banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Okt 2019, 09:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
bokac je napisao:
Ja sam imao naviku da uzimam račune i pre ove nagradne igre. Skupljao sam ih dok god mi se novčanik ne naduva pa ih onda bacim osim onih koje bih mogao koristiti za eventualne reklamacije.


Slika

Odmah se sjeti ove epizode...

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 10:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Upravo. Neizdavanjem racuna on krade od mene jer mi naplacuje cijenu sa uracunatim porezom. Ne daje taj porez drzavi vec stavlja sebi. Realno bi onda bilo da ako mi neces izdati racun, umanjis cijenu proizvoda ili usluge za iznos poreza.
Zalosno je sto ljudi misle da su nesto ispali pametni jer ne traze racun.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 10:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Lolly mangup je napisao:
Upravo. Neizdavanjem racuna on krade od mene jer mi naplacuje cijenu sa uracunatim porezom. Ne daje taj porez drzavi vec stavlja sebi. Realno bi onda bilo da ako mi neces izdati racun, umanjis cijenu proizvoda ili usluge za iznos poreza.
Zalosno je sto ljudi misle da su nesto ispali pametni jer ne traze racun.


Polaze od pretpostavke da ti i tako i tako plaćaš punu, bruto cijenu i da te se ne tiče šta se dešava nakon što ti platiš. Ako umanji cijenu za iznos poreza, onda on rizikuje utaju poreza, bez da ima ikakvog profita. :lol:

Ne opravdavam, ali razumijem zašto ljude zaboli za računom i zašto su neki spremni rizikovati.
Oni obično kažu da taj novac koji bi uplatili kao porez svakako ne bi završio tamo gdje treba već u nečijem džepu...
Očigledno da nam se društvo i sistem zasniva na lopovluku, od najnižeg do najvišeg nivoa.

Jbg, iz poreza se plaća zdravstvo, školstvo, održavanje puteva i šta sve ne. Naravno da se porezi trebaju plaćati, na tome počiva svako uspješno društvo. Samo, nisam baš ubijeđen da bismo vidjeli razliku da se odjednom budžet napuni za dodatne poreze i trgovinu na crno. Kontam da bi to sve laganini isparilo kroz neke tendere i malverzacije. Skoro sam baš slušao kako je rekonstrukcija Trga republike u BG-u koštala preko 10 miliona, a trebala bi koštati oko 4 miliona. Boga pitaj koliko su naduvane investicije kod nas poput tranzita, kružnih tokova, parkića i pješačkih zona. Ne možemo mi toliko poreza uplatiti, koliko se može tender naštimati... :-?

Edit: Link za Trg republike u BG-u
https://youtu.be/9B4Hd-6fOLk?t=2503

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Poslednji put menjao Castra dana 28 Okt 2019, 10:49, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 10:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Mozemo polemisati dalje na tu temu, ali ako je rijec o konkretno ovoj temi, uzeti racun ili ne, ja uvijek trazim racun, sto neko na temi rece, cim vidim da je racun izasao iz fiskalne kase meni dovoljno.
Jer zasto bih ja tih 17% davala u dzep vlasniku koji svakako ima svoju zaradu uracunatu. Ako nece da izda racun, nek fino naplati manje.
Ako vec placam puni iznos, onda bih radije da to ide drzavi nego privatniku.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 10:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ne, ne, uopšte neću da polemišem o tome.
Samo kažem da razumijem zašto ljudima to nije problem... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2019, 11:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
insp_CaLLahan je napisao:
Odmah se sjeti ove epizode...


Haha, nisam se toga sjetio, ali slično mi je iskustvo :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2019, 13:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
Mene ne zanima gdje ide PDV da li će ga netko ukrasti u svoj džep ili će otići za zdravstvo i školstvo. U RS ne koristim ništa od toga tako da inata nemam. Ali ako već mogu birati kao pripadnik naroda bi više volio da PDV koji je uključen u cijenu ode u državnu kasu nego sa ga sebi u džep stavi vlasnik ćevabdžinice. Svaki mjesec dosta potrošim po restoranima u pograničnim mjestima sa Hrvatskom i PDV bi na svakom računu bi bio oko 20KM. Ukupno je to samo na restoranima oko 100KM PDVa mjesečno koji NE ode u državnu kasu jer fiskalni račun ne dobijem. Kad tražim račun dobijem na papiru rukom napisan. Fiskalni me strah još jednom tražiti jer imam osjećaj da bi lako mogao dobiti batina.

Tako da ja bi najradije uplatio PDV na račen porezne uprave RS, ali mi to nije omogućeno jer u restoranima uz granicu je nemoguće dobiti fiskalni račun. Slično je i na benziskima gdje ljudi nakon što im radnik na benziskoj nalije gorivo mu odmah daju novce i odu. Naravno da on račun neće izdati kasnije.

Ja zato gorivo uvijek platim karticom, osim što je povoljniji kurs lakše mi je doći do fiskalnog računa. Tako da ga za gorivo uvijek uzmem i tražim. Ali restorani su druga priča, tamo me je strah inzistirati na računu. Ako država sama namjerno žmiri na činjenice i ne želi natjerati ugostitelje neću bome ni ja riskirari da me neko napadne zato jer "želim PDV dati RS a ne njemu direktno u džep ".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2019, 14:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 251
Kada sam se sa fakultetom vraćao sa terenske nastave stali smo na onoj krivini u Jablanici gdje se vrti pečenje 24h (ne sjećam se da li je Begović/Maksumić/Zdrava Voda). Htjeli smo da podijelimo račun i neko je pozvao konobara i zatražio račun baš iz tog razloga. Konobar se naljutio i rekao 'oćeš i fiskalni i okrenuo se :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2019, 15:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
milan30 je napisao:
Mene ne zanima gdje ide PDV da li će ga netko ukrasti u svoj džep ili će otići za zdravstvo i školstvo. U RS ne koristim ništa od toga tako da inata nemam. Ali ako već mogu birati kao pripadnik naroda bi više volio da PDV koji je uključen u cijenu ode u državnu kasu nego sa ga sebi u džep stavi vlasnik ćevabdžinice. Svaki mjesec dosta potrošim po restoranima u pograničnim mjestima sa Hrvatskom i PDV bi na svakom računu bi bio oko 20KM. Ukupno je to samo na restoranima oko 100KM PDVa mjesečno koji NE ode u državnu kasu jer fiskalni račun ne dobijem. Kad tražim račun dobijem na papiru rukom napisan. Fiskalni me strah još jednom tražiti jer imam osjećaj da bi lako mogao dobiti batina.

Tako da ja bi najradije uplatio PDV na račen porezne uprave RS, ali mi to nije omogućeno jer u restoranima uz granicu je nemoguće dobiti fiskalni račun. Slično je i na benziskima gdje ljudi nakon što im radnik na benziskoj nalije gorivo mu odmah daju novce i odu. Naravno da on račun neće izdati kasnije.

Ja zato gorivo uvijek platim karticom, osim što je povoljniji kurs lakše mi je doći do fiskalnog računa. Tako da ga za gorivo uvijek uzmem i tražim. Ali restorani su druga priča, tamo me je strah inzistirati na računu. Ako država sama namjerno žmiri na činjenice i ne želi natjerati ugostitelje neću bome ni ja riskirari da me neko napadne zato jer "želim PDV dati RS a ne njemu direktno u džep ".
Zeli drzava al ne zele inspektori


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 12 Nov 2019, 20:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
veljo1981 je napisao:
Zeli drzava al ne zele inspektori


Nebi se sa tim složio. Baš zbog toga se mora napraviti neke korake:

1) Inspektor nesmije biti komšija od objekta koji ide provjeravati.To mora biti neko iz malo daljeg grada i da se ne poznaju.
2) Inspektor ima zadatak da svaki dan podijeli određen broj kazni. Ako se vrati bez kazni znači da nije radio svoj posao i ide otkaz.
3) U fiskalnom centru (vjerojano u Banjaluci) može se preko kompjutera pratiti broj izdanih računa. Nemoguće je da se u pograničnim gradovima subotom kad brdo ljudi iz Hrvatske ide u šoping ukupno izda 2 računa umjesto 222. U tom slučaju se šalje inspekcija.

4) Opravdanje da nije uspio nikoga uloviti je nemoguće jer uz granicu ne postoji nijedan kafić gdje ćeš uz kavu dobiti i račun odmah, ustvari bilo je slučajeva ali to je možda 2-3 od 200 slučajeva.

Vidi se da država nema volje, a trebala bi imati jer se uz granicu okreću ogromni novci.

Jasno nigdje to ne funkcionira savršeno, ni u Austriji čak, i tamo znaju zamuljati kad je prilika, ali ovo što se događa u pograničnim gradovima u RS je stvarno kaos u ugostiteljstvu. Čak neki nemaju srama pa kad već neda račun očekuje da ja neznam zbrojiti pa račun koji završava na recimo 24,20 on zaokruži na 25KM.

E da i dobri su mi kod povrata poreza. :D Jednom kupujem bojler i bojler bio 200 KM. Pitam onako informativno jel daje povrat PDV-a, veli on da da ali tek za iznos preko 300 KM. Velim ja ali zakon kaže da se PDV vraća iznad 100 KM. A on meni, ja mogu kako hoću. :D :D :D **beš zakon, baja radi kako njemu paše. :D

I još jedan slučaj od kolege, išao on nešto kupovati i isto pitao za povrat PDV-a, a trgovac mu veli ma nemaš ti šta na granici ovjeravati, to ću ja sve napravit. haha Ono neće izdati račun i sam će on odbit PDV. :D


Zato su cetri kao Kort i Tropic mila majka, ne primaju kune, primaju kartice, sve jasno piše, nema muljanja.
Iako i kod njih ima jedna smješna stvar, a to je kao ne smiju primati kune, pa imaju mjenjačnicu na ulazu. Naravno to je fiktivna mjenjačnica. Jednom trebam kupiti 20 KM, dam 80 kn, a ženska mi da okruglo 20 KM. Ono kurs 1 KM = 4kn, kao da kupujem tursku trenerku na pijaci. :D Naravno nikakvu potvrdu o transakciji nisam dobio, toliko o mjenjačnicama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2019, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Prima i Kort i Tropic kune samo tako, dodji kod mene u selo i plati slobodno os evrom, kunom ili markom

Naplati onspektor kaznu, kaze sad je tvoj red pa cemo poslije opet po starom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2019, 22:25 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Prodavac nike obavezan raditi povrat PDV-a i može sam odlučiti da li će ga raditi za koji iznos.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 13 Nov 2019, 00:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
_зока je napisao:
Prodavac nike obavezan raditi povrat PDV-a i može sam odlučiti da li će ga raditi za koji iznos.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока



http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... 191206.pdf

Naravno da je obavezan, ako iznos računa prelazi 100 KM. Samo na Balkanu svako zakone gleda kako njemu paše jer u suprotnom neće mu se desiti ništa.
Nije ovo na linku za ukras nego da se prema tome postupa, Član 7. sve opisuje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 06:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Naravno da nije. To što si ti linkovao je instrukcija o povratu u slučaju da prodavac želi da vrši povrat. Ako ne želi da se maltretira sa time ti možeš slobodno da izaberš da ne kupiš kod njega nego kod onoga koji vrši povrat, to mu dođe kao ekstra usluga koju dobijaš za svoj novac.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 09:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
Izvod iz Zakona o porezu na dodanu vrijednost BiH, Pravilnika o primjeni istog zakona i Istrukcije opovratu poreza na dodanu vrijednost stranim državljanima;

Citiraj:
-Fizička lica koja nemaju stalno mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini imaju pravo na povrat PDV-a na robu koju kupe u Bosni i Hercegovini i iznesu je izvan Bosne i Hercegovine, osim na: mineralna ulja, alkohol i alkoholna pića i prerađevine od duhana, shodno članu 54. Zakona o porezu na dodanu vrijednost („Službeni glasnik BiH”, broj: 09/05, 35/05 i 100/08).

-Članom 96. do 105. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost („Službeni glasnik BiH”, broj: 93/05, 21/06, 60/06, 06/07, 100/07, 35/08 i 65/10) propisana su prava, uslovi i rok za povrat PDV stranim državljanima.

-Uslovi i način povrata poreza na dodanu vrijednost stranim državljanima koji iznose dobra kupljena u Bosni i Hercegovini, na koja je plaćen PDV, izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine propisani su i Instrukcijom o povratu poreza na dodanu vrijednost stranim državljanim („Službeni glasnik BiH”, broj: 1/07).

-Shodno navedenom, postupak ostvarivanja prava na povrat PDV strani državljanin pokreće podnošenjem zahtjeva za povrat na obrascu „PDV-SL-2“. Obrazac „PDV-SL-2“ popunjava obveznik-prodavac, na zahtjev kupca-stranog državljanina u 3 (tri) primjerka, od kojih original i jednu kopiju prodavac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji. Prodavac svojim potpisom i pečatom ovjerava obrazac „PDV-SL-2“.

-Kupac - strani državljanin je obavezan prodavcu platiti ukupnu vrijednost isporučenih dobara, sa obračunatim porezom na dodanu vrijednosti i isti je u obavezi pri napuštanju carinskog područja BiH, dati carinskoj službi na uvid kupljena dobra, originalne račune i popunjen obrazac „PDV-SL-2“ u orginalu.

-Prema članu 7. Instrukcije, carinska služba, prije ovjere obrasca “PDV-SL-2”, dužna je utvrditi da li su ispunjeni slijedeći uslovi:

da su podaci iz putne isprave istovjetni sa podacima iz obrasca „PDV-SL-2“,da je roba data na uvid, istovjetna sa robom navedenom u računu koji je označen u obrascu „PDV-SL-2“ kao i da ta roba nije korištena,da je ukupna vrijednost robe sa PDV-om iskazana na obrascu „PDV-SL-2“ veća od 100 KM,da se roba iznosi prije isteka rokaod tri mjeseca od dana isporuke (kupovine) u BiH ida je original obrasca „PDV-SL-2“ ovjerio i potpisao prodavac.

Ako su ispunjeni svi uslovi iz člana 7. ove Instrukcije, carinska služba ovjerava obrazac „PDV-SL-2“ potpisom i pečatom u donjem lijevom uglu, te unosi datum prelaska dobara iz carinskog područja BiH. Orginalne račune i ovjeren obrazac „PDV-SL-2” carinska služba vraća kupcu-stranom državljaninu. Carinska služba zadržava za svoje potrebe kopiju obrasca „PDV-SL-2”, kopiju računa, kao i kopiju putne isprave kupca-stranog državljanina.


Jasno da mora vratit PDV ako to kupac traži, trgovina mora imati pripremljene SL2 obrasce, i znati postupak. I to svaka ozbiljnija trgovina i zna. Problem su male privatne trgovine u kojima vlasnik paralelno čuva unuke i prodaje robu. Normalno da on može reći da PDV ne vraća jer mu se neće desiti ništa. Ali zakon je jednak za sve, bar bi trebao biti.

S vremenom kad se promijeni klima, i sve te sitnice postanu normalne ići će to sve glatko, recimo već sad u Banjaluci gdje god sam šta kupovao nikad nisam imao problema, čak i račun dobijem. Čak i SL2 obrazac popune.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 11:19 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Da li igdje piše da je prodavac obavezan da vrši povrat PDV-? To mi pokaži, a ne procedure povrata, to znam, 20 godina sam trgovac u ozbiljnoj firmi.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 11:26 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
Piše "imaju pravo", a ne "mogu ostvariit pravo ako...". Pravno gledano to podrazunijeva da se mora jer kupac ima pravo i to je to, a kupac može tražiti ali ne mora, znači na kupcu je da bira, a ako kupac traži prodavač mora dati.

Jasno na Balkanu se zakoni citiraju kako kome paše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 11:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ne podrazumijeva se druže ništa što jasno ne piše. To što imaš pravo ne mora obavezno značiti i da ga možeš iskoristiti svuda.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 12:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
milan30 je napisao:
Piše "imaju pravo", a ne "mogu ostvariit pravo ako...". Pravno gledano to podrazunijeva da se mora jer kupac ima pravo i to je to, a kupac može tražiti ali ne mora, znači na kupcu je da bira, a ako kupac traži prodavač mora dati.

Jasno na Balkanu se zakoni citiraju kako kome paše.



Imaš pravo AKO...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2019, 12:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jul 2018, 20:22
Postovi: 53
Ma već sam se prilagodio, znam tko hoće tko neće i nema zime za Eskime. :D

Jer obično ta bezvoljnost za povrat PDVa povlači i lošu poslovnost za nedaj Bože neki slučaj reklamacije, tako da najbolje ih je izbjegavati.

A jednog dana će doći u mentalitet da je kupac uvijek u prednosti pa će se imati kome i žaliti i tražiti svoja prava, za sad to nije još tako. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs