...

Sent from my HTC EVO 3D X515a using Tapatalk 2


Vrh
  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 13:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
filozof sa vrbasa je napisao:

Kada je riječ o ovom problemu ja mislim da je sve do profesora i nastavnika, knjiga može da bude opširna, ali nastavnik je taj koji bi trebao profiltrirati te informacije.


ne moze nastavnik nista da filtrira, vec da prati nastavni program koji je definisan

tensSa je napisao:
Ja kada sam vidjeo da se na času informatike uči pretvaranje brojeva u nule i jedinice... No comment...

pa nece valjda na casu geografije :)
to i jeste bitna stavka za informatiku

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 13:09 
Citiraj:
to i jeste bitna stavka za informatiku


Da se razumijemo, nemam ja nista protiv toga sto oni to uce, ali bolje im je da uce kuckati u wordu ili u excelu nesto raditi nego to...99,9 posto osoba koje to uce nece nikada to ni jedan jedini put u zivotu trebati, meni od kada sjedim za kompjuterom za nekih 20 godina nikada nije zatrebalo...


Vrh
  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 13:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
ako cemo tako gledati, skolstvo bi se svelo na mozda 2 ili 3 razreda jer bi sve ostalo bilo totalno nepotrebno
za konkretan primjer: ako si ikad naletio na pitanje (a za, kako tvrdis 20 godina koriscenja racunara, si sigurno morao) zasto na 32 bitni sistem ne moze vise od nepunih 4 Gb memorije, poznavanje binarnog sistema bi ti dalo odgovor - sto ce reci da ipak zatreba

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 13:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
tensSa je napisao:
ali bolje im je da uce kuckati u wordu ili u excelu nesto raditi nego to...

То клинци ионако боље знају од приучених професора покојних предмета попут руског или одбране и заштите и слично, којима измишљање доквалификације за предавање тога служи да уопште могу нешто радити или за попуњавање норме.
За један прави курс информатике нема услова, јер они који су заиста квалификовани да то раде нису по глави изгорјели да улазе у учионице и бакћу се са дјечурлијом кад има пуно бољих начина да зараде плату.

А о беспотребним подацима и предметима... Ја кад видим предмете попут демократија и људска права или култура религија, добијем копривњачу. Моји старци су у школи имали марксизам, а сад је фора Демократија! :lol:
Срећа моја па сам избјегао те небулозе и имао нормалне предмете попут социологије, филозофије и устава и права грађана. 8)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 13:51 
BSE je napisao:
ako cemo tako gledati, skolstvo bi se svelo na mozda 2 ili 3 razreda jer bi sve ostalo bilo totalno nepotrebno
za konkretan primjer: ako si ikad naletio na pitanje (a za, kako tvrdis 20 godina koriscenja racunara, si sigurno morao) zasto na 32 bitni sistem ne moze vise od nepunih 4 Gb memorije, poznavanje binarnog sistema bi ti dalo odgovor - sto ce reci da ipak zatreba

Vjeruj da me to nije interesovalo nikada niti mi je zatrebalo za ovih 20 god, dakle ni jedan jedini put nisam morao neki broj pretvarati u nule i jedinice... :)

Poenta je da treba uciti ono sto ce zaista koristiti prilikom prakticnog rada sa racunarima, a ne samo stavljati da nesto ima u knjigama.


Vrh
  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 14:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
heh, evo ti jos jedan primjer:
koliko njih je imalo praktican rad na racunaru tokom skolovanja i to bas u Wordu i Excelu, pa se zaposlili i jos uvijek ne znaju nist`
zovu te "jer u njihov Excel ne moze stat` vise od jednog broja" (ne znaju ni rasiriti kolonu)
po meni nije lose znati neke osnove, koje mogu pomoci da se neko opredjeli za neku oblast (kao sto je bilo u mom slucaju)
mada je informatika poprilicno zeznuta jer koliko cujem nema kvalitetnog kadra da je predaje, a ni samog programa

za kraj ne mogu da ne spomenem curu sa PMF-a, odsjek Geografija, sto se izbila kako je oborena na ispitu sto ne zna gdje je Spanija ;)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 14:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
tensSa je napisao:
Poenta je da treba uciti ono sto ce zaista koristiti prilikom prakticnog rada sa racunarima, a ne samo stavljati da nesto ima u knjigama.

Било би занимљиво примијенити исту формулу на рецимо физику или хемију или било коју област. :)
Постоји разлог зашто се прво "ђеља сува теорија", а потом иде на примјену теоријских знања.
У супротном, сваки зидар би био архитекта и не би било потребе за школовањем истих. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 17:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 22:37
Postovi: 1586
Djaci uopste ne uce.
Pogotovo ovi klinci danasnji.
Evo moja sestra 8. razred osnovne ne hvata se knjige nikako a i 90% generacije joj je takvo.

A pod br.2 nijedan normalan profesor nece traziti od djaka apsolutno sve sto pise u knjizi, to je potpuna nebuloza.
Sto se tice demokratije, ona ima otprilike istu vaznost kao i vec pomenuta sociologija, filozofija i sl.
Apsolutno nikakvu.

Ja nisam u srednjoj imao ni sociologiju ni filozofiju i sta mi fali :)
Demokratiju sam imao al' je sluzila samo za navlacenje prosjeka.
Ono sto nedostaje nasem skolstvu uopsteno gledano je praksa.
Teorije imamo i previse iz svih predmeta koji se bave nekom strukom (elektrotehnika, masinstvo itd.)

_________________
Prijatelju ove noci, prijatelju moga sna.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Moje misljenje.
Nezaboravimo osnovi cilj svakog obrazovanja je da zamjeni prazan um sa otvorenim umom.
Sta uciti to je uvijek bila velika dilema!!! Jos od Sokrata i Aristotela.
Reko bi neko pa to je tako prosto, daj ono sto se trazi, ali nije prosto, to je slozeno i uvijek je bilo problem.
Sta uciti djecu, ne kako uciti.
Kako uciti , nacin, tehnika, metod su sekundarna pitanja.
Sta uciti djecu? Ucimo djecu da budu kreativna, radoznala,kriticna. Ucimo ih da koriste svoj um da znaju razlikovat sta je bitno a sta nebitno ako im zelimo pomoci i pripremiti ih za buducnost.
Kolicina znanja usvojenog u skoli je bitna ali ne presudna. Svako se nadgradjuje i usavrsava u svome pravcu kroz zivot.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Tačno je da ima nepotrebnih podataka u udžbenicima, ali kao što su već mnogi prije mene rekli na ovoj temi, pa nije prof ili nastavnik toliko lud da traži svakakve budalaštine od učenika. Valjda on treba da ocijeni koliko će gradivo biti opširno i šta će tražiti od učenika. Bar je tako kod mene bilo i u osnovnoj i u srednjoj školi.
Druga stvar, čak mislim da nema TOLIKO nepotrebnih stvari koje djeca uče. Iskreno, meni je draže i ako su me nekad natjerali da naučim nešto što mi nikad u životu možda neće trebati nego da budem kao konj, da ne znam pogledati ni lijevo ni desno, nego samo pravo i ništa više.
A što se tiče binarnog sistema, tenssa, naučiti prevoditi brojeve u binarni sistem nije teško, a zna dobro doći. ;) Pogotovo djeci koja se planiraju baviti nekim informatičkim naukama. Bila sam dvije godine na matematici i informatici, mene je znalo prosto biti sramota kad vidim šta ljudi ne znaju.
Neka djeca uče. Što više nauče dok su mlađi, to je poslije lakše.


Poslednji put menjao mrkvica dana 29 Jan 2013, 18:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
Jebeš to sve... Ja kad sam vidio šta ćerka moje sestre, 2. razred, treba nositi na leđima, skočio mi pritisak i došlo mi da udarim nekog. Djetešce od 26-7 kila da nosi torbu koja je sigurno preko 5... Mamu im jebem svima što sjede u kancelarijama ministarstva, kao i učiteljima, "pedagozima" koji veze o životu nemaju i koji sami tjeraju djecu da trpaju sve u torbu. Ja joj nosio torbu do blizu škole, onda ona htjela da stavi, valjda je sramota pred drugovima... kako se dijete iskrivi pod teretom, a još je među višima u razredu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Dobro to. To je suludo, nositi sve udžbenike u školu.
Sjećam se dok sam bila negdje 3-4 razred, moji su kupovali knjige preko škole. Prvi dan škole je bilo obavezno ponijeti sve udžbenike u školu da se probere šta će se koristiti a šta ne. I kad se probere opet ramena otpadaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
Sad djeca nose izgleda i više, imaju da prostiš pun ***** nekih vježbanki... Što je najgore mala kaže da im učiteljica određuje da moraju toliko nositi?! Da ih ne probira za padobrance možda...

_________________
Slika


Poslednji put menjao Rivaldinho dana 29 Jan 2013, 18:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 22:37
Postovi: 1586
E sjecam se i meni su otpadala ledja, a i gdje nece kad knjiga iz prirode i drustva ima preko 100 strana jebala ih priroda i drustvo.....

_________________
Prijatelju ove noci, prijatelju moga sna.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ima li neki forumaš da je upućen u način nastajanja ovih udžbenika?
Ja imam osjećaj da neke (ili možda većinu) pišu ljudi koji nastavnog procesa nisu vidjeli nikakda.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 18:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ja se ne sjećam koliko je bilo grešaka u knjigama koje sam ja koristio u osnovnoj školi, ali ove sadašnje zaista su...

Pitala mene od sestre curica šta je sublimacija i ja joj rekao. Kaže ona nije to. Ma kako nije nemoj da
te nalupam :)

I pokazala mi u knjizi šta piše. Ona rekla nastavnici/učiteljici ili kome već, a ona njoj rekla da uči prema knjizi. :roll:

Ali matematika je posebna priča. Od zadataka koje nije moguće riješiti bez teorije iz narednih razreda, do onih koji su tako postavljeni da su i mene zbunjivali :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2013, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Zbirka za osmi razred matematike je grozna.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs