banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 08:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 16:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
medi je napisao:
@Block out:
Није само систем 3+2+3, већ и 4+1+3. Који систем ће се примјењивати зависи од факултета до факултета. Што се тиче промјене факултета, ту главну улогу играју ECTS бодови.


4+1+3 ok, to mi se vec svidja!
A kakvi su to bodovi?
Postoje ti bodovi kod ljudi koji nisu po Bolonji?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 16:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 10:39
Postovi: 42
ne 180 za Bachelor i 120 za Master nije prosjek ocjena... 1 poen je 1,5 sedmica.

Ako ti jedan kurs traje 10 sedmica (prosjecno je uciti oko 40-60 h sedmicno) znaci nosi 15 poena ako ga polozis znaci polozio si 15 od 180 i sve tako dok ne dodes do 180. Kada polozis 180 poena nevezano kakve ocjene imas dobijes zvanje Bachelor.

Znaci ako si redovan student koji uci izmedju 40-60 sati sedmicno imas sansu da ces poloziti 15 poena u roku od 10 sedmica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 16:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
_Smokvica_ je napisao:
ne 180 za Bachelor i 120 za Master nije prosjek ocjena... 1 poen je 1,5 sedmica.

Ako ti jedan kurs traje 10 sedmica (prosjecno je uciti oko 40-60 h sedmicno) znaci nosi 15 poena ako ga polozis znaci polozio si 15 od 180 i sve tako dok ne dodes do 180. Kada polozis 180 poena nevezano kakve ocjene imas dobijes zvanje Bachelor.

Znaci ako si redovan student koji uci izmedju 40-60 sati sedmicno imas sansu da ces poloziti 15 poena u roku od 10 sedmica.


Htjela si reci 1 sedmica 1,5 bodova?
Ok, ali kako mislis poloziti 15 poena ili 20 nebitno?
Jel to podrazumjeva slusanje predavanja, prisustvo ili?
Mislim zbunjuje me kada kazes "uci izmedju 40-60 sati sedmicno"?
Kakav kurs sada?....to nesto kao ispit?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 17:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 10:39
Postovi: 42
Pa citavo skolovanje na fakultetu je podijeljeno na razlicite kurseve. Recimo da studiras hemiju imaces kurs jedan iz organske, drugi neorganske, treci iz analiticke itd.

Zamisli da u prvoj godini imas 15 poena (bodova) na Bolognoskom se to zove ECTS-credits (European Credit Transfer and Accumulation System) organske hemije. Znaci 10 sedmica ces imati taj kurs. U to se podrazumjeva predavanja, laboracije i vjezbe. I samim tim ono sto ucis kod kuce. Poslije 10 sedmica svega toga imas ispit i poslije toga kurs je gotov. Ako polozis ispit i laboracije dobijes 15 poena ako ne polozis ne dobijes nista dobrodosao sljedece godine ili sljedeci semestar. Sljedeci put nemoras ici na predavanja samo se prijavis na ispit.

Znaci u jednom semestru mozes imati dva kursa po 15 poena, zajedno 30 ECTS. Jedna godina 60 ECTS. Tri godine 180 ECTS.

Kod nekih fakulteta imas jedan kurs koji ide 100% pa poslije njega drugi itd. Kod drugih imas dva kursa koja idu paralalno po 50%.

Kursevi nemoraju biti 15 poena kao sto sam navela oni mogu biti på 5, 10. 20, 30 sve zavisi. Al se odpriliek zna da je je normalno poloziti u jednom semestru 30 poena.

Ovo sto sam napisala za ucenje... vecina profesora kaze da se u jednoj sedmici treba najmanje uciti 40 sati znaci ako je kurs 15 ECTS uci najmanje 400 sati i znas da ces proci...

Jos pitanja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2007, 17:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Da :D

Da li mogu da upisem neki faks vani tj. master ako ovdje nisam isao po bolonji, tj. diplomirao na starom nacinu skolovanja?

Hvala na ovim informacijama, sada je mnogo jasnije :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 00:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Moжеш, али ако је план и програм по којем си завршио студиј прихватљив од стране факултета на којем уписујеш мастер студије. Сваки факултет ће ти провјерити диплому и рећи шта и како даље, да би могао наставити са студијима код њих. Дакле, ако си заинтересован за мастер студиј на неком факултету, обрати им се, приложи документацију и они ће ти рећи имаш ли испуњене све услове за даље студирање, и ако немаш шта треба да урадиш ...

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 14:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ovo što je Smokvica napisala što se mene tiče nije tačno. Ja studiram u Bologni i mi radimo drukčije. Imamo po 60 bodova na godini, svi predmeti imaju po 6 bodova, glavni ima 12. Npr. ako ti studiraš graffica progettata (što i studiraš) imaš 12 bodova iz tog ispita, a iz ostalih po 6.
Nema nikakve obnove, slušaš sve, polažeš samo ono što si odslušao, pa makar i prije 5 god.
Nakon 3 god imaš laureu odnosno diplomu, al svi idu na master. Bar kod nas. To se u stvari zove specializione i možeš da biraš i nešto drugo, ne moraš ono što si završio. Što se tiče 4+1 to kod nas ne može. Priznaju ti to kao da si završio 3, odnosno radiš 4+2.
Kod nas naravno moraš nostrifikovati diplomu kod sudskog, pa onda slati na fax.... Eto, ako imaš još nekih pitanja....
Reci mi samo u koju zemlju hoćeš ići jer je ovo samo za Italiju.... Ovo što je Smokvica pisala je drukčije kao što i sam vidiš...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 20:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Ok, medi je lijepo i najpametnije rekao da se obratim fakultetu i da ce oni sve reci. Ali svaka informacija je dobrodosla.
Evo vidi se da nije to sve isto, jasno i jednoobrazno, mada sustinu sam shvatio.

Spider pig...sta ti je "graffica progettata"?

I ja sam shvatio da cu morati (ako me uopste prime) odraditi 2 god. mastera.
Sto se tice nastavka skolovanja, to sto sam htio ovdje nema.
Ima BG ali je poprilicno skupo, vise se isplati Bec ili tako nesto.
Sarajevo i Zagreb ne nude Bog zna sta.
Ja sam se zagrijao za Cesku...Brno ili Prag.
Gledao sam nesto sajtove fakulteta i ponuda je odlicna a skolovanje besplatno!
E sada sta ce biti od toga....

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 20:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 10:39
Postovi: 42
Pa moze biti da se razliku je od zemlje do zemje kao i od fakulteta do fakulteta al koliko sam ja skontala glavno je to 60 bodova po godini i 3+2 sistem. I ja mislim da ces morati 4+2 jer fazon sa masterom je barem kod nas da ides u dubinu svojih studija dakle ako si studirao matematiku onda mozes ici samo jos dublje u matematiku na masteru nemozes odjednom uzeti recimo engleski. Ma masteru je isto cesto da jedan semestar ili cak 2 radis diplomski tj naucni rad.

Al ipak covjek najvise informacija moze dobiti sa internet stranica doticnog fakulteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2007, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Pa imaš graffica dell'arte i graffica progettata... Za moj fax ti mogu reći samo riječi hvale, stvarno je divan, al mana mu je što se plaća iako nije preskupo... Mislim pored ostalih cijena, fax je najjeftiniji...
Ovo su ti odsjeci:
klik
Što se tiče Bg i Zg, pa po meni je bolje otići vani i naučiti još jedan strani jezik i imati master...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2008, 19:12 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jan 2008, 17:25
Postovi: 84
JA SAM SAD NOVOPECENI STUDENT....STALNO NAM SOLE PAMET KAKO MI STUDIRAMO PO BOLONJI...ALI TO JE SAMO ONDA KADA JE NESTO U KORIST PROFESORA.MI JADNI POJMA NEMAMO NI KAKO SE TO BODUJE NI STA,NI KAD SU ISPITI NI KAD KOLOKVIJUM... :oops: :oops: :oops: ....NEKI DAN SAM IMALA 4 KOLOKVIJUMA NA JEDAN DAN... :roll: :roll: :roll: :roll: VEZE...

MOZE LI MI IKO RECI....KOLIKO SE ISPITA MOZE PRENIJETI U DRUGI SEMESTAR....A KOLIKO U DRUGU GODINU??????????????????????????


HVALAAAAAAAAAAAAA

_________________
Do it!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2008, 09:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
eileen izmedju mastera i specijalistickih studija postoji razlika, pa nemoj da ih mjesas :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2008, 13:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Da, specijalizaciju radiš samo iz svog smijera/smijerova na tvom faxu... Al to ti kod nas poistovjećuju jer ne možeš radit master iz nečeg što je potpuno različito tvojoj diplomi, odnosno moraš imati 1/3 bodova zajedničkih da bi polagao razliku predmeta. Tako da ti to dođe master, a specijalizacija samo ono što ne moraš polagat razliku već odmah kreneš. Al i to je master, isto 2 god nakon faxa.
Nije kod nas specijalizacija samo za doktore :D Npr. ja mogu uzet specijalizaciju sve smijerove na mom faxu, al ako hoću nešto drugo moram imat 1/3 zajedničkih bodova. Npr. ne mogu uzet ekonomiju... :lol:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2008, 12:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
zanimljivo
ja kad sam gledao tabele "izlgeda" Bolonjske deklaracije, specijalizacija ti je nesto kao Bachelor
konkretno u domenu tehnickih nauka dobijas zvanje inzenjera 1. stepena uz dodatak nazivu specijalistickog studija koji si pohadjao

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2008, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Nemam pojma. Govorim ti samo kako je kod nas (u Bologni). Znači 3+2, poslije 3 je laurea (diploma) i tad si recimo inženjer poslije mašinstva. A onda da, dodaju ti naziv specijalizacije kad pridodaš ova 2. U principu si kao s višom školom s 3 god ovdje... Skoro niko ne ostaje samo na 3 god, svi idu na specijalizaciju...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2008, 14:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
elien bolonjska deklaracija je SAMO potpisana u bolonji i po tome je dobila naziv bolonjska bash kao zenevska deklaracija i mnoge druge. ne mozes master studij nazivati specijalizacijom jer to su dve razlicite stvari. radis 3 godine bachelor i onda imas 2 godine za master. kakva specijalizacija molime te?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2008, 14:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ne govorim da je to isključivo kako treba da bude, govorim kako je ovdje. Ti izvlačiš riječi iz kontexta... A ja mislla fazon... :roll:
Ovdje se master zove specijalizacija. Termin master su pokupili prije par god, to je strana riječ u njihovom jeziku. Ovdje se specijaliziraš za nešto.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2008, 11:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
opet ponavljam specijalizacija i mastering nisu isto
specijalizacija je uze opredjeljenje u okviru struke, po jacini negdje na nivou bachelora i traje 3 godine (s tim sto dosta fakulteta ne dozvoljava mastering poslije specijalizacije)
master je "nastavak" na bachelor i traje 2 godine, kojim se stice zvanje (o gle cuda) mastera u odredjenoj oblasti

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2008, 19:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Feb 2008, 18:41
Postovi: 11
Au sto napravise frku sa bolonjom na Arh-Gradj fakultetu u Banjaluci.
Predhodne generacije sa 16 predmeta u prvoj dodini jedva izlazile na kraj i pored pravila da se mogu preneti samo 3 predmeta svi su morali prenositi 4. A sad isti broj predmeta...smanjen broj ispitnih rokova a ne smije se prenjeti ni jedan predmet.

Dobro....sve bi to mozda i bilo OK da su mozda smanjili broj nepotrebnih predmeta.
(npr. Geodezija je i dalje predmet na arhitekturi iako postoji geodetski smijer na AGF BL :) )
C c c :-?

Uz sve to....umjesto 3+2 do mastera sve traje 4+2 sto dodatno objasnjava da nesto nije dobro ustimano jos i da vjerovatno ima viska. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2008, 00:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Naravno da ima lol... Al nisam sigurna, mislim da je i kod nas arhitektura 4+1... Možda vam smanje na 1 god master.. Boh...
A to za davanje svih ispita mi je glupo... Nikakva sloboda studentima...
Brate, kod vas na arh uvijek neke gluposti, kad god se čujem s drugaricom ona o nekim Bolognama priča lol :lol:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs