banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 09:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 01:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
al bio si uporan... mora se priznati... :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 01:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
kako to mislis? pa ja sam odslusao jedan semestar... i vidio da mi je buducnost u prodavanju paprika na pijaci. bash kao sto je "profesor" lolic i rekao da ce vecina da zavrsi.

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 13:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
EiLeen je napisao:
vim je napisao:
Bolonjska deklaracija je glupa zato sto moras redovno ici na predavanja i moras se samo posvetiti fakultetu kao da ti je to jedina stvar tako da ne mozes raditi uz fakultet.
Ranije je bilo da ne moras ici na predavanja nego samo na vjezbe i ispite tako da si mogao i raditi. Sad prozivaju na fakultetu jesi prisutan na predavanju isto kao i u srednjoj skoli.
Tako da je ovaj sad faks samo za one koje mama i tata mogu financirati. Oni koji zele da rade i studiraju to ne mogu i moraju ostati bez fakulteta. Zbog toga sam protiv ove deklaracije.

Ti si sad lupio... Ja nemam pojma odakle ljudi izvlače te info... Ja idem samo na neka predavanja. Nisu obavezna. N I S U... Treba li crtat da predavanja nisu obavezna?
Ne možeš raditi? Pa kako onda ovdje svi rade?
Prozivaju? Do sad me niko ni jednom nije prozivao, nismo osnovna škola...
Priče o Bo kruže kao da je neka famozna deklaracija, u stvari samo bolji uslovi....



Znam ljude sa pmf u banjaluci, odsjek biologija, prva godina, njih prozivaju jesu li na predavanju. Otidjite na pmf u banjaluci i uvjerite se. Profesori kazu da to moraju zbog bolonjske deklaracije tako .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 13:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
ne, profesori prozivaju studente zato da bi studenti slusali njihova predavanja. to je jedan od bezuspjesnih pokusaja da se poveca prolaznost na ispitima. ako studenti slusaju predavanja, bolja ce biti prolaznost. ali sta ako profesor tusi gnjavi i cita iz knjige???

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2007, 11:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ne bi rekao. Na predavanjima se slabo nauci, olje se uci iz knjige. Najbolji studenti moje generacije su bili oni koji nisu dolazili na predavanja nego su koristili to vrijeme za ucenje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2007, 11:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
zapravo slabo se uci u oba slucaja
profesori uglavnom znaju sve napamet, a nista ne znaju objasniti, dok su knjige pisane za akademike pa i iz njih ne mozes nista nauciti :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2007, 14:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ako je dobro predavanje, naravno da će ti ostati u glavi... Samo još kod kuće to pročitaš i znaš..
Ja sam u gimnaziji tako bježuckala i učila kod kuće... A onda sam počela samo da bježuckam bez učenja.. :lol:
Al ako je profesor zanimljiv zašto ne bi otišao na njegovo predavanje, možda zavoliš predmet koji ti je na početku djelovao smor... Npr. meni psihologija forme.. Djelovala mi je predosadna, al imam super profesoricu, idem stalno na predavanja.... Al nažalost, ako odmah kod kuće ne pročitaš, slabo ostane u glavi do idućeg predavanja... A to svi znamo... Al daleko od tog da su predavanja obavezna...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 12:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Spider Pig je napisao:
... Al daleko od tog da su predavanja obavezna...


Pa nisu mozda u italiji ali u banjaluci, bar na pmf-u, jesu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 12:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Spider Pig je napisao:
Ako je dobro predavanje, naravno da će ti ostati u glavi... Samo još kod kuće to pročitaš i znaš..
Ja sam u gimnaziji tako bježuckala i učila kod kuće... A onda sam počela samo da bježuckam bez učenja.. :lol:
Al ako je profesor zanimljiv zašto ne bi otišao na njegovo predavanje, možda zavoliš predmet koji ti je na početku djelovao smor... Npr. meni psihologija forme.. Djelovala mi je predosadna, al imam super profesoricu, idem stalno na predavanja.... Al nažalost, ako odmah kod kuće ne pročitaš, slabo ostane u glavi do idućeg predavanja... A to svi znamo... Al daleko od tog da su predavanja obavezna...

Ti sad poredis gimnaziju sa faksom;u gimnaziji se po casu obradi 3,4 stranice maksimalno i to samo iz pojedinih predmeta,ispituje se dio gradiva,obicno ni cetvrtina,pa ti sad nasla to da poredis...

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Laoce, zadnja 3 reda se odnose na faks. I ne možeš reći da nećeš zapamtiti ako poslije predavanja pročitaš to što ste radili. I da poslije 6 mjeseci uzmeš taj predmet da učiš biće ti lakše.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 14:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Spider Pig je napisao:
Laoce, zadnja 3 reda se odnose na faks. I ne možeš reći da nećeš zapamtiti ako poslije predavanja pročitaš to što ste radili. I da poslije 6 mjeseci uzmeš taj predmet da učiš biće ti lakše.

Zavisi na kojem si faksu,na nekom laksem,mozda.Na medicini su predavanja ,ne smijem reci totalno,ali uglavnom gubljenje vremena;bolje je ostati kuci i uciti to i milion puta ponavljati.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 14:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Medicinu ću da zaobiđem :D Al kod većine drugih faksova je dobro ići na zanimljiva predavanja jer sve što ti je zanimljivo ulazi ti u glavu... Na ona koja su gubljenje vremena naravno da ne treba ići već bolje ostat kod kuće i učit...

P.S. A što ste tiče lakoće mog faksa, pa meni je valjda lagan jer mi je zanimljiv, a ima onih koji ne mogu ni upisat... :lol:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Ja sam mislio da je najteze upisati faks,ali kad sam upisao,onda sam vidio da ga je NAJLAKSE upisati,valja to gurat' :D
Ovdje je sad i medicina nesto ,valjda po Bolonji,neki novi program(mene nije zakacio);imaju jedan test na kraju godine,jest gradivo ogromno i jest da se polaze odjednom,ali zaokruzivati odgovore i na papiru zavrsiti medicinu,ne ide to,to je prepoznavanje,a ne znanje.
A i ima i toga,vazno je da volis ono sto studiras.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 14:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Užas... Ovdje je medicina, farmacija i stomatologija po 5 god, al poslije budeš master. Imaju dosta prakse, to znam jer mi drugarica baš sad radi praksu u apoteci i obavezno im je 6 mjeseci... A doktori imaju i više...
Da, istina je da ljudi kad upisuju samo mole boga da upadnu, a poslije će lako, al međutim (pogotovo za arh i medicinu) poslije se opeku.. :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 15:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Spider Pig je napisao:
Užas... Ovdje je medicina, farmacija i stomatologija po 5 god, al poslije budeš master. Imaju dosta prakse, to znam jer mi drugarica baš sad radi praksu u apoteci i obavezno im je 6 mjeseci... A doktori imaju i više...
Da, istina je da ljudi kad upisuju samo mole boga da upadnu, a poslije će lako, al međutim (pogotovo za arh i medicinu) poslije se opeku.. :D

Medicina samo 5 godina? Ovdje je i po novom 6,Farmacija je 5,a za stomaKtologiju nisam siguran.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2007, 15:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ne, sve po 5, ostali fakulteti po 3, a master još 2.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 11:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ev' ja imam pitanje:

Kako sam shvatio bolonja funkcionise po principu 3+2+3

3-osnovno (ali kako kazu sa tim fakticki nemas nista)...e sada neka mi to neko objasni ko studira vani po bolonji posto je ovdje sve konfuzno!

2- je taj master (nesto slicno magistarskom al' nije :D ) neka mi i to neko objasni kakve su tacno razlike!?

3- doktorat........to mi je jasno!

E sada kljucno pitanje......kako neko da nastavi vani ili ovdje skolovanje (po bolonji), nakon diplomskog (zavrsene 4 god.)
Da bi bio master jel' se mora zavrsiti 1 ili 2 god.?
Da li se uopste moze nastaviti skolovanje po bolonji?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 12:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 10:39
Postovi: 42
Cini mi se po vasoj prici da mnogi profesori na zalost sami nisu skontali sta ustvari znaci Bologna process ko zna enlg izvolite link http://ec.europa.eu/education/policies/ ... na_en.html

The three priorities of the Bologna process are: Introduction of the three cycle system (bachelor/master/doctorate), quality assurance and recognition of qualifications and periods of study.

Bachelor je 3 godine studija 180 poena svaka sedmica je 1,5 poena. 30 p po semestru.

Poslije bachelora mozes a nemoras dalje na master 120 p tj 2 godine.

Poslije mastera mozes a nemoras da doktoriras, doktorat traje 3-4 godine zavisi, sta gdje itd.

Bologna nema nista sa prozivanjem. To je od fakulteta do fakulteta. Bologna sistem se koristi i za kurseve on-line na kojima uopste ne moras biti prisutan, cak i ispit mozes da radis od kuce.

Ocjene su od A do E, A je naveca E nije prolazna ocjena.

Fazon sa Boloniom je da ucenici gdje god u Evropi studirali uce iste stvari iz iste literature. Nasa sva literatura je na engleskom iako se ispiti rade na svedskom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 16:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@Block out:
Није само систем 3+2+3, већ и 4+1+3. Који систем ће се примјењивати зависи од факултета до факултета. Што се тиче промјене факултета, ту главну улогу играју ECTS бодови.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 16:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ok za literaturu i te stvari, to mi je jasno.
Zasto sluze ti bodovi 180+120...to nesto kao prosjek ocjena ili...?
I da li znas odgovore na postavljena pitanja....

E sada kljucno pitanje......kako neko da nastavi vani ili ovdje skolovanje (po bolonji), nakon diplomskog (zavrsene 4 god.)
Da bi bio master jel' se mora zavrsiti 1 ili 2 god.?
Da li se uopste moze nastaviti skolovanje po bolonji?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs