banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 08:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Ne znam da li je na dobrom mjestu ovo otvoreno. Da li neko ima informaciju, da po novom zakonu o radu moze se odsustvovati 2 radna dana bez ikakvog obrazlozenja odsustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Kako misliš odsustvovati? Koristiti godišnji? ili jednostavno da se ne pojaviš na poslu bez najave.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Ja sam negdje cuo ili procitao da mozes da ne dodjes, maks 2 dana. Ne moras donijeti nikakvu doznaku, nista. Samo se ne pojavis. A to su placena dva dana, nisu godisnji niti rodjenje djeteta, ni brak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Bilo bi to super kad bi moglo tako.
Tri dana da ne dođeš u kalendarskoj godini , ne za redom nego ukupno, je ralog za otkaz bez otkaznog roka i otpremnine.
Plaćeno odsustvo je za djete,brek i smrt člana porodice, s tim da moraš donijeti izvode iz matične knjige.

"Meni" kad radnik ne dođe na posao, ja mu dam pismenu opomenu i pišem mu godišnji.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Onda je ovo mene neko naložio :D Sreća pa nisam to shvatio previše ozbiljno i uključio se u tu aktivnost :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 07:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9850
Lokacija: Далеко од раја
Alkibijad Dajguz V je napisao:
Bilo bi to super kad bi moglo tako.
Tri dana da ne dođeš u kalendarskoj godini , ne za redom nego ukupno, je ralog za otkaz bez otkaznog roka i otpremnine.
Plaćeno odsustvo je za djete,brek i smrt člana porodice, s tim da moraš donijeti izvode iz matične knjige.

"Meni" kad radnik ne dođe na posao, ja mu dam pismenu opomenu i pišem mu godišnji.

Tri upozorenja i odma trajni ban? Pa i admini koji su bezosjećajna stvorenja daju prvo sedam dana… :roll:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 08:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
bokac je napisao:
Onda je ovo mene neko naložio :D Sreća pa nisam to shvatio previše ozbiljno i uključio se u tu aktivnost :D

Traži od poslodavca pravilnik o radu. Pravilnikom se mogu propisati veća prava radniku nego što predviđa Zakon. Možda u pravilniku ima član 69. koji kaže: "Ne morate doći na posao dva dana godišnje, ne morate najaviti nedolazak, uskladićemo proces proizvodnje u hodu i kako se vama digne, biće vam plaćeno, boli vas kurac "
Philby je napisao:
Alkibijad Dajguz V je napisao:
Bilo bi to super kad bi moglo tako.
Tri dana da ne dođeš u kalendarskoj godini , ne za redom nego ukupno, je ralog za otkaz bez otkaznog roka i otpremnine.
Plaćeno odsustvo je za djete,brek i smrt člana porodice, s tim da moraš donijeti izvode iz matične knjige.

"Meni" kad radnik ne dođe na posao, ja mu dam pismenu opomenu i pišem mu godišnji.

Tri upozorenja i odma trajni ban? Pa i admini koji su bezosjećajna stvorenja daju prvo sedam dana… :roll:

Po starom zakonu 5 dana.
Bilo je masa tužbi poslije rata, jer su davali ljudima otkaze po ovom osnovu, jer su na početku rata suptilno govorili manjinama da ne dolaze na posao

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 08:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
otkazi su davani zbog naredbe Brdjanina tj AR Krajina da se da otkaz svima ciji se clanovi porodice nisu odazvali mobilizaciji a to su vecinom bili ljudi nesrpske nacionalnosti.Poslije rata su potuzavali u oderali firme jer sud tvrdi da AR Krajina po tadasnjim zakonima nije mogla biti organizovana i direktori nisu mogli postupiti po tim naredbama....a uzmes neku presudu iz tog doba u zaglavlju pise ar krajina osnovni sud u bl...al to je neka druga tema i prica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 10:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
ja sam naišao na dosta presuda gdje je tužba odbijena kao neblagovremena, jer nije podnijeta poslije ukidanja ratnog stanja.otkaz zbog nedolaska na na posao 5 radnih dana

Bosansko Grahovo(1992. Grahovo)
Citiraj:
Тужилац је другостепену одлуку број 24/3-13 од 9.12.1992. године примио 16.12.1992. године. У то вријеме вођен је рат у Босни и Херцеговини, што се у пракси судова сматра као објективна околност која је спречавала тужиоца да се обрати суду ради заштите својих права из радног односа. Одлуком Народне Скупштине Републике Српске број 02-732/96 од 19. јуна 1996. године која је ступила на снагу истог дана („Службени гласник Републике Српске“, број 15/96) укинути су у Републици Српској ратно стање и стање непосредне ратне опасности. Од тада више није било објективних сметњи да се тужилац обрати суду ради заштите права из радног односа. Он међутим није поднио тужбу у року од 15 дана од 19. јуна 1996. године, него тек на дан 13.1.1999. године, па је његова тужба правилно одбачена као неблаговремена у односу на оспорене акте из 1992. године у смислу члана 83. став 1. ЗОПРО. Рок од 15 дана из ове законске одредбе је строги законски рок (преклузиван рок) чијим пропуштањем радник губи не само право на судску заштиту него и сама материјална права из радног односа чију је заштиту тражио пред судом. Пошто тужилац није успио са захтјевом да се пониште оспорени акти туженог од 1.9.1992. године и од 9.12.1992. године на основу којих му је престао радни однос код правног претходника туженог, није основан ни његов захтјев да се, по овом правном основу, тужени обавеже да га врати на радно мјесто које одговара његовој стручној спреми, као ни да му исплати неисплаћени лични доходак од 1.9.1992. године, са законском затезном каматом.

Citiraj:
да је директор правног претходника тужиоца „свјесно прикрио стварне разлоге за престанак радног односа“, односно да је тужилац „употребом грубе силе уз пријетњу оружјем отјеран из предузећа… само због тога што је хрватске националности“, да су „одлуке о прогону мањинских народа доносили… припадници разних паравојних формација и парадржавних институција, а извршавање таквих одлука спроводили су разни криминални и деструктивни типови“.

Пресудама нижестепених судова, као и овом пресудом не тврди се да тужиоцу није на незаконит начин престао радни однос код туженог. Тужилац је, међутим, пропустио строги законски рок од 15 дана од пријема другостепеног акта у поступку интерне заштите (у овом случају-од престанка ратног стања и стања непосредне ратне опасности) за подношење тужбе, па му само из тих разлога није могла бити пружена правна заштита. Строги законски рокови за заштиту права из радног односа прописани су ради потребе постојања правне сигурности, како на страни радника, тако и послодавца. Њиховим пропуштањем, како је већ речено, престају и сама права из радног односа чија се заштита тражи пред судом.

Citiraj:
да је тужилац био жртва починилаца кривичног дјела ратних злочина против цивилног становништва, да су према њему примјењене мјере застрашивања и терора, да је лишен права на правилно и непристрасно суђење, да му је одузета слобода и угрожена егзистенција и да „нема ни говора да је .... закаснио с тужбом“.

Евентуална кривичноправна одговорност се мора посматрати одвојено од грађанскоправне одговорности. Ако отказ радног односа тужиоцу доиста представља кривично дјело, како он тврди, ова околност може бити од утицаја само на кривично-правну одговорност учиниоца тог дјела, а не и на рок у коме је тужилац био дужан да се обрати суду за заштиту повријеђеног права. Из стања у списима произилази да је тужиоцу омогућено остваривање свих права која му припадају у парничном поступку и да су пресуде нижестепених судова засноване на одговарајућим законским одредбама. Због тога се не могу прихватити његови наводи да је био лишен права на правилно и непристрасно суђење. Још једном се указује на то да тужилац није успио у овом спору, не зато што би му радни однос престао на законит начин (о меритуму се није ни могло расправљати у овој парници), него ради тога што је тужбу поднио по протеку прописаних строгих законских рокова о чему је већ било ријечи. Прописивање тих рокова није у супротности са актима међународног права, које је вјероватно имао у виду тужилац

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 10:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
gdje se moglo i ja sam dobio sporove u vezi prekluzivnih rokova.....ali problem je nastajao tamo gdje su rokovi ispostovani i drzava ogradila sebe a opteretila firme a oni naredili...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 11:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
E to već jeste jeba. Samo ne znam kako su prošli Srbi u HR, i tamo je bilo isto.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 11:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja mogu da se javim da sam bolestan i 2 dana mogu izostati bez da se moram pravdati. Za bolovanja duza od 2 dana mora biti ljekarsko opravdanje.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 16 Jun 2017, 13:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Slika

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 03:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja se ne zajebavam, tako stoji crno na bijelo... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 08:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Gdje stoji? Gdje radiš ti ako se smije znati? Jel ti praktikuješ takve izostanke?

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 08:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ako se ne varam, covjek radi u Socijalistickoj Republici Austriji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 10:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11346
Lokacija: PL / BL
U PL možeš da uzmeš dva dana nenajavljenog odmora u toku godine. Može da bude u komadu.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 11:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Kad ima potrebe, praktikujem. Nije bas da svake sedmice uzimam 2 dana slobodno...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 18:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
ako može propis koji ti to dozvoljava

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 2 dana
PostPoslato: 17 Jun 2017, 21:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ne znam da li je to neki zakonski propis ili ne, znam samo da tako stoji u informativnoj knjižici koju sam dobio prvi dan posla...

Ne kažem da je to ikakvo pravilo, možda jeste a možda i nije, ali je sigurno moj slučaj.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs