banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 10 Maj 2024, 09:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 603 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Feb 2024, 22:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16753
Ima da nabiju cijenu struje.
Treba budžet pokušati napuniti ja sve načine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 09:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1678
Lokacija: banja luka
Obaraju cijenu hljeba sve ostalo pozadinski i stihiski raste.... Ona poslovica eno vuka eno vuka a ovamo...

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 09:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1865
Lokacija: Banja Luka
Mi smo kuhana žaba odavno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 20:59 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 979
Generalo ovo konstantno divljanj cijena ne ide ni poslodavcima na ruku, mogu pricati sta hoce i dizati cijene ali kupovna moc pada, i tek ce padat, a najzalije mi je od svega sto su se poslodavci ponovo izvukli iz situacije oko odliva radne snage i manjka radnika, dodjose turci, arapi i ko zna ko jos kao zamjena i jos jeftinije, i na kraju se ponovo izvukose....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 21:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9856
Lokacija: Далеко од раја
Истина, али ти радници су углавном неквалификивани. Знам да су се у неким фирмама жалили да странци не могу радити ниједан сложенији посао јер не знају и не желе да науче, углавном се све своди на прости физички рад, слагање даске на пилани, штемање канала за полагање каблова и слично.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 21:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15283
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Zašto su se poslodavci izvukli.... Pa i Pakistanca mora prijaviti na minimalac od 900 km

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 21:37 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 979
Pa mora, ali je bar nasao radnika, da nije nasao il ida tesko nalazi morao bi dizati plate u nebo da bi mu neko dosao raditi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 21:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2524
Не обарају они, већ је заустављају на и онако великој цијени.

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 22:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 263
https://www.banjaluka.com/aktuelno/plat ... stanarima/

Radnici u Banjaluci, po visini zarade, zauzimaju peto mjesto, ali prema statističkim podacima plata u najvećem gradu Srpske bila je lani veća za 426 maraka u odnosu na 2019. godinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2024, 22:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 30 Nov 2016, 23:29
Postovi: 1946
Lokacija: Prijedor
Ozrenx je napisao:
Generalo ovo konstantno divljanj cijena ne ide ni poslodavcima na ruku, mogu pricati sta hoce i dizati cijene ali kupovna moc pada, i tek ce padat, a najzalije mi je od svega sto su se poslodavci ponovo izvukli iz situacije oko odliva radne snage i manjka radnika, dodjose turci, arapi i ko zna ko jos kao zamjena i jos jeftinije, i na kraju se ponovo izvukose....


Neki su se "izvukli" istina ali mnogi nisu i neće.Recimo konobar ili trgovac ne može biti Nepalac,Turčin,Filipinac prvenstveno zbog jezičke barijere.Svima njima sa Bliskog istoka mi smo samo usputna stanica i nisu ludi da uče naš jezik.I meni je drago da će tako biti kad se sjetim kako su se ponašale gazde prije 10-15 godina pogotovo u tim uslužnim djelatnostima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2024, 11:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4305
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Poskupljenje svega utiče i na cijenu bazičnog jela na ovim prostorima, a to je - pita.
Prema cijeni pita u pekarama ja pratim inflaciju.
Jedna pekara, nebitna je, samo je primjer, do ljeta 2021. je prodavala krompirušu za 2 KM.
E tada su krenula postepena poskupljenja po 20-30 feninga i krompiruša je dostigla cijenu 3 KM i mjesecima je bilo tako.. sve do neki dan, jer je sada 3,30 KM.
Dakle, ne da je sve otišlo u kurac nego lagano klizi uretrom ka mokraćnoj bešici.. kada uđe u uretere i krene ka bubrezima, e tada će biti kataklizma.

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2024, 13:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2035
Pa burel je u Maleticu bio 3.5 KM. Mislim da je sad preko 4, nisam jeo odavno.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2024, 14:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 171
Lokacija: Banja Luka
4.0 je sad

Sent from my SM-A336B using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2024, 20:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1350
Ozrenx je napisao:
Generalo ovo konstantno divljanj cijena ne ide ni poslodavcima na ruku, mogu pricati sta hoce i dizati cijene ali kupovna moc pada, i tek ce padat, a najzalije mi je od svega sto su se poslodavci ponovo izvukli iz situacije oko odliva radne snage i manjka radnika, dodjose turci, arapi i ko zna ko jos kao zamjena i jos jeftinije, i na kraju se ponovo izvukose....


Tačno je da su se mnogi poslodavci izvukli, najviše zbog ekonomske krize koja traje. Stao je rast plata, splasnuo je zamah i što se tiče odlaska radnika u inostranstvo, mnogi ćute, trpe, ostaju tu gdje jesu i čekaju šta će se desiti. Nema ni neke prevelike potrebe za zapošljavanjem nove radne snage tako da su za sad mirni. Može se reći da je za mnoge gazde opet došlo "njihovo vrijeme". Nedavno čujem za jednu firmu gdje je gazda kuburio par godina sa radnicima, da bi uveo neke nove tehnologije i usred krize i neke vrste nove organizacije, pojavio se višak radnika. Sa zadovoljstvom je došao u firmu i podjebavao ljude, koga će otpustiti a koga neće. Napokon je dočekao taj trenutak nakon godina u kojima su radnici bili u nekoj vrsti prednosti.

A u nekim branšama nikad nije ni bilo neke teške krize sa radnicima. Moja žena radi za jedan od ovih glavnih trgovačkih lanaca, da ne reklamiram, i uglavnom kaže da problema s radnicima i nema. Priliv novih curica voljnih da rade na kasi ili na izlaganju robe je konstantan, pogotovo kasa. Ima i to studentsko udruženje, tako da problema nema. To što se mnoge te curice više slikaju među rafama i prave selfije i pričaju međusobno nego što rade je nešto što su gazde spremne da pretrpe samo da ne plaćaju više kvalitetnog i iskusnog radnika. Ko god od starijih i iskusnijih radnika traži neke bolje uslove inače će napustiti - instrukcija njima šefovima je da ih puste nek idu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2024, 20:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2035
I sta kad odu ti “iskusniji” radnici jer poslodavac nece da dadne 200-300km vecu platu i dodje 50 mladih i lijepih cura koje se slikaju medju rafama? Dodjes pitas je nesto i ona pojma nema?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2024, 20:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1350
Pa taj odliv kvalitetne radne snage se već dešava, možeš to vidjeti u svakoj trgovini. S tim što nikad svi otići neće i oni na to i računaju. Biće onih koji vuku i za one koji se slikaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2024, 21:02 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17170
Lokacija: Q5HW+6W
Sve je to super kad pričaš o prodavnici... šta je sa "ozbiljnijim" firmama, gde kad kažeš iskusan radnik misliš na iskusnog inženjera, na primjer?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2024, 21:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1350
Pa vjerujem da je tu situacija drugačija ali ja trenutno pišem o jednostavnijim poslovima sa nižim kvalifikacijama na kojima ipak radi ogromna većina radnika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2024, 00:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7817
Lokacija: Mejdan
<Enter_name> je napisao:
Sve je to super kad pričaš o prodavnici... šta je sa "ozbiljnijim" firmama, gde kad kažeš iskusan radnik misliš na iskusnog inženjera, na primjer?

Ako nema kod nas na tržištu rada mnogo, onda vlasnik mora raditi korekcije cijene rada ili nuditi neke povlastice, jer je teško naći zamjenu, još teže nekog obučiti i čekati da stekne kakvo-takvo iskustvo.

Kada govorimo o strancima koji migriraju prema Evropi, iskusni inženjer može naći posao i u EU, a u zavisnosti od polja djelovanja ili u nekoj zemlji odakle će još lakše emigrirati u EU, zbog jezičke barijere kod nas, ali i u npr. Maroku može imati finu platu uz jeftinije troškove života, pa nema razloga za migriranje na ove prostore.
Jednostavno, za mnoge grane im nismo zanimljivi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2024, 07:16 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 979
Danchi je napisao:
Ozrenx je napisao:
Generalo ovo konstantno divljanj cijena ne ide ni poslodavcima na ruku, mogu pricati sta hoce i dizati cijene ali kupovna moc pada, i tek ce padat, a najzalije mi je od svega sto su se poslodavci ponovo izvukli iz situacije oko odliva radne snage i manjka radnika, dodjose turci, arapi i ko zna ko jos kao zamjena i jos jeftinije, i na kraju se ponovo izvukose....
Može se reći da je za mnoge gazde opet došlo "njihovo vrijeme". Nedavno čujem za jednu firmu gdje je gazda kuburio par godina sa radnicima, da bi uveo neke nove tehnologije i usred krize i neke vrste nove organizacije, pojavio se višak radnika. Sa zadovoljstvom je došao u firmu i podjebavao ljude, koga će otpustiti a koga neće. Napokon je dočekao taj trenutak nakon godina u kojima su radnici bili u nekoj vrsti prednosti.


O ovom gvorim, na zalost izvukli su se...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 603 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs