banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 00:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1611 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 81  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
_зока je napisao:
Ček, mi imamo dvije milijarde minisa, a BiH sedam? Onda Federacija i Brčko imaju pet?

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока



Da. Federacija oko 4.5, a brčko oko 0.5. BiH ukupno 7.
CG oko 3, Srbija oko 8, Hrvati 16. U KM su brojevi.

Slovenci imaju suficit.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:10 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Pa ti pohvali plate u Federaciji u odnosu na RS, a u duplo većoj su dubiozi.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:13 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
_зока je napisao:
Pa ti pohvali plate u Federaciji u odnosu na RS, a u duplo većoj su dubiozi.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока



mislis da je losija situacija u fbih (ekonomska) nego ovdje,ili nisam nesto razumio?

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Mislim da je ista. Sarajevo i zapadna Hercegovona možda odskače malo al ostak je sivilo kao kod nas.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:18 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
_зока je napisao:
Mislim da je ista. Sarajevo i zapadna Hercegovona možda odskače malo al ostak je sivilo kao kod nas.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока


ja isto ne mislim da je tamo bajno,koliko god od 25 najvecih izvoznika,preko 20 je iz federacije,ili po prometu jos vise....ili ovdje najniza penzija bila 165 km,a tamo 320 km...ali,bukvalisticki da se izrazim,mislim da je razlika u jednoj plati!

znaci,mislim da su kod nas ljudi na jednu platu od bankrota,a tamo mozda na dvije....ono,da jedan mjesec ne dodje plata ovdje,uduplaju se racuni za internet,struju,rate kredita,grijanje...nema nas nigdje....tamo mozda imaju lufta za jednu...

tako je sad....s tim sto su oni svoja oba telekoma sacuvali...da ih prodaju,onda ne bi razlika bila jedna plata,nego desetak....to je neko moje misljenje,a jako puno radim sa njima...

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Poslednji put menjao Schlager dana 29 Okt 2017, 15:19, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Kad sam već otvorio tu temu spoljnetrgovinske razmjene, ono što je interesanto da u ukupnom trgovinskom deficitu Republike Srpske od 1,558 milijardi KM u 2016. godini, najveći dio se odnosi na deficit sa Srbijom i Rusijom - ravno milijardu. Iz Srbije se najviše uvozi hrana, dok iz Rusije nafta i naftni derivati.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Schlager je napisao:
[
s tim sto su oni svoja oba telekoma sacuvali....


Eronet je u vlasništvu HT, a ovaj je dio T-com. Samo BH telekom je državni.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:37 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
jesi siguran za eronet?

a za bh telecom,samo im zavidim kakvo je to bogatstvo...nekoliko hiljada ljudi zaposlenih,prosjek plate 1700 maraka..iako vjerujem da je i tu koliko hoces gledaca kroz prozor,opet milionsku dobit imaju svake godine....a jos uz sve to sponzorisu hiljadu stvari,zaposljavaju svu djecu poginulih boraca (kao i mi sto smo nekad).....

prelako se odricemo porodicnog srebra :(

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Schlager je napisao:
jesi siguran za eronet?

a za bh telecom,samo im zavidim kakvo je to bogatstvo...nekoliko hiljada ljudi zaposlenih,prosjek plate 1700 maraka..iako vjerujem da je i tu koliko hoces gledaca kroz prozor,opet milionsku dobit imaju svake godine....a jos uz sve to sponzorisu hiljadu stvari,zaposljavaju svu djecu poginulih boraca (kao i mi sto smo nekad).....

prelako se odricemo porodicnog srebra :(


Kolika je vrijednost danas BH Telekoma, a kolika je bila 2006.? Koliko je pala dobit BH telekoma u istom periodu? Zašto je jedan od glavnih uslova koji su stranci postavili u Reformskoj agendi, dubinska analiza dva telekom operatera u FBiH?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:44 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
ne znam.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 15:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Pa ostalo im je još to da otmu.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 16:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Schlager je napisao:
ne znam.


Vrijednost same kompanije pala je za preko 400 miliona KM, pad prihoda i dobiti je evidentan zadnjih nekoliko godina (samo u 2014. je pao za trećinu). A postavlja se čak i pitanje friziranja nekih podataka, tako da će biti interesantno vidjeti tu dubinsku analizu koja će pokazati stvarno stanje. Nije džaba toliki otpor u Fedraciji.

Evo jedno logično pitanje, da li očekuješ povećanje pretplatnika fiksne telefonje, broja poziva, SMS-ova, s obzirom na nove tehnologije? Da li će se povećavati ili smanjivati udio na tržištu manjih ili novih stranih internet provajdera i kablovskih operatera? Zašto još u BiH nema 4G mreže, kakva je tu uloga RAK-a i Kovača u odnosu na BH Telekom i Mtel, te da li taj BH telekom trenutno ima opremu za istu?

Jedini razlog zašto Srbija nije nedavno prodala Mts su sigurnosni razlozi i kontrolisanje infrastruture, oni komercijalni su potpuno išli u prilog prodaje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 16:15 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
mnogo ti strucnije ovdje nastupas od mene,prvo sa onim dijagramima,a sad sa ovim pitanjima o kojima zaista pojma nemam...

al posto sam ja ipak trgovac,cini mi se da me ubjedjujes da je bolje prodati nesto,nego sacuvati u svom vlasnistvu?

ja u trgovini samo za jedan takav slucaj znam...u najstarijem zanatu...imas robu,prodas robu,ostane ti roba! :D

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 16:33 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Pa eto javiće se neko stručniji od nas obojice, pa nek napiše mišljenje, mada i ti sam to možeš lako provjeriti sa par klikova i upisa na google.

Kad već neki porede situaciju u Federaciji i kod nas, bilo bi interesantno porediti hipotetički situaciju pred sam rat, kada bi se povukla identična entitetska linija kao u Dejtonu. Tamo su industrijski centri Sarajevo, Tuzla, Zenica i Mostar, preko milion više stanovnika. Koliki bi bio ukupan BDP, BDP glavi stanovnika i ostali makroekonomski pokazatelji...

Ako na to dodamo ratne i poslijeratne donacije i u kojem omjeru su išle tamo, a koliko su prema nama trajale otvorene, ali i one tihe sankcije. Čovjek bi očekivao da su oni Zapadna Njemačka, a glavni pokazatelji pokazuju da su razlike neznatne, prosječna plata, penzija, BDP po glavi stanovnika i ono što ide u prilog moje tezi da imam pomaka na bolje - nikad nije bila manja razlika u zadnjh 15-tak godina. A uzecu sve podatke na jednom mjestu pa uporediti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 17:05 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Schlager je napisao:
al posto sam ja ipak trgovac,cini mi se da me ubjedjujes da je bolje prodati nesto,nego sacuvati u svom vlasnistvu?



Ako već moraš prodati, a moraš jer ti tako jači kaže, je li bolje prodati danas za dve marke ili sutra za jednu? Mi smo prisiljeni da svoje resurse rasprodamo budzašto, a onda da nam ih isti ti što su kupili prodaju po višestruko višoj cijeni. Prisiljeni jer smo na vlast doveli (uz obilatu pomoć stranaca, fizičku i marketinšku) one koji ni dve nacrtane ovce ne bi znali sačuvati, a ne državu. I takve trpimo već trideset godina dok nam prodaju priču o srpstvu, slavnoj prošlosti i još slavnijoj budućnosti.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 17:08 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
vise pitanje za ovog novog kolegu,nego za zoku...ulazi li u tu jednacinu o padu vrijednosti ovo koliko je bht unio prihoda i profita u fbih od 2006 kad je 66%,ili koliko vec, mtela prodato?

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 17:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
_зока je napisao:
Pa ti pohvali plate u Federaciji u odnosu na RS, a u duplo većoj su dubiozi.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока


Bolje su im plate nego naše, bez sumnje, a nisu skuplji od nas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 18:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Golubić_CR je napisao:
Kad sam već otvorio tu temu spoljnetrgovinske razmjene, ono što je interesanto da u ukupnom trgovinskom deficitu Republike Srpske od 1,558 milijardi KM u 2016. godini, najveći dio se odnosi na deficit sa Srbijom i Rusijom - ravno milijardu. Iz Srbije se najviše uvozi hrana, dok iz Rusije nafta i naftni derivati.

Slika


Da li u ove tvoje statistike ulazi roba koja se uvozi preko firmi iz Federacije, a plasira se uglavnom na trzisitu Republike Srpske?

Recimo, mnoge firme iz Srbije (pa i ruski Gasprom) imaju sjediste u Federaciji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 19:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
Schlager je napisao:
vise pitanje za ovog novog kolegu,nego za zoku...ulazi li u tu jednacinu o padu vrijednosti ovo koliko je bht unio prihoda i profita u fbih od 2006 kad je 66%,ili koliko vec, mtela prodato?


Naravno da su uplatili znatna sredstva u budžet Federacije, ali ona su svake godine manja, kao i sama vrijednost BH Telekoma. Tu tendenciju ne mogu zaustaviti. S druge strane i Mtel kao firma sa sjedištem u RS plaća poreze, zapošljava znatan broj radnika, plaća za njih doprinose, isplaćuje dividendu dioničarima.

Mtel je ušavši na naše tržište, povećao udio na njemu tako što je privukao i korisnike iz Federacije, što nije slučaj BHT, oni su tu limitirani. Takođe Mtel je kupio sarajevski Logosoft, pa je prisutan i kao operater IP TV usluga na tamošnjem tržištu. Danas ta dva telekoma su bare-bare, za razliku prije 10 godina gdje BH Telekom bio dominantan u BiH. S tim da je mtel tehnički potentniji, danas je u stanju da pusti 4G za razliku od BHT, ali tu RAK poptpuno štiti BHT.

S tim da nije zanemariva ni činjenica da Mtel u vlasništvu države Srbije. I ja bih volio da je ostao u vlasništvu Republike Srpske, ali je pitanje dugoročne konkurtnosti i šta bi se desilo sa vijednošću TS da je prvo prodan operater u FBiH, kao što je tada bilo naznaka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2017, 19:22 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 10:30
Postovi: 27
The_new_Statesman je napisao:
Golubić_CR je napisao:
Kad sam već otvorio tu temu spoljnetrgovinske razmjene, ono što je interesanto da u ukupnom trgovinskom deficitu Republike Srpske od 1,558 milijardi KM u 2016. godini, najveći dio se odnosi na deficit sa Srbijom i Rusijom - ravno milijardu. Iz Srbije se najviše uvozi hrana, dok iz Rusije nafta i naftni derivati.

Slika


Da li u ove tvoje statistike ulazi roba koja se uvozi preko firmi iz Federacije, a plasira se uglavnom na trzisitu Republike Srpske?

Recimo, mnoge firme iz Srbije (pa i ruski Gasprom) imaju sjediste u Federaciji.


Nisu ovo "moje statistike" nego javno dostupni podaci
Citiraj:
***Извор података за статистику спољне трговине је Јединствена царинска декларација о извозу и увозу робе. Републички завод за статистику преузима податке, разврстане према јединственом идентификационом броју правних субјеката Републике Српске, од Управе за индиректно опорезивање БиХ и даље их статистички контролише и обрађује.


Dakle podaci se isključivo odnose na firme sa sjedištem u Republici Srpskoj. Npr. Optima grupa iz Republike Srpske je najveći uvoznik u čitavoj BiH, zadnjih 6 godina zaredom su najeveće platiše PDV u čitavoj BiH.

edit. Federacija BiH je u 2016. godini uvezla roba iz Srbije u vrijednosti od 841 miliona KM, a iz Rusije 148 miliona KM. Kao što se vidi gore iz tabele RS je uvezla iz Srbije 804 miliona KM, a iz Rusije 577. Ovo što ti potenciraš sa svojim pitanjem najviše se odnosi na robu iz Hrvatske, jer većina njihovih predstavništva je u Širokom i Mostaru, tako da je uvoz iz te zemlje u FBiH 1,37 milijarde a u RS svega 206 miliona u istom periodu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1611 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 81  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs