banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Maj 2024, 23:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 128 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jun 2009, 23:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jun 2009, 23:05
Postovi: 20
Lokacija: Prijedor
Bas juce sam obisao kampus, da dobijem neke informacije u vezi studiranja Politologije.
Kao sto sam i ocikivao, naisao sam na standardno neljubazno osoblje, kojima sama pojava covjeka koji trazi odgovore smeta :roll:

Sta ces-kakva drzava, takvi i ljudi...

Medjutim, na oglasnoj tabli odjseka Pol. Nauka nije pisalo nista korisno vezano za predstojeci prijemni rok-ispit, tako da sam igrao na kartu "lijepih ociju" i bacio oko na nekoliko privlacnih cura, kojih je prepun Fil. fakultet. :drunken:

Standardno upoznavanje, malo uobicajnog pocetnog razgovora i dobijes odgovore koje si trazio.
Neko je davno rekao da lijepa rijec i celicna vrata otvara, ali za nase seljake od profesora treba lijepa plava koverta za otvaranje tih vrata. :wink:

Uglavnom, konkurs izlazi sledece sedmice u jednom od pisanih glasnika- Glas Srpske je pouzdan, te ce vjerovatno biti i koja rijec u RTRS-u dnevniku disgust
Prijemni pocetkom sl. mjeseca.

Pitanja za prijemni ces dobiti jedino ako budes dovoljno komunikativan-na, te se malo potrudis, a ne ovdje da po forumu cekas Godoa :fadein:
Odgovore za prijemni je sramta i traziti ako ces iskreno...

Eto toliko od mene..
Tek sam se REG, a vec sam se raspisao :Fade-color


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 08:52 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2009, 14:53
Postovi: 7
Frisky_Dingo je napisao:
Evo i ja se pridruzujem Electro. Ko ima pitanja??? Cak i ako nemate, mozete da se sjetite od prosle godine, jer ih je jako malo...

Frisky_Dingo idem ja sutra do fakulteta politickih nauka da se nesto raspitam i da se nadjem sa jednom devojkom koja studira polit. nauke, pa cu da vidim kolika je njena memorija. :lol: Ne budem puno na forumu, pa ako ti nesto bude trebalo javi se na moj mail wahnsinn_96@yahoo.com. Pozzzzzzzzz :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jun 2009, 18:25 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 26 Jun 2009, 17:58
Postovi: 1
Miki98 je napisao:
Na tom "fakultetu" nema profesora niti bilo čega drugog, bježi od filozofskog ili onog što je on iznjedrio što dalje!!! Ako te zanima politika, upiši pravo ili ekonomiju (ne kažem da su oni sjajni, ali makar na nešto liče).


Ако момка занимају политичка теорија, философија, упоредна политика/е, социологија и право и економија али само колико су везани за политику, можда није лоше да иде на ФПН а не Правни или Економски где ће се мучити с брдом предмета који га не занимају и које ће морати себе да сили да учи. Мислим да су најштетнији људи који тако испрва људе желе да преусмере у избору факултета и каријере.

Miki98 je napisao:
Nastavni plan se podudara? Prijeratni je, manje više, i u Beogradu i u Zagrebu. Kumrovačka škola. Katastrofa. Političke nauke/planovi na normalnim fakultetima u svijetu nisu ni blizu tako kao u staroj Jugi ... a u BG i ZG jesu - a naravno, i kod nas, jer sta bi mi drugo znali nego da prepisujemo...

Пишеш о стварима о којима немаш појма. У Кумровцу је била политичка школа која је спремала кадрове док је ФПН ипак био образовна иснтитуција, чак и у оно време, уз онај идеолошки призвук. Наставни план на ФПН у БГ се и те како изменио током ових година, у ствари је један од ажурнијих уопште на државним факултетима у Београду. А да не причам о активности самог факултета и одређеног дела наставног кадра.

Citiraj:
Na osnovu licnog iskustva moje drugarice koja tamo studira (po tom sto ona kaze uslovi studija su otprilike nesto malo losiji nego na Filozofskom, Fakultet ima 2, a cijeli Univerzitet ukupno ima 5-6 profesora, itd). Sto se tice programa, nije se morao bas prepisivati Zagreb ili Beograd, mogli su "prepisati"i London ili Stokholm... ali Kumrovac je Kumrovac... A taj uslov Ministarstva, ako postoji, je apsolutno idiotiski. Jesu li oni culi za originalnost, kreativnost, napredak...da, zaboravih, pa i tamo su kadrovi Kumrovacke skole. A planovi nisu svuda isti, niti "podudarni". Potrazi malo po internetu pa ces vidjeti... Evo npr, uporedi to s vasim programom: http://www.polisci.washington.edu/Under ... ments.html
http://www.chass.utoronto.ca/polsci/pro ... udents.htm, http://www2.lse.ac.uk/government/degree ... sophy.aspx
http://www.studeren.uva.nl/politicologi ... CE5768576A
http://www.statsvet.uu.se/Utbildning/Gr ... fault.aspx

Да не говоримо напамет, упоредимо ФПН УБГ и LSE DeptofGov које си дао

First year:
* Logic
* Reason, Knowledge and Values: An Introduction to Philosophy
* Either Introduction to Political Theory or Introduction to Political Science
* Either The introductory Government Paper not taken or an approved paper taught outside the departments of Government and Philosophy

На првој години ФПН БГ, полит(ик)олошког смера (који је најсличнији Политици и Философији са LSE)
Имаш
- Увод у Философију или Савремену философију
- Увод у Политичку теорију
- Историју политичке теорије (1 + 2)
- Политичку економију
- Савремену политичку економију
- Основе права (раније Увод у право)
- Социологију

То ти мање више прекрива градиво са LSE and then some...

Second year:
Four courses in total
Up to three from:
* Introduction to Political Theory or Introduction to Political Science (обрађено у Првој код нас)
* Political Concepts (Савремена политичка теорија у Трећој)
* Comparative Politics (Упоредна политика код нас) or European Politics
Up to three from:
* Morality and Values (код нас Политичка социологија)
* Scientific Method or Philosophy of the Social Sciences or Evidence and Scientific Method (Методологија са статистиком)
* A paper from the Philosophy option list

Плус још код нас имаш Политички систем Србије (као домаћи), Економски систем Србије, Савремену политичку историју

Third year:
Four courses in total
* Philosophy and Public Policy
Up to three from:
* Political Theory
* Public Policy
* Comparative Politics
* European Politics
Up to two from:
* Philosophy option list

Ту се мало разликују али више зато што је код њих 3 године и то углавном теоретског док код нас и класични политолози имају мало више знања из праксе помоћу предмета као што су Међународни односи, Политичка социологија савременог друштва, Јавна управа, Локална самоуправа, Религија и политика и изборних предмета као што су Друштвена историја Србије, Верске заједнице Србије, Историја српске пол мисли, Психологија политичког понашања, Политичка антропологија итд.

Па четврта година где се још дубље залази у ствари тако да је за мастер потребно само још три семестра.

Кога занима наставни план ФПН БГ има овде, уз описе појеидних предмета, ценим да ће БЛ личити на то. Срећно.

http://www.fpn.bg.ac.yu/pages/p_id3/np_p.html (Класични политолошки смер или политичке науке)
http://www.fpn.bg.ac.yu/pages/p_id3/np_m.html (Међународне студије - то још увек немате, да ли ћете, видећемо)
http://www.fpn.bg.ac.yu/pages/p_id3/np_n.html (новинарско-комуниколошки)
http://www.fpn.bg.ac.yu/pages/p_id3/np_s.html (социјална политика и социјални рад)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2010, 22:43 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 19 Jan 2010, 22:31
Postovi: 1
eeeee ovakoooo msm da sam vas trazila po cjelom internetu.....treba mi velika al ogromna pomoc za fax.......ovakoo....hocu da upisem politicke nauke medjunarodni odnos sa javnoscu al mi trebaju neke inf....jeli iko raspolozennn???


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 22:10 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Feb 2010, 21:58
Postovi: 1
Pozdrav kolegama u BL 8)
Ja studiram FPN u Bg, međunarodni smer.
Taj smer ne postoji u BL? Tako?
Postoje soc.rad, novinarstvo i politikologija?
Hoćete li biti ljubazni da okačite program politikološkog? 8)
Ima li bilo kakvih priča o master studijama?
I da, da li postoji internet prezentacija fakulteta?
Ja je nisam pronašao :)
Hvala


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 12:13 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 18 Maj 2010, 12:05
Postovi: 7
Internet prezentacija fakulteta...? Nema je. Cudi me.
Koliko vidim, fakultet je haoticno organizovan, i svo bi voljeli da se osavremeni a nekoliko malih pomaka je veoma tesko naaviti.
Master studije na politickim naukama, koliko cujem ce biti formirane 2010. I to ne samo na FPN vec i na svim ostalim fakultetima Univerziteta.
Postoje li kakve info, ako nista onda bar spekulacije, oko smjerova?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2010, 17:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 254
Информатор о пријемном испиту за упис на Факултет политичких наука Универзитета у Бањој Луци

http://www.unibl.rs.sr/uni/sajt/doc/Fil ... _nauka.pdf


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 23:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2010, 21:17
Postovi: 41
http://banjalukain.com/front/govorili-s ... reis-ceric


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2011, 16:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2010, 11:53
Postovi: 32
Pozdrav ekipa!

Zanimalo me gdje mogu da saznam koliko studenata je upisalo 1. semestar u ovoj skolskoj godini, zna li neko?
I jos nesto, koliko ih je na budzetu i kakva je generalno "konkurencija" tamo..?
Hvalaaa... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2011, 16:58 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2008, 17:47
Postovi: 653
Lokacija: Banja Luka
Prije se baš puno ljudi prijavljivalo, uzimajući u obzir činjenicu da su primali samo 40 -50, to je bilo mnogo.
2007. primali su 40, a prijavilo se više od 150. Na kraju su proširili listu za još 10.
Što se budzeta tiče te godine je 25 ili 30 išlo na budzet.

Ove godine sam čula da nije upisalo mnogo studenata, ali ne znam to pouzdano.

Konkurencija...... šarolika :)
Uglavnom, ako se prijavi previše ljudi onda bap moraš rasturiti prijemni i imati dobar prosjek iz srednje škole da bi bio na budzetu.

_________________
Maybe I just wanna touch U feel your warm inside again.
Maybe I just wanna hurt U the sweetest pleasure is me
I don't know why but I love to see U cry
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2011, 20:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
Determinanta je napisao:
Pozdrav ekipa!

Zanimalo me gdje mogu da saznam koliko studenata je upisalo 1. semestar u ovoj skolskoj godini, zna li neko?
I jos nesto, koliko ih je na budzetu i kakva je generalno "konkurencija" tamo..?
Hvalaaa... :D

studentska sluzba, pod uslovom da ti zele ustupiti taj podatak
eventualno Zavod za Statistiku, pod uslovom da ti zele ustupiti taj podatak

ps. s obzirom da si fizicko lice ne znam sta ce ti taj podatak, pa tako sumnjam da ce ti ga lako ustupiti :D

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2011, 04:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2010, 11:53
Postovi: 32
Uh, uglavnom, hvala...
Malo vrsljam po sajtovima, raspitujem se, jer mislim da je bas to ono sto hocu. Jedino sto me zeza je prosjek iz srednje, gimnazija je u pitanju, oko 4 se vrti. Otom - potom... (:

Hvala! ^^


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2011, 08:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Političke nauke?
Protiv.

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2012, 14:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 00:57
Postovi: 686
fakultet političkih nauka je obicna smijurija, znam kamaru ljudi koji su presli sa drugih fakulteta gdje nisu mogli kolokovijum poloziti a na politckim naukama ciste sve pred sobom a poznavajuci ih znam da su i dalje dilaleje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2012, 22:48 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Apr 2012, 17:55
Postovi: 3
Moze li mi neko reci stanje na odsjeku ''Novinarstvo i komunikologija''? :)
Idem u 3. razred Banjalucke gimnazije, prosjek mi je oko 4 (3,9 - 4,2).
Postoji mnogo ljudi koji ''pametuju'' o ovom fakultetu i ne znam kome da vjerujem. :) Po pricama rekla-kazala cini mi se da se u ovoj drzavi ne moze postati posten novinar.
A to mi je velika zelja. :)
Unaprijed zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2012, 22:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
dkl je napisao:
Moze li mi neko reci stanje na odsjeku ''Novinarstvo i komunikologija''? :)
Idem u 3. razred Banjalucke gimnazije, prosjek mi je oko 4 (3,9 - 4,2).
Postoji mnogo ljudi koji ''pametuju'' o ovom fakultetu i ne znam kome da vjerujem. :) Po pricama rekla-kazala cini mi se da se u ovoj drzavi ne moze postati posten novinar.
A to mi je velika zelja. :)
Unaprijed zahvaljujem.


У овој држави не можеш постат ни поштен поп и љекар,а камоли шта друго.Журналистика ти је супер,додуше не знам како је у РС.Ал уколико заиста желиш бавит се новинарством,сјајан позив,стресан али љепота професије је фантастична. Ако ти је то жеља,не оклијевај,ја када сам уписивао,мислио сам географију,због безброј разлога и одабрао журналистику и нисам се покајао. Смараће те мало социологија током студирања (бар је мене)ал све у свему кад ти дође 3. година и практични рад схватит ћеш сву љепоту. ;)

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2012, 23:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
drinin vuk je napisao:
dkl je napisao:
Moze li mi neko reci stanje na odsjeku ''Novinarstvo i komunikologija''? :)
Idem u 3. razred Banjalucke gimnazije, prosjek mi je oko 4 (3,9 - 4,2).
Postoji mnogo ljudi koji ''pametuju'' o ovom fakultetu i ne znam kome da vjerujem. :) Po pricama rekla-kazala cini mi se da se u ovoj drzavi ne moze postati posten novinar.
A to mi je velika zelja. :)
Unaprijed zahvaljujem.


У овој држави не можеш постат ни поштен поп и љекар,а камоли шта друго.Журналистика ти је супер,додуше не знам како је у РС.Ал уколико заиста желиш бавит се новинарством,сјајан позив,стресан али љепота професије је фантастична. Ако ти је то жеља,не оклијевај,ја када сам уписивао,мислио сам географију,због безброј разлога и одабрао журналистику и нисам се покајао. Смараће те мало социологија током студирања (бар је мене)ал све у свему кад ти дође 3. година и практични рад схватит ћеш сву љепоту. ;)

Slažem se! I još samo da dodam:

Ako si planirala da budeš neka voditeljka jutarnjeg programa ili vremenske prognoze, fakultet ti i ne treba - bolje ulaži u solarijum manikir pedikir i šminku ;)

Ako te stvarno zanima da se baviš profesijom koja je sve ono što je Vuk rekao plus veoma često necijenjena i potplaćena u odnosu na odgovornost, znaje i trud koji se od tebe traži, onda upiši novinarstvo. Naravno, tokom studija nemoj se ograničiti samo na fakultetske teoretske predmete nego sa bavi pomalo i praktičnim radom koliko to obaveze budu dozvoljavale..

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2012, 17:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
Citiraj:
Naravno, tokom studija nemoj se ograničiti samo na fakultetske teoretske predmete nego sa bavi pomalo i praktičnim radom koliko to obaveze budu dozvoljavale..


Херцеговац рече кључну ствар,вјеруј да је пракса и писање,читање све! Читај што више,пиши текстове,вјежбај структуру,ради ако гдје можеш поред студирања као волонтер, а о Хегелу,Канту,Веберу и осталим које ћеш морат проучит у прве двије,па и у трећој,учићеш да положиш,суштински је небитно. Не знам како је у РС,једна другарица ми је причала да практично страни језик имају само у првој години,то је лоша стран,апсолутно,такође и српски. Много је неписмених на факултету и то није добро у вашем систему.

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2012, 19:15 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
drinin vuk je napisao:
Citiraj:
Naravno, tokom studija nemoj se ograničiti samo na fakultetske teoretske predmete nego sa bavi pomalo i praktičnim radom koliko to obaveze budu dozvoljavale..


Херцеговац рече кључну ствар,вјеруј да је пракса и писање,читање све! Читај што више,пиши текстове,вјежбај структуру,ради ако гдје можеш поред студирања као волонтер, а о Хегелу,Канту,Веберу и осталим које ћеш морат проучит у прве двије,па и у трећој,учићеш да положиш,суштински је небитно. Не знам како је у РС,једна другарица ми је причала да практично страни језик имају само у првој години,то је лоша стран,апсолутно,такође и српски. Много је неписмених на факултету и то није добро у вашем систему.

Ima strani jezik na dosta više godina... Na tri čini mi se... A da se provuče tih nepismenih - provuče se na žalost...

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2012, 21:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
може бити,стварно не знам како је то код вас (нас) :) .Имам другарицу која студира у ССарајеву и рекла ми је да имају енглески само у првој години ;) Касније ништа исто и за српски,само ми рече да је пролазност сасвим ок. Рекла ми је и да их много теоријом смарају,да праксе немају као рецимо ми (можда је лагала) :)

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 128 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs