banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 06:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jun 2018, 22:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Novac od akciza stoji zarobljen na nekom podracunu neke banke jer Federacija hoce raspodjelu po sipanom litru dok Republika Srpska trazi da se raspodjela odredjuje po dosadasnjem kljucu.

Razlog za to je sto skoro sav teretni saobracaj iz Federacije ide preko Republike Srpske. A teretni saobracaj je taj koji najvise unistava puteve.

Ukratko, situacija takva da se od gradjana izvlace desetine miliona maraka koje se ne vracaju nazad u zivot kroz radove vec stoje blokirane na nekom lijevom racunu.

Ne znam (lazem, znam) zasto Sarovic danas ni rjecju nije pomenuo ovaj problem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 22:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Uvek mi je bio cudan taj fenomen brige dijasporaca za stanje u RS/BiH


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Šta je sadašnji ključ?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
2/3 FBiH, 1/3 RS

Po federalcima bi trebalo 1/5 RS.

Hertc, pusa :-*


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Novac je tu, ali sa njim se ne moze u budzetske rupe, nego prevashodno u gradnju puteva, vladajuca klika je previdjela caku kod donosenja zakona o akcizama danovac ide na poseban racun i da je odvojen od ranije uvedenih naknada, sada je to pat pozicija, a realno je da RS sa ovakvim ekonomskim sistemom i ne zasluzuje raspodjelu u omjeru u kojem to mi ocekujemo...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Zašto Federacija dobija više od RS? Šta je razlog iza te odluke?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Caka je u tome da bi se taj novac (koji nije mali) itekako osjetio kada bi bio pusten kroz radne masine.
Znas, socijalni mir se moze cuvati i javnim radovima, a ne samo krpljenjem budzetskih rupa.

To je naivno razmisljanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Koza, pa vise se sipa kod njih zbog veceg broja automobila. Ali kod nas je vise puteva, a njihovi kamioni nemaju krila. Zbog svega toga je pronadjen kompromis u trecini.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Ni ranije se pare od akciza na gorivo nisu toršile za izgradnju puteva, iako je to razlog njihovog uvođenja.
Za 9 godina prikupljeno 7 milijardi od akciza i putarina, a za puteve potrošena milijarda.
Znači, 6 milijardi otišlo za budžete.

Evo, jedan ekonomista izračunao koliko je prikupljeno i koliko je potrošeno.
Citiraj:
od 2009. do kraja 2017. godine prikupljeno više od sedam milijardi KM, od toga više do četiri milijarde od akciza za gorivo, milijardu i po od cestarina za ceste i 1,1 milijardu od cestarina za autoceste", kazao nam je Hadžić.

Ističe da je u cestogradnju usmjerena samo 1,1 milijarda KM od cestarina za autoceste, dok je nenamjenski u budžete utrošeno preostalih šest milijardi.

"Za taj novac smo mogli izgraditi 600 kilometara autocesta, dva koridora 5c. Mogli smo, naprimjer, izgraditi autocestu Žepče - Tuzla - Brčko, Banja Luka - Prijedor ili brzu cestu do Neuma, brzu cestu Travnik - Lašvanska petlja ili Široki Brijeg - Mostar. Mogli smo otvoriti desetine hiljada radnih mjesta i zadržati mlade koji su otišli, povećati stopu rasta GDP-a, privući više turista i na taj način bi se više novca trošilo u BiH, a sam tim i prikupilo od PDV-a. I sve to se moglo realizovati bez novih zaduženja, ali umjesto toga, mi smo novac potrošli na glomaznu administraciju i druge potrebe, a sada uzimamo nove kredite


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Da, ali ove akcize ne idu u budzet, vec idu krajnjem korisniku. Para se okrece. Kao sto se i okretala i ta sto je isla u budzet.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Da se okretala, ne bi trebalo uvođenje dodatnih akciza.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Jok, trebalo je raseliti ljude i staviti katanac.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 23:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Uvesti neki savremeni brojač tablica i postaviti kod tabli Dobrodošli u Republiku Srpsku. Federalci sa svoje strane pa prebijati.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 02:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
The_new_Statesman je napisao:
Jok, trebalo je raseliti ljude i staviti katanac.
Upravo tako, pošto smo govna...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 05:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2303
Lokacija: banjaluka
The_new_Statesman je napisao:
2/3 FBiH, 1/3 RS

Po federalcima bi trebalo 1/5 RS.

Hertc, pusa :-*
Malo mi je nerealno 1/5 Republici Srpskoj 4/5 na drugu stranu. Nema toliko vise vozila niti se toci toliko vise goriva kod njih.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 06:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Negdje sam procitao da bi raspodjelom po litri RS islo tek 20-tak procenata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 06:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
The_new_Statesman je napisao:
Caka je u tome da bi se taj novac (koji nije mali) itekako osjetio kada bi bio pusten kroz radne masine.
Znas, socijalni mir se moze cuvati i javnim radovima, a ne samo krpljenjem budzetskih rupa.

To je naivno razmisljanje.

Ne slazem se da bi se nesto osjetilo.
Jer nije 1938 kad je Hitler uvodio javne radove kao spas. Tad je radilo 10 000 ljudi ono sto sad rade 500. U medjuvremenu se desila komatsu, kubota, jcb itd revolucija.
Te pare kod nas koje idu za javne radove se samo preko tih radova preliju u dzepove vladajucih putem raznih aneksa ugovora.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 07:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
I da je po tvom i da odu u privatne dzepove tamo se ne zadrzavaju vec dalje cirkulisu.

Em je novac u prometu, em bi popravljeni putevi bili vidljivi.
To je znacajna razlika u odnosu na sadasnje stanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 07:16 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
Taj novac i kad bi bio pusten , ostislo bi 30% na ono za sta je i namjenjen a ostatak bi otisao da se pokrpi budzet , kupi mir (glasovi)...naivan vjeruje da mi jedva cekamo da se puste pare pa da mozemo raditi puteve , infrastrukturu itd..aha kako da ne :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 07:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Овај проблем ће бити присутан и актуелан дуго времена. Новац од акциза на нафтне деривате као и такси од течног гаса слијева се на посебан подрачун јединственог рачуна УИО у Централној банци.
Са тог подрачуна (јединственог рачуна УИО) иде расподјела новца, на адресе које су доставили МФ Српске и фед.БиХ. И ту ће увијек бити проблема, неко ће тврдити да је закинут, да они требају добити више, спор ће кад тад доћи до суда, а могуће и Уставног суда БиХ, и ту ће Српска извјесно рђаво проћи.

Једино рјешење било би да постоје одвојени рачуни при МФ административних јединица, Српске и фед.БиХ, на кије би се директно слијевао новац од акциза на нафтне деривате. Упрошћено, за сваки литар горива наточен на било којој пумпи у Српској новац од акцизе би директно ишао на рачун МФ Српске (исто важи и за фед.БиХ).

Наравно, и тада би остао пробем да ли ће се трошити намјенски новац од акциза, да ли ће ићи на отплату кредита за досад изграђене километре путева и аутопутева, и изградњу нових путева, или ће се тим новцем покривати и рупе у буџету. И сасвим сигурно би и тада више било ово друго, но избјегли би стално спорење и блокаду подрачуна, када ће Српска на поврат новац морати чекати, а често ће то бити условљено и разним уступцима.

На жалост, имамо ово рјешење, које нам гарантује стална трвења, спорења ко је кога закинуо и зајебао, сталне блокаде новца на том подрачуну, и ту уопште не видим како би се могао ријешити оај проблем.

Заправо, видим, но ту би се морало успоставити јединство политичких опција и блокова из Српске (и овдје политика кроји и економију и живот грађана), које би ултимативно захтијевале постојање засебних рачуна при МФ административних јединица на које би одмах ишао новац од акциза, или рјешења гдје би се "де факто" на то сводило.

Но тог јединства нема, СзП и ову причу користи како би себи подигао рејтинг. Тако је приједлог измјена закона о акцизама дошао од стране ВМ БиХ у којем сједе њихови минитри, кадрови, па онда у оптуже парламенту СНСД (који је разумљиво подржао тај приједлог, требају им паре) што је подржао у парламенту такав приједлог, имплементацију новог закона спроводи ВМ БиХ, њихови министри, кадрови су и даље ту у извршној власти, учествују у тој имплементацији (реално, ако толико маре за јадима грађана, могли су напустити ВМ и увести извршну власт на нивоу БиХ у стање кризе), а онда на терену подржавају протесте због цијена горива који су посљедица управо таквог закона.
Додуше они таквом причом покушавају себи поправити рејтинг и бољи резултат на изборима, па ко се упеца, добро и јест. Поштено.

Но како онда очекивати јединство политичких блокова из Српске, а на овом питању оно је неопходно.


Poslednji put menjao Khal Drogo dana 14 Jun 2018, 07:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs