banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 21:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 114 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Jun 2014, 18:08 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jun 2014, 21:42
Postovi: 3
Zdravo ljudi!

Ja sam student iz Poljske. Moguće je da ću ići na studentsku razmenu u Banja Luku sledeće godine (još nisam siguran), dakle hteo sam da Vas pitam, šta mi možete reći o filološkom fakultetu (srpski jezik)? Da li je teško? Koliko vidite, moj nivo jezika nije još savršen i zbog toga ne znam šta mogu da očekujem :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2014, 18:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Овде ти је план и програм студија, а за све остало морао би сачекати да се јави неко ко студира српски. :)

http://www.filoloski.rs.ba/index.php?pr ... iprogram=6

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2014, 22:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2012, 22:55
Postovi: 17
Da li neko zna kada počinje prijava za prijemni ispit na Filološkom fakultetu u Banjaluci?
Slao sam im mejlove ali na mejl u vezi s tim mi nisu odgovorili.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2014, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Почела у понедељак за све факултете и траје до 27.06. Све ти пише у конкурсу.

http://unibl.org/uni/sajt/doc/File/konk ... godini.pdf

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 12:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2012, 22:55
Postovi: 17
E, hvala.
Možda je glupo pitanje ali kome treba da se obratim, kad dođem na fakultet, da bih se prijavio na prijemni za studije anglistike?
Za sad sam stekao utisak da nisu baš najorganizovaniji iako nisam ni započeo studije. Sajt im je totalno neažuran.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 12:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
За све се обраћаш у студентску службу, референту за англистику.
Сва документа, уплатницу и шта већ треба тамо предајеш. Лако је препознати - буду огромни редови испред. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 17:12 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 17 Jun 2014, 16:47
Postovi: 6
PiiXiie_ je napisao:
Vidim da se već dugo ovdje ništa ne piše, a meni su potrebni odgovori..pa, valjda ću imati sreće pa će se netko javiti.
Hjela bih upisati engleski jezik i zanima me šta treba da pripremam za prijemni, koje knjige da čitam, znam da trebam uzeti knjige od srednje škole i učiti, samo što je malo teže jer u susjednim gimnazijama toga baš nema, da čitaju knjige na engleskom i to. Pa me zanima ima li itko da studira engleski i šta je sve pripremao? Hvala


Imaju prirucnik za upis (mislim da je oko 20KM), tu imas sve jezike. Ja sam uzela pa sebi kopirala dio za engleski, ne isplati se kupovati :D Na "mock exams" kako ih zovu imas sledece: articles, prepositions, plural forms (ne znam gdje ih nalaze), ono sa prefiksima tipa agree-disagree, passive voice, da podvuces tacan oblik glagola u recenici, gerund vs infinitive, indirect/reported speech, da dopunis recenice sa tacnim oblikom glagola, da napises recenicu na drugi nacin ali da ima isto znacenje (daju ti rijec u zagradi)

Srpski dio testa su neke osnove gramatike, mislim da za to dobijas oko 10 bodova. Bude ekavica/ijekavica, komparacija pridjeva, da odredis funkciju rijeci u recenici, padezi, da odredis glagolski nacin u nekim stihovima, da se odrede vrste zavisnih recenica, da se zaokruze bezvucni suglasnici (i uopste vrste glasova), glasovne promjene i sl.


Ne trebas citati knjige na engleskom, dovoljan ti je udzbenik iz srednje. Mi smo koristili English in Mind 2-5 i radili smo sve ovo. Jedino se ne sjecam irregular plurals, ali moze se naci na netu :)
Za srpski kazu da se uzme neka gramatika za gimanziju, pojma nejmam ko je izdavac, nismo je koristili. Ali opet kazem moze se sve naci na internetu, jer ti trebaju samo osnove.

Imate postavljen konkurs na sajtu FPN-a, tamo pisu informacije za sve fakultete, koliko primaju studenata, koliko ide na budzet, potrebni dokumenti, adrese i sl.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 19:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2012, 22:55
Postovi: 17
Da li postoje negdje primjeri prošlogodišnjih testova? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 19:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 17 Jun 2014, 16:47
Postovi: 6
Pa pretpostavljam u toj knjizi koju sam spomenula :D Bude na taj fazon


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 21:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2012, 22:55
Postovi: 17
Kakav je generalno studij engleskog jezika?
Ima li neko da prenese utiske?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 21:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
gigaweapon je napisao:
Kakav je generalno studij engleskog jezika?

Дуг и узалудан.
Ту негдје са студијем филозофије у рангу, с том разликом да је на енглески навала, док на филозофији праве засједе по Меркатору и на силу уписују студенте (као некад морнаре у Енглеској).

Кад завршиш сконташ да свака фукара говори енглески и да твој "оригинал оксфордски акценат" не прави разлику никакву. Ако се бавиш преводилаштвом сконташ да су ти хонорари мањи од 25-40% од оних које има преводилац са француског...(јер свака фукара говори тај језик), а број пријављених за мјесто професора енглеског у СШЦ Кнежево је већи од твог броја ципела, а убрзо се и број одбијеница за посао приближи том броју.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2014, 22:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2012, 22:55
Postovi: 17
Mene zanima kakav je studij, kakvi su profesori, koji su predmeti najzahtjevniji itd. a ne šta će biti poslije jer mi to nije uopšte bitno. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2014, 13:00 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 17 Jun 2014, 16:47
Postovi: 6
Evil_Dead je napisao:
gigaweapon je napisao:
Kakav je generalno studij engleskog jezika?

Дуг и узалудан.
Ту негдје са студијем филозофије у рангу, с том разликом да је на енглески навала, док на филозофији праве засједе по Меркатору и на силу уписују студенте (као некад морнаре у Енглеској).

Кад завршиш сконташ да свака фукара говори енглески и да твој "оригинал оксфордски акценат" не прави разлику никакву. Ако се бавиш преводилаштвом сконташ да су ти хонорари мањи од 25-40% од оних које има преводилац са француског...(јер свака фукара говори тај језик), а број пријављених за мјесто професора енглеског у СШЦ Кнежево је већи од твог броја ципела, а убрзо се и број одбијеница за посао приближи том броју.


Da nije zalosno bilo bi smijesno :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2014, 17:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2013, 00:37
Postovi: 661
Lokacija: Ides pravo pa skrenes lijevo.
Da se mene pita ja bih komplet filoloski ukinula jer apsolutno nikakve koristi od istog nema. Sad se samo stvara nepotreban kadar za sve jezike jer ima i previse besposlenih koji su zavrsili jos prije iks godina. :roll:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2014, 17:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16753
jab reko da vi s medicine imate veću perspektivu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2014, 18:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
JaLicno1987 je napisao:
Da se mene pita ja bih komplet filoloski ukinula jer apsolutno nikakve koristi od istog nema. Sad se samo stvara nepotreban kadar za sve jezike jer ima i previse besposlenih koji su zavrsili jos prije iks godina. :roll:

Да се мене пита ја бих укинуо школовање у потпуности. Реално, само се ствара непотребан кадар који умије да чита и пише. Мислим, шта ће ти писменост да радиш као кмет? Коме треба превод књиге са страног језика? Јебеш књиге, коме треба култура. :roll: Њива је за народ и канал да се копа, а не да се чита, пише или не дај боже нешто комплексније ради.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2014, 18:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Neki dan rece kolega,oglas za cvecaru u centru,traze curu koja zna najmanje dva strana jezika,pa ti vidi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2014, 09:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2013, 00:37
Postovi: 661
Lokacija: Ides pravo pa skrenes lijevo.
Treba da zavrsim fakultet da bih radila u cvjecari? Radije bih kupila sajlu da se objesim. :roll:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2014, 09:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ako treba za sajlu da skupljamo, samo javi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2014, 10:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Sa jezicima imas mogucnost da radis bilo gde,jbg svi bi mi da radimo u ambasadi al ne moze.
Lepo je studirati neki neobicni jezik a engleski sto kaze Evil moze svako nauciti i cemu fax.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 114 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs