banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 06:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 97 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2021, 09:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Ilija Čvorović je napisao:
Soliteri su neizvodivi zbog urbanističkih uslova, odnosno zbog potrebe obezbjeđenja dovoljnog broja praking mjesta.

По чему би то требао бити проблем? Систем би ишао тако да нпр. двије-три идентичне 5-спратнице буквално поредаш једну на другу. Хоћу рећи, идентичан број станова из пар зграда направиш у оквиру солитера. Дакле, исти број станова би захтјевао исти број пакринг мјеста? Сада имаш још и више простора и за паркинге и за паркове и све остало јер си ослободио парцелу н којима би градио остале зграде које су сада саграђене у склопу тог солитера. Зар не?

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 09:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Treba praviti parking garaže i usloviti investitore da svaka zgrada ima X% parkinga ispod zemlje i Y% iznad...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 09:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2029
Kod nas u PD npr nijedna nova zgrada nema parking ispod zgrade, tj garaze. Ionako nema dovoljno parking mjesta. Sigurno ima neki razlog sto investitori izbjegavaju to da rade, a uzimaju 1900 i vise/m2, a zgrade ocajne da ne moze gore.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 11:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
To je zato što nemaju inicijativu da prave podzemne garaže. Pa nije to nikakva komplikovana rabota da se ne može napraviti...
Da ih neko tjera, pravile bi se garaže sve u 16...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 16:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
vojopd je napisao:
Kod nas u PD npr nijedna nova zgrada nema parking ispod zgrade, tj garaze. Ionako nema dovoljno parking mjesta. Sigurno ima neki razlog sto investitori izbjegavaju to da rade, a uzimaju 1900 i vise/m2, a zgrade ocajne da ne moze gore.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sreća za nas koji dođemo su našli rješenje, pređemo viadukt i kod Robota/stadiona :D

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 17:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 255
Umetnik je napisao:
Ilija Čvorović je napisao:
Soliteri su neizvodivi zbog urbanističkih uslova, odnosno zbog potrebe obezbjeđenja dovoljnog broja praking mjesta.

По чему би то требао бити проблем? Систем би ишао тако да нпр. двије-три идентичне 5-спратнице буквално поредаш једну на другу. Хоћу рећи, идентичан број станова из пар зграда направиш у оквиру солитера. Дакле, исти број станова би захтјевао исти број пакринг мјеста? Сада имаш још и више простора и за паркинге и за паркове и све остало јер си ослободио парцелу н којима би градио остале зграде које су сада саграђене у склопу тог солитера. Зар не?

Ako jedna petospratnica, sa podrumskom etažom ispod nje zahtjeva da se skoro čitava parcela pretvori u praking, šta misliš koliko bi trebalo nadzemnih parkinga da se pokriju tri petospratnice sa istim brojem stanova i istom površinom podzemnom etaže. Za svaku dodatnu petospratnicu, morao bi obezbijediti 100% nadzemnih etaža, jer si za prvu već iskoristio podzemnu etažu.

Podzemne etaže se prave isključivo zbog uslova o potrebnom broju parking mjesta. A mislim da se to poštuje manje više samo u Bl. Razlog zašto investitori u PD izbjegavaju podzemne etaže su troškovi, koje ne pokriva prodaja samih parkinga.

Borik je najljepše naselje, ali da se gradilo po današnjim pravilnicima bilo bi minimalno 50% više betona.

Rješenje su javne višespratne garaže u raznim dijelovima grada. Opet ne znam koliko su ljudi voljni parkirati 200-300 metara udaljeno od zgrade. Al pametnije rješenje nemam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 18:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Tako je. Davno sam o tome pricao da bi Grad trebao napraviti projekat - svako naselje jedna velika garaza na vise spratova i to rentati stanarima. Sa tim rijesiti parkiranje u jednosmjerne ulice (napraviti biciklisticke stazs), itd..

Borik je idealan za to, da npr. porusis onu pijacu iza "Moj market" -a, kod skole Vuk Karadzic, ali svako naselje ima sigurno jednu takvu neiskoriscenu parcelu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 18:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Dignes dva sprata na staroj autobuskoj na postojecem parkingu i rjesio si problem parkiranja u centru. Stavis Vidovdansku kao jednosmjernu a Kralja Petra I isto tako u suprotnom smjeru.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 19:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
wizzy_bl je napisao:
Tako je. Davno sam o tome pricao da bi Grad trebao napraviti projekat - svako naselje jedna velika garaza na vise spratova i to rentati stanarima. Sa tim rijesiti parkiranje u jednosmjerne ulice (napraviti biciklisticke stazs), itd..

Borik je idealan za to, da npr. porusis onu pijacu iza "Moj market" -a, kod skole Vuk Karadzic, ali svako naselje ima sigurno jednu takvu neiskoriscenu parcelu.


Bljak...
Zelenu pijacu bi po meni trebalo imati svako naselje i to je greota rušiti...

Borik već ima parking garažu na 2 nivoa, to bi se moglo prepraviti u napraviti nešto veće i modernije.

Mislim da su najbolje podzemne garaže, jer ti daju priliku da zadržiš zečenu površinu iznad.
Pogotovo ako bi bila neka moderna automatska garaža, pa da nemaš gnjavažu oko uparkiravanja i isparkiravanja...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 20:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2180
To je fora kao na Mejdanu, ukines malu pijacu da dobijes parking pa se onda vremenom ljudi prebace na trotoar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 20:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Илија, мислим да ме ниси разумио. Капирам шта хоћеш рећи, али то би се ријешило тиме што би било 3 пута мање зграда у појединим дијеловима тих нових насеља (или комплет насеље да буде са небодерима, онда би у комплету имао 3 пута мање зграда. Остаке ти тиме ~3 пута више простора за паркинге, паркове и остало. Дакле, имао би исти број станова, али другачије распоређен, тако да паркинг мјеста не би морао имати више нимало. Ако ме разумијеш.

Пластичан примјер, замисли да у Алеји мјесто садашњих (лупићу) 20 зграда просјечне спратности ~5 спратова имаш 7 небодера од по 13-15 спратова. Идентичан број станова, а замисли на толикој површини само 7 објеката, сконтај колико имаш између простора. Имао би сличну ситуацију као у старом Борику. Ето рјешења ;)
gishas je napisao:
To je fora kao na Mejdanu, ukines malu pijacu da dobijes parking pa se onda vremenom ljudi prebace na trotoar.

А ови су већ тамо на тротоару и трави преко пута задње стране маркета 8)

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 20:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 255
Razumijem šta govoriš, ali ne razumiješ da problem nije broj zrada nego broj parking mjesta. Idi u pred neku zgradu u Borik, prebroj broj parkinga i broj stanova i vidjećeš da se Borik radio po današnjem pravilniku, ne bi mnogo razlikovao od beton naselja Krajine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 21:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Да, заправо то је и апсурд да Борик има много уљуднији однос броја паркинг мјеста и станова у односу на нова насеља, а Борик је грађен у неко друго доба када је било "другови моји, радни , весели, бицикле возе, поносити сви" и стандард је био један или ни један ауто на један стан, док је сада породица=1-2 возила. Па је опет Борик бољи.

Али то би се ријешило управо тим што причам, нова насеља са горепоменутим изгледом би имали сличан однос изграђених:неизграђених површина као у Борику, а тиме би било простора за више паркинга.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 23:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
A to je zato što se u Boriku ne parkira isključivo na parkingu, već opet i po trotoarima ili kolovozima...

Da, dizanje spratnosti bi oslobodilo dosta prostora, jer bi naselje išlo u visinu, a ne u širinu, sa potrebom za istim brojem parking mjesta.
Samo što ljudi ne vole pretjerano nebodere, jer su kao kokošinjci i onda imaš neko solomonsko rješenje da praviš malo niže zgrade i podzemne garaže.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2021, 23:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Колико сам чуо, разлог за не превисоке зграде лежи у самом испитивању тла, тј. колику спратност тло може да поднесе (нисам школовала, па се мало користим глупко изразима :D ), тако да ни законски ваљда немају нарочито право (а и логично, није сваки педаљ погодан за градњу, само што се инвеститори отимају о сваки педаљ да што више изграде).

А то да се људи боје, има истине, али кад разумно сагледаш, разлике између 6. и 12. спрата су минорне. Јел мораш лифтом-мораш, јел' ниси у приземљу да се степеницама добациш за секунд до улаза-ниси, јел' то видсина коју би имао кући-није ни у једном ни у другом случају, ако већ постоји страх од рушења зграде неком приликом, хоћеш ли изгинути на 6. и на 12. спрату-хоћеш вала. Једина је разлика у љепшем погледу на вишим спратовима (аха, па то има и своје мале предности, гле) и што те лифт вози 5-10 секунди дуже. У суштини, све послије трећег, четвртог спрата и није баш на корак од приземља и излаза, потребан је лифт да се не смараш и ту већ разлике између спратова (бар донекле) престају.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2021, 01:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ti sam sebi postavljaš pitanja i na njih odgovaraš... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2021, 09:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
Najbolje bi bilo usloviti kupovinu stana kupovinom parking mjesta u podzemnoj garaži, a sa druge strane natjerati investitore da prodaju to parking mjesto po stvarnoj cijeni izgradnje parking mjesta. To bi bilo idealno


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2021, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Castra je napisao:
Ti sam sebi postavljaš pitanja i na njih odgovaraš... :D

Khm khm
Po tome liči na tebe :iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2021, 10:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
^^
Negativno utičem na kolege forumaše... :D

darioc je napisao:
Najbolje bi bilo usloviti kupovinu stana kupovinom parking mjesta u podzemnoj garaži, a sa druge strane natjerati investitore da prodaju to parking mjesto po stvarnoj cijeni izgradnje parking mjesta. To bi bilo idealno


Ma jok, ne možeš natjerati da neko kupi garažu zbog stana. Ne moraju svi imati auto...
Ali možeš recimo reći da zgrada mora imati barem 70% podzemnih parkinga u odnosu na broj stanova.
Ostala parking mjesta obezbijedi grad i naplaćuje... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2021, 11:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2624
Lokacija: PD
aman-zaman: ni sada se ne može objekat biti isprojektovan/izgrađen a da nema dovoljan broj garažnih i parking mjesta, postoji pravilnik. i nije obaveza grada da obezbedi parking mjesta za zgradu pa makar ga i naplaćivali, sve mora biti riješeno već u idejnom rješenju projekta.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 97 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs