banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 01:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Mar 2021, 15:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BANJALUKA - Udruženje povrtara Republike Srpske organizovaće sutra u Banjaluci akciju podjele 37 tona krompira, od čega 20 tona za građane i to na pet lokacija u gradu.




Predsjednik ovog udruženja Brane Mastalo rekao je Srni da će krompir dijeliti kod kuhinje "Mozaik prijateljstva" u Obilićevu, kod benzinske stanice "Tioil" u naselju Lauš, kod benzinske stanice "Eurobenc" na Starčevici, a u Boriku i Novoj varoši kod supermarketa "Moj market".

On je naveo da će 17 tona biti podijeljeno Domu penzionera, "Merhametu", "Karitasu", Domu "Rada Vranješević", Crvenom krstu, kuhinji "Mozaik prijateljstva", Zavodu "Dr Miroslav Zotović" i Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

Iako je ranije bilo najavljeno da će biti podijeljeno 30 tona krompira, Mastalo je rekao da je količina povećana jer su iz pomenutih organizacija i ustanova potvrdili da imaju prostora za skladištenje većih količina.

Mastalo je sugerisao porodicama da, iako količina nije ograničena, ne preuzimaju više od dvije vrećice krompira od po 10 kilograma, kako bi što većem broju ljudi bio dostupan.

Podjela krompira planirana je za 11.00 časova.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Mar 2021, 15:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Čiča iz Rogače je napisao:
Castra je napisao:
Kapa dole!

Razgovaraju Brane Mastalo i ministar Pašalić
-Ministre,kako da se riješimo viška krompira....niko ga neće a ima i uvoznoga
-Koliko ga imate u Lijevču
-Ja ga imam oko deset vagona a ima još desetak proizvođača sličnih količina.
-Ovako ćemo.Vi taj krompir spakujte u vreće i dijelite narodu po gradovima ,bolnicama,javnim kuhinjama i od toga medijski stvorite humano djelo a mi ćemo iz ministarstva sve uredno to platiti.
-Odlično ministre,kradeš mi misli......vidi se da si učio od najboljih.Riješit ćemo nas desetak velikih a ovi sitni neka propanu :D
-30 feninga ćemo vam platiti,odnosno platit će narod kojem "donirate"....vi vrećajte i uredno evidentirajte...ajd u zdravlje.
-Važi ministre

I šta je loše u ovome?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Mar 2021, 20:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 445
Pa CEFTA je svojevrsni play off pred ulazak u trgovinski prostor EU (ako BiH ikada i dođe tamo), a PEM konvencija se može više percipirati u pogledu olakšavanja vertikalnog tretmana proizvoda, od baze do finalizacije. I pored CEFTA sporazuma i PEM konvencije postoje i drugi trgovinski partneri, a u pitanju su i procesi (Velika Britanija izlazi iz EU, SAD uvodi carine Kini i sl.) te se mora voditi računa o tome da sa niskim nivoom industrijskog razvoja i prerade sirovine, BiH ne može, a da ne štiti bar određene privredne grane (poljoprivreda) ili da izvozi oblovinu, a uvozi gotove MDF ploče. Za ovo bi se mogao vezati i postojeći režim deviznog kursa, ali bi priča otišla preširoko, a i već živimo u dovoljno kompleksnoj BiH.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2021, 18:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
_зока je napisao:
Čiča iz Rogače je napisao:
Castra je napisao:
Kapa dole!

Razgovaraju Brane Mastalo i ministar Pašalić
-Ministre,kako da se riješimo viška krompira....niko ga neće a ima i uvoznoga
-Koliko ga imate u Lijevču
-Ja ga imam oko deset vagona a ima još desetak proizvođača sličnih količina.
-Ovako ćemo.Vi taj krompir spakujte u vreće i dijelite narodu po gradovima ,bolnicama,javnim kuhinjama i od toga medijski stvorite humano djelo a mi ćemo iz ministarstva sve uredno to platiti.
-Odlično ministre,kradeš mi misli......vidi se da si učio od najboljih.Riješit ćemo nas desetak velikih a ovi sitni neka propanu :D
-30 feninga ćemo vam platiti,odnosno platit će narod kojem "donirate"....vi vrećajte i uredno evidentirajte...ajd u zdravlje.
-Važi ministre

I šta je loše u ovome?

Sve.Čitav koncept jer je zasnovan na laži i ad hok rješenjima

LeonN je napisao:
Pa CEFTA je svojevrsni play off pred ulazak u trgovinski prostor EU (ako BiH ikada i dođe tamo), a PEM konvencija se može više percipirati u pogledu olakšavanja vertikalnog tretmana proizvoda, od baze do finalizacije. I pored CEFTA sporazuma i PEM konvencije postoje i drugi trgovinski partneri, a u pitanju su i procesi (Velika Britanija izlazi iz EU, SAD uvodi carine Kini i sl.) te se mora voditi računa o tome da sa niskim nivoom industrijskog razvoja i prerade sirovine, BiH ne može, a da ne štiti bar određene privredne grane (poljoprivreda) ili da izvozi oblovinu, a uvozi gotove MDF ploče. Za ovo bi se mogao vezati i postojeći režim deviznog kursa, ali bi priča otišla preširoko, a i već živimo u dovoljno kompleksnoj BiH.

Privredna grana poput poljoprivrede je nemoguće odbraniti ustaljenim podsticajnim mjerama niti eventualnim zabranama uvoza sezonskih roba .To je unaprijed izgubljena utakmica.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2021, 21:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
AKCIJA SE NASTAVLJA U GRADIŠCI Udruženje povrtara Srpske podjelilo 37 tona krompira u Banjaluci (FOTO)

Udruženje povrtara Republike Srpske danas je u Banjaluci podjelilo 37 tona krompira, a od toga 20 tona građanima, rekao je predsjednik Udruženja Brane Mastalo.

FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJE


Autor: Srna 18.Mar,2021. 15:42

Mastalo je naveo da je 17 tona podijeljeno Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, Zavodu “Dr Miroslav Zotović”, Domu “Rada Vranješević”, Crvenom krstu, Domu penzionera, “Merhametu”, “Karitasu” i kuhinji “Mozaik prijateljstva”.

On je naveo da su građani pokazali veliko interesovanje, te da su uvažili sugestije i uzimali maksimalno dvije vreće od po 10 kilograma.

Prema njegovim riječima, podjela je najbrže protekla na puntku u mjesnoj zajednici Starčevica, budući da se sekretar Milka Banjac dan ranije interesovala za akciju i mjesto gdje će biti da bi na vrijeme mogla da obavijesti građane.




Mastalo je istakao da će zbog interesovanja građana naredne sedmice u ovoj mjesnoj zajednici biti obezbijeđen još jedan kamion krompira za njene građane.

On je najavio da će naredne sedmice akcija biti nastavljena u Gradišci

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2021, 08:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 445
@Čiča

Ići direktnim mjerama ograničenja/ smanjenja uvoza, poput uvođenja (većih) carina, kvota, kontigenata je teže izvodljivo i zbog veličine BiH i zbog sveopšteg nivoa integracije/ globalizacije. Ali se može pokušati sa sofisticiranijim mjerama administrativnog protekcionizma. Sve ovo je pod uslovom da vlast može i želi to da uradi. Pa i masa drugih poljoprivrednih proizvoda sa konkurentnim cijenama, koji dolaze na BiH tržište, posljedica je damping cijena koje zemlje izvoznice podstiču kroz svoja davanja.

I pored ovoga, niko ne brani raznim poljoprivrednim proizvođačima udruživanje u zadruge, klastere i sl. Zašto da im razni prekupci i nakupci uzimaju dio kolača, a mogu sami ići u krajnju realizaciju. Lakše im je kukati i žaliti se, nego li pokrenuti inicijativu za unaprijeđenje postojećeg stanja. A na kraju se opet sve svodi na sopstveni interes i "šta me briga za njim i za sutra, daj da ja preguram još ovo". Čast izuzecima i rijetkim entuzijastima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2021, 12:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Država (entitet) mora da bude regulator odnosa između proizvođača i prerađivača.Dakle ,da pomogne i jednim i drugim da budu obostrano jak oslonac.Konkretno,primjera radi....kompaniji Marbo pronaći kooperante za proizvodnju osnovne sirovine,krompira.U takvoj vrsti ugovorene proizvodnje kupac a i proizvođač unaprijed znaju o kojoj se otkupnoj cijeni radi.Poljoprivrednik može planirati i zasnovati proizvodnju koja neće zavisiti od uvoza iste robe niti od podsticaja koji su po pravilu premali.
Naveo sam Marbo samo za primjer a u Republici Srpskoj postoji još mnogo firmi koje bi rado sklapale ugovore sa seljacima da za to postoje uslovi.Na žalost,ne postoje uslovi jer su poljoprivrednici u velikoj većini slučajeva maloposjednici a država (entitet),evo već preko 20 godina ništa ne radi po tom pitanju.Primjera radi,opet....Bimal Brčko sklapa ugovore i daje repromaterijal za proizvodnju uljarica po unaprijed ugovorenoj cijeni.Maloposjednici nisu u ciljnoj grupi kompanije pa se ugovori prave sa tajkunima koje je stvorio sistem unazad dvije decenije.I sad imate situaciju da se preko medija kmeči na sva usta kako nam sela ostaju pusta a niko se ne osvrće na činjenicu da je na selu nemoguće poslovati pozitivno obrađujući desetak hektara zemlje.Džaba od zadruge i klastera,oni služe da se lakše plasira proizvedena roba ali je problem u tome što se i pored plasmana robe proizvedene sa malog posjeda ne može živjeti životom dostojnog čovjeka.
Poređenja radi,u Srbiji redom propadaju poljoprivredna gazdinstva koja obrađuju ispod 30 hektara.Ne pomažu im tu nikakvi klasteri ni zadruge.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2021, 18:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 445
Čiča iz Rogače je napisao:
Država (entitet) mora da bude regulator odnosa između proizvođača i prerađivača.Dakle ,da pomogne i jednim i drugim da budu obostrano jak oslonac.Konkretno,primjera radi....kompaniji Marbo pronaći kooperante za proizvodnju osnovne sirovine,krompira.U takvoj vrsti ugovorene proizvodnje kupac a i proizvođač unaprijed znaju o kojoj se otkupnoj cijeni radi.Poljoprivrednik može planirati i zasnovati proizvodnju koja neće zavisiti od uvoza iste robe niti od podsticaja koji su po pravilu premali.
Naveo sam Marbo samo za primjer a u Republici Srpskoj postoji još mnogo firmi koje bi rado sklapale ugovore sa seljacima da za to postoje uslovi.Na žalost,ne postoje uslovi jer su poljoprivrednici u velikoj većini slučajeva maloposjednici a država (entitet),evo već preko 20 godina ništa ne radi po tom pitanju.Primjera radi,opet....Bimal Brčko sklapa ugovore i daje repromaterijal za proizvodnju uljarica po unaprijed ugovorenoj cijeni.Maloposjednici nisu u ciljnoj grupi kompanije pa se ugovori prave sa tajkunima koje je stvorio sistem unazad dvije decenije.I sad imate situaciju da se preko medija kmeči na sva usta kako nam sela ostaju pusta a niko se ne osvrće na činjenicu da je na selu nemoguće poslovati pozitivno obrađujući desetak hektara zemlje.Džaba od zadruge i klastera,oni služe da se lakše plasira proizvedena roba ali je problem u tome što se i pored plasmana robe proizvedene sa malog posjeda ne može živjeti životom dostojnog čovjeka.
Poređenja radi,u Srbiji redom propadaju poljoprivredna gazdinstva koja obrađuju ispod 30 hektara.Ne pomažu im tu nikakvi klasteri ni zadruge.


b1: Slažem se.
b2: Marbo je kupljen od strane Pepsico korporacije. Vjerujem da oni mogu i sami uspostaviti, odnosno preuzeli su postojeću kooperantsku mrežu, ali poenta i primjer je na mjestu.
b3: Ako je malim proizvođačima teško da se nadmeću sa "tajkunskim" firmama, zašto se onda ne bi udružili kroz zadruge i klastere? Šta je alternativa opet? Kukanje i napuštanje imanja i proizvodnje? Da li je i primjer Prijedorčanke tajkunski? Da li su primjeri vinarije Jungić, Vukoje, Pađeni mljekare isto tajkunski?

-----------
Što se tiče veličine posjeda. Ne znam šta tu očekivati od države. Seljak/proizvođač može tražiti od države da uzme određene posjede u zakup da bi proširio proizvodnju i povećao zemljišni fond. I bez države to mogu uraditi. Mogu uzimati u najam, pa i besplatno od onih koji su napustili selo i ne obrađuju zemlju. Moj djed i otac su godinama unazad budzašto davali zemlju u najam, samo da ne bi bio parlog.

Što se tiče Srbije, tu mogu reći da onoliko koliko sam upoznat, jeste da Delta Agrar i MK Agrar dominiraju i onoliko koliko mogu oni koji su oslonjeni na njih (ti bi rekao tajkunske kompanije, ahaa).

Da se vratim na zadruge i klastere čiji značaj osporavaš.
Zadrugarstvo kod nas uglavnom asocira na poljoprivredne zadruge i zadružne trgovine. Nešto što je zastarjelo, prevaziđeno, ostalo u Titinom vremenu. Ali ako se malo pogleda po svijetu, može se vidjeti sljedeće. Zadrugarstvo u Kanadi, Japanu, Njemačkoj, Holandiji, Danskoj, Francuskoj, Španiji, Italiji pokazuje da ono ima itekako značajan položaj. Tu se ne radi samo o poljoprivrednim zadrugama, već i o prerađivačkoj industriji, istraživanju i razvoju, bankarstvu, osiguranju, trgovini, edukaciji itd. Na sjeveru Španije, zadružna korporacija Mondragon pravi promet od nekoliko milijardi eura godišnje i samozapošljava 80.000+ ljudi. Ali tu je čitav sistem skoro zatvoren. Na sjeveru Italije u oblasti Emilija Romanje, 1/3 BDP-a regije dolazi iz zadrugarstva. Prosječna netto plata veća od EU prosjeka. Zakonodavstvo i poreska politika je prilagođena (dio od ostvarene dobiti koji se reinvestira u zadruge oslobađa se poreza i sl.) Neko bi rekao da su to razvijenije zemlje od nas i da zato i mogu imati takve rezultate/uslove za zadruge, a možda su upravo zbog takvog pristupa u takvoj poziciji.

A evo i primjera iz naše blizine. Iz BiH. Zadruga Klekovača.

Citiraj:
Poljoprivredna zadruga 'Klekovača' nazvana po istoimenoj planini, nastala je 2015. godine, kada je 6 mladih ljudi prepoznalo potencijal poljoprivredne proizvodnje na području opštine Petrovac. Zadruga svoje proizvode trenutno plasira u supermarkete na području banjalučke regije, a planiraju i širiti svoju proizvodnju. Sve to u skladu sa principima organske poljoprivrede.


Citiraj:
Na samom početku stanovništvo i poljoprivrednici u opštini Drinić su sa nepovjerenjem i podsmijavanjem gledali na osnivanje Zadruge, te u prve dvije godine nije bilo pomaka ka boljem. Kako smo mi rasli i ispunjavali data obećanja, pomagali na privatnom nivou domaćinstva, te sve više proizvodili, tako su se i njihova mišljenja mijenjala. Danas, broj naših kooperanata dovoljno govori o trenutnom stanju i ozbiljnosti našeg poduhvata.

Broj trenutnih kooperanata je svakako nabolji pokazatelj koliko su se u zadruzi ozbiljno posvetili radu. Naime, sa početne brojke od 4 kooperanta koliko ih je zadruga imala prilikom osnivanja, došli su do čak 50. Oni trenutno obrađuju oko 550 hektara površine te na njima uzgajaju stare i autohtone sorte žitarica.

Kulture koje uzgajamo su autohtone, stare populacije heljde, raži, spelte, kukuruza žutog i bijelog, lana i pšenice. To su žitarice i uljarice kojih smo dovoljno proizveli da bismo ih pustili u prodaju, na tržište BiH. Paralaleno s tim, imamo manje parcele pod ječmom, zobi, bobom, organskom sojom i pokušavamo da uzgojimo crni kukuruz, porijeklom sa Anda.


https://www.agroklub.ba/eko-proizvodnja ... ata/49860/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2021, 18:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
https://www.atvbl.com/vijesti/ekonomija ... a-8-5-2021

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2021, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Slucajno sam se zadesio u jednom drustvu iz Glamoca,pa sam slusao pricu o krompiru. Problem je sto ne mozemo izvoziti u HR, a uvezli su hrpu nekog smeca iz Egipta, ili tako nesto, pa je nase trziste prezasiceno + dobro rodio ove godine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2021, 19:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
A ministarstvo poljoprivrede još nije izmišljeno :(

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2021, 19:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
wizzy_bl je napisao:
Slucajno sam se zadesio u jednom drustvu iz Glamoca,pa sam slusao pricu o krompiru. Problem je sto ne mozemo izvoziti u HR, a uvezli su hrpu nekog smeca iz Egipta, ili tako nesto, pa je nase trziste prezasiceno + dobro rodio ove godine.

Glamočaci i njihova percepcija stvarnosti :D
Ne možemo izvesti zato što krompira u okruženju ima preko svake mjere jer je lani bila globalna hiperprodukcija istog.A iz Egipta nije stiglo smeće već fin mladi krompir kog još uvjek nema kod naših proizvođača....pogotovo ne kod glamočaka pošto ga oni još nisu ni posijali :lol:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Maj 2021, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Jbg..tako su mi pricali. Kaze zbog toga ne mogu odrzati cijenu 1KM/kg


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs