banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 12:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 133 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jul 2020, 10:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2625
Lokacija: PD
mare_zz je napisao:
_зока je napisao:
Pa postoji li ružnija voda od Proloma? Možda Rosa.
Plus, kako sam ja čuo, Prolom kao banjska voda nije za svakodnevnu konzumaciju.
EDIT
Sad vidim na sajtu Prolom vode da ova informacija o svakodnevnoj konzumaciji koju sam naveo nije istina.


Prolom je vrhunska voda, možda i najbolja od ovih na našem tržištu. Možda nije mjerilo, ali poznajem nekoliko doktora koji masovno kupuju baš Prolom. Nemoj piti mlaku. :)




naravno da je prolom vrhunska voda: preporučuju je nefrolozi i urolozi (npr. kad imaš pijesak u bubregu, pij ili čaj od rastavića ili prolom vodu). ona je zbog svog sastava više terapijska nego voda za gašenje žeđi.
vjerovatno je do ličnog utisak, ali od svih flaširanih voda meni je -za razliku od zoke - baš rosa imala najbolji okus. sad mi je sve to uglavnom isto, ponekad vjerujem da u nekoj garaži Rodni i Del Boj još uvijek sa pipe česmovaču turaju u odgovarajuću ambalažu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 11:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8772
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
_зока je napisao:
bokac je napisao:
Voda u BL gora (edit: govorim o ukusu vode) nego bunarska oko Modriče.

Malo mi je ovo nelogično, Modriča je dio Posavnie, a ravničarske vode su generalno lošije od planinskih kakva je Vrbas.
Mada kontam da je sve to stvar navike. Ako si navikao na bolje teško je "spustiti letvicu".



Onomad sam pješke skoro prošao cijelu Posavinu , samo na jednom mjestu je poslije ispitivanja vode bilo da VRS može da koristi(pije) vodu ...jedan bunar u Škariću. A to opet ne znači da se nešto u međuvremenu nije promjenilo nabolje.

Teza da su ravničarske vode bolje od planinskih ili brdovitih voda za piće je smiješna. Stvar je navike i kvaliteta dovodnih cijevi do česme.

Najbolju vodu za piće, koju sam probao na samom izvorištu, imaju Niš i Zaječar u Srbiji. Najlošiju vodu koja nije ni za kurac, čak ni za pranje posuđa(žute je boje i smrdi na naftu) ima Zrenjanin i okolina.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 11:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
mare_zz je napisao:
I još sam nešto zaboravio napisati. Zaprepastio sam se količinom kamenca u bojleru, obzirom da je zgrada nova. Za nepune 3 godine, u bojleru od 80l bilo je 2 kante jupola pune kamenca. A to se vidi i na kuhalu za vodu itd. Ne znam ima li negdje veća koncentracija kamenca nego ovdje.


Što volim ovaj autošovinizam. Ništa naše ne valja...

Kanta Jupola je 16 litara. Znači ti kažeš da kažeš da se u bojleru od 80 litara za manje od tri godine nakupilo 32 litre kamenca, čak 40% ukupne zapremine bojlera?

Tvrdoća vode, to jest kamenac, nije faktor rizika za ljudsko zdravlje. Šta više, tvrđa voda se smatra blagotvornom za ljude, kao suplement ishrani zbog minerala.
Bilo kako bilo naša gradska voda je srednje tvrda (Novoselija 12-13º dH, doduše izvorište Subotica ima tvrđu vodu 17-18°dH).

Evo mape tvrdoće vode u Austriji, pa uporedi: https://www.aquabion.at/en/lime-map/

Kamenac u vodi nema nikakve veze sa bubrežnim kamencem, to smo davno naučili, jel tako?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 12:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 452
Prema ovome Banja Luka ima istu tvrdoću vode kao i Beč. Bečku česmovaču sam pio i u kućnim varijantama i na javnim česmama i nemam nikakve zamjerke. Ako se govori o tvrdoći.

Najgoru vodu sam probao u Pančevu. Mislim da ni ona iz Zrenjanina ne može joj prići. Taj miris i okus, boja...
Vjerovatno tu imaju nekakvog uticaja petrohemija i azotara.

Neko bi rekao nema dobre vode bez brda i planina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 12:03 
OnLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Castra je napisao:
mare_zz je napisao:
I još sam nešto zaboravio napisati. Zaprepastio sam se količinom kamenca u bojleru, obzirom da je zgrada nova. Za nepune 3 godine, u bojleru od 80l bilo je 2 kante jupola pune kamenca. A to se vidi i na kuhalu za vodu itd. Ne znam ima li negdje veća koncentracija kamenca nego ovdje.


Što volim ovaj autošovinizam. Ništa naše ne valja...

Kanta Jupola je 16 litara. Znači ti kažeš da kažeš da se u bojleru od 80 litara za manje od tri godine nakupilo 32 litre kamenca, čak 40% ukupne zapremine bojlera?

Tvrdoća vode, to jest kamenac, nije faktor rizika za ljudsko zdravlje. Šta više, tvrđa voda se smatra blagotvornom za ljude, kao suplement ishrani zbog minerala.
Bilo kako bilo naša gradska voda je srednje tvrda (Novoselija 12-13º dH, doduše izvorište Subotica ima tvrđu vodu 17-18°dH).

Evo mape tvrdoće vode u Austriji, pa uporedi: https://www.aquabion.at/en/lime-map/

Kamenac u vodi nema nikakve veze sa bubrežnim kamencem, to smo davno naučili, jel tako?
Ništa naše ne valja? Na osnovu čega si to zaključio? Gdje sam napisao? Ko su naši a ko njihovi? Samo konstatujem realno stanje a ti ne napadaj tuđe mišljenje. I vodi računa kako se obraćaš.

Kažem da mi je voda pitkija u po' Lijevča nego u BL i da mi je to čudno jer je nerealno. Otiđi na Manjaču, u Mrkonjić, Šipovo, Kupres, napij se vode i uporedi. Ne treba ti nikakvo testiranje. I to je činjenica.

Što se tiče Jupola, nisam rekao da je bilo po 16kg tačno, ne budi bukvalista. Bilo je u dvije kante. Sljedeći put ću da fotografišem pa ćemo da prodiskutujemo. Dovoljno je da vidim kuvalo za vodu svakih 10-tak dana ili sito na slavinama, na veš mašini... Majstor nije mogao vjerovati da ima toliko.

To što taj kamenac ne stvara kamen u bubregu treba da nas utješi? A kako utiče na odjeću? Na uređaje koji koriste vodu? Tom istom vodom se kupaš. Masa problema sa kožom i kosom vezano je upravo za tvrdoću vode... A po tvome biće na kraju da je ljekovito.


Sent from my SM-G9750 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 12:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
U PL godinama skoro pa niko nije pio cesmovacu - tvrdilo se da je nezdrava i da ne moze da se pije bez kuhanja. Ja je pijem godinama po makar 2-3l dnevno i nemam nikakvih problema. Zadnjih godinu dvije pocela je cak i promocija "pij cesmovacu" u cilju smanjivanja potrosnje flasirane vode i svega sto uz to ide.
Inace, provjerio sam tvrdocu u Katovicama - ispod 10º dH

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Наравно, осим извора, на каквоћу воде утиче и све оно кроз шта прође од извора до славине, а дугачак је то пут, никад не знаш шта се гдје десило са цијевима.

Нисам пробао ни видио ту зрењанинску, до сад ми је најгора била на чесми уз цркву на брду у Малом Блашку. Ајој, мање жељеза и рђе бих осјетио да сам пио крв. Срећа да сам имао неки кросан са собом, одмах га поједох и размазах по устима, па се и даље осјетило жељезо. :confused2:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 15:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Negdje do kraja 90-ih je voda u BL bila jako dobra, govorim o okusu. Tad je izgradjen novi cjevovod( mozda samo djelimicno,ali bar do nas - AJ je stigao) i otada je voda loseg okusa. Sa godinama sam se navikao i na takvu vodu. Nakon sto sam probao Becku vodu , skontao sam koliko je banjalucka losa, doduse becka je jedna od najboljih koje sam probao, mada i tu nije svugdje ista, zavisi od izvora.
A ubjedljivo najgora koju sam(skoro) probao je voda iz Kikinde - zuta i smrdi na naftu, tamo smo i zube prali iz flasirane vode.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 15:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Da, voda u Beču je stvarno dobra.
A ima istine o okusu vode u BL - ja sam se odselio 2000-te i takođe mi se čini da je ranije bila bolja nego sada. Ali nisam relevantan.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2020, 17:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
motozeljo je napisao:
.. . Najlošiju vodu koja nije ni za kurac, čak ni za pranje posuđa(žute je boje i smrdi na naftu) ima Zrenjanin i okolina.


Što implicira da bi se trebalo dublje kopat al ne zbog vode.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2020, 00:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 00:25
Postovi: 3262
Lokacija: Република Српска
Пијем Вивиу. Толико о мом аутошовинизму. Пијем је јер ми је међу најукуснијима и има колико толко добру флашу. Пијем и Пролом али само 1-2 чаше дневно јер сам чуо да не ваља претеривати, а и није ми тако укусна и питка иако има најбољу флашу. Да, флаше су ми јако важне, јер јебо ја то ако ће се флаша сва згужвати па не може стајати, а приликом сипања ћу пола просуити нарочито док је пуна.

А вода са чесме у БЛ има ужасан укус и мирис, чак је и приједорска чесмовача укуснија. Иако верујем да је приједорска неквалитетнија и нечистија.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2020, 05:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6146
Ne znam, meni cesmovaca ne smrdi i pijem je najnormalniie. Taj neki "smrad" sam znao osjetiit samo u periodu teske suse, kad ne padne kap kise danima i Vrbas postane bas plitak.Tad uzmem flasiranu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2020, 15:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Ја једва разликујем различите минералне, а камоли да ми се нека флаширана свиђа од неке друге :lol: . Све су ми безукусне, тј. неутралне и угасе жеђ кад си жедан, то је то. Једина која ми има укус је чесмовача кад одстоји. Добро, то је већ ствар укса.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 133 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs