banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 08:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Studiranje u Austriji
PostPoslato: 15 Jan 2004, 15:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
zanima me kako je tamo ... na kojim ste faxovima, koliko vam treba mjesecno za zivot... jel vam salju roditelji ili sami zaradjujete? sve me zanima!
interesuje me takodje i studiranje informatike u AU pa ako neko vec studira da mi kaze nesto o faxu i ostalo.

pozdrav

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2004, 16:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
posto sam primjetio da je jako malo ljudi koji studiraju u AU na forumu... pa molim nekoga od domacih koji imaju nekoga na studijama u AU.... da saznaju nesto o tome.... ili da kazu da se licno javi ovde na forum!

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2004, 18:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Avg 2003, 10:10
Postovi: 1408
Lokacija: BL Republika Srpska
Imam ja nerodjenog brata ali ako zelis kad ga vidim ispitacu ga ? :)

_________________
mi smo ta ekipa..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2004, 22:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
kefalo,prvo ovo : mozesh skinuti broshuru o studiranju u Austriji sa ovog sajta...

http://www.sus.ba/

tu imash dosta podataka, linkova za sve fakultete pa josh ako imalo govorish deutsch pomoci ce ti, jer svaki fax ima svoj sajt, prezentaciju, nastavni plan i program, katedre, forum, pa onda studenti online raspravljaju o svemu i svacemu.... :wink: (bash kao i kod nas :lol: :lol: :lol: ....)

inace Grac je mnogo povoljniji za zivot i blizi Banjaluci :wink: izmedju ostalog pa mnogi idu u taj univerzitetski gradic .. a dosta nashih ima i u Becu...toliko kazu ima srpskog jezika na Univerzitetu, da morash lovitei Austrijance da pricas sa njima, da bi usavrshavao jezik....

Prvo zavisi ti od nivoa znanja njemackog jezika. Oni na samom pocetku rade test da vide na kom si nivou, i onda te ubace u odredjeni krus jezika. Neki minimum z aljude koji su ranije ucili njemacki , bio je 6 mjeseci slushanja jezika a potomm polaganje..koje kazu nije nimalo lako.
Uglavnom masa njih uci jezik 1 godinu da bi mogla da prati nastavu i da uci na njemacki.
Ono sto je jako dobro je prije nego sto se odlucish da idesh da ovde upishes kurs njemackog minimum na tri mjeseca...da imash predznanje.

Sto se tice mjesecnih troshkova to ti je minimum 500 Eura.

Kazu stan 200-250 Eura..ali sve ti to zavisi.. od dijela grada, sprata, komunalija,da li ima kupatilo :D jer monumentalni dio Beca u mngoim zgradama i nema kupatilo u stanovima.. :o :) al historija i prvi krug grada pa je zato skupoo :roll: :)

Kazu mi da imash satnova od 50 Eura pa da ti mozak stane...a opet postoji opcija u domovima...gdje su uslovi solidni...

Hrana-opet zavisi koliko ko voli da gushta ...kazu minimum 200 Eura mjesecno...

Javni prevoz-povoljna sedmicna karta za studente sa neogranicenim brojem voznji...ne vishe od 10 eura.

Zapolsenje-zavisi od srece, znajnja jezika, sposobnosti , a ako negog imash da te pogura tim bolje...
uglavnom studenti rade u prodavnicama, cirkusima :D , prevoze, odvoze i slicne posleve vikendom ili odredjeni broj sati sedmicno. Uglavnom oni koji rade uspiju da obezbijede tih 500 eura mjesecno.
Takodje sa studentskom vizom ne mozeshd a radish legalno, niti si prijavljen, znaci kockash se, ali masa tako radi, pogotovo u Becu gdje je jako veliki broj neprijavljenih radnika na crno...
znaci ukklopish se u masuu, jer nema drugog rjeshenja..

sta znam recimo kafa je 2 eura, pivo 2,5 eura, kokteli od 5 eura pa an vishe ...

Ne znam sta bih ti josh napisala.... kazem ti imam dosta prijatelja koji su se prebacili tamo na Univerzitet, a takodje imam jako blisku rodbinu, sa kojom jako cesto komuniciram i pricam o zivotnom standardu tamo ..i stalno nesto porucujem da mi donesu, kupe .... :P imaju dosta povoljne akcijske prodaje tehnike..... pogotovo sada oko NG....a o mocart kuglama i drugim gushtanjima da ne pricam :P

I da...vecina ih dobije papire da su primljeni na fax, izvade vizu, jer moraju otici da daju novac za dom, da se zvanicno upishu na fax (licno), i da uplate kurs jezika(1000 Eura koje sam placash), i neki kad su bili tih 7 dana tamo su se vrnuli ovamo i odustali.. :) nisu se snashli u svemu tome...
A neki su na putu za Bec..izashli iz busa u Gracu tj. malo poslije Graca...na autoputu u sred nedodjije pa su imali bash slavne dogadjaje....i probijanje leda odlicno... :lol:

znaci iako je bespaltno morash da imash na racunu 5000 eura(mada to se moze prikazati..jer vecina samo prkaze taj novac na svom racunu, pa vrati...), i josh + morash da uplatish kurs jezika...
Sto se tice vize ona se dobija..samo mora mali milion papira da se izganja , potvrde sa faxa u Bl, prepisi, apostili, bla bla..a sve to kosta i izvuche podobru kintu...

moje misljenje o svemu tome: je u sustini dobro, i simpaticno, bolje studirati tamo nego prebaciti se u Beograd, NS i slicno...

ALI ima i neke mane. koje su mene u startu odbile od toga.....recimo jako velika konkurencija na ispitima, jer iako polozish, a oni zacrtaju limit za prolaz na odredjen broj bodova, ti otpadash :roll: , ne smijesh treci put pasti na ispitu,
i ono finalno bar za mene "medicina na njemackom jezikuuu " :roll:
Ich habe gelernt Deutsch durch vier jahre im Gimnasium (ucih ga 4 god) 8)
ALII ne bih imala zivaca da latinske nazive prevodim na njemacki i sve to ucim i usavrshavam jer mi taj jezik nije prirasao srcu ni najmanje.... :roll: a kazem sve je opet individualno i nikog necu da odvracam... :wink:

eto to ti je moje misljenje .... a opet sve to zavisi jer niko od tih 15-20-tak ljudi koliko ih otprilike znam tamo...nije proshao isto..znaci sreca, znanje i blagostanje.... :wink: :wink:

pozdrav komshiluku :drinking:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Feb 2004, 22:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
kazu ljudi koji su trenutno u grazzu, a i vecina ostalih, kako su svi presli na euro, ono sto je bilo 5 maraka, sad je 5 eura :)

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Feb 2004, 12:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
bas tako
ako imas rapaksa idi ako nemas suti i trpi :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 02:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
pa zato mozes da radis sa strane sto legalno sto na crno.... tamo za razliku od bosne i balkana ima posla... ko hoce da radi... a evo i gipsy kaze da skoro svi studenti rade i studiraju... sto znaci da ti pare i nisu toliko neophodne... mozda samo dok se ne snadjes(nadjes posao)

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 10:28 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
heh koliko je meni poznato tamo kao student mozes raditi samo na crno jer kod njih (kao i kod ostalih zapadnih zemalja) ne smijes doci u zemlju i studirati i raditi (tj. mozes raditi samo 8 sati sedmicno ako se ne varam)
isto tako Austrija se suocava sa krizom
kazu da je sve teze naci posao

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Pa u svakom slucaju isplatnije je tamo cistiti klozete nego ovde raditi kao doktor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 14:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
da bar je plata redovnija, imas socijalno, zdravstveno, uplacuju tu u PIO,... al` javlja se problem kod Bosanaca sto stalno pate od nostalgije za svojim stanom/kucom ili mjestom u kojem su zivjeli

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 15:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
ko je rekao da ne mogu da rade :roll:

naravno da mogu ali postoji odredjena satnica. Postoje poslovi koje se nude samo studentima :wink: a mnogo njih rade i kao konobari navece i pristojno zive od baksisa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 15:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Jebes mjesto/kucu ako nemas ljeba da jedes...
Ma 100% imas posla preko studentske unije samo mozda pare nisu velike al ima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2004, 15:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
epek,

malo koji student zivi baaaaas o svom dzepu. Vecinu starci ispomazu, a pored tih regularnih poslova koji se nude preko studentske centrale uvijek se nadje i koji poslic na "crno" tako da je to sasvim ok zivot


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2004, 11:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
epek je napisao:
Pa u svakom slucaju isplatnije je tamo cistiti klozete nego ovde raditi kao doktor



gloopost :crazyeyes:

svi koji rade u At i studiraju tamo,rade pola radnog vrmenena ili samo vikendom...ne mozes stici riljati i josh na to sve uciti...

a ljudi koji imaju licno svojih 5000 Eu na racunu ne moraju toliko da brinu , al druga je prica sto vecina njih posudi te pare da prikaze, a skoro niko nema na racunu toliku svotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2004, 23:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
...svejedno....eto me:)

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2004, 16:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Jul 2003, 19:12
Postovi: 66
ТИ ПАМЕТНИ АУСТРИЈАНЦИ, КАО ОДШТЕТУ ЗА ОКУПАЦИЈЕ ДАЈУ БЕСПЛАТНУ ШКОЛАРИНУ БИХ ДЈЕЦИ, А ПОЛЕЂИНА СВЕГА ТОГА ЈЕ ДА НАМ ОДВОЗЕ ИНТЕЛЕКТУАЛЦЕ, ДАКЛЕ НИКАКВО ДОБРО.
БОГ ДАЈЕ УЧЕЊЕ, А НЕ ВАКУФТЕТИ!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2004, 11:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
Najbolje zaposlis se u McDonalds-u, imas platu, poneki cheesburger zglobnim radom obradis i tako to :)

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2004, 20:10 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Mar 2004, 16:22
Postovi: 5
Lokacija: Negdje u masi
E ovako, u Njemackoj je jaca fora studirati,isti je jezik kao i u Austriji,logicno, skolovanje je besplatno sve u svemu je isto ko i u
Austriji samo sto u Njemackoj dobijas radnu dozvolu za pola radnog vremena tj, mozes zaradis oko 800 eura za mesec.Toliko od mene

_________________
Ma mozes ti meni,znas sta
Pucaj sebi u glavu

http://www.uniquewall.tk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2004, 23:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
a kako se upisati u njemacku ? jel mi imamo ugovor sa njima ?

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs