banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 12:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
MENI NISTA NIJE JASNO!!!!

Svi nesto pricaju o toj bolonji... kao kada dodje ima sunce da grane studentima ovo ono... valjda je sada dosla... a ja josh nemam pojma o cemu tolika galama!
Jesu bodovi bitni, mislim to oko cega se svi spore pricaju polemisu... ne kontam. Ja studiram u austriji i ovde je valjda ta bolonja... ali ja NISTA ali BAS NISTA razlicito ne vidim od ETF na kojem sam studirao. MASA(preko 90%) ispita koji se dole rade su priznata na fakultetima u Austriji, i jedino sto treba uraditi je uvesti te "bolonjske bodove" pa da svi studneti u RS budu srecni? LOL Bodovi su nesto najlakse sto moze da se uradi... sve ide po principu: koliko predmet ima casova sedmicno toliko bodova/2 i eto tih ects bodova o kojima svi galame. Samo, mozda je to dole problem... a meni se cini tako jednostavnim. Svi pricaju o bolonji a niko niko(barem ja ne znam nekoga) ko moze da mi objasni TACNO sta je bolonja i sta se dobija sa njom.

Oni koji misle da ce bolonjom da dobiju nesto se uzalud nadaju. Jer napredka nema sve dok se ne promjeni nacin predavanja profesora na fakultetima. To je ono sto koci sve. Mala prolaznost na ispitima nije samo krivica studenata, studenata ali i profesora. Profesorima je najlakse da okrive studente da su lijeni, umjesto da oni promjene nacin predavanja i pristup svom predmetu i odnos prema studentima.

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 15:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
kefalo je napisao:
ko moze da mi objasni TACNO sta je bolonja i sta se dobija sa njom.

Evo ja ću ti objasnit iz prve ruke. Nama su bodovi jedino bitni za stipendije. Što se tiče bodovanja, mislim da samo jednosemestralni imaju po 4 boda, a ostali po 6, sem glavnog predmeta koji ima 12 i njega stvarno imamo 3 puta sedmično po više sati.
Predavanja nisu obavezna, knjige jesu. Potpisujemo se, al profesorima je očito bitno samo znanje, a prisustvo više manje. To je ono što se razlikuje od Bl gdje svi pričaju da moraju da budu na predavanjima.
Parcijalno polaganje još nisam susrela. Ispiti su pismeni+usmeni i ima i praktični dio na svakom predmetu. Praksu radiš konsultujući se s profesorom, te ako na to ne dolaziš i ne donosiš radove ispit ne možeš položit. Ovo je isključivo za moj fax.
Ocjene su od 18 do 30.
Stipendije se dobijaju na osnovu tih bodova. Na 1. god ti nisu potrebni jer ti gledaju fin. stanje, a od druge god moraš imati skupljenih 40, odnosno 60 bodova na 3.
Sa 180 bodova moraš diplomirat. Diplomski je 12 bodova. Diplomski je nakon treće godine, a medicinari i farmaceuti, te neki odsjeci na pravu imaju po 5 god te su oni odmah masteri.
Za elektro ne znam, mislim da je i on 3+2, al ne drži me za riječ jer ne poznajem nikog s etf...
Eto...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
Manje vise sam to vec znao... ali sam mislio da se krije josh nesto puno znacajnije iza te bolonje kad se tolika frka oko toga digla.

Na kraju sa tom bolonjom studenti nisu dobili nista sem da im se predmeti "boduju". Smijesno... ono sto sam ja prvo pomislio kad sam cuo bolonja je sredjivanje planova i programa studijskih smjerova izbacivanje zastarjelih i nepotrebnih stvari, predmeta i pojedinih tema iz predavanja. Te uvodjenje novih predmeta i drugi pristup predavanjima i vjezbama. To je po mom misljenju ono sto je potrebno nasem visokoskolskom obrazovanju. Samo sto je to jako problematicna tema, jer mnogi profesori, fosili, nisu spremni da promjene nista u svom radu 30 godina. Iako bi te promjene bile minorne. Gledajuci realno... sistem skolovanja na univerzitetima u austriji (npr.) bi se mogao u roku jedne godine ako ne i krace prenijeti kod nas... cak mislim da bi Austrijanci a vjerujem i druge evropske zemlje bile srecne da ponude pomoc u reformama i da ponude svoja iskustva... cak i da pozovu profesore i najbolje studente da posjete univerzitete u austriji i da se vidi kako se to ovde radi. Samo je problem sto kod nas prvo nema volje kod studenata a onda kod profesora kojima je jedini cilj da se dogura do penzije ili ne znam ti ni ja vec sta... samo kako sam ja skontao najmanje im je stalo do studenata. Studenti opet imaju problem sto ne mogu da odu u inostranstvo pa da vide kako se u inostranstvu studira... videci od drugih bi mogli nesto sami da pokrenu i da dobiju nove ideje. A ovako sputavani od drustva politike i samog univerziteta nemaju sanse i to ce sve da ide jako sporo!

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 19:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Pa kažem ti, i ovdje su to predavanja i vježbe, samo što je puno zanimljivije i profesori jesu dosta zanimljiviji i slobodniji... Imaju po 60 god, al su i dalje mladi u duši i to mi se sviđa :D
Drugo što mi se sviđa što možemo da koristimo sve na fakultetu (pogotovo na mom ima materijala koji su skupi), čak i da nosimo kući. U Bl to nije moguće jer naravno i ono što neko donira to profesori nose kućama...
Predavanja i vježbe jesu moderniji tako da je Bo stvarno super. Al razlika je i u sredstvima: da bi profesori bili ovako sretni i zadovoljni trebaju im dati veeeelike plate, pa neće uzimat materijale s faxa i ostale donacije... U Bl se sve rasprodaje i šverca.
Što se tiče pomoći stranih profesora, pa i ja mislim da bi ovi rado našima pomogli, al mislim da naše ne zanima puno ta reforma....
Citiraj:
Studenti opet imaju problem sto ne mogu da odu u inostranstvo pa da vide kako se u inostranstvu studira... videci od drugih bi mogli nesto sami da pokrenu i da dobiju nove ideje. A ovako sputavani od drustva politike i samog univerziteta nemaju sanse i to ce sve da ide jako sporo!

Nažalost, nažalost...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 19:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
Pa to je ono sto ja cijelo vrijeme hocu da istaknem.... svi se uhvatili bolonje a bolonja nista bolje studentima ne donosi! barem meni tako izgleda... mislim... nek se javi neko od studenata pa nek kaze kako mu je nakon uvodjenja bolonje. isto sranje drugo pakovanje... jedina razlika je u toj diplomi... sto se ne zove ovako vec onako i imaju ko fol neki bodovi ovo ono... tako to meni izgleda. a u sustini sve ostalo isto ...

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2007, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ama ja ti pišem upravo iz Bologne! Ne znam kako je na faxovima u Bl, znam da je na mom bilo drukčije nego ovdje. Ovdje su samo bolji uslovi, al što se učenja tiče, isto je.... ako ne znaš, nećeš proći i gotovo... :lol:
Razlika je u izbornim, u Bl se ne može birat, a i mislim da su neki profesori ostali zatucani i da predaju isto što su predavali 75. :lol:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2007, 23:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2007, 23:30
Postovi: 2060
Lokacija: somewhere in the BL
Ma bolonja sranje...BL fakultetei ni vidjeli bolonju...jadno...Kao uveli neku bolonju a ni sami ne znaju sta hoce...A indexi ni grba nemaju :cry:
OCUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU GRRRRRRBBBBBBBBBBBBBB :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 00:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Evo ti grb...
Slika
Lol... :lol:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 10:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2007, 23:30
Postovi: 2060
Lokacija: somewhere in the BL
EiLeen je napisao:
Evo ti grb...
Slika
Lol... :lol:




Hahahaa :lol: :lol: :lol: puno hvala :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 19:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
kad ta bolonjeza dodje, narod ce da bude mnogo pametniji i da ono bez gledanja rijesi sve zadatke...

recimo onda ces moci kuci u wc-u da napravis privatnu biblioteku iznad vodokotlica i dok ste na nuzdi koju krstimo kao "velika" spremis ispit...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 20:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
mangia puno srece sa primjenom svih 5 matematika nakon zavrsetka etfa. i puno srece u savladavanju novih tehnologija koje su pregazile tvoj fakultet a i tebe zajedno s njim.

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 20:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Bolonjska deklaracija je glupa zato sto moras redovno ici na predavanja i moras se samo posvetiti fakultetu kao da ti je to jedina stvar tako da ne mozes raditi uz fakultet.
Ranije je bilo da ne moras ici na predavanja nego samo na vjezbe i ispite tako da si mogao i raditi. Sad prozivaju na fakultetu jesi prisutan na predavanju isto kao i u srednjoj skoli.
Tako da je ovaj sad faks samo za one koje mama i tata mogu financirati. Oni koji zele da rade i studiraju to ne mogu i moraju ostati bez fakulteta. Zbog toga sam protiv ove deklaracije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
bolonja nema nikakve veze sa tim! to su ciste gluposti

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
vim je napisao:
Bolonjska deklaracija je glupa zato sto moras redovno ici na predavanja i moras se samo posvetiti fakultetu kao da ti je to jedina stvar tako da ne mozes raditi uz fakultet.
Ranije je bilo da ne moras ici na predavanja nego samo na vjezbe i ispite tako da si mogao i raditi. Sad prozivaju na fakultetu jesi prisutan na predavanju isto kao i u srednjoj skoli.
Tako da je ovaj sad faks samo za one koje mama i tata mogu financirati. Oni koji zele da rade i studiraju to ne mogu i moraju ostati bez fakulteta. Zbog toga sam protiv ove deklaracije.

Ti si sad lupio... Ja nemam pojma odakle ljudi izvlače te info... Ja idem samo na neka predavanja. Nisu obavezna. N I S U... Treba li crtat da predavanja nisu obavezna?
Ne možeš raditi? Pa kako onda ovdje svi rade?
Prozivaju? Do sad me niko ni jednom nije prozivao, nismo osnovna škola...
Priče o Bo kruže kao da je neka famozna deklaracija, u stvari samo bolji uslovi....

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 21:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
bolonja nema nikakve veze sa predavanjima jedino sa diplomom studenta i bodovanjima predmeta. znaci prakticno studentu koji studira ne donosi nikakve promjene sem u nazivu diplome koja je priznata u svijetu. to je sve ljudi... to ukidanje nekih rokova, to nigdje u bolonji ne postoji. evo ja na svom faxu imam npr iz matematike u toku ovog semestra jedno 7-8 ispitnih rokova. vjerujem da ni profesori u bl ne znaju sta je bolonja.... hahaha

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Poslednji put menjao kefalo dana 27 Nov 2007, 22:10, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Nov 2007, 22:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
kefalo, samo "ohne stress"!!!

:lol: :lol: :lol:

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 00:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
kefalo je napisao:
... u toku ovog semestra jedno 7-8 ispitnih rokova. ....
hahaha


sumnjam da ce ti trebati manje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 01:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
jebga istina boli.... pa smo poceli sa prozivkama

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 01:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
ono sto mene boli je tvoj odlazak sa etf-a jer si bio najbolji donator svih vremena...

znao si svakog oktobra da se pojavis i doneses hrpu para... ee to su bila vremena...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2007, 01:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
eee skolski skolski, cak klupski kolega....
jebga imalo se moglo se... :iconbiggrin: a josh nisam tatin sin... a bila su i vremena :drinking:

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs